Αλεξόπουλος Ιωάννης-Ηχογραφήσεις.

Ειλικρινά αδελφοί μου αν γνώριζα απ'την αρχή ότι θα υπήρχαν τέτοιες αντιδράσεις για δύο απλές ηχογραφήσεις που ανέβασα, η μία επειδή μου ζητήθηκε ευγενικά και η άλλη απ'την ευγνομωσύνη μου προς όλους εσάς που στοργικά και όμορφα με υποδεχτήκατε, με κριτικάρατε με διορθώσατε, με συμβουλεύσατε, δεν θα τις ανέβαζα ποτέ!

Διάβαζα σε άλλες ενότητες του φόρουμ τα δικαιολογημένα παράπονα ορισμένων μελών γιατί δεν υπάρχουν πια νέα παιδιά στα αναλόγια!
Νομίζω πως τώρα πήρατε μία γεύση γιατί συμβαίνει αυτό...
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Ειλικρινά αδελφοί μου αν γνώριζα απ'την αρχή ότι θα υπήρχαν τέτοιες αντιδράσεις για δύο απλές ηχογραφήσεις που ανέβασα, η μία επειδή μου ζητήθηκε ευγενικά και η άλλη απ'την ευγνομωσύνη μου προς όλους εσάς που στοργικά και όμορφα με υποδεχτήκατε, με κριτικάρατε με διορθώσατε, με συμβουλεύσατε, δεν θα τις ανέβαζα ποτέ!

Διάβαζα σε άλλες ενότητες του φόρουμ τα δικαιολογημένα παράπονα ορισμένων μελών γιατί δεν υπάρχουν πια νέα παιδιά στα αναλόγια!
Νομίζω πως τώρα πήρατε μία γεύση γιατί συμβαίνει αυτό...

Και προσοχή! Παραμονεύει ο κακός λύκος! Μην κανεις το λαθος και πεις τιποτα για το Τυπικο... Αμαν δεν σε σώζει κανεις!

Να είσαι καλα και να αγωνίσεσαι. Εχε θάρρος. και να έχεις στο νού σου το ψαλμικο "Ασω τω Κυρίω εν τη ζωή μου ΨΑΛΩ τω Θεώ μου έως υπάρχω":)
 

kostantim

Μέλος
Και προσοχή! Παραμονεύει ο κακός λύκος! Μην κανεις το λαθος και πεις τιποτα για το Τυπικο... Αμαν δεν σε σώζει κανεις!

Να είσαι καλα και να αγωνίσεσαι. Εχε θάρρος. και να έχεις στο νού σου το ψαλμικο "Ασω τω Κυρίω εν τη ζωή μου ΨΑΛΩ τω Θεώ μου έως υπάρχω":)

φιλε Ιωαννη κλεισε τα αυτια σου μην σε παρει απο κατω πρεπει απο αυτες της κριτηκες να πεισμωσεις πιο πολυ μην κανεις πισω.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ειλικρινά αδελφοί μου αν γνώριζα απ'την αρχή ότι θα υπήρχαν τέτοιες αντιδράσεις για δύο απλές ηχογραφήσεις που ανέβασα, .... δεν θα τις ανέβαζα ποτέ!
Μην το γενικεύεις τώρα, φίλε. Ποιες αντιδράσεις. Ένας συνάδελφος εξέφρασε προβληματισμό και άλλος ένας αντέδρασε άκομψα (μπορεί και να το μετάνιωσε ήδη). Πολλοί περισσότεροι σε ενθάρρυναν και σε υποστήριξαν. Είναι καλή αναλογία, καλύτερη από τη μέση αναλογία με την οποία μοιράζονται οι κρίσεις και οι κριτικές σε όλα τα θέματα, γιατί όχι κι εδώ.
 

kostantim

Μέλος
ΣΗΜ: Αγαπητέ konstantim, το σχόλιό μου που σχολιάζετε αναφέρεται στον stapaman και τις τεχνικές του γνώσεις...:)

μαλον το μηνυμα μου απο δικο μου λαθος τοποθετηθηκε στο δικο σας σχολιο αν σας προβληματισα ζητω συγνωμη δεν τα πηγαινω και πολυ καλα με τους υπολογιστες
 
Γιώργος Μ.;81289 said:
Μην το γενικεύεις τώρα, φίλε. Ποιες αντιδράσεις. Ένας συνάδελφος εξέφρασε προβληματισμό και άλλος ένας αντέδρασε άκομψα (μπορεί και να το μετάνιωσε ήδη). Πολλοί περισσότεροι σε ενθάρρυναν και σε υποστήριξαν. Είναι καλή αναλογία, καλύτερη από τη μέση αναλογία με την οποία μοιράζονται οι κρίσεις και οι κριτικές σε όλα τα θέματα, γιατί όχι κι εδώ.

