«Χαίρετε λαοί» αίνων Β΄ ήχου με διατονική θέση από το «Χριστός ανέστη»

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επισυναπτω σχετικο ηχητικο και θα ηθελα την γνωμη σου
(καθως και αλλων φιλων) . Οχι αν ειναι ''παραδοσιακο'' ακουσμα , αλλα αν
''κολλαει'' και ετσι . Ευχαριστω .

Βαγγέλη, και εμένα μ' αρέσουνε, κατά κάποιο τρόπο. Και εγώ το δείγμα σας μου άρεσε. Εγώ συνίθως κάνω την αλλαγή στο "Χριστός ανέστη" του τρίτου τροπαρίου παρόμοια με αυτή που ήταν στου Φορτωμά το δείγμα που μας έδωσε ο Σταύρος. Αλλά ο Στανίτσας το εκτελεί κάπου-κάπου σαν να έμπενε η φθορά του α' ήχου επάνω στην συλλαγή "Χρι-", δηλαδή, από την αρχή, και έτσι ακούγεται ακριβώς όπως το "Χριστός ανέστη" που λέμε το Πάσχα.

Απόστολος
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Χαιρομαι που σου αρεσε η συγκεκριμενη γραμμη .
Νομιζω οτι και στο πρωτο στιχηρο των αινων του Βου ηχου ''Πασα πνοη και ..'' και στην θεση ''την εκ νεκρων σου αναστασιν'' , περα απο την ''κλασσικη'' γραμμη , καποια φορα μπορει να ψαλλεται χρησιμοποιωντας Αο ηχο . Εγω την ψαλλω ΚΑΙ ετσι . Επισυναπτω σχετικο ηχητικο και θα ηθελα την γνωμη σου
(καθως και αλλων φιλων) . Οχι αν ειναι ''παραδοσιακο'' ακουσμα , αλλα αν
''κολλαει'' και ετσι . Ευχαριστω .

ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

κ. Βαγγέλη τη λέω και εγώ τη γραμμή αλλά από το ανάστασιν δηλαδή το εκ νεκρών το έχω σε Β, καμιά φορά δε το σκληραίνω σε πλΒ έτσι ώστε να ακουστει η διαφορά πιο έντονα....(και όταν το κάνω έτσι τα σταυροκοπήματα από κάτω είναι πιο εντονα...) το άλλο επίσης που έκανα κυρίως ως αριστερός ηταν ότι έλεγα σε Α το σοι πρεπει ύμνος στο αινείτε.. και γύριζα σε Β στο θέω.... αλλά τη τελευταία πενταετία τα χω κόψει... άντε να το κάνω μια φορά το χρόνο.....

άρα ναι και εμενα με αρέσει η εναλλαγή Β-Α...
(θα προμηθευτώ recorder και θα τα γράψω είναι στο πρόγραμμα)
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Με αφορμή το θέμα που ξεκίνησε από ερώτηση σχετικά με τη γνωστή διατονική θέση στο "χαίρετε λαοί και αγαλλιάσθε" των αίνων του Β' ήχου και συζητήθηκε στα επόμενα μηνύματα με πιο χαρακτηριστικά τα εξής : #15 , #16 , #24 , #27 , #28 ,

εμφανίζει (θέλω να) πιστεύω ιδιαίτερο ενδιαφέρον - μέχρι βέβαια νεωτέρας :wink: - το επισυναπτόμενο αρχείο από το αναστασιματάριο του Κουτσαρδάκη που αναρτήθηκε στο φόρουμ εδώ.
 

Attachments

  • NeonAnastasimatarion_Koutsardaki_1929_sel.71.jpg
    65.3 KB · Views: 49
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό θέμα αὐτό τό δημιούργησα ἀπό ἀποκοπέντα μηνύματα τοῦ θέματος Κυριακή Β΄Ήχου (6 Ιουλίου 2008), τῆς ἑνότητος Τί θα ψάλλουμε/ψάλλαμε....
Ἡ ἑνότητα αὐτή, ὅπως παλαιότερα εἶχα ἐπισημάνει, ἔχει πάρα πολύ ὑλικό, εἴτε μουσικῶν κειμένων, εἴτε ἠχογραφήσεων, εἴτε θεμάτων τυπικοῦ, πού μέ τήν εὐκαιρία τῆς ἀνακοινώσεως τί θά ψάλλουμε ἤ τί ψάλλαμε, τά μέλη ἐναπέθεταν διάφορα ἤ ἐδημιουργοῦντο ἐσωτερικές συζητήσεις γιά διάφορα ἐνδιαφέροντα. Ὅταν ἔχω χρόνο, θά προσπαθήσω νά κάνω ἕνα ξεκαθάρισμα —ἀπό τά παλιότερα χρονικά θέματα—, εἴτε τό ἀνακοινώνω εἴτε ὄχι, μεταφέροντας διάφορα στά οἰκεῖα θέματα.

Ὑπάρχει ἐπίσης ἴδιο θέμα στήν ἑνότητα τοῦ μακαριστοῦ Ἄρχοντος Θρ. Στανίτσα [Χαίρετε λαοί], πού δέ τό πειράζω, ἀλλά παραπέμπω ἀπό ἐδῶ.

Σημ.: Καί τό προηγούμενο μήνυμα ἦταν ξεχωριστό θέμα σέ ἄλλη ἑνότητα.


 
Top