«Χορωδία της Ελληνικής Παιδείας» υπό την Διεύθυνση του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Χάρη Νταραβάνογλου

Μόλις πρίν από δύο Κυριακές ο δάσκαλος περίμενε με το αυτοκίνητο του τον αργοπορημένο για πρώτη (και τελευταία) φορά μαθητή του έξω από τον σταθμό του ηλεκτρικού στα Κάτω Πατήσια για να φύγουν μαζί όπως πάντα για τον Άγιο Σπυρίδωνα στον Πειραιά!
Μόλις τον είδα από μακριά έτρεξα με ντροπή γιατί τον είχα κάνει να περιμένει (δεν φταίω εγώ είχε μικρή καθυστέρηση ο ηλεκτρικός)!
Άνοιξα βιαστικά την πόρτα του αυτοκινήτου και χώθηκα μέσα!
Όπως πάντα το πρώτο που ακούστηκε καθώς έμπαινα ήταν βυζαντινά άσματα από το ραδιόφωνο και συγκεκριμένα ο αγαπημένος του όλων ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος!
"Καλώς τον!". Με καλωσόρισε με την όμορφη πολίτικη προφορά του, και ασπαστήκαμε ο ένας τον άλλον! Είχαμε απ'το καλοκαίρι να βρεθούμε!
Η συζήτηση άναψε αμέσως και προς μεγάλη μου έκπληξη αναφέρθηκε στο φόρουμ μας και μου είπε ότι ετοιμάζει να ανεβάσει πάρα πολύ πλούσιο υλικό το οποίο πρέπει να το επεξεργαστεί πρώτα και να διαλέξει τα καλύτερα από δεκάδες CD αλλά και εκπομπές που έχει κάνει !!
Πάρα πολύ χάρηκα που τόσο σύντομα άρχισε να υλοποιεί τις σκέψεις του!
Ευχαριστούμε πολύ κύριε Ρηγόπουλε για την ανάρτηση! Αναμένουμε!
Έχω προσφερθεί να τον βοηθήσω με τα CD του κάτι το οποίο δέχτηκε με πολύ χαρά αρκεί να βρούμε το χρόνο!
 

tb---

τσοπάνης
Ο κ. Χαρης Νταραβάνογλου στο Μέγαρο Μουσικής με την χορωδία του.

Έχετε κάποια περισσότερα στοιχεία για την εν λόγω χορωδία ή ήταν περιστασιακή σύνθεση για την εκδήλωση ?

ευχαριστώ ~
 

drigop

ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ
Έχετε κάποια περισσότερα στοιχεία για την εν λόγω χορωδία ή ήταν περιστασιακή σύνθεση για την εκδήλωση ?

ευχαριστώ ~

"Χορωδία της Ελληνικής Παιδείας" υπό την Διεύθυνση του Άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Χάρη Νταραβάνογλου
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετονόμασα το θέμα αυτό για να είναι πιό αντιπροσωπευτικό, προτιμάτε να ανοίγετε ξεχωριστά θέματα για ηχογραφήσεις που ανήκουν στην ίδια ενότητα και δίνετε πάντοτε διευκρινιστικές πληροφορίες στον τίτλο του θέματος. Ευχαριστώ.
 
Top