Αρχαία λειτουργικά της ΜΧΕ σε Πλ. Δ'

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Τα καταγράφει ο Βουδούρης ώς «Λειτουργικά τά συνειθιζόμενα ἐν τῇ μεγάλῃ Ἐκκλησία· ἀρχαῖα· μέ χρόνον ἁπλοῦν» σε ήχο Πλ. Δ'. Τα επισυνάπτω εδώ για εύκολη αναφορά.

Σχετικό θέμα για τα Κύριε Ελέησον του πρωτοψάλτου Γρηγορίου που επίσης καταγράφει ο Βουδούρης εδώ.
 

Attachments

  • Boudouris_Vol_12_p_009_0329.png
    Boudouris_Vol_12_p_009_0329.png
    122.8 KB · Views: 797
  • Boudouris_Vol_12_p_009_0330.png
    Boudouris_Vol_12_p_009_0330.png
    89.9 KB · Views: 301

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τα καταγράφει ο Βουδούρης ώς «Λειτουργικά τά συνειθιζόμενα ἐν τῇ μεγάλῃ Ἐκκλησία· ἀρχαῖα· μέ χρόνον ἁπλοῦν» σε ήχο Πλ. Δ'. Τα επισυνάπτω εδώ για εύκολη αναφορά.

Σχετικό θέμα για τα Κύριε Ελέησον του πρωτοψάλτου Γρηγορίου που επίσης καταγράφει ο Βουδούρης εδώ.

Νομίζω ο Βουδούρης προσπαθεί να δικαιολογίσει την κατάσταση.
Αρχαία δεν είναι αλλά νεώτερη σύνθεση και είναι εύκολο να διαπιστωθεί αυτό.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πιστεύω ότι πρόκειται για τα λειτουργικά που καλούνται στην μουσική συλλογή το Πρωγάκη ως του Καννελίδη, κατ' εκτέλεση Ιακώβου Ναυλπιώτου. Είναι πάρα πολλές οι ομοιώτητες για να σκεφτεί κανείς το αντίθετο. Αυτό που δεν μπορώ να ξέρω, είναι το κατά πόσο συνειθίζονταν αυτά την εποχή εκείνη, καθώς και κατά πόσο διεκδικούν την "αρχαιότητα"...
 
Θα μπορούσε κάποιο αξιότιμο μέλος, να γράψει τα "αρχαία" λειτουργικά στο Μελωδό, και να τα προσφέρει στο Ψαλτολόγιον, για χρήση επί αναλογίου;

Ευχαριστώ!
 

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
Θα μπορούσε κάποιο αξιότιμο μέλος, να γράψει τα "αρχαία" λειτουργικά στο Μελωδό, και να τα προσφέρει στο Ψαλτολόγιον, για χρήση επί αναλογίου;

Ευχαριστώ!
Και λίγο την ορθογραφία να τακτοποιούσε, αν μπορεί να επιτραπεί κάτι τέτοιο.:rolleyes:
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Νομίζω ο Βουδούρης προσπαθεί να δικαιολογίσει την κατάσταση.
Αρχαία δεν είναι αλλά νεώτερη σύνθεση και είναι εύκολο να διαπιστωθεί αυτό.

Σαν αυτα που εχει ο Πανδκτης της Ζωης μοιαζουν,κε Δημητρη,μονο λιγο πιο ''πειραγμενα''.
 
Από το υλικό που ετοιμάζω για διδασκαλία στα παιδάκια της ενορίας μου, παραθέτω τα εν λόγω λειτουργικά.
Αφιερωμένα στο Μανώλη που τα ζήτησε και στο Χρήστο που ανταποκρίνεται πάντα στα αιτήματα της κοινότητάς μας!:wink:
 

Attachments

  • LeitourgikaPlD.pdf
    67.5 KB · Views: 571
Top