Παρεξηγήσατε κύριε Γιώργο! Δεν μίλησα για τον κύριο Ραφαήλ! Μίλησα για αυτή την αλυσιδωτή αντίδραση λόγω ενός σχολιασμού του κυρίου Ραφαήλ!
Στεναχωρήθηκα διότι δεν ήθελα να αναστατώσω κανένα εγώ να μοιραστώ κάποια πράγματα μαζί σας ήθελα για να με συμβουλεύσετε! Από τι στιγμή λοιπόν που είδα μία τέτοια αναστάτωση που δεν επιθυμούσα έγραψα το παραπάνω σχόλιο! Απλώς το ύφος του αγαπητού κυρίου Ραφαήλ ήταν κάπως άκομψο και έχω διαπιστώσει πως τουλάχιστον εδώ στη γενετειρά μου που κάποιοι έχουν κάπως ένα τέτοιο ύφος προς τους νέους όχι απλώς τους απομακρύνουν από τα αναλόγια αλλά και από τη μουσική την ίδια!
 
Last edited:
kyrios1.jpg
Εἰρήνη πᾶσι.
 
Θά ήθελα να με συγχωρήσουν οι φίλοι συνάδελφοι για το θράσος μου, αλλά ήθελα να αφιερώσω τούς αίνους του πλ.α' (μιάς και είναι ο ήχος της Κυριακής) στον εορτάζοντα αγαπητό κ.Δανιήλ Καράμπαση και στον αγαπητό κ.Γεώργιο Σιαπερόπουλο.
Ας με συγχωρήσουν και για τα όποια λάθη στην ηχογράφηση.
(Δυστυχώς στην αρχή του πάσα πνοή δεν έχω και πολύ ησυχία καθώς με συνοδεύουν τα σκυλιά του γείτονα :D)
Ευχαριστώ για την ανοχή σας και επιθυμώ την κριτική σας καλή ή κακή...
 

Attachments

  • Αίνοι πλ.α'.mp3
    8.5 MB · Views: 57
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Κατ΄αρχήν να να ευχαριστήσω τον φίλο Ιωάννη Αλεξόπουλο για την αφιέρωση των αίνων στην ταπεινότητά μου.
Να πω χαριτολογώντας ότι απόλαυσα το το <ισοκράτημα> των σκύλων του γείτονα.

Θα ήθελα να πώ, αφού διάβασα όσα ειπώθηκαν, και εγώ κάποια πράγματα.

Ο φίλος μας ο Γιάννης ένα παλλικάρι 19 ετών μας έκαμε την τιμή να αναρτήσει κάποιες ηχογραφήσεις ζητώντας τα σχόλια μας.
Εκ των προτέρων ζητάει συγνώμη για τυχόν λάθη. Και ερωτώ ποιός δεν κάμει λάθη;
Μόνο ο Κύριος. Και όσοι δεν κάμουν τίποτε στη ζωή τους.
Φίλε Γιάννη άκουσα τους αίνους είναι πολύ καλοί.
Δύο πράγματα θέλω να σου πώ. Πρώτον όταν ψάλλεις να είσαι άνετος και όχι σφιγμένος. Να έχεις μάθει σχεδόν απέξω αυτό που πρόκειται να ψάλλεις. Να προσέξεις λίγο τον χρόνο σου που είναι λίγο αργός στους αίνους που ψάλλεις, ίσως επειδή είσαι λίγο φοβισμένος.
Και το δεύτερο μελέτη. Μελέτη όλοι μας από τον πρώτο μέχρι και τον τελευταίο ψάλτη,γιατί όλοι κάνουμε λάθη.
Αυτά με πολύ αγάπη.
 
