[Ανακοίνωση] Το νέο ηλεκτρονικό βιβλίο bebook

ακησ

Νέο μέλος
Kαι τον ψαλτη .με μνημη 512GB kαι σε επεκταση εωσ 4GB.Μια ολοκληρη βιβλιοθηκη μαζι σου.εχει 329,90 ε .και δωρο 8 βιβλια του καστανιοτη
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κατάλαβα. Εννοείτε ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει ως ένα είδος ηλεκτρονικού αναλογίου. Αλλά νομίζω ότι το μέγεθός του είναι μικρό για κάτι τέτοιο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά εὐχαριστήσουμε τόν Ἄκη, ἀπό τήν Ὀλλανδία (;), γιά τίς πληροφορίες· τόν εὐχαριστῶ δέ ἐκ μέρους τῶν ἱερέων, που μᾶς σκέπτεται.
Ἀπ᾿ ὅ,τι περιηγήθηκα δέν εἶναι ἄσχημη ἰδέα, ἰδιαίτερα γιά ἱερεῖς περιοδεύοντες ἤ στήν ἐπαρχία ἤ σέ ἀχανεῖς χῶρες τοῦ ἐξωτερικοῦ καί σέ ναούς ἤ τόπους τελέσεως μυστηρίων ἤ θ. λειτουργίας στή διασπορά.
Προϋποθέτει τήν καταχώρηση προφανῶς ἑνός ἱερατικοῦ, εὐχολογίου, ἄλλων λειτουργικῶν βιβλίων, πού μᾶλλον ἀπ᾿ ὅ, τι εἶδα, αὐτό τό προσφέρει ὁ ἐκδοτικός ὀργανισμός. Εἶδα π.χ. ὅτι ἀντί νά ἔχεις ἕνα ὁλόκληρο βιβλίο πού θέλεις νά διαβάσεις, να τό ἔχεις σ᾿ αὐτό τό μικρότερο σέ μέγεθος ἠλεκτρονικό βιβλίο, μέ μεγάλη χωρητικότητα.
Δέν θά ἀργήσει κι αὐτό νά γίνει πραγματικότητα. Θά εἶναι έξυπηρετικό γιά ἰδιαίτερες περιπτώσεις καί ἀνάγκες.
Τό θέμα ἔχει συζητηθεῖ καί γιά τά ἀναλόγια καί πράγματι θά μπορεῖ νά ἀντικαθιστᾶ πλῆθος βιβλίων καί μέ εὔκολη πρόσβαση συνάμα.

«Κύριος ἔδωκεν ἀνθρώποις ἐπιστήμην ἐνδοξάζεσθαι ἐν τοῖς θαυμασίοις αὐτοῦ» (Σοφία Σειράχ, 38, 6)​


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Προϋποθέτει τήν καταχώρηση προφανῶς ἑνός ἱερατικοῦ, εὐχολογίου, ἄλλων λειτουργικῶν βιβλίων, πού μᾶλλον ἀπ᾿ ὅ, τι εἶδα, αὐτό τό προσφέρει ὁ ἐκδοτικός ὀργανισμός.
Πάντως, πάτερ, κι αν δεν τα προσφέρει τα συγκεκριμένα, μπορείτε να βάλετε σε pdf όσα και όποια βιβλία της επιλογής σας θέλετε (μέχρι το όριο της μνήμης). Και (απ' ότι καταλαβαίνω) μπορείτε και να έχετε πολλά ανοιχτά ταυτόχρονα εν είδει παραθύρων του H/Y και να εναλάσσετε την ανάγνωση κατά βούληση.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή κανένα από τα παραπάνω links δεν δούλεψε, παραθέτω αυτά που βρήκα :
1) στα ελληνικά και
2) στα αγγλικά.
Ενδιαφέρον.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάντως, πάτερ, κι αν δεν τα προσφέρει τα συγκεκριμένα, μπορείτε να βάλετε σε pdf όσα και όποια βιβλία της επιλογής σας θέλετε (μέχρι το όριο της μνήμης). Και (απ' ότι καταλαβαίνω) μπορείτε και να έχετε πολλά ανοιχτά ταυτόχρονα εν είδει παραθύρων του H/Y και να εναλάσσετε την ανάγνωση κατά βούληση.

Γιῶργο μου,
Ζοῦμε σέ ἐποχή πού πρέπει αὐτό νά μᾶς τό προσφέρουν καί ὄχι νά τό κάνω ἐγώ· πῶς νά τό κάνω; Θέλω τό ἱερατικόν, τό εὐχολόγιον, ὅπως τό βλέπω καί τό ἔχω σέ βιβλίο, νά τό ἔχω ἐκεῖ. Αὐτό θά πεῖ ἐξέλιξη καί αὐτό ἐννοοῦσα καί αὐτό μᾶλλον κατάλαβα ἀπό τήν περιήγηση.

