Ηλία Ν. Φραγκάκη - Εγκόλπιον Ιεροψάλτου - Μουσικόν Κυριακοδρόμιον - Ήχος βαρύς

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πολύ πρόσφατα ἐκδόθηκε καί ὁ δεύτερος τόμος, 400 σελίδων, τοῦ Μουσικοῦ Κυριακοδρομίου τοῦ Ἠλία Φραγκάκη. Περί τοῦ α΄τόμου βλ. ἐδῶ. Ἰσχύουν τά ἴδια περί τῶν σταθερῶν μελῶν καί τῶν μελοποιῶν.
Ἐξαίρετη δουλειά συλλογῆς μελωδημάτων τοῦ βαρέος ἤχου. Μιά συλλογή σέ ἕνα βιβλίο, πού τό καθιστᾶ πολύ εὔχρηστο στό ἀναλόγιον. Κάποια περισσότερα σχετικά μέ τά περιεχόμενα γράφτηκαν ἐδῶ.
Ὁ ἴδιος γράφει στήν Εἰσαγωγή:
... περιέχει ὕμνους ἀπό τίς ἀκολουθίες τοῦ Ἑσπερινοῦ, τοῦ Ὄρθρου καὶ τῆς θείας Λειτουργίας, ὅπως τελοῦνται τὴν Κυριακή, μὲ πληροφορίες γιὰ τὴν τυπικὴ διάταξη, καθὼς καὶ μὲ ἀπαραίτητες θεωρητικὲς ἐπισημάνσεις. Τὰ μελοποιημένα ποιήματα τῆς Παρακλητικῆς εἶναι ἐπιλεγμένα ἀπὸ τρεῖς παλαιὲς ἐκδόσεις. Ἀπὸ τὸ Ἀναστασιματάριον τοῦ Πέτρου Λαμπαδαρίου τῆς Μ.τ.Χ.Ε. (ἐξήγηση τῶν τριῶν διδασκάλων, ἔκδοση ἀπὸ τὸν Πέτρο Ἐφέσιο στὸ Βουκουρέστι τό 1820), καί ἀπὸ τὶς πρῶτες ἐκδόσεις Ἀναστασιματαρίων τῶν Πρωτοψαλτῶν τῆς Μ.τ.Χ.Ε. Κωνσταντίνου (ἔκδ. 1839) καὶ Ἰωάννου (ἔκδ. 1858), μὲ ὁρισμένους καλλωπισμοὺς καὶ διασκευὲς τοῦ μέλους τῆς πρώτης ἔκδοσης (ἐπιρροὴ προφανῶς τῆς προφορικῆς παράδοσης). Θέλησα, λόγῳ τῆς καταγωγῆς μου ἀπὸ τὴν Χίο, νὰ προσθέσω στὴ συλλογή μου μαθήματα μουσικῶν ποὺ εἴτε γεννήθηκαν εἴτε πέρασαν ἀπὸ τὴ «Μυροβόλο» καὶ ἄφησαν σπουδαῖο μουσικὸ ἔργο.
Ἐγώ ἀνεβάζω τό ἐξώφυλλο, τά περιεχόμενα καί ἐλάχιστα δείγματα.

Ἀγαπητέ Ἠλία, καί σ᾿ ἄλλα μέ ὑγεία. Εὐχόμεθα ὅπως καί αὐτός ὁ τόμος νά βρεῖ τήν ἀνταπόκριση καί ἀπήχηση πού εἶχε ὁ πρῶτος. Ἡ δουλειά σου εἶναι περισσότερο ἀπό ἐπιμελημένη.

Σημ.: 1) Πληροφορίες ἐπικοινωνίας καί διαθέσεως ἐδῶ. 2) Τό pdf ἀνοίγει ἀπό τήν 2 σελ.. Γυρῖστε νά δεῖτε καί τήν 1.