Ευχαριστώ γιά τον κόπο σας να με ακούσετε καί ευχαριστώ έτι περισσότερο γιά τις συμβουλές!
Ξέρω ότι δεν διαθέτω τίποτε το ιδιαίτερο αλλά τί να κάνουμε!
Με ότι έχουμε πορευόμεθα και ευχαριστούμε τον Κύριο για τις δωρεές του μικρές ή μεγάλες!
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστώ γιά τον κόπο σας να με ακούσετε καί ευχαριστώ έτι περισσότερο γιά τις συμβουλές!
Ξέρω ότι δεν διαθέτω τίποτε το ιδιαίτερο αλλά τί να κάνουμε!
Με ότι έχουμε πορευόμεθα και ευχαριστούμε τον Κύριο για τις δωρεές του μικρές οί μεγάλες!

Εδώ κάμεις λάθος όταν λες ότι δεν διαθέτεις τίποτε το ιδιαίτερο.

Ο κάθε άνθρωπος είναι μία ξεχωριστή προσωπικότητα.

Συμφωνώ ότι ο Κύριος μας έδωσε κάποια τάλαντα στο χέρι μας είναι να τα αξιοποιήσουμε. Εχεις πολύ καλή φωνή και πιστεύω ότι θα έχεις μέλλον στην μουσική εάν το θελήσεις. Και πιστεύω ότι το θέλεις.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Θά ήθελα να με συγχωρήσουν οι φίλοι συνάδελφοι για το θράσος μου, αλλά ήθελα να αφιερώσω τούς αίνους του πλ.α' (μιάς και είναι ο ήχος της Κυριακής) στον εορτάζοντα αγαπητό κ.Δανιήλ Καράμπαση και στον αγαπητό κ.Γεώργιο Σιαπερόπουλο.
Ας με συγχωρήσουν και για τα όποια λάθη στην ηχογράφηση.
(Δυστυχώς στην αρχή του πάσα πνοή δεν έχω και πολύ ησυχία καθώς με συνοδεύουν τα σκυλιά του γείτονα :D)
Ευχαριστώ για την ανοχή σας και επιθυμώ την κριτική σας καλή ή κακή...

Ευχαριστω το φιλο Γιαννη για την αφιερωση!!!και να πω οτι το νεαρον της ηλικιας του του συγχωρουνε οποια λαθη κανει..εχει το καιρο και την ορεξη θαρρω και το θαρρος αφου ανεβαζει τις ηχογραφησεις του προς κρισην του φορουμ!Με την ευκαιρια να πω για καλες γιορτες σε ολους και χρονια πολλα!!!!!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ξέρω ότι δεν διαθέτω τίποτε το ιδιαίτερο.... !
Ποιός το λέει αυτό;
Έχεις ακούσει την ... αφεντιά μου:D όταν ήταν στην ηλικία σου;
Όχι; .... Καλύτερα! (Γατάκι ... νιαουρίζον:( που όμως ο άρχων Θρ. Στανίτσας τον έστελνε να ψάλει αριστερά του όταν έλειπε ο λαμπαδάριός του.)
Συμβουλή: Να γράψεις κάποιο μέλος όποιοδήποτε, όχι στο δωμάτιο του σπιτιού σου, αλλά σε Ναό, και μάλιστα άδειο και να αφήσεις τη φωνή σου ελεύθερη με τη φυσική δύναμη των πνευμόνων σου, χωρίς να ζορίζεσαι...
Και ... τα ξαναλέμε!
Ν
ΥΓ Τους χαιρετισμούς μου στο δάσκαλό σου.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Μόλις τελείωσα και τη δική μου ακρόαση κι έχω να πώ οτι η φωνή του φίλου μας είναι κλασική φωνή βαρυτόνου,με κύρια άνετη περιοχή τη μεσαία. Έχει πολύ καλά τοποθετημένες τις χαμηλές και τις μεσαίες νότες του σε όλα τα φωνήεντα αλλά θέλει αρκετή δουλίτσα να γεμίσει και τις ψηλές. Αυτό όμως πιστεύω οτι θα γίνει εν καιρώ μόνο του αλλά και με την καθοδήγηση του Άρχοντος Νταραβάνογλου ο οποίος είναι αρκετά ομοιογενής στην έκτασή του. Κατά τ' άλλα είναι παρήγορο να ακούει κανείς πιτσιρικάδες να πιάνουν τα μικρόφωνα και να ηχογραφούν Βυζαντινή μουσική με όλη την υλικοτεχνική υποδομή ( ισοκράτης ) που μόνο "κολλημα" με το συγκεκριμένο είδος φανερώνει...

