Αγίου Νικολάου (Πέμπτη 6/12/2012)

tb---

τσοπάνης
Δεν είχα πού αλλού να γράψω και για να μήν ανοίγω νέο θέμα, βρέθηκα προ ημερών στον ναό που ψέλνει ο κ. Γιάννου. Πρώτη φορά που βρέθηκα εκεί.
Ωραία ατμόσφαιρα, ζεστό το εκκλησίασμα και τα αναλόγια πλήρη θα έλεγα. Τα μέλη εκ στήθους τα περισσότερα. Πραγματικά χόρτασε το αυτί μου σωστές μετρημένες αναλύσεις, ωραίο ύφος και αρχοντικός τονισμός των εννοιών του κειμένου. Και όλα αυτά εκ αποστάσεως αφού είχαμε πιάσει τα του αριστερού χορού μαζί με ένα εξίσου σωστό ψάλτη που τον ξεχνώ (ας με συγχωρέσει που δεν συγκράτησα το όνομά του). Φιλόξενοι και οι 2 τους. Να ναι καλά και πάντα με υγεία που λέει και ο κ.Αντώνης ο Κρης ~
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν είχα πού αλλού να γράψω και για να μήν ανοίγω νέο θέμα, βρέθηκα προ ημερών στον ναό που ψέλνει ο κ. Γιάννου. Πρώτη φορά που βρέθηκα εκεί.
Ωραία ατμόσφαιρα, ζεστό το εκκλησίασμα και τα αναλόγια πλήρη θα έλεγα. Τα μέλη εκ στήθους τα περισσότερα. Πραγματικά χόρτασε το αυτί μου σωστές μετρημένες αναλύσεις, ωραίο ύφος και αρχοντικός τονισμός των εννοιών του κειμένου. Και όλα αυτά εκ αποστάσεως αφού είχαμε πιάσει τα του αριστερού χορού μαζί με ένα εξίσου σωστό ψάλτη που τον ξεχνώ (ας με συγχωρέσει που δεν συγκράτησα το όνομά του). Φιλόξενοι και οι 2 τους. Να ναι καλά και πάντα με υγεία που λέει και ο κ.Αντώνης ο Κρης ~

Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την ευγενική σου χειρονομία.
Ο π. Αντώνιος που λειτούργησε, είναι καθηγητής σε κάποιο Γυμνάσιο - Λύκειο και πρωι - πρωΐ μου είπε ότι λόγω υπηρεσίας στο σχολείο, έπρεπε να επιταχύνουμε λίγο.
Υπακούοντας στη εντολή του, τα ... πλάκωσα:D και δεν έβαλα το ... ρουφιανάκι μου (επειδή ... καρφώνει τα φαλτσάκια μας) να γράψει, παρά μόνο το δοξαστικό που εψάλη από μνήμης... και επισυνάπτεται αφιερωμένο στους εκλεκτούς επισκέπτες μου και σε όλους, εορτάζοντες και ευχηθέντες.
Και του χρόνου!
 

Attachments

  • SALPISWMEN EN SALPINGI ASMATWN.mp3
    8.3 MB · Views: 99

Papassss

Παλαιό Μέλος
Κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την ευγενική σου χειρονομία.
Ο π. Αντώνιος που λειτούργησε, είναι καθηγητής σε κάποιο Γυμνάσιο - Λύκειο και πρωι - πρωΐ μου είπε ότι λόγω υπηρεσίας στο σχολείο, έπρεπε να επιταχύνουμε λίγο.
Υπακούοντας στη εντολή του, τα ... πλάκωσα:D και δεν έβαλα το ... ρουφιανάκι μου (επειδή ... καρφώνει τα φαλτσάκια μας) να γράψει, παρά μόνο το δοξαστικό που εψάλη από μνήμης... και επισυνάπτεται αφιερωμένο στους εκλεκτούς επισκέπτες μου και σε όλους, εορτάζοντες και ευχηθέντες.
Και του χρόνου!

αχ παρα πολυ ωραιο κ. Γιαννου θα μας δωσετε και το κειμενο?:):)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δώσαμε, δώσαμε!!!:D Και το ιστορικό που συνοδεύει τα εν λόγω δοξαστικά...
Απλά, στην παραπάνω ... εξ επαφής εκτέλεση:D κόπηκαν κάποια κλάσματα και λόγω του μεγέθους του η χρονική αγωγή είναι στα χάϊ της:confused:...
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Ας μου επιτρέψει ο κ. Νίκος να του υποβάλλω κι εγώ τα θερμά μου συγχαρητήρια τόσο για το δοξαστικό των Αίνων όσο και για το αντίστοιχο του Εσπερινού, το οποίο ψάλλαμε με τον κ. Γρηγόρη Νταραβάνογλου την περασμένη Τετάρτη στην πανήγυρι του Ναού του. Εντυπωσιάστηκα (και αιφνιδιάστηκα :)) από τις όμορφες και εντελώς πρωτότυπες, αλλά πάντα παραδοσιακές γραμμές του.
 
Δεν είχα πού αλλού να γράψω και για να μήν ανοίγω νέο θέμα, βρέθηκα προ ημερών στον ναό που ψέλνει ο κ. Γιάννου. Πρώτη φορά που βρέθηκα εκεί.
Ωραία ατμόσφαιρα, ζεστό το εκκλησίασμα και τα αναλόγια πλήρη θα έλεγα. Τα μέλη εκ στήθους τα περισσότερα. Πραγματικά χόρτασε το αυτί μου σωστές μετρημένες αναλύσεις, ωραίο ύφος και αρχοντικός τονισμός των εννοιών του κειμένου. Και όλα αυτά εκ αποστάσεως αφού είχαμε πιάσει τα του αριστερού χορού μαζί με ένα εξίσου σωστό ψάλτη που τον ξεχνώ (ας με συγχωρέσει που δεν συγκράτησα το όνομά του). Φιλόξενοι και οι 2 τους. Να ναι καλά και πάντα με υγεία που λέει και ο κ.Αντώνης ο Κρης ~

Αγαπητέ φίλε tb Χρόνια Πολλά με Υγεία,

Όντως του Αγ.Νικολαου στον Αγ. Αντώνιο Βριλησσίων, ήταν πολύ ζεστή και κατανυκτική η ατμόσφαιρα. Το όνομα του αριστερού ψάλτη που σου διαφεύγει (και όχι άδικα, καθώς δεν είναι επαγγελματίας) είναι Σπύρος Παπαγεωργίου. Ευχαριστώ όμως για τα καλά σου λόγια.

Σπύρος Παπαγεωργίου
 
Top