«Μουσικόν Ανθολόγιον», Κωνσταντίνου Β. Χρηστοπούλου, Αθήνα, επίτομο (1891)

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Έχω στην κατοχή μου ένα βιβλίο, αλλά επειδή είμαι αρχάριος και μου παίρνει πολύ ώρα να το σαρώσω, δεν ξέρω αν αξίζει ή μήπως υπάρχει αλλού. Είναι ήδη μισοδιαλυμένο, λείπουν στην αρχή μερικές σελίδες. Γι' αυτό έκανα ένα μικρό δείγμα, στην αρχή έγχρωμες σελίδες, μετά γκρι και οι υπόλοιπες ασπρόμαυρες. Το ανέβασα σε ξένο server επειδή είναι δείγμα.

Αν συνεχίσω τότε ή το σβήνετε αυτό το μήνυμα ή το μεταφέρουμε στην ανάλογη κατηγορία.
Δειτε το και πειτε μου. Σας ευχαριστώ.

Μουσικόν Ανθολόγιον εκπονηθέν χάριν των μαθητών των Ιερατικών Σχολών και των Διδασκαλείων υπο Κωνσταντίνου Β. Χρηστόπουλου Μουσικοδιδασκάλου εν τη εν Τριπόλει Ιερατική Σχολή και εν τω της Πελοποννήσου Διδασκαλείω 1891

http://www.4shared.com/file/126079467/e2748f77/MousikonAnthologionKXristopoulou.html


--------------
Download Links:

MoysikonAnthologionXristopoulouPart01.pdf
Μέρος: Α και Β.
Μέγεθος:
37ΜΒ.
Έγχρωμο.

Σχόλια: Λείπουν οι πρώτες 34 σελίδες και από 78 - 82


MoysikonAnthologionXristopoulouPart02.pdf
Μέρος: Γ.
Μέγεθος:
28ΜΒ.
Έγχρωμο.

Σχόλια: Λείπουν σελίδες 287 - 290 και από 371 - 372


MoysikonAnthologionXristopoulouPart03.pdf
Μέρος: Δ.
Μέγεθος:
22ΜΒ.
Έγχρωμο.

Σχόλια: Λείπουν οι σελίδες 503 - 504
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εμένα θα με ενδιέφερε, δεν το έχω αυτό το βιβλίο ούτε στην έντυπη μορφή του κι επειδή μένω στην Τρίπολη, θα ήθελα να δω ποια είναι η προηγούμενη ψαλτική κατάσταση πριν την Αρκαδική Μουσική του Κούρου.

Υ.Γ.
Έγχρωμο καλύτερα, ασπρόμαυρο χάνει αρκετά...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Eντάξει. Θα το συνεχίσω σιγά σιγά. Όταν το ολοκληρώσω θα στείλω το ανάλογο μήνυμα.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


«Περιέχει στοιχεία θεωρίας, Ἀναστασιματάριο, ἀκολουθία ἑσπερινοῦ καὶ ὄρθρου καὶ ἀκολουθία λειτουργίας...ἐπιχειρεῖ ἁπλοποίηση τοῦ μέλους καὶ χρήση μόνο 4σήμου συμμέτρου ρυθμοῦ κατὰ τὸ πρότυπο τοῦ Ἰ. Σακελαρίδη» (Γ. Χατζηθεοδώρου Βιβλιογραφία τῆς βυζαντινῆς ἐκκλησιαστικῆς μουσικῆς 1998 σ. 187).
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Το βιβλίο είναι συνολικά πάνω από 500 σελίδες. Αυτό εδώ είναι μόνο το πρώτο μέρος (μέχρι τη σελίδα 224. Περίπου το μισό βιβλίο δηλαδή.

Μετά ακολουθεί ο εσπερινός, ο όρθρος, η θεία λειτουργία και ο κατάλογος των συνδρομητών και των φοιτητών εκεί στην Τρίπολη και στα γύρω μέρη. Ελπίζω να σου φανεί ενδιαφέρον Βασίλη .

Στην αρχή λείπουν 34 σελίδες, και άλλες 4 σελίδες λείπουν από τη σελίδα 78-82. Οι υπόλοιπες πρέπει να είναι εντάξει.

Είναι έγχρωμη σάρωση και είναι σε pdf. Είναι όμως μέσα σε zip επειδή ως pdf υπερβαίνει το μέγιστο όριο αρχείου. Unzip και doubleclick στο pdf.
Συνολικό μέγεθος αρχείου είναι 37ΜΒ. Είναι μεγάλο σε μέγεθος αρχείο επειδή είναι έγχρωμο και όχι ασπρόμαυρο. Άλλα τόσα και λίγο παραπάνω θα είναι το υπόλοιπο βιβλίο υπολογίζω.


Όμως το υπόλοιπο βιβλίο δεν ξέρω πότε θα το ανεβάσω. Θα προσπαθήσω πάντως το συντομότερο.
[FONT=&quot]…:([/FONT]
Μου έβγαλε error και δεν μπόρεσα να το ανεβάσω εδώ. Ίσως να φταίει η σύνδεσή μου γιατί είμαι με proxy. Το ανεβάζω στο ίδιο μέρος με το δείγμα και όποιος θέλει το μεταφέρει εδώ στο psaltologion.com



MoysikonAnthologionXristopoulouPart01.pdf
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εὐχαριστοῦμε θερμὰ γιὰ τὴν προσφορὰ τοῦ ἀδημοσίευτου ὑλικοῦ καὶ γιὰ τὸν κόπο τῆς ψηφιακῆς του μεταφορᾶς.

Ἡ παράδοση ἐμπλουτισμοῦ τοῦ Ψαλτολογίου μὲ πηγὲς -ἀκόμη καὶ ἀδημοσίευτες- πρὸς γνῶσιν ἁπάντων, ἀδιακρίτως, συνεχίζεται, σὲ πεῖσμα τῶν ἀπαισιόδοξων.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
MoysikonAnthologionXristopoulouPart02.pdf

Λοιπόν το βιβλίο αυτό είναι χωρισμένο σε τέσσερα μέρη.
Το πρώτο δε ξέρω πιο ακριβώς είναι. Προφανώς κάποια εισαγωγή.
Το δεύτερο είναι αυτό που ανέβασα το MoysikonAnthologionXristopoulouPart01.
Το τρίτο μέρος είναι αυτό που ανέβασα τώρα MoysikonAnthologionXristopoulouPart02 και έχει τον εσπερινό και τον όρθρο, και το τέταρτο μέρος είναι η θεία λειτουργία που θα είναι πολύ σύντομα έτοιμη. Τα έχω σαρώσει, απλά μία μια ισιώνω τις σελίδες.
Τα ανεβάζω πάλι στο 4shared επειδή είναι μεγάλο αρχείο επειδή είναι έγχρωμο και εννοείται βέβαια πως όποιος θέλει το ανεβάζει και εδώ στο psaltologion.com
Σχετικά με email που έλαβα, απαντώ πως δεν πουλώ βιβλία, μα ούτε έχω και στην κατοχή μου παλιά βιβλία. Εντελώς συμπτωματικά βρήκα αυτό το ανθολόγιο. Μάλιστα αν δε μου έλεγε ο Βασίλης, δε θα το ανέβαζα. Όμως επειδή έχω πάρει πολλά από εδώ χαίρομαι όποτε μου δίνεται η ευκαιρία να μπορώ και εγώ να προσφέρω κάτι.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Το τρίτο και τελευταίο μέρος του βιβλίου "Μουσικόν Ανθολόγιον".

Από αυτό το τελευταίο μέρος δε λείπει καμία σελίδα ψαλτικής, μόνο πίσω στον κατάλογο δύο σελίδες: 503 και 504.
Έκανα edit το πρώτο μου μήνυμα και έβαλα τους συνδέσμους των τριών αρχείων εκεί επίσης.
MoysikonAnthologionXristopoulouPart03.pdf
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σ' ευχαριστώ πολύ (έστω και καθυστερημένα) για τον κόπο σου.
 
Έχω στην κατοχή μου ένα βιβλίο, αλλά επειδή είμαι αρχάριος και μου παίρνει πολύ ώρα να το σαρώσω, δεν ξέρω αν αξίζει ή μήπως υπάρχει αλλού. Είναι ήδη μισοδιαλυμένο, λείπουν στην αρχή μερικές σελίδες. Γι' αυτό έκανα ένα μικρό δείγμα, στην αρχή έγχρωμες σελίδες, μετά γκρι και οι υπόλοιπες ασπρόμαυρες. Το ανέβασα σε ξένο server επειδή είναι δείγμα.

Αν συνεχίσω τότε ή το σβήνετε αυτό το μήνυμα ή το μεταφέρουμε στην ανάλογη κατηγορία.
Δειτε το και πειτε μου. Σας ευχαριστώ.

Μουσικόν Ανθολόγιον εκπονηθέν χάριν των μαθητών των Ιερατικών Σχολών και των Διδασκαλείων υπο Κωνσταντίνου Β. Χρηστόπουλου Μουσικοδιδασκάλου εν τη εν Τριπόλει Ιερατική Σχολή και εν τω της Πελοποννήσου Διδασκαλείω 1891

http://www.4shared.com/file/126079467/e2748f77/MousikonAnthologionKXristopoulou.html


--------------
Download Links:

MoysikonAnthologionXristopoulouPart01.pdf
Μέρος: Α και Β.
Μέγεθος:
37ΜΒ.
Έγχρωμο.
Σχόλια:
Λείπουν οι πρώτες 34 σελίδες και από 78 - 82


MoysikonAnthologionXristopoulouPart02.pdf
Μέρος: Γ.
Μέγεθος:
28ΜΒ.
Έγχρωμο.
Σχόλια:
Λείπουν σελίδες 287 - 290 και από 371 - 372


MoysikonAnthologionXristopoulouPart03.pdf
Μέρος: Δ.
Μέγεθος:
22ΜΒ.
Έγχρωμο.
Σχόλια:
Λείπουν οι σελίδες 503 - 504
Οἱ σύνδεσμοι δὲν λειτουργοῦν. Παρακαλῶ, ήπως μποροῦν νὰ ἀνανεωθοῦν;
Έχω στην κατοχή μου ένα βιβλίο, αλλά επειδή είμαι αρχάριος και μου παίρνει πολύ ώρα να το σαρώσω, δεν ξέρω αν αξίζει ή μήπως υπάρχει αλλού. Είναι ήδη μισοδιαλυμένο, λείπουν στην αρχή μερικές σελίδες. Γι' αυτό έκανα ένα μικρό δείγμα, στην αρχή έγχρωμες σελίδες, μετά γκρι και οι υπόλοιπες ασπρόμαυρες. Το ανέβασα σε ξένο server επειδή είναι δείγμα.

Αν συνεχίσω τότε ή το σβήνετε αυτό το μήνυμα ή το μεταφέρουμε στην ανάλογη κατηγορία.
Δειτε το και πειτε μου. Σας ευχαριστώ.

Μουσικόν Ανθολόγιον εκπονηθέν χάριν των μαθητών των Ιερατικών Σχολών και των Διδασκαλείων υπο Κωνσταντίνου Β. Χρηστόπουλου Μουσικοδιδασκάλου εν τη εν Τριπόλει Ιερατική Σχολή και εν τω της Πελοποννήσου Διδασκαλείω 1891

http://www.4shared.com/file/126079467/e2748f77/MousikonAnthologionKXristopoulou.html


--------------
Download Links:

MoysikonAnthologionXristopoulouPart01.pdf
Μέρος: Α και Β.
Μέγεθος:
37ΜΒ.
Έγχρωμο.
Σχόλια:
Λείπουν οι πρώτες 34 σελίδες και από 78 - 82


MoysikonAnthologionXristopoulouPart02.pdf
Μέρος: Γ.
Μέγεθος:
28ΜΒ.
Έγχρωμο.
Σχόλια:
Λείπουν σελίδες 287 - 290 και από 371 - 372


MoysikonAnthologionXristopoulouPart03.pdf
Μέρος: Δ.
Μέγεθος:
22ΜΒ.
Έγχρωμο.
Σχόλια:
Λείπουν οι σελίδες 503 - 504
Οἱ σύνδεσμοι δὲν λειτουργοῦν. Παρακαλῶ, μήπως μποροῦν νὰ ἀνανεωθοῦν;
 
Το βιβλίο είναι συνολικά πάνω από 500 σελίδες. Αυτό εδώ είναι μόνο το πρώτο μέρος (μέχρι τη σελίδα 224. Περίπου το μισό βιβλίο δηλαδή.

Μετά ακολουθεί ο εσπερινός, ο όρθρος, η θεία λειτουργία και ο κατάλογος των συνδρομητών και των φοιτητών εκεί στην Τρίπολη και στα γύρω μέρη. Ελπίζω να σου φανεί ενδιαφέρον Βασίλη .

Στην αρχή λείπουν 34 σελίδες, και άλλες 4 σελίδες λείπουν από τη σελίδα 78-82. Οι υπόλοιπες πρέπει να είναι εντάξει.

Είναι έγχρωμη σάρωση και είναι σε pdf. Είναι όμως μέσα σε zip επειδή ως pdf υπερβαίνει το μέγιστο όριο αρχείου. Unzip και doubleclick στο pdf.
Συνολικό μέγεθος αρχείου είναι 37ΜΒ. Είναι μεγάλο σε μέγεθος αρχείο επειδή είναι έγχρωμο και όχι ασπρόμαυρο. Άλλα τόσα και λίγο παραπάνω θα είναι το υπόλοιπο βιβλίο υπολογίζω.


Όμως το υπόλοιπο βιβλίο δεν ξέρω πότε θα το ανεβάσω. Θα προσπαθήσω πάντως το συντομότερο.

[FONT=&quot]…:([/FONT]
Μου έβγαλε error και δεν μπόρεσα να το ανεβάσω εδώ. Ίσως να φταίει η σύνδεσή μου γιατί είμαι με proxy. Το ανεβάζω στο ίδιο μέρος με το δείγμα και όποιος θέλει το μεταφέρει εδώ στο psaltologion.com



MoysikonAnthologionXristopoulouPart01.pdf
Ὁ σύνδεσμος δὲν λειτουργεῖ. Παρακαλῶ, μήπως μπορεῖ νὰ ἀνανεωθεῖ;
 
MoysikonAnthologionXristopoulouPart02.pdf

Λοιπόν το βιβλίο αυτό είναι χωρισμένο σε τέσσερα μέρη.
Το πρώτο δε ξέρω πιο ακριβώς είναι. Προφανώς κάποια εισαγωγή.
Το δεύτερο είναι αυτό που ανέβασα το MoysikonAnthologionXristopoulouPart01.
Το τρίτο μέρος είναι αυτό που ανέβασα τώρα MoysikonAnthologionXristopoulouPart02 και έχει τον εσπερινό και τον όρθρο, και το τέταρτο μέρος είναι η θεία λειτουργία που θα είναι πολύ σύντομα έτοιμη. Τα έχω σαρώσει, απλά μία μια ισιώνω τις σελίδες.
Τα ανεβάζω πάλι στο 4shared επειδή είναι μεγάλο αρχείο επειδή είναι έγχρωμο και εννοείται βέβαια πως όποιος θέλει το ανεβάζει και εδώ στο psaltologion.com
Σχετικά με email που έλαβα, απαντώ πως δεν πουλώ βιβλία, μα ούτε έχω και στην κατοχή μου παλιά βιβλία. Εντελώς συμπτωματικά βρήκα αυτό το ανθολόγιο. Μάλιστα αν δε μου έλεγε ο Βασίλης, δε θα το ανέβαζα. Όμως επειδή έχω πάρει πολλά από εδώ χαίρομαι όποτε μου δίνεται η ευκαιρία να μπορώ και εγώ να προσφέρω κάτι.
Ὁ σύνδεσμος δὲν λειτουργεῖ. Παρακαλῶ, μήπως μπορεῖ νὰ ἀνανεωθεῖ;
 
Το τρίτο και τελευταίο μέρος του βιβλίου "Μουσικόν Ανθολόγιον".

Από αυτό το τελευταίο μέρος δε λείπει καμία σελίδα ψαλτικής, μόνο πίσω στον κατάλογο δύο σελίδες: 503 και 504.
Έκανα edit το πρώτο μου μήνυμα και έβαλα τους συνδέσμους των τριών αρχείων εκεί επίσης.
MoysikonAnthologionXristopoulouPart03.pdf
Ὁ σύνδεσμος δὲν λειτουργεῖ. Παρακαλῶ, μήπως μπορεῖ νὰ ἀνανεωθεῖ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δυστυχῶς ἡ Κοβεντάρειος μόνον 20 σελίδες διασώζει... Βλέπουμε ὅμως τό ἐξώφυλλο καί λίγο ἀπό τό α΄ μέρος...
http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12774

Ἠ ψηφιοποίηση τοῦ EIRYK EMNOSHELE ἔχει διασωθεῖ ἐδῶ ἀπό τόν γιατρό μας @Εμμανουήλ Αβραμίδης.
Μουσικόν Ανθολόγιον
  • [1891 ΑΚΕΦΑΛΟΝ] [Ἐν Ἀθήναις ἐκ τοῦ τυπογραφείου Ἀ. Κολλαράκη καὶ Ν. Τριανταφυλλίδου] [ὑπὸ Κωνσταντίνου Β. Χρηστοπούλου] (Στο Ψαλτολόγιον συζητήθηκε εδώ.)
    Λήψη (86,7 MB) από την ιδιωτική βιβλιοθήκη του αξιότιμου μέλους του forum κ. Eiryk Emnoshele
 
Δυστυχῶς ἡ Κοβεντάρειος μόνον 20 σελίδες διασώζει... Βλέπουμε ὅμως τό ἐξώφυλλο καί λίγο ἀπό τό α΄ μέρος...
http://www.kozlib.gr/collections/view.php?id=E12774

Ἠ ψηφιοποίηση τοῦ EIRYK EMNOSHELE ἔχει διασωθεῖ ἐδῶ ἀπό τόν γιατρό μας @Εμμανουήλ Αβραμίδης.
Μουσικόν Ανθολόγιον
  • [1891 ΑΚΕΦΑΛΟΝ] [Ἐν Ἀθήναις ἐκ τοῦ τυπογραφείου Ἀ. Κολλαράκη καὶ Ν. Τριανταφυλλίδου] [ὑπὸ Κωνσταντίνου Β. Χρηστοπούλου] (Στο Ψαλτολόγιον συζητήθηκε εδώ.)
    Λήψη (86,7 MB) από την ιδιωτική βιβλιοθήκη του αξιότιμου μέλους του forum κ. Eiryk Emnoshele
Σᾶς εὐχαριστοῦμεν θερμότατα.
 
Top