«Είδομεν το φώς» 1983

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Για να δούμε όλοι ότι ο Γέροντας δέν ήταν
Ά ρ χ ο ν τ α ς μόνο στα αργά μέλη.

Δύο εξαίρετα (κατα την κρίση μου) εκ του ημετέρου αρχείου ειρμολογικά μέλη .
Έτος 1983

Ακούστε την κατάληξη και στα δύο.
Έχουν πολύ ενδιαφέρον.


Τα μέλη προσφέρονται ευγνωμόνως και εις μνήμην του Γέροντος και χάριν της αυριανής εισαγωγής μου προς προσκύνησιν και έρευναν στο Άγιον Όρος

Χαίρετε άπαντες !!

View attachment Είδομεν το φώς.mp3
[Σημείωμα συντονιστή] Το αρχείο, που είχε χαθεί από το mediafire, αποκαταστάθηκε από το μήνυμα #15.
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σε τί ήχο ψάλλει το Είδομεν το φως ο Φιρφιρής στην ηχογράφηση που παραθέτει ο Χρυσοβαλάντης;;; Τί νομίζετε;
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Δευτερόπρωτος... σοβαρά μιλάω!

Με το "Δευτερόπρωτος" ΔΕΝ συμφωνό, πρώτον επειδή δεν άκουσα κατάληξη στο ΠΑ, και δεύτερον επειδή δεν άκουσα διατονική κλίμακα πουθενά. Ψαίλνει Δεύτερο ήχο εκ του ΔΙ. Το διάστημε ΔΙ-ΓΑ στο τέλος μου φαίνεται κάπως μικρό (τεσσάρι ή εξάρι το κάνει, μάλλον), αλλά ίσως το κάνει (έτσι για φυγούρα) επειδή κυμαίνεται γύρω στο ΔΙ η μελωδία. Εγώ προσωπικά, στην κατάληξη θα χρησιμοποιούσα το κανονικό διάστημα του ΔΙ-ΓΑ (δηλαδή, 12).

Απόστολος
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ψαίλνει Δεύτερο ήχο εκ του ΔΙ.
Εγώ απορώ τι άλλο εκτός από δεύτερο μπορεί να ακούσει κανείς...

Λέγετο με διφωνία ομοία;;; (αστειεύομαι)

Υ.Γ.
Εγώ πάντως μια χαρά τον ακούω στην κατάληξη, δεν είναι όμως εδώ το θέμα αυτό. Κοίτα κι εδώ.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σε τί ήχο ψάλλει το Είδομεν το φως ο Φιρφιρής στην ηχογράφηση που παραθέτει ο Χρυσοβαλάντης;;; Τί νομίζετε;
Εγώ απορώ τι άλλο εκτός από δεύτερο μπορεί να ακούσει κανείς...
κ.Σκρέκα δεν μας λύσατε την απορία ακόμα...
Εσείς τι ήχο ακούτε εκεί;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα ένα εκτός θέματος μήνυμα περί του διαστήματος ΓΑ-ΔΙ στην κατάληξη σε άλλο θέμα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
κ.Σκρέκα δεν μας λύσατε την απορία ακόμα...
Εσείς τι ήχο ακούτε εκεί;

Αγαπητέ Βασίλη και λοιποί,

δε νομίζω ότι ο διακο-Διονύσης λέει εδώ δεύτερο μαλακό. Η αρχή του μοιάζει με λέγετο ή βαρύ, ενώ προς το τέλος προσιδιάζει στον β' ήχο ( αδιαίρετον...). Αν δεν έκανε λάθος ο γέροντας, μήπως ψάλλει κάτι άλλο ή κάποιο ''περίεργο'' ιδίωμα; Εχουμε καμιά άλλη ηχογράφηση να συγκρίνουμε πώς έψαλλε το Είδομεν το φως; Νομίζω πως αν κόβαμε το κομμάτι μέχρι το αδιαίρετον και δεν είχαμε τη συνέχεια, δύσκολα θα το εντάσσαμε σε β' μαλακό. Απόρησα και απορώ...
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σεβαστή η άποψη, δεν συμφωνώ όμως.

Ο Φιρφιρής λέει δεύτερο εκεί. Ίσως είναι κουρασμένος από την ακολουθία (ακούστε την κούραση στο "...αύτη γαρ ημάς...") και δεν πατάει καλά στην αρχή (όντως είναι λίγο εκτός δευτέρου-κάτι προς πλ.Α' ίσως) και σε αυτό φταίει και το ισοκράτημα που βαστάει ένα Πα στην αρχή και του δίνει ένα παράξενο άκουσμα πλ.Α' (μετά ανεβαίνει στο Δι). Αλλά λέει δεύτερο.

Εγώ δεν έχω άλλη ηχογράφηση του Φιρφιρή να λέει το "Είδωμεν το Φως".
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Σεβαστή η άποψη, δεν συμφωνώ όμως.

Ο Φιρφιρής λέει δεύτερο εκεί. Ίσως είναι κουρασμένος από την ακολουθία (ακούστε την κούραση στο "...αύτη γαρ ημάς...") και δεν πατάει καλά στην αρχή (όντως είναι λίγο εκτός δευτέρου-κάτι προς πλ.Α' ίσως) και σε αυτό φταίει και το ισοκράτημα που βαστάει ένα Πα στην αρχή και του δίνει ένα παράξενο άκουσμα πλ.Α' (μετά ανεβαίνει στο Δι). Αλλά λέει δεύτερο.

Εγώ δεν έχω άλλη ηχογράφηση του Φιρφιρή να λέει το "Είδωμεν το Φως".

αχ αχ αχ.... και μετα μολισ πω ειναι δευτεροπρωτος.... διαφωνειτε.........

νομίζω ψάχνουμε ψυλους, ως συνήθως βέβαια... και συμφωνώ με το συνονόματο ότι είναι κουρασμένος...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
νομίζω ψάχνουμε ψυλους, ως συνήθως βέβαια... και συμφωνώ με το συνονόματο ότι είναι κουρασμένος...

Θα αρχίσω λίγο ανάποδα: Για το δεύτερο σκέλος συμφωνώ και για το πρώτο επαυξάνω... Και εν τέλει ίσως να ήταν και μια "σύλληψη" της στιγμής. Πάντως σαν άκουσμα μια χαρά μου κάνει :wink: Μη σας πω ότι θα μπορούσε και να υιοθετηθεί...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
ουτε αυτα μπορω να ανοιξω

υπαρχει λυση??????????????????

Πρέπει να τα έσβησε το mediafire
Δεν θυμάμαι τι είχα ανεβάσει εκεί.
Ίσως βοηθήσει κάποιος άλλος.

Χάιρε!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Επειδή οι σύνδεσμοι στο αρχικό μήνυμα του πατρός Χρυσοβαλάντη δεν λειτουργούσαν πλέον τους απέσυρα για να μην ταλαιπωρούνται στο μέλλον οι αναγνώστες. Εάν έχει κρατήσει κανείς το επίμαχο «Είδομεν το φώς» που έδωσε τροφή στην συζήτηση που ακολούθησε ας το ανεβάσει εδώ για να μην είναι το θέμα ξεκρέμαστο. Ευχαριστώ.
 
Top