Χορωδία "Μέλος Ανατολικόν" (Α. Βασιλόπουλος)

tasiosvas

Νέο μέλος
Από την πρόσφατη συναυλία του χορού "ΜΕΛΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΝ", με ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδος, μπορείτε να ακούσετε το "Σιγησάτω".
Σχόλια ευπρόσδεκτα:rolleyes:





View attachment ΣΙΓΗΣΑΤΩ.mp3
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Από την πρόσφατη συναυλία του χορού "ΜΕΛΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΝ", με ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδος, μπορείτε να ακούσετε το "Σιγησάτω".
Σχόλια ευπρόσδεκτα:rolleyes:





View attachment 1992

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!
Προσωπικά μου άρεσε το αποτέλεσμα σε ένα αρκετά δύσκολο κομμάτι!
Πείτε μας, αν θέλετε, πληροφορίες για την χορώδια για να μάθουμε και εμείς.
 

tasiosvas

Νέο μέλος
ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ΑΝΔΡΕΑ. Προσωπικά θεωρώ ότι θέλουμε πάρα πολλή δουλειά σε όλα τα επίπεδα. Το μόνο παρήγορο είναι ότι ο χορός αποτελείται από λίγους "ψάλτες" (περίπου 6) και περισσότερους μαθητές (γύρω στους 8 ) που βρίσκονται εντελώς στα πρώτα τους βήματα ;).
Η ηχογράφηση είναι ζωντανή από συναυλία που δόθηκε το Σάββτο του Λαζάρου 2008 στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Κορινθίων.

Δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες μπορεί να ενδιαφέρουν τους φίλους του φόρουμ ή εσένα προσωπικά, θα χαρώ να απαντήσω σε ότι ερωτηθώ.

Επισυνάπτω λίγα ακόμα...

(Ακόμα περιμένω :mad: να μου δώσουν την ηχογράφηση με το του Ιακώβου Δοξαστικό στη μνήμη του Αγ. Αποστόλου Ανδρέου, από προηγούμενη συναυλία μας στο Δημ. θέατρο της Πάτρας..)

View attachment ΕΙΣΟΔΟΣ - ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.mp3

View attachment ΙΔΟΥ Ο ΝΥΜΦΙΟΣ.mp3

View attachment ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΑ ΣΕΠΤΑ (Αος δίφωνος).mp3
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Καλησπέρα!

Αν υπάρχει μεράκι στους συγκροτούντας τον χορό, σίγουρα έχετε μέλον!;)
Απ' όσο κατάλαβα είμαστε και πνευματικά αδέρφια, ως προς την μέθοδο διδασκαλίας που χρησιμοποιήτε. Δυό πραγματάκια θέλω ακόμα να μάθω, 1ον σε ποια περιοχή βρίσκεστε και 2ον αν ψάλλετε -κυρίως- τα παραδοσιακά μέλη-διαμάντια της ψαλτικής τέχνης (εννοώ των μεταβυζαντινών διδασκάλων).
 

tasiosvas

Νέο μέλος
Είμαι ψάλτης στην Κοίμηση Θεοτόκου Κορωπίου, και στην αίθουσα του Ναού γίνονται και οι πρόβες της χορωδίας.

Ο χορός ΜΕΛΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΝ είναι το ένα από τα μουσικά σχήματα του Ινστιτούτου Τέχνης & Πολιτισμού MELODY SPIRIT (ανήκουν εκεί η Melody Chamber Orchestra, κάποια Κουαρτέττα, μια Ευρωπαϊκή χορωδία, το Παραδοσιακό σχήμα ΜΕΛΩΔΙΟΝ, με τον Χρήστο Τσιαμούλη και κάποια άλλα...)

Για το άλλο ερώτημά σου,νομίζω πως η απάντηση είναι θετική, όμως θα βοηθούσε να γίνεις πιο συγκεκριμένος, για το ποιούς συνθέτες εννοείς & προτιμάς...

Εν γένει στόχος μας είναι (χρονικά) να κινηθούμε προς τα πίσω με μέλη πιο λιτά και μάλλον λιγότερο γνωστά.



Επισυνάπτω άλλο ένα μέλος (ΕΞΕΔΥΣΑΝ ΜΕ) από την συναυλία, που το "κρέμασα" εδώ.... http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=724
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ΔΙΔΑΣΚΑΛΕ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΩ....
View attachment 26748
Δέν μᾶς λές καί τί εἶναι;
Κοινωνικό Σῶμα Xριστοῦ εἶναι, ἀλλά δῶσε περισσότερα στοιχεῖα (κόβεται καί ἀπότομα).
Τό μετέτρεψα καί σέ mp3.​
 

Attachments

  • tasos live.mp3
    10.6 MB · Views: 36

Χριστοφόρος2

Νέο μέλος
ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΜΟΥ!!!
ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΨΕΛΝΕΙ Ο ΨΑΛΤΗΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ ΧΡΟΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ "ΔΡΩΜΕΝΑ" ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΤΟ ΚΟΜΑΤΙ :)
ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑ...
View attachment mathima dynamis kalogirou (anastasios vasilopoulos).wma
ΔΑΣΚΑΛΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!
 

tasiosvas

Νέο μέλος
Χριστοφόρε Χριστός Ανέστη!

Για να μη σου λείψει η συνέχεια, ανεβάζω και την τελευταία εκδοχή του "Σώμα Χριστού" σε Γ' ήχο (Κυριακή Παραλυτικού 2010).
 

Attachments

  • Swma echos C. Paralytou 2010.mp3
    7.6 MB · Views: 26
Last edited:

tasiosvas

Νέο μέλος
Παρά του Φιλανθίδου (ΑΘΩΝΙΑΣ), ανεβάζω εδώ και το δοξαστικό του όρθρου της Κυριακής Σαμαρείτιδος (2010).
Ευχαριστίες στους αδελφούς ισοκράτες με την ταχεία μουσική εξέλιξη (Νικολουδάκης Π. & Δεσίπρης Β.) και φυσικά στον κανονάρχη μας (Μαλτέζος Δ.)
 

Attachments

  • Doksa orthrou Samaritidos 2010.mp3
    4.7 MB · Views: 62
Last edited:

Χριστοφόρος2

Νέο μέλος
Αληθώς Ανέστη!!! τουλάχιστον σ' ακουω έτσι!
κατάλαβες βέβαια απο που είναι η ηχογράφηση ελπίζω :D
 

tasiosvas

Νέο μέλος
Σαφώώώώς, "πάτερ" μου Χριστοφόρε...

..παλαιών ημερών αι τοιάυται μνήμαι!
 
Last edited:
Top