Μπράβο και περιμένουμε ν' ακούσουμε τα της προόδου σου....:)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κατά τ' άλλα είναι παρήγορο να ακούει κανείς πιτσιρικάδες να πιάνουν τα μικρόφωνα και να ηχογραφούν Βυζαντινή μουσική με όλη την υλικοτεχνική υποδομή ( ισοκράτης ) που μόνο "κολλημα" με το συγκεκριμένο είδος φανερώνει...

Συγχρόνως ὄμως δὲν ἀποδίδεται ἄκουσμα ἀναλογίου σὲ μάχιμες συνθῆκες, ὅπου ἀναδεικνύονται ὅλα ἐκείνα τὰ στοιχεία ποὺ χαρακτηρίζουν θετικὰ τὸν ἔμπειρο ψάλτη, ἐνῶ συγχρόνως γίνονται ἀντιληπτὲς τυχὸν ἀτέλειες πρὸς διόρθωση.

Ἡ ὑλικοτεχνικὴ ὑποδομὴ καμιὰ φορὰ παράγει ἀποτέλεσμα ποὺ ἀπέχει ἀπὸ τὴν σκληρὴ πραγματικότητα τοῦ ἀναλογίου μὲ τὰ πολλὰ ἀπρόβλεπτα, ἐνῶ συγχρόνως μπορεῖ νὰ δημιουργήσει ψευδαίσθηση περισσῆς ἰκανότητας, ὑπερβολικὴ αὐτοπεποίθηση καὶ βέβαια σκληρὴ καὶ ἀπότομη προσγείωση στὸ στασίδι.
 
Last edited by a moderator:

Γιάννου Νικόλαος said:
Συμβουλή: Να γράψεις κάποιο μέλος όποιοδήποτε, όχι στο δωμάτιο του σπιτιού σου, αλλά σε Ναό, και μάλιστα άδειο και να αφήσεις τη φωνή σου ελεύθερη με τη φυσική δύναμη των πνευμόνων σου, χωρίς να ζορίζεσαι...
Και ... τα ξαναλέμε!
Ζωντανή ηχογράφηση στον Μητροπολιτικό Ναό Λιβαδειάς τον περασμένο Αύγουστο. Είναι τόσο απελευθερωτικό το ψάλσιμο όταν είσαι μόνος σου σε έναν τεράστιο ναό με άριστη ακουστική!
Η ποιότητα είναι κακή διότι έγινε από κινητό, δεν ξέρω άν έχει κάποιος την δυνατότητα να το σουλουπώσει! Τα σχόλια δικά σας. Τουτέστιν αρχίστε να βαράτε! (Κόσμια όμως! Δηλαδή ένας-ένας με τη σειρά του!:D).
 

Attachments

  • Άξιον εστίν- Μ.Χατζηαθανασίου ήχος ά.mp3
    3.2 MB · Views: 56

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το κινητό δεν είναι για ηχογραφήσεις Βυζ. Μουσικής...
Ενώ το μέλος κυλάει άνετα, λίγη προσοχή μόνο στον άνω Βου σε ορισμένα σημεία που ακούγεται χαμηλωμένος (σαν με ύφεση ενώ δεν υπάρχει) το αποτέλεσμα σε αδικεί, και δεν ξέρω αν ... σουλουπώνεται...
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Θα συμφωνήσω με τον κ. Γιάννου βέβαια η ηχογράφηση αυτή είναι ασυγκρίτως καλύτερη από προηγούμενες, αισθάνεσαι ελεύθερος δεν είσαι σφυγμένος 'οπως στις άλλες και τέλος το μέσο που διάλεξες για ηχογράφηση δεν είναι ότι καλύτερο. Χρειάζεσαι κάποιον ηλεκτρονικό καταγραφέα (olympus θα έλεγα).
Πάντως προχώρα είσαι σε καλό δρόμο.
 
Σας ευχαριστώ πολύ για την κριτική σας καί τις παρατηρήσεις σας!
Μία απλή διευκρίνηση:
Δεν είχα σκοπό να ηχογραφήσω από κινητό βασικά δεν είχα σκοπό καν να ηχογραφήσω! Εν αγνοία μου έγινε η ηχογράφηση! Δράστης ήταν η κοπέλα μου η οποία μετά το πέρας της λειτουργίας με ενημέρωσε ότι με "έγραφε".
Αυτήν να κατηγορήσετε! Εγώ είμαι ένα αθώο ψαλτάκι που έκανε απλώς την δουλειά του!:p:D

 
Top