Ανακομιδή των Λειψάνων του Αγίου Γεωργίου του Τροπαιοφόρου - Ι. Μ. Ξενοφώντος 3/16 Νοεμβρίου 2023

simeon

Παλαιό Μέλος
Χαίρετε!
Με την ευκαιρία του προσκυνήματος το οποίο έκανα πρόσφατα στο Άγιον Όρος ηχογράφησα αυτήν την πανήγυρη του Αγίου Γεωργίου στην Ιερά Μονή Ξενοφώντος. Στην πανήγυρη προσεκλήθησαν ο Μητροπολίτης Πολυανής και Κιλκισίου Βαρθολομαίος, ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Δοχειαρίου Αμφιλόχιος με κάποιους ψάλτες μοναχούς της συνοδείας αυτού (στα δεξιά) και ο κύριος Γιάννης Λιάκος με την χορωδία του (στα αριστερά) και άλλοι.
Σας ζητώ συγγνώμη επειδή ή ηχογράφηση δεν είναι τέλεια, δεν ήξερα πού να βάλω το κινητό μου ούτως ώστε να ηχογραφήσει καλά χωρίς να ακούγονται και άλλες κινήσεις μέσα στο ναό και να μη μου πουν κάτι οι πατέρες. Τέλος πάντων!
Τα ονόματα των ψαλμωδιών τα έγραψα στα ρουμανικά. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να πω είναι ότι ο πρωτοψάλτης της δοχειαρήτικης συνοδείας ήταν ο πατήρ Θεολόγος, τον οποίον τον ευχαρίστησα προσωπικώς για την τόσο ωραία αγρυπνία. Άρχισε κατά τις 6 μ.μ. με το Απόδειπνο, Μέγσς Εσπερινός, Όρθρος και τελείωσε με την Α' Ώρα στις 3.23 το πρωί. Ύστερα στις 7.30 ξανάρχισε με την Γ' και ΣΤ' Ώρα, Τον Δεσπότην, Άνωθεν οι Προφήται και την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία έως τις 10.30 π.μ. Μετά πήγαν στην Τράπεζα και πιθανότατα επέστρεψαν στο ναό για την Δέηση και Πολυχρόνιον. Εγώ δε δεν μπόρεσα να είμαι παρών διότι έπρεπε να προλάβω το καράβι για την Δάφνη.
Επίσης είδα κάποιον άλλον από την χορωδία του κ. Λιάκου νομίζω να ηχογραφήσει. Εάν βλέπει αυτό το μήνυμα και η ηχογράφηση αυτού πιθανότατα είναι καλύτερη, τον παρακαλώ να την ανεβάσει και αυτή ή δική μου να διαγραφεί εάν το θέλετε. Για μένα ήταν μία υπέροχη και θαυμάσια αγρυπνία στην οποίαν μπόρεσα να συμμετέχω παρ΄ όλο που ήμουν άγρυπνος από τις 4.30 το πρωί όταν έφυγα από την Θεσσαλονίκη για Ουρανούπολη και δεν είχα ξεκουραστεί σχεδόν καθόλου, αλλά ο ενθουσιασμός και η χαρά ακούγοντας τις ψαλμωδίες με κράτησαν πολύ καλά μέσα στο ναό για όλη την ακολουθία.
Αρχίζω με το Μικρό Εσπερινό και προχωρώ.
Να είσθε καλά!
 

Attachments

  • 01 Vecernia Mică.mp3
    15.8 MB
  • 02 Clopotele.mp3
    1.2 MB
  • 03 Întru mulţi ani, Stăpâne.mp3
    1.4 MB
  • 04 Tămâierea & Binecuvântarea.mp3
    5.7 MB
  • 05 Psalmul 103.mp3
    2.7 MB
  • 06 Anixandaria Hurmuz Hartofylax.mp3
    15.4 MB
  • 07 Anixandaria Fokaeos.mp3
    14.3 MB
  • 08 Cât s-au mărit lucrurile Tale, Doamne - stih argon.mp3
    5.6 MB
  • 09 Toate întru înţelepciune le-ai făcut.mp3
    8.2 MB
  • 10 Ectenie.mp3
    5.6 MB
Last edited:

simeon

Παλαιό Μέλος
Έψαλλαν αγιορείτηκη Κεκραγάρια, όχι του Ιακώβου σε ήχο Α΄.
 

