Άγιος Κύριος... (και Σαρκί υπνώσας) σε τρίτο ήχο

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Προκληθείς ὁ ἀγαπητός Χρῆστος Τσακίρογλου συνέθεσε τό Ἅγιος Κύριος σέ τρίτο ἦχο, δυνάμενο νά χρησιμοποιηθεῖ τό Σάββατον τοῦ Λαζάρου καί τήν Κυριακή τοῦ Θωμᾶ.
Ἐπίσης ἄν συνθέσει καί τό Σαρκί ὑπνώσας πάνω στό Ἐπεσκέψατο ἡμᾶς, ὅπως μαρτυρεῖται ὅτι εἶναι προσόμοιον αὐτοῦ, θά χρησιμεὐει καί τίς Κυριακές τοῦ Πεντηκοσταρίου.
Ἀναμένομεν...


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λόγω του ότι σέβομαι τις λειτουργικές μαρτυρίες του μακαριστού Φουντούλη, καθώς και τις απόψεις των σεβαστών μελών του forum που ειδικεύονται στα θέματα του τυπικού, αλλά παράλληλα και την έγγραφη και άγραφη παράδοση της Εκκλησίας, έφτιαξα με την ίδια λογική και το "Σαρκί υπνώσας...", αλλά θεωρώ ότι δεν συμφωνεί με τα παραδεδομένα, εξ ου και προτρέπω και εδώ όπως και στην πρώτη "πρόκληση" τους αναγνώστες να κρίνουν κατά βούληση...
 

Attachments

  • Άγιος Κύριος-Σαρκί υπνώσας ήχος Γ.pdf
    106 KB · Views: 315

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ καί στούς δυό σας!!!

Ἀλλά «ὁ παλιός εἶναι ἀλλιῶς»!!!


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστω τον συναδελφο και φιλο Χρηστο Τσακιρογλου , που εγραψε με το προγραμμα ΜΕΛΩΔΟΣ την παραπανω συνθεση μου και μαλιστα χρησιμοποιωντας πολυ ωραια γραμματοσειρα . Επισης τον ευχαριστω που την ανεβασε στο ψαλτολογιον .

Χρηστο θα μου επιτρεψεις να σου αφιερωσω την παρακατω μαντιναδα :

"Λένε πως η καρδια χτυπά, για να μας δίνει αίμα,
μα εμένα η καρδιά χτυπά, για φίλους σαν εσένα..."


Να εισαι παντα καλα .
Β.Λ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος

Προκληθείς ὁ ἀγαπητός Χρῆστος Τσακίρογλου συνέθεσε τό Ἅγιος Κύριος σέ τρίτο ἦχο, δυνάμενο νά χρησιμοποιηθεῖ τό Σάββατον τοῦ Λαζάρου καί τήν Κυριακή τοῦ Θωμᾶ.
Ἐπίσης ἄν συνθέσει καί τό Σαρκί ὑπνώσας πάνω στό Ἐπεσκέψατο ἡμᾶς, ὅπως μαρτυρεῖται ὅτι εἶναι προσόμοιον αὐτοῦ, θά χρησιμεὐει καί τίς Κυριακές τοῦ Πεντηκοσταρίου.


Ὑπενθύμιση.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Το Ρουμανικο Πεντηκοσταριο δεν αναφερει τον ηχο του εξαποστειλαριου, ομως βρηκα τυχαια την ζωντανη ηχογραφηση του απο τον Πατριαρχικο Ναο Βουκουρεστιου σε ηχο Γ'.
 

Attachments

  • SarkiYpnosasRom.rar
    3.5 MB · Views: 37
Top