δ. Διονύσης Φιρφιρής : Αγρυπνία Αγίων Τεσσαράκοντα, Ι. Μ. Ξηροποτάμου

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αγρυπνία Τεσσαράκοντα Μαρτύρων στην Ι.Μ. Ξηροποτάμου, με τον δ. Διονύσιο, τμήμα πρώτο. Δεν γνωρίζω χρονολογία, ούτε εάν έχει "ανέβει" ξανά στο Ψαλτολόγιον.
Ε.Γ.
 

Attachments

  • Firfiris, Agrypnia Tess. Martyron, I.M. Xiropotamou, 1.mp3
    27.4 MB · Views: 275

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αγρυπνία Τεσσαράκοντα Μαρτύρων στην Ι.Μ. Ξηροποτάμου, με τον δ. Διονύσιο, τμήμα πρώτο...

Το συγκεκριμένο έχει Φιρφιρή;

Εκτός από π.Στέφανο και (ίσως) π.Παλαμά δεν έκουσα Φιρφιρή...
 
Αγρυπνία Τεσσαράκοντα Μαρτύρων στην Ι.Μ. Ξηροποτάμου, με τον δ. Διονύσιο, τμήμα πρώτο. Δεν γνωρίζω χρονολογία, ούτε εάν έχει "ανέβει" ξανά στο Ψαλτολόγιον.
Ε.Γ.

Φιλε δεν μπορώ να διακρίνω τη φωνή του Φιρφιρη εδω:(Διορθώστε με εάν κάνω λάθος,παντος σ'ευχαριστουμε για την αγρυπνία αν θες ανέβασε και το Β' μέρος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο κ. Γιαννόπουλος μπερδεύτηκε λίγο γιατί το υλικό προέρχεται από κασέτα που έχει Φιρφιρή. Απλώς, στην άλλη όψη έχει άλλα πράγματα. Έχει πέσει και στα δικά μου χέρια αυτή η κασέτα και θα ανεβάσω απόψε, λίγο αργότερα, όμως, τα ψαλλόμενα από τον διακο-Διονύση Φιρφιρή.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
και το δεύτερο μέρος. Πράγματι, η κασέτα την οποία έχω πολλά χρόνια γράφει Φιρφιρής, κι εγώ δεν το έψαξα πολύ. Αν όμως εσείς διακρίνετε και τις άλλες φωνές, σημειώστε λεπτομερέστερα ποιες είναι.
Ευχαριστώ
Ε.Γ.
 

Attachments

  • Firfiris, Agrypnia Tess. Martyron, I.M. Xiropotamou, 2.mp3
    26 MB · Views: 213

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο κ. Γιαννόπουλος μπερδεύτηκε λίγο γιατί το υλικό προέρχεται από κασέτα που έχει Φιρφιρή. Απλώς, στην άλλη όψη έχει άλλα πράγματα. Έχει πέσει και στα δικά μου χέρια αυτή η κασέτα και θα ανεβάσω απόψε, λίγο αργότερα, όμως, τα ψαλλόμενα από τον διακο-Διονύση Φιρφιρή.
Δεν τα ανέβασα τελικά χθές γιατί τα ανέβασε πολύ καθαρότερα ο κ. Γιαννόπουλος, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά. Αλήθεια, ήταν η μήτρα καλύτερη ή έγινε πολλή δουλειά στην επεξεργασία και για αυτό το τόσο καθαρό αποτέλεσμα χωρίς να χάνονται οι αρμονικές;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Δεν τα ανέβασα τελικά χθές γιατί τα ανέβασε πολύ καθαρότερα ο κ. Γιαννόπουλος, τον οποίο και ευχαριστώ θερμά. Αλήθεια, ήταν η μήτρα καλύτερη ή έγινε πολλή δουλειά στην επεξεργασία και για αυτό το τόσο καθαρό αποτέλεσμα χωρίς να χάνονται οι αρμονικές;


Δεν έκανα καθόλου επεξεργασία (που χρόνος;), απλά ψηφιοποίησα την κασέτα.
Τελικά στο β' μέρος δεν είναι ο Φιρφιρής;
Ε.Γ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν έκανα καθόλου επεξεργασία (που χρόνος;), απλά ψηφιοποίησα την κασέτα.
Τελικά στο β' μέρος δεν είναι ο Φιρφιρής;
Ε.Γ.
Να φανταστώ τότε πως το ψηφιοποιήσατε με mini disc; Μου θυμίζει πολύ τον κάπως μεταλλικό ήχο της εγγραφής σε αυτό... Πολύ ωραίος και καθαρός ήχος!

Ναι, ο γέροντας είναι στο β' μέρος! Πολύ χαρακτηριστική η φωνή του. Κι εγώ είχα πάρει από ένα φίλο την κασέτα αυτή με την επιγραφή Φιρφιρής-Πανήγυρις Ξηροποτάμου και ακούγοντας είδα πως μόνο στη μια πλευρά είχε Φιρφιρή...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Να φανταστώ τότε πως το ψηφιοποιήσατε με mini disc; Μου θυμίζει πολύ τον κάπως μεταλλικό ήχο της εγγραφής σε αυτό... Πολύ ωραίος και καθαρός ήχος!

Ναι, ο γέροντας είναι στο β' μέρος! Πολύ χαρακτηριστική η φωνή του. Κι εγώ είχα πάρει από ένα φίλο την κασέτα αυτή με την επιγραφή Φιρφιρής-Πανήγυρις Ξηροποτάμου και ακούγοντας είδα πως μόνο στη μια πλευρά είχε Φιρφιρή...

ο δικός μου φίλος είναι ο Ν. Χ. χειροτονήθηκε πριν 2 χρόνια... Μου είχε δώσει μάλλον την ίδια κασσέτα...
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
ο δικός μου φίλος, είναι ο Ν. Χ. χειροτονήθηκε πριν 2 χρόνια... Μου είχε δώσει μάλλον την ίδια κασσέτα...
Μπα! Ο δικός μου είναι ο Δ.Κ., Κύπριος που σπούδαζε στην Αθήνα...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ναι, ο γέροντας είναι στο β' μέρος! Πολύ χαρακτηριστική η φωνή του...

Δεν είναι μόνον η φωνή του...

Για όσους δεν γνωρίζουν, ακούστε στο σημείο 18:48 και εξής. Ο Φιρφιρής έλεγε έτσι το "Δύναμις" του Καλογήρου (την αρχή) με την χαρακτηριστική θέση Πα-Κε-Κε-Πα (νε-Δυ-να-μιιις) στο τέλος, διαφορετική τέλος πάντων εκτέλεση της λέξεως "Δύναμις" συνολικά, κατά δική του έμπνευση.

Αυτά τα ολίγα...
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Μπορεί ο Ν.Χ να γνωρίζεται με τον Δ.Κ :p

Ίσως, αλλά ο Ε.Γ. δεν γνώριζε ποιοι είναι ο Ν.Χ και ο Δ.Κ. τους οποίους ανέφεραν οι Δ.Σ. και ο Ι.Μ.

Πάντως με email ο Δ.Σ. μου γνωστοποίησε ότι ο Ν.Χ. είναι παλιός μου μαθητής και για τέσσερα χρόνια λαμπαδάριος μου! Αλλά με όλες αυτές τις τελείες πώς να το καταλάβει κάποιος;
Ε.Γ.
 
Top