 

Attachments

  • Fragakis_ varys.pdf
    1.8 MB · Views: 565

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Λησμόνησα νά ἀναφέρω ὅτι τόν τόμο αὐτό προλογίζει ὁ φίλτατος καί ἀγαπητός κ. Γιῶργος Κωνσταντίνου, Διδάκτωρ τοῦ Τμήματος Μουσικῶν Σπουδῶν τοῦ Ἰονίου Πανεπιστημίου, ὁ ὁποῖος κλείνοντας γράφει: «Θέλω νά συγχαρῶ τὸν φίλο Ἠλία καὶ νὰ τὸν προτρέψω νὰ συνεχίσει μὲ τὸν ἴδιο ζῆλο, προσφέροντας στοὺς ὑπηρέτες τοῦ Ἀναλογίου καὶ τοὺς ὑπόλοιπους τόμους τοῦ "Μουσικοῦ Κυριακοδρομίου", ὥστε νὰ ὁλοκληρωθεῖ μία ἀξιολογότατη προσπάθεια ποὺ οἱ περισσότεροι γνωρίζουμε πόσο κόπο, χρόνο καὶ στερήσεις ἀπαιτεῖ γιὰ νὰ ἔχει "αἴσιον τέλος"».

Πληροφοροῦμαι ὅτι ἤδη ἔχει ἀρχίσει ἡ διαδικασία ἑτοιμασίας τοῦ τρίτου τόμου τοῦ πλ. β΄.

Μέ τήν εὐκαιρία νά συγχαροῦμε τόν Ἠλία, πού προχθές δέχθηκε καί τήν χειροθεσίαν Ἀναγνώστου, ὑπό τοῦ οἰκείου Μητροπολίτου του, Σεβασμιωτάτου ἁγίου Γλυφάδας κ. Παύλου.

 
Last edited:

Hadji

Γεώργιος - Χρυσοβαλάντης
Πρόκειται,πράγματι, για εξαιρετική δουλειά.

Έχω στη διάθεσή μου τον Α' τόμο (Ήχος πλ. δ) και αύριο πρωί-πρωί
περιμένω να πάρω στα χέρια μου και τον προαναφερθέντα (Ήχος Βαρύς).

Τυχαίνει, μάλιστα, να γνωρίζω (από φίλο και συνεργάτη του κ. Φραγκάκη)
με πόσο κόπο και προσοχή έγινε η ψηφιακή "στοιχειοθεσία" της εκδόσεως.

Σχεδιάστηκαν όλα τα μουσικά στοιχεία στο Corel και ένα-ένα προσετέθησαν
στο κείμενο...

Κωπιώδες το έργο, τωόντι...
 

neophokaeus

Μέλος

Λησμόνησα νά ἀναφέρω ὅτι τόν τόμο αὐτό προλογίζει ὁ φίλτατος καί ἀγαπητός κ. Γιῶργος Κωνσταντίνου, Διδάκτωρ τοῦ Τμήματος Μουσικῶν Σπουδῶν τοῦ Ἰονίου Πανεπιστημίου, ὁ ὁποῖος κλείνοντας γράφει: «Θέλω νά συγχαρῶ τὸν φίλο Ἠλία καὶ νὰ τὸν προτρέψω νὰ συνεχίσει μὲ τὸν ἴδιο ζῆλο, προσφέροντας στοὺς ὑπηρέτες τοῦ Ἀναλογίου καὶ τοὺς ὑπόλοιπους τόμους τοῦ "Μουσικοῦ Κυριακοδρομίου", ὥστε νὰ ὁλοκληρωθεῖ μία ἀξιολογότατη προσπάθεια ποὺ οἱ περισσότεροι γνωρίζουμε πόσο κόπο, χρόνο καὶ στερήσεις ἀπαιτεῖ γιὰ νὰ ἔχει "αἴσιον τέλος"».

Πληροφοροῦμαι ὅτι ἤδη ἔχει ἀρχίσει ἡ διαδικασία ἑτοιμασίας τοῦ τρίτου τόμου τοῦ πλ. β΄.

Μέ τήν εὐκαιρία νά συγχαροῦμε τόν Ἠλία, πού προχθές δέχθηκε καί τήν χειροθεσίαν Ἀναγνώστου, ὑπό τοῦ οἰκείου Μητροπολίτου του, Σεβασμιωτάτου ἁγίου Γλυφάδας κ. Παύλου.