Attachments

  • 11 Kekragarie aghiorită - glasul 1.mp3
    9.6 MB
  • 12 Stihologia Kekragariei.mp3
    5.8 MB
  • 13 Primele 2 stihiri.mp3
    3.4 MB
  • 14 Stihira prosomie - Gheronda Amfilohie.mp3
    2 MB
  • 15 Stihiri prosomii - glasul 1.mp3
    1.9 MB
  • 16 Stihiri prosomii - glasul 4.mp3
    8.8 MB
  • 17 Slava Vecerniei - glasul 6.mp3
    15.5 MB
  • 18 Dogmatica - glasul 6.mp3
    5.9 MB
  • 19 Lumină lină & Prochimenul.mp3
    4.1 MB
  • 20 Doamne miluieşte.mp3
    2.2 MB
  • 21 Învredniceşte-ne, Doamne.mp3
    757.9 KB
  • 22 Doamne miluieşte & Dă Doamne.mp3
    1.6 MB
  • 23 Şi cu duhul tău & Ţie Doamne.mp3
    470.1 KB
  • 24 Stihoavnele.mp3
    6.7 MB

simeon

Παλαιό Μέλος
Εδώ τελειώνει ο Εσπερινός.
 

Attachments

  • 30 Bogaţii au sărăcit.mp3
    3.9 MB
  • 29 Theotoke Parthene - Petru Berechet.mp3
    38.2 MB
  • 28 Apolytikion argon.mp3
    3.3 MB
  • 27 Acum slobozeşte & Trisaghion.mp3
    1.3 MB
  • 26 Şi acum... a Stihoavnelor.mp3
    7.4 MB
  • 25 Slava Stihoavnelor.mp3
    14.1 MB

simeon

Παλαιό Μέλος
Εδώ αρχίζει ο Όρθρος. Δούλοι Κύριον είναι στο πλάγιο του Δ' "του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, διασκευασθείς εις δίστιχον παρά Θεοφάνους Ιερομονάχου Βατοπαιδινού". Από το στίχο "Τον Σηών..." ήλθε και ο Γέροντας Αμφιλόχιος και έψαλλε μαζί με τους μοναχούς του στο δεξιό αναλόγιο. Από την απλή εκλογή είναι ένα απόσπασμα. Δόξα & Και νυν είναι τα αργά μαθήματα του Χουρμουζίου.
 

Attachments

  • 38 Şi acum... a Polieleului - Hurmuz Hartofylax glasul 8.mp3
    8.2 MB
  • 37 Slava Polieleului - Hurmuz Hartofylax glasul 8.mp3
    10.5 MB
  • 36 Eclogarie - fragment.mp3
    4.4 MB
  • 35 Mărturisiţi-vă Domnului.mp3
    6.3 MB
  • 34 Robi pe Domnul - glasul 8.mp3
    16.9 MB
  • 33 A Doua Sedelnă - fragment.mp3
    1.4 MB
  • 32 Prima Sedelnă.mp3
    1.8 MB
  • 31 Dumnezeu este Domnul & Apolytikia.mp3
    2.8 MB
  • 39 Sedelna după Polieleu.mp3
    1.5 MB
Last edited:

simeon

Παλαιό Μέλος
Στη συνέχεια το Εκ νεότητός μου ψάλλει ο Γέροντας Αμφιλόχιος και ένας ιερέας.
 

