Δύο συντετμημένα ασματικά Θ.ΣΤΑΝΙΤΣΑ

P

ptz

Guest
-Ανεβάζω σε φωτογράφηση δύο ασματικά-σύνθεση του αείμνηστου Δασκάλου.Το ένα το έχει επισυνάψει στην αργή Δοξλογία Α ήχου Ιακώβου και το άλλο στην πλ.Δ ήχου του ιδίου.Είναι νέα και αυτόνομη σύνθεσή του,χωρίς τα γνωστά [διασκευή-κατ εκτέλεση κλπ].Βέβαια κυρίως αφορούν τον συνάδελφο κ.Τσακίρογλου,που μας παρέχει απλόχερα μέλη Ορθρου καθαρογραμμένα και γνήσια,αν έχει την καλωσύνη,να τα καθαρογράψει και να τα επισυνάψει αναλόγως. Ευχαριστώ Π.ΤΖ

-Με ανεβασμένα τα συνημμενα
 

Attachments

  • Ασμτικον α ηχου Θ.Σ[1].jpg
    249.3 KB · Views: 177
  • α ηχου[2].jpg
    270.3 KB · Views: 97
  • α ηχου[3].jpg
    230.9 KB · Views: 45
  • Ασμτικον πλ.δ Θ.Σ[1].jpg
    279.2 KB · Views: 77
  • πλ.δ[2].jpg
    267.8 KB · Views: 64
P

ptz

Guest
-Ανεβάζω πάλι σε καθαρότερη φωτογράφηση[δεν έχω σκάνερ] τα δύο ασματικά του Αρχοντος και παρακαλώ κάποιον συνάδελφο με γνώση και καλή διάθεση να τα καθαρογράψει με την Βυζ.γραφή.Είναι πολύ αξιόλογα και χρήσιμα.
-Δεν το ζητώ από τον αγαπητό κ.Τσακίρογλου γιατί ξέρω ότι έχει πολύ δουλειά αυτό το καιρό.Π.ΤΖ
 

Attachments

  • [2] Ασματικά Δοξολ.Θ.Στανίτσα.pdf
    870.6 KB · Views: 255
Γιά τόν ἀγαπητό συνάδελφο κ. Παναγιώτη Τζανάκο,τά Ἀσματικά τῶν Δοξολογιῶν τοῦ Ἰακώβου Πρωτοψάλτου σέ α΄τετράφωνο καί σέ πλ. δ', σέ διασκευή τοῦ Ἄρχοντος Θρασ. Στανίτσα.
 

Attachments

  • Ασματικά Δοξολογιών Στανίτσα 1.jpg
    232.7 KB · Views: 233
  • Ασματικά Δοξολογιών Στανίτσα 1 001.jpg
    243.1 KB · Views: 112
  • Ασματικά Δοξολογιών Στανίτσα 1 002.jpg
    151.8 KB · Views: 79
  • Ασματικά Δοξολογιών Στανίτσα 2.jpg
    202 KB · Views: 106
  • Ασματικά Δοξολογιών Στανίτσα 2 001.jpg
    201.6 KB · Views: 78

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Παναγιώτη και Παναγιώτη,

Ευχαριστούμε πολύ! Όπως θα ξεύρετε, έχω κάποια αδυναμία εγώ για τα χειρόγραφα του Στανίτσα. Όμως, θα ήθελα να προτείνω κάτι (και, φυσικά, για ΟΛΑ τα μέλη του φόρουμ).

Όταν υπάρχει περίπτωση για να ανεβούν χειρόγραφα του Στανίτσα, θα ήτο ευχής έργον να ανεβούν ΟΛΕΣ οι σελίδες, δηλαδή, κομπλέ οι Δοξολογίες, οι Πολυελέοι, κλπ. Ο καθ' ένας ύστερα μπορεί να κάνει ό,τι θέλει με τα Ασματικά, κλπ.

Ευχαριστώ και πάλι για την προσφορά σας!

Απόστολος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
-Δεν το ζητώ από τον αγαπητό κ.Τσακίρογλου γιατί ξέρω ότι έχει πολύ δουλειά αυτό το καιρό.Π.ΤΖ
Σε έναν γνώστη της αξίας του έργου του Πέτρου, είναι δύσκολο να πω όχι :wink:. Ευχαριστούμε για την προσφορά.
 

Attachments

  • Ασματικά Στανίτσα.pdf
    185.4 KB · Views: 408

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ;63664 said:
-Αγαπητέ Χρήστο σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τον κόπο σου και την προσφορά σου και εδώ και γενικώς.
-Τώρα γιά τα δύο συγκεκριμένα ασματικά. Εγώ όταν ψάλλω τις δύο αυτές δοξολογίες τα χρησιμοποιώ,γιατί τα αυθεντικά του Ιακώβου είναι κάπως εκτεταμένα και δεν μας παίρνει ο χρόνος.Αλλωστε γι αυτό τόν λόγο τα μελοποίησε ο Δάσκαλος-όπως και μου είχε πεί.
-Τα διαχώρισα από τις αντίστοιχες Δοξολογίες που τα είχε ο Δάσκαλος,επειδή πάντα λέω τις αυθεντικές από την Πανδέκτη.
-Και ένα ''αντίδωρο'',που μπλέκονται δύο μεγάλοι.Ο Πέτρος σύνθεση και ο Θρ.Στανίτσας ερμηνεία.Καταβασίες Στίβει θαλάσσης.
-Και πάλι ευχαριστίες γιά όλα.Π.ΤΖ


[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα το αντίδωρο του κ. Τζανάκου και επόμενα μηνύματα σε νέο θέμα με τίτλο Αργές Καταβασίες Πέτρου «Στίβει Θαλάσσης» (Κείμενο και Ερμηνεία).
 
Top