Σύμπτωση, πρίν λίγο, ἐπειδή τώρα ἔχω κάπως διαθέσιμο χρόνο (καί λίγη ὕφεση στό Ψαλτολόγιο) διάβαζα καί κάποια βιβλία πού ὑπάρχουν σέ ἐκκρεμότητα, ἀλλά κυρίως ἐκκλησιαστικά περιοδικά πού εἶχαν σωρευτεῖ. Σέ κάποια ἤθελα νά κρατήσω κάποια ἄρθρα. Δέν μπορῶ πλέον. Ἔχω γεμίσει καί σέ βιβλιοθῆκες καί σέ ἀποδελτίωση κομμένων σελίδων ἀπό ἐφημερίδες καί περιοδικά. Καί ἀκριβῶς σκεπτόμουν· γιατί αὐτό τό περιοδικό νά μήν ὑπάρχει καί στό δίκτυο, ὁπότε μπορῶ ὁποιαδήποτε στιγμή ἤ νά καταφύγω ἤ νά ἔχω ἀποθηκεύσει ὅ,τι θέλω. Εὐτυχῶς κάποια, ὅπως Ἐφημέριος καί Ἐκκλησία (παράδειγμα) ὑπάρχουν. Ἔτσι ὅταν ἔρχονται, ἀφοῦ τά ξεφυλλίσω, μπορῶ ἀμέσως νά τά ρίχνω στήν ἀνακύκλωση! Δέν κρατάω πλέον τίποτε ἀπό αὐτά.

Συμπέρασμα: Νά μοῦ προσφέρουν κάτι ἕτοιμο, στή μορφή πού τό βλέπω, ὅπως τό ξέρω καί τό ἔχω συνηθίσει καί μέ ἐπιλογή μου ἤ παραγγελία μου, νά μοῦ καταχωρήσουν ὅ, τι θέλω. Ζητάω πολλά; Δέν νομίζω...


 

tsarouchas evaggelos

Νέο μέλος

Νά εὐχαριστήσουμε τόν Ἄκη, ἀπό τήν Ὀλλανδία (;), γιά τίς πληροφορίες· τόν εὐχαριστῶ δέ ἐκ μέρους τῶν ἱερέων, που μᾶς σκέπτεται.
Ἀπ᾿ ὅ,τι περιηγήθηκα δέν εἶναι ἄσχημη ἰδέα, ἰδιαίτερα γιά ἱερεῖς περιοδεύοντες ἤ στήν ἐπαρχία ἤ σέ ἀχανεῖς χῶρες τοῦ ἐξωτερικοῦ καί σέ ναούς ἤ τόπους τελέσεως μυστηρίων ἤ θ. λειτουργίας στή διασπορά.
Προϋποθέτει τήν καταχώρηση προφανῶς ἑνός ἱερατικοῦ, εὐχολογίου, ἄλλων λειτουργικῶν βιβλίων, πού μᾶλλον ἀπ᾿ ὅ, τι εἶδα, αὐτό τό προσφέρει ὁ ἐκδοτικός ὀργανισμός. Εἶδα π.χ. ὅτι ἀντί νά ἔχεις ἕνα ὁλόκληρο βιβλίο πού θέλεις νά διαβάσεις, να τό ἔχεις σ᾿ αὐτό τό μικρότερο σέ μέγεθος ἠλεκτρονικό βιβλίο, μέ μεγάλη χωρητικότητα.
Δέν θά ἀργήσει κι αὐτό νά γίνει πραγματικότητα. Θά εἶναι έξυπηρετικό γιά ἰδιαίτερες περιπτώσεις καί ἀνάγκες.
Τό θέμα ἔχει συζητηθεῖ καί γιά τά ἀναλόγια καί πράγματι θά μπορεῖ νά ἀντικαθιστᾶ πλῆθος βιβλίων καί μέ εὔκολη πρόσβαση συνάμα.

«Κύριος ἔδωκεν ἀνθρώποις ἐπιστήμην ἐνδοξάζεσθαι ἐν τοῖς θαυμασίοις αὐτοῦ» (Σοφία Σειράχ, 38, 6)​




- Το Δραμινον Ψαλτηριον ειναι μια ψηφιακη μουσικη βιβλιοθηκη που περιεχει ολα τα μαθηματα του Ορθρου και της Θειας Λειτουργιας των Κυριακων καθε μηνα και των εορτων καθε μηνα
- Το Δραμινον Ψαλτηριον προς το παρων ειναι μια εφαρμογη που εγαθισταται μεσω iTunes μονο σε iPad
- Το Δραμινον Ψαλτηριον διανεμεται Δ Ω Ρ Ε Α Ν !!!
- Δεν χρειαζεσαι ιντερνετ στην εκκλησια για να κανεις χρηση του προγραμματος


Για περαιτερω πληροφοριες της εφαρμογης επικοινωνηστε μαζι μου ηλεκτρονικα στο tsarouchasevaggelos@gmail.com ή επισκεφθειτε το site μας http://greekorthodoxpsaltic.blogspot.gr/
Συνημένες Εικόνες
 

Attachments

  • August.225x225-75.jpg
    August.225x225-75.jpg
    21.1 KB · Views: 71
Εγω πάλι περιμένω πότε θα πέσει η τιμή γιά αυτό

http://www.eanagnostis.gr/2011/09/pocketbook-902-pro-ellada-greece.html

(βασικότατα πλεονεκτήμα:
η μπαταρία κρατάει 7 ημέρες!
ενώ διαβάζεις με ντάλα ηλιο και στην παραλία!:p
μειονεκτήματα:
στην περιφορά του επιταφίου θέλει κεράκι:cool:)

η να βγει κάτι αλλο ισάξιο και φθηνότερο.

θέλουμε δεν θέλουμε ειναι tablet το μέλλον στο ψαλτήρι.
 
Top