Attachments

  • 47 Catavasia a 3-a.mp3
    1.4 MB
  • 46 Peasna a 3-a.mp3
    5.2 MB
  • 45 Catavasie 1.mp3
    1.2 MB
  • 44 Peasna 1.mp3
    4.7 MB
  • 43 Mântuieşte, Dumnezeule & Doamne miluieşte.mp3
    2.7 MB
  • 42 Slavă. Şi acum & Idiomelă după Evanghelie.mp3
    14.2 MB
  • 41 Toată suflarea & Evanghelia & Psalmul 50.mp3
    4.8 MB
  • 40 Din tinereţile mele & Prochimenul.mp3
    7.3 MB

simeon

Παλαιό Μέλος
Την τιμιωτέραν, την Θ΄ Ωδή, Καταβασία και Εξαποστειλάρια τα έψαλλαν ο Γέροντας Αμφιλόχιος και ο Γέροντας Αλέξιος.
 

Attachments

  • 55 Exapostilaria.mp3
    4.1 MB
  • 54 Catavasia a 9-a.mp3
    2.4 MB
  • 53 Peasna a 9-a.mp3
    7.5 MB
  • 52 Ceea ce eşti mai cinstită.mp3
    3.6 MB
  • 51 Pesnele 7 & 8.mp3
    11.3 MB
  • 50 Condac, Icos & Sinaxar.mp3
    3.5 MB
  • 49 Pesnele 4,5 & 6.mp3
    14.7 MB
  • 48 Sedelnă.mp3
    1.9 MB

simeon

Παλαιό Μέλος
Εδὠ τελειὠνει ο Όρθρος. Ο συνθέτης της Δοξολογίας εμένα μου φαίνεται να είναι ο Μπερεκέτης σε ήχο Α΄.
 

Attachments

  • 61 Apolytikion.mp3
    904.8 KB
  • 60 Doxologia - glasul 1.mp3
    20 MB
  • 59 Slava Laudelor - glasul 4.mp3
    14.3 MB
  • 58 Sthiri Prosomii la Laude.mp3
    8.8 MB
  • 57 Stihologia Laudelor.mp3
    3.2 MB
  • 56 Pasapnoaria - glasul 8.mp3
    5.2 MB
Last edited:

simeon

Παλαιό Μέλος
Εδώ είναι από το Τον Δεσπότην, Άνωθεν οι Προφήται ἐως Δόξα Σοι μετά το Ευαγγέλιον.
 

Attachments

  • 72 Slavă Ţie & Întru mulţi ani.mp3
    499.6 KB
  • 71 Aliluia argon.mp3
    3.2 MB
  • 70 Doamne, mântuieşte & Φήμες.mp3
    5.3 MB
  • 69 Puternic - Stanitsas glasul 4 fthorikos (Ferahnak).mp3
    5 MB
  • 68 Trisaghionul - glasul 2.mp3
    7.7 MB
  • 67 Înţelepciune & Apolytikia.mp3
    7.7 MB
  • 66 Fericirile.mp3
    4.6 MB
  • 65 Typika.mp3
    10 MB
  • 64 Binecuvântarea & Ectenie.mp3
    6.1 MB
  • 63 De demult Profeţii & Apolytikion.mp3
    9.3 MB
  • 62 Pe Stăpânul - glasul Varys.mp3
    6.4 MB

simeon

Παλαιό Μέλος
Έψαλλαν η χορωδία του κ. Λιάκου το Εις μνημόσυνον αιώνιον σε διαφόρους ήχους. Το τελευταίο είναι ένα απόσπασμα ενός Αποστίχου σε πλάγιο του Α΄ το οποίο το έψαλλαν οι Δοχειαρήτες μοναχοί κατά την διάρκεια του μοιράσματος του αντιδώρου.
Τέλος των ηχογραφήσεών μου από αυτήν την πανήγυρην.

Ἅγιε Γεώργιε βοήθει ἡμῖν!
 

