Δαρλάσης Γεώργιος

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Γιώργος Δαρλάσης
Πρόεδρος Συνδέσμου Ιεροψαλτών Αργολίδας "ΙΑΚΩΒΟΣ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ"


Άσπιλε αμόλυντε, Ι. Ν. Αγ. Βασίλειος Άργους, 3-4-2009.

Πολύ ὡραία ἀπόδοση λόγου καί μέλους.


 

Attachments

  • Γιώργος Δαρλάσης - Άσπιλε αμόλυντε - Ι.Ν.Αγ.Βασίλειος Άργους 3-4-2009.rar
    10.4 MB · Views: 230

tb---

τσοπάνης
Πολύ όμορφη η εκτέλεση , ευχαριστούμε .

Μία ερώτηση μόνον.
Γνωρίζεται αν υπάρχει ηλεκτρονικός ισοκράτης ή ακούω λάθος?

Ευχαριστώ~
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν ὑπάρχει ἡλεκτρονικός ἰσοκράτης. Ὁ «δράστης» εἶναι ὁ Λαμπαδάριος τοῦ κ. Προέδρου κ. Παναγιώτης Καραχάλιος.


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ ἀγαπητός κ. Πρόεδρος μᾶς ἔστειλε ἕνα ἠχητικό «κέρασμα» γιά τήν παρελθοῦσα ὀνομαστική του ἑορτή.
Πρόκειται γιά τό Κοινωνικόν «Σῶμα Χριστοῦ» μετά κρατήματος, πού τό ἔψαλε στό Ναό του τήν ἡμέρα τῆς μνήμης τοῦ ἁγίου Γεωργίου.
Μοῦ διεμήνυσε ὅτι τό εἶπε «ἀπ᾿ ἔξω» καί νά τόν κρίνουμε ἐπιεικῶς. Ἐμένα μοῦ ἄρεσε πάντως.

 

Attachments

  • Γιώργος Δαρλάσης - Σώμα Χριστού..(κοινωνικό) - Ι.Ν.Αγ.Βασιλείου Άργους 23-4-2009 .mp3
    9.1 MB · Views: 127

vkoufog

Μέλος
Σας επισυνάπτω ζωντανές ηχογραφήσεις απο τον φίλο κ. Δαρλάση
με πολλούς χαιρετισμούς στο Ναύπλιο και πολλές ευχαριστίες για τις
σπάνιες ηχογραφήσεις κατά καιρούς που μας έχει προσφέρει.

Καλές γιορτές σε όλους!
 

Attachments

  • George Darlasis Ainoi A.mp3
    5.9 MB · Views: 84
  • George Darlasis Ainoi Varys.mp3
    3.7 MB · Views: 62
  • George Darlasis Axion Esti Plb Karamani.mp3
    4.4 MB · Views: 73

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀπό τόν πανηγυρίσαντα σήμερα Ἱ. Ναό τοῦ Ἁγίου Βασιλείου Ἄργους, ὅπου ὑπηρετεῖ ὡς πρωτοψάλτης ὁ κ. Γ. Δαρλάσης, τό δοξαστικό τῶν αἴνων τοῦ ἁγίου ὑπό τοῦ ἰδίου.

Χρόνια πολλά κύριε Πρόεδρε!!!​

 

Attachments

  • Γιώργος Δαρλάσης - Εξεχύθη (δοξαστικό)- Ι.Ν.Αγ.Βασιλείου Άργους -1-1-2010.mp3
    3.7 MB · Views: 71

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καί δύο ἐπίκαιρα κομμάτια ἀπό τόν κ. Πρόεδρο.​
 

Attachments

  • Γ.Δαρλάσης - Της Μετανοίας - πλ.δ΄ Κυριακή Ορθοδοξίας 8-3-2009.mp3
    2.2 MB · Views: 63
  • Γ.Δαρλάσης - Τα πλήθη - πλ.β΄ - Κυριακή Ορθοδοξίας 8-3-2009.mp3
    2.7 MB · Views: 58

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θαυμάσια φωνή, μεστή, ιεροπρεπέστατη. Ευχαριστούμε, πάτερ και συγχαρητήρια κύριε Δαρλάση!
 

vkoufog

Μέλος
Και άλλα πολλά θα μπορούσαμε να πούμε για τον κ. Δαρλάση.
Εγώ θα πω φιλόξενος και έξω καρδιά!!
Η προσφορά του στο psaltologion - και κατά συνέπεια - σε εμάς πολύτιμη!

Πολλούς χαιρετισμούς!!! και απο τον Ιατροδικαστή μας τον οποίο μύησε...!
 

Attachments

  • 1.jpg
    516 KB · Views: 44

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο κ. Δαρλάσης, που είχε την καλοσύνη να μου αποστείλει ορισμένες πρόσφατες ηχογραφήσεις του, «υπέκυψε» στην παράκλησή μου να ανεβάσω μερικές κατά βούληση.
Ο κ. Δαρλάσης έχει ιδιαίτερο ύφος (που δεν ξέρω αν είναι μόνο προσωπικό δημιούργημα ή «επιχωριάζει» γενικότερα στα μέρη του) και που συνίσταται, ανάμεσα σε άλλα, στα εξής:
  • μέτρο στην έκφραση, χωρίς νευρώδη στοιχεία, εμφανείς τονισμούς και υπερβολές στην σημείωση του ρυθμού
  • ανοιχτή και ευκρινή φωνή (χρυσή τομή ανάμεσα στην παραδοσιακοφανή αλλά επίπλαστα «βαριά» χροιά από τη μία, και την τραγουδιστική λυγερότητα από την άλλη)
  • πολύ καθαρή άρθρωση.
Όλα συντελούν σε ένα ύφος λιτό, ειλικρινές και ανεπιτήδευτο, που αναδεικνύει με σεμνότητα τον λόγο.
 

