Θεία Λειτουργία από Ι.Μ. Παναγίας Δοβρά (ψάλλει ο Γιάννης Χασανίδης)

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Απ' ευθείας μετάδοση στο 4Ε από την Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά της αρχιερατικής Θείας Λειτουργίας. Στο δεξιό χορό ψάλλει ο Γιάννης Χασανίδης.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τιμᾶται ἡ μνήμη τοῦ Νέου Ἁγίου Λουκᾶ Συμφερουπόλεως Κριμαίας, στό πρῶτο προσκύνημα στόν ἑλλαδικό χῶρο καί στόν ὑπόγειο προσωρινῶς Ναό του, ὅπου ἄνωθεν ἀνεγείρεται περικαλλής Ναός.

Ὁ κ. Χασανίδης ὄντως εἶναι αὐθεντικός ψάλτης τοῦ ἁγιορείτικου ὕφους μέ τεράστια φωνή.

Περί τοῦ ἀγίου δεῖτε καί ἐδῶ.


 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης

Τιμᾶται ἡ μνήμη τοῦ Νέου Ἁγίου Λουκᾶ Συμφερουπόλεως Κριμαίας, στό πρῶτο προσκύνημα στόν ἑλλαδικό χῶρο καί στόν ὑπόγειο προσωρινῶς Ναό του, ὅπου ἄνωθεν ἀνεγείρεται περικαλλής Ναός.



Πάτερ ευλογείτε, εγώ νόμιζα ότι η μνήμη του Αγίου Λουκά Κριμαίας εορταζόταν στις 11 Ιουνίου (το θυμάμαι ιδιαίτερα, γιατί την ίδια μέρα εορτάζει ο Ιδρυτής και Προστάτης της Αγιωτάτης Εκκλησίας της Κύπρου, Απόστολος Βαρνάβας και πάντοτε μετακινούμε την εορτή του Αγίου Λουκά μία μέρα πιο μετά για να τον εορτάζουμε όπως του αξίζει και να μην υποβαθμίζεται η εορτή του λόγω της σύμπτωσης με την ημέρα μνημης του Ιδρυτή της Εκκλησίας μας)
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Πάτερ ευλογείτε, εγώ νόμιζα ότι η μνήμη του Αγίου Λουκά Κριμαίας εορταζόταν στις 11 Ιουνίου (το θυμάμαι ιδιαίτερα, γιατί την ίδια μέρα εορτάζει ο Ιδρυτής και Προστάτης της Αγιωτάτης Εκκλησίας της Κύπρου, Απόστολος Βαρνάβας και πάντοτε μετακινούμε την εορτή του Αγίου Λουκά μία μέρα πιο μετά για να τον εορτάζουμε όπως του αξίζει και να μην υποβαθμίζεται η εορτή του λόγω της σύμπτωσης με την ημέρα μνημης του Ιδρυτή της Εκκλησίας μας)

Σύμφωνα με αυτά που είπε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας στον χθεσινό εσπερινό, σήμερα εορτάζεται η μετακομιδή των λειψάνων του Αγίου Λουκά ενώ η κοίμησή του εορτάζεται στις 11 Ιουνίου, όπως σώστα ανφέρεις.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Σύμφωνα με αυτά που είπε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας στον χθεσινό εσπερινό, σήμερα εορτάζεται η μετακομιδή των λειψάνων του Αγίου Λουκά ενώ η κοίμησή του εορτάζεται στις 11 Ιουνίου, όπως σώστα ανφέρεις.

Επειδή δεν παρηκολούθησα τον Εσπερινό ψες δεν ήμουν ενήμερος. Σε ευχαριστώ Παναγιώτη για τη διευκρίνηση..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν ξέρω ἄν τελικά καθιερώθηκε αὐτή ἡ ἡμέρα ὡς πανήγυρις τοῦ νέου αὐτοῦ Ναοῦ καί τοπική μνήμη τοῦ θαυματουργοῦ ἁγίου.
Ἄς μᾶς ποῦν καί οἱ Βερ(ρ)οιεῖς. Μήν τά μαθαίνετε ὅλα ἀπό τήν Ἀθήνα...


 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης

Δέν ξέρω ἄν τελικά καθιερώθηκε αὐτή ἡ ἡμέρα ὡς πανήγυρις τοῦ νέου αὐτοῦ Ναοῦ καί τοπική μνήμη τοῦ θαυματουργοῦ ἁγίου.
Ἄς μᾶς ποῦν καί οἱ Βερ(ρ)οιεῖς. Μήν τά μαθαίνετε ὅλα ἀπό τήν Ἀθήνα...


Ναι!! σωστά το διατυπώνετε Πάτερ Μάξιμε. Απο φέτος καθιερώθηκεν η 29η Μαϊου ως πανήγυρις τοῦ νέου αὐτοῦ Ναοῦ καί τοπική μνήμη τοῦ θαυματουργοῦ ἁγίου.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

antonism

Παλαιό Μέλος
την ηχογραφησα και θα την ανεβάσω σύντομα κομματιασμένη, όμως σε μερικά σημεία επειδη χαλούσε το σημα του καναλιου ειναι καπως παραμορφωμενη αλλά δεν ειναι τιποτα. Τον κύριο Χασανιδη δεν τον αγγίζουν ουτε τα χαλασμενα σηματα των καναλιών!
 
Top