Attachments

  • 84 Fragment Stihiră Prosomie cântată la împărţirea anaforei.mp3
    4.9 MB
  • 83 Apolisul & Pe Stăpânul.mp3
    4.7 MB
  • 82 Fie numele Domnului.mp3
    6.2 MB
  • 81 Apolytikion, Condac & Tropar.mp3
    2.3 MB
  • 80 Am văzut lumina.mp3
    1 MB
  • 79 Chinonice & Împărtăsirea.mp3
    20.6 MB
Last edited:

giorgosgl

Νέο μέλος
Χαίρετε!
Με την ευκαιρία του προσκυνήματος το οποίο έκανα πρόσφατα στο Άγιον Όρος ηχογράφησα αυτήν την πανήγυρη του Αγίου Γεωργίου στην Ιερά Μονή Ξενοφώντος. Στην πανήγυρη προσεκλήθησαν ο Μητροπολίτης Πολυανής και Κιλκισίου Βαρθολομαίος, ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Δοχειαρίου Αμφιλόχιος με κάποιους ψάλτες μοναχούς της συνοδείας αυτού (στα δεξιά) και ο κύριος Γιάννης Λιάκος με την χορωδία του (στα αριστερά) και άλλοι.
Σας ζητώ συγγνώμη επειδή ή ηχογράφηση δεν είναι τέλεια, δεν ήξερα πού να βάλω το κινητό μου ούτως ώστε να ηχογραφήσει καλά χωρίς να ακούγονται και άλλες κινήσεις μέσα στο ναό και να μη μου πουν κάτι οι πατέρες. Τέλος πάντων!
Τα ονόματα των ψαλμωδιών τα έγραψα στα ρουμανικά. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να πω είναι ότι ο πρωτοψάλτης της δοχειαρήτικης συνοδείας ήταν ο πατήρ Θεολόγος, τον οποίον τον ευχαρίστησα προσωπικώς για την τόσο ωραία αγρυπνία. Άρχισε κατά τις 6 μ.μ. με το Απόδειπνο, Μέγσς Εσπερινός, Όρθρος και τελείωσε με την Α' Ώρα στις 3.23 το πρωί. Ύστερα στις 7.30 ξανάρχισε με την Γ' και ΣΤ' Ώρα, Τον Δεσπότην, Άνωθεν οι Προφήται και την Αρχιερατική Θεία Λειτουργία έως τις 10.30 π.μ. Μετά πήγαν στην Τράπεζα και πιθανότατα επέστρεψαν στο ναό για την Δέηση και Πολυχρόνιον. Εγώ δε δεν μπόρεσα να είμαι παρών διότι έπρεπε να προλάβω το καράβι για την Δάφνη.
Επίσης είδα κάποιον άλλον από την χορωδία του κ. Λιάκου νομίζω να ηχογραφήσει. Εάν βλέπει αυτό το μήνυμα και η ηχογράφηση αυτού πιθανότατα είναι καλύτερη, τον παρακαλώ να την ανεβάσει και αυτή ή δική μου να διαγραφεί εάν το θέλετε. Για μένα ήταν μία υπέροχη και θαυμάσια αγρυπνία στην οποίαν μπόρεσα να συμμετέχω παρ΄ όλο που ήμουν άγρυπνος από τις 4.30 το πρωί όταν έφυγα από την Θεσσαλονίκη για Ουρανούπολη και δεν είχα ξεκουραστεί σχεδόν καθόλου, αλλά ο ενθουσιασμός και η χαρά ακούγοντας τις ψαλμωδίες με κράτησαν πολύ καλά μέσα στο ναό για όλη την ακολουθία.
Αρχίζω με το Μικρό Εσπερινό και προχωρώ.
Να είσθε καλά!
Την έχω επισκεφθεί κι εγώ την Μονή δύο φόρες και μάλιστα την δεύτερη φορά ήταν στην Απόδοση του Πάσχα. Συμμετείχα στην αγρυπνία και έχω κι εγώ ηχογραφήσεις από τις ακολουθίες. Πολύ κατανυκτική ατμόσφαιρα.
 
Top