Attachments

  • 03- Γιώργος Δαρλάσης - Μη της φθοράς (Θ΄Ωδή) Αγ.Πνεύματος - 24-5-2010.mp3
    5.2 MB · Views: 50
  • 04- Γιώργος Δαρλάσης - Το Πανάγιον Πνεύμα κλπ (εξαποστειλάρια) Αγ.Πνεύματος - 24-5-2010.mp3
    3 MB · Views: 41
  • 05- Γιώργος Δαρλάσης - Αίνοι και 2 στιχηρά - Αγ.Πνεύματος - 24-5-2010.mp3
    5.1 MB · Views: 40
  • 13- Γιώργος Δαρλάσης - Χαίροις Άνασσα (Αντί Άξιον εστίν)- Ήχος Δ΄-Αγ.Πνεύματος- 24-5-2010.mp3
    2.5 MB · Views: 50
  • Γιώργος Δαρλάσης - Κεκραγάρια και 2 στιχ. αναστάσιμα - εορτή Αγ.Πάντων 29-5-2010.MP3.mp3
    4.4 MB · Views: 36
  • Γιώργος Δαρλάσης - Απόστολος - εορτή Αγ.Πάντων 30-5-2010 - .MP3.mp3
    7.4 MB · Views: 60

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ ἀγαπητός κ. Πρόεδρος μοῦ ἀφιέρωσε τίς παρακάτω ζωντανές ἠχογραφήσεις γιά τή γιορτή τῆς Παναγίας μας, ἀπό τόν ὄρθρο καί τή θεία λειτουργία καί τίς μοιράζομαι μαζί σας.

Ἀνταποδίδω τήν ἐκτίμηση καί τήν ἀγάπη καί ἀντεύχομαι ἐκπλήρωση κάθε ἐπιθυμητοῦ, θεάρεστου καί ψυχοπνευματικά ὠφέλιμου μέ τίς πρεσβεῖες τῆς Κυρίας Θεοτόκου. Ἰδιαιτέρως εὔχομαι δύναμη καί παρηγοριά τοῖς ἀσθενοῦσι καί τοῖς οἰκείοις αὐτῶν.

Ἀφιερῶ κι ἐγώ ἕνα ἑρμηνευτικόν σχόλιον εἰς τόν εἱρμόν τῆς Ϝ΄(ἕκτης) ᾠδῆς τοῦ θεομητορικοῦ κανόνος τῆς ἑορτῆς τῆς ἐνδόξου Κοιμήσεως καί τῆς εἰς οὐρανούς Μεταστάσεως τῆς Ὑπεραγίας Δεσποίνης ἡμῶν Θεοτόκου καί ἀειπαρθένου Μαρίας.

 

Attachments

  • Γιώργος Δαρλάσης- Αι γεννεαί..Νενίκηνται - (Θ΄Ωδή )-Α΄ -Ι.Ν.Αγ.Βασιλείου 15-8-2008.mp3
    2.2 MB · Views: 38
  • Γιώργος Δαρλάσης - Αι γεννεαί..Νενίκηνται (αντί Άξιον εστίν)-Ι.Ν..Αγ.Βασιλείου -23-8-2009.mp3
    4.2 MB · Views: 49

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Ὁ ἀγαπητός κ. Πρόεδρος μοῦ ἀφιέρωσε τίς παρακάτω ζωντανές ἠχογραφήσεις γιά τή γιορτή τῆς Παναγίας μας, ἀπό τόν ὄρθρο καί τή θεία λειτουργία καί τίς μοιράζομαι μαζί σας.

Ἀνταποδίδω τήν ἐκτίμηση καί τήν ἀγάπη καί ἀντεύχομαι ἐκπλήρωση κάθε ἐπιθυμητοῦ, θεάρεστου καί ψυχοπνευματικά ὠφέλιμου μέ τίς πρεσβεῖες τῆς Κυρίας Θεοτόκου. Ἰδιαιτέρως εὔχομαι δύναμη καί παρηγοριά τοῖς ἀσθενοῦσι καί τοῖς οἰκείοις αὐτῶν.
[/TAB]
Από την ίδια ακολουθία προσθέτω κι εγώ (μαζί με τις ολόθερμες ευχές μου) ορισμένα ακούσματα που ευγενώς μου έστειλε ο φίλος κ. Δαρλάσης.

ΥΓ Αξίζει να προσεχθεί η επίμονη αποφυγή κάθε υφολογικού πλεονασμού.
 

Attachments

  • Πεποικιλμένη (καταβασίες Κοιμήσεως).mp3
    4.7 MB · Views: 56
  • Λειτουργικά ηχος α΄.mp3
    3.1 MB · Views: 44
  • Η Ζωή εν τάφω (εγκώμια Κοιμήσεως Α΄ στάση).mp3
    3.7 MB · Views: 45
  • Παναγία Δέσποινα (Κατουνακιώτου)-Βαρύς (τρίσημος) Αγ.Βασίλειος - 15-8-2010.MP3.mp3
    3.4 MB · Views: 66
  • Εις το μνήμα σε - ήχος γ΄.mp3
    4.