Πάτερ Μάξιμε,
Χαίρομαι που ο Ηλίας, ένας από τους παλιούς και ακούραστους συνεργάτες της ΕΒΧ, συνεχίζει την τιτάνεια προσπάθεια να μας χαρίσει ένα ανεκτίμητο έργο για ολόκληρο το ιεροψαλτικό κόσμο του απανταχού Ελληνισμού. Ας βοηθήσουμε τη προσπάθεια αυτή διότι θα βοηθήσει πολύ τις επόμενες γενιές να αγαπήσουν την εκκλησιαστική μας μουσική και να τη διαφυλάξουν αλώβητη από άσχετες παρεμβάσεις. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Ηλία και σε όλους σ'αυτό το σάϊτ που μοχθούν για την ενημέρωση του ιεροψαλτικού κόσμου και όχι μόνον. Π. Αμφιλόχιος Πίκιας.
 

Ιωάννης1

Μέλος
Φεύγοντας από το γραφείο πριν απο μερικές ημέρες, με πέτυχε ο αγαπητός φίλος Ηλίας και μου προσέφερε τον δεύτερο τόμο της πολύ όμορφης δουλειάς του. Δεν ήξερα ότι είχε κάνει μιά τέτοια δουλειά.
Το κοίταξα στο σπίτι, μου εξήγησε τον πολύ κόπο και χρόνο που διαθέτει για την στοιχειοθεσία των βιβλίων του.
Σίγουρα στα βιβλία του Ηλία εμπεριέχονται μαθήματα που θα τα βρείτε και στα τόσα άλλα βιβλία που εκδίδονται κατά καιρούς. Αλλά θα βρείτε και μουσικά κείμενα Χιωτών Ψαλτών, πολύ όμορφα και μελωδικά, που ίσως δεν θα τα βρείτε πουθενα. Επίσης μελοποιήσεις του Ηλία, απλές και πάρα πολύ όμορφες.
Εντυπωσιάστηκα από τα ανοιξαντάρια σε Βαρύ του Βινάκη.

Συγχαρητήρια Ηλία. Ίσως ένα σχόλιο από μένα για το βιβλίο σου να μην είναι τίποτα σημαντικό, ούτε περίμενες τα δικά μου συγχαρητήρια ως επιβεβαίωση της εγνωσμένης αξίας σου, αλλά το σχόλιο μου αυτό είναι ειλικρινές και σίγουρα το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για να εκφράσω την εντύπωση που μου έκανε η δουλειά σου.
 

arxon

Ιωάννης Αθανασίου
H έρευνα για την απόκτηση - συν Θεώ- γνώσης και προβολής στην Πατρώα Βυζαντινή Μουσική, αποτελεί αναμφιλέκτως σπουδαίο ορόσημο στη ζωή καθενός που εντρυφά και εκτελεί μέσα στα μουσικά νάματα. Δεν σηματοδοτεί ασφαλώς κάτι στάσιμο αλλά καιρό και εφαλτήριο για περισσότερο επίμονη μελέτη, σπουδή και προβολή της.

Σε αυτή την διαδρομή που ξεκίνησε με τον ήχο του πλ.δ και συνεχίζεται με τον Βαρύ, καθώς βήμα- βήμα φτάνουμε πρός την κορυφή του μελίρρυτου ήχου πρώτου, σηματοδοτώντας το τέρμα της διαδρομής της μουσικής Οκτώήχου, θέλω να συγχαρώ τον κατα πάντα αξιόλογο μουσικολογιώτατο Πρωτοψάλτην και ερευνητή αυτής της κοπιώδου και επιπόνου εργασίας κ. Ηλία Φραγκάκη που μας δίνει την ευκαιρία μέσα από τα βιβλία του, να γνωρίσουμε συνθέτες παλαιούς τε και νέους, να ψηλαφίσουμε την πραγματικότητα και την αυθαιντικότητα της Βυζαντινής Μουσικής παραδόσεως ώστε να την κρατήσουμε ασάλευτη μέχρι της συντελείας του αιώνος.

Ολόψυχα εύχομαι καλή συνέχεια στο έργο του, υγεία κατ άμφω και κουράγιο στον αγώνα που έχει ξεκινήσει και για τους υπόλοιπους τόμους που έπονται και τους περιμένουμε με χαρά και υπομονή.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
α΄δομέστιχος Ιερού Καθεδρικού Ναού Αγ.Τριάδος Πειραιώς
 
Top