Άξιον εστίν ήχος Α' Μιχαήλ Χατζηαθανασίου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

σελ. 232
(πρβλ. καί φωτοτυπίες ἀπό τό βιβλίο, πού κρατοῦν)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα σας! Επισυνάπτεται διορθωμένο στο σημείο του κόκκινου κύκλου.
Να σκεφτείτε πως είχα την επίβλεψη των δοκιμίων (τρομάρα μου 😂 ) και διαπίστωσα το λάθος σήμερα ... μετά 48 χρόνια, κι αυτό γιατί βλέποντας λάθος το έλεγα σωστά... και ξέφυγε.
Άλλωστε έπαιξε ρόλο και η εμπειρία (διάβαζε απειρία) των 29 χρόνων της ηλικίας μου. Ως εικός, το αδίκημα παραγράφηκε...
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ Μ. Χ, Α΄ ΗΧΟΥ.png
    ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ Μ. Χ, Α΄ ΗΧΟΥ.png
    1.7 MB · Views: 68

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Καλημέρα σας! Επισυνάπτεται διορθωμένο στο σημείο του κόκκινου κύκλου.
Να σκεφτείτε πως είχα την επίβλεψη των δοκιμίων (τρομάρα μου 😂 ) και διαπίστωσα το λάθος σήμερα ... μετά 48 χρόνια, κι αυτό γιατί βλέποντας λάθος το έλεγα σωστά... και ξέφυγε.
Άλλωστε έπαιξε ρόλο και η εμπειρία (διάβαζε απειρία) των 29 χρόνων της ηλικίας μου. Ως εικός, το αδίκημα παραγράφηκε...
Δέν είναι διορθωμένο...
 

Π. Σ.

Σπυρίδων
Καλημέρα σας! Επισυνάπτεται διορθωμένο στο σημείο του κόκκινου κύκλου.
Να σκεφτείτε πως είχα την επίβλεψη των δοκιμίων (τρομάρα μου 😂 ) και διαπίστωσα το λάθος σήμερα ... μετά 48 χρόνια, κι αυτό γιατί βλέποντας λάθος το έλεγα σωστά... και ξέφυγε.
Άλλωστε έπαιξε ρόλο και η εμπειρία (διάβαζε απειρία) των 29 χρόνων της ηλικίας μου. Ως εικός, το αδίκημα παραγράφηκε

Σε pdf.
 

Attachments

  • ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ Μ. Χ, Α΄ ΗΧΟΥ.pdf
    1.5 MB · Views: 46

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Διορθωμένο είναι, αλλά σε άλλο σημείο, παρακάτω.
Μέ τό συμπάθειο δηλαδή: πρόκειται γιά τήν προ-τελευταία γραμμή, όπου στήν τελευταία πεταστή πρέπει από επάνω νά έχη τό ίσον (εκεί υπάρχει η κόκκινη διόρθωση).΄Έτσι δέν είναι;
 

κλιτόν

Active member
Και οι δύο εκδοχές είναι ορθές ως προς την παραλλαγή τους: (Α) πεταστή με ολίγον επάνω της και στο τέλος 3 ίσον στη σειρά (Β) πεταστή "σκέτη" και στο τέλος ολίγον με 2 ίσον δίπλα του. Το θέμα είναι τι έγραψε ο Χ''Αθανασίου, υποθέτω είναι η εκδοχή του κ.Γιάννου...
 

Diogenes

Νέο μέλος
Και οι δύο εκδοχές είναι ορθές ως προς την παραλλαγή τους: (Α) πεταστή με ολίγον επάνω της και στο τέλος 3 ίσον στη σειρά (Β) πεταστή "σκέτη" και στο τέλος ολίγον με 2 ίσον δίπλα του. Το θέμα είναι τι έγραψε ο Χ''Αθανασίου, υποθέτω είναι η εκδοχή του κ.Γιάννου...
Ακριβώς!
Απλά σημείωσα με κόκκινο αυτό που ακούγεται στο βίντεο.
Το θέμα είναι πώς το ήθελε ο Χατζηαθανασίου. Μόνο το πρωτότυπο μετράει! Αλλά πιστεύω ότι η διόρθωση του κου. @ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ είναι η σωστή. Τού είμαστε ευγνώμονες για την παρουσία του, την βοήθειά του και για πάρα πολλά για τα οποία δεν βρίσκω λόγια! ❤️❤️❤️(y)(y)(y)
 
Last edited:
Top