Ἰάσιο Ρουμανίας

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τριγυρνῶντας στὸ δίκτυο ἔπεσα πάνω σὲ μιὰ σημαντικὴ συμμετοxὴ δύο γνωστῶν μελῶν τοῦ forum, τῶν κ. Γ. Κωνσταντίνου καὶ Β. Ζάχαρη σὲ σεμινάριο ψαλτικῆς στὸ Ἰασιο τῆς Ρουμανίας ὑπὸ τὴν ἐπίβλεψη τοῦ Λ. Ἀγγελόπουλου ἐδῶ.

Μολονότι διαφωνῶ σὲ κάποια ζητήματα μαζί τους, ἐν τούτοις κάποια πράγματα πρέπει νὰ ἐπισημαίνονται καθ᾿ ὅτι ἐκπροσωποῦν καὶ τὴν χώρα μας.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Δομεστικε, αν δεν σου κανει κοπο, το κανεις ενα copy-paste σε Word, γιατι δεν μου ανοιγει. Ευχαριστω.
 

George

Ιεροψάλτης
Οποιαδήποτε μετάφραση θέλετε από την official σελίδα μου το λέτε :wink:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ε ρε κατακαημένοι Ρουμάνοι, διώξατε τον Τσαουσέσκου για καλύτερα...

Ενός κακού, μύρια έπονται…
Τι θα γίνει κύριοι? Θα χαλάσουμε και αυτό το θέμα? Είναι αντιμετώπιση αυτή? Πολύ ωραία, έτσι προοδεύει το forum?:rolleyes:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Νὰ μὲ συμπαθᾶτε καὶ μὲ ὅλο τὸ θάρρος, συνάδελφοι, ὁ πληθυντικὸς ἀριθμὸς νομίζω ὅτι ἴσως πρέπει νὰ διορθωθεῖ, διότι βάζει στὸ ἴδιο τσουβάλι πολὺ κόσμο, ἀδικεῖ ἄλλον τόσο καὶ προκαλεῖ ἕνα εἶδος ἀρνητισμοῦ γιὰ τὰ τεκταινόμενα στὸ forum γενικότερα, ποὺ προσωπικὰ θεωρῶ ὅτι μᾶλλον δὲν ὠφελεῖ.

Εὐχαριστῶ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νὰ μὲ συμπαθᾶτε καὶ μὲ ὅλο τὸ θάρρος, συνάδελφοι, ὁ πληθυντικὸς ἀριθμὸς νομίζω ὅτι ἴσως πρέπει νὰ διορθωθεῖ, διότι βάζει στὸ ἴδιο τσουβάλι πολὺ κόσμο, ἀδικεῖ ἄλλον τόσο καὶ προκαλεῖ ἕνα εἶδος ἀρνητισμοῦ γιὰ τὰ τεκταινόμενα στὸ forum γενικότερα, ποὺ προσωπικὰ θεωρῶ ὅτι μᾶλλον δὲν ὠφελεῖ.

Εὐχαριστῶ.

Όχι και τπτ άλλο, δεν είναι καν θέμα που χωράει αντιπαράθεση (π.χ. θεωρητικό ή άλλο...) για ένα masterclass πήγαν οι άνθρωποι... :p
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Παρακαλώ να λείψουν τα ειρωνικά και προσβλητικά σχόλια (Τσαουσέσκου κλπ.) και να τροποποιηθούν.

Το έργο της διδασκαλίας της ψαλτικής στις ομόδοξες χώρες όπου η εκκλησία μετά τον βαρύ χειμώνα της αθεΐας και του διωγμού αναδιοργανώνεται είναι πολύ δύσκολο και παρά τις τυχόν διαφορές μεταξύ των "σχολών" πρέπει να χαίρει της εκτιμήσεως όλων (ή αν μη τι άλλο της "αδιαφορίας" μας!). Έχοντας κάποια μικρή εμπειρία επί του θέματος λόγω της σχέσης μου με τη Βουλγαρική Ορθόδοξη Εκκλησία γνωρίζω τις δυσκολίες αυτές από πρώτο χέρι.

Εξάλλου εάν κάποιος θεωρεί ότι μπορεί να διδάξει την ψαλτική καλύτερα μπορεί να το κάνει "μετά πάσης παρρησίας ακωλύτως". Οι κ.κ. Αγγελόπουλος, Κωνσταντίνου και Ζάχαρης διδάσκουν την ψαλτική στους Ρουμάνους όπως την γνωρίζουν και την αντιλαμβάνονται, το ίδιο και εγώ στους Βουλγάρους κ.ο.κ. Τι είναι όμως καλύτερο; Η άγνοια της ψαλτικής ή η χρήση ρωσικού ή άλλου τύπου πολυφωνίας; Λόγω ΕΕ τα σύνορα τώρα πια είναι ανοιχτά με Βουλγαρία και Ρουμανία (και στη Σερβία δεν έχουμε ιδιαίτερες δυσκολίες να ταξειδέψουμε). Αυτό που απομένει είναι η εκμάθηση της γλώσσας (καθομιλουμένης και λειτουργικής) ή η συνεργασία με ελληνομαθείς από τις χώρες αυτές. Κατά τον απόστολο των εθνών "θύρα ανέωγε μεγάλη και ενεργής".

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 
S

Sotres

Guest
Agapite k. Somali, poli oraia thesate tis apopseis sas. Mallon kapoioi den exoun katalabei ti pragmatika simbainei. Didaksa kai epsalla stin Austria, opou brethika gia didaktorikes spoudes kai sti sinexeia didaksa stin Albania, opote katalabaino poli kala ti thelete na peite dioti ta exo zisei apo konta. Ezisa ti prospathoun na kanoun ekei oi latinoi kai oi protestantes! Kapoioi theoroun tous eautous tous iperaspistes tis paradosis mas me to na katakrinoun kai na thigoun tis prosopikotites ton sinadelfon tous. As paei o filos pou katigorei ton Aggelopoulo kai tous allous dio kirious na didaksei. Na doume ti tha kanei autos. As mas pei se poia ekklisia psallei na pame na ton akousoume kai ean prosopika me peisei oti aksizei, tha grafo amesos mathitis tou!!! To ennoo!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αυτή είναι η ηρεμία που είπαμε....;;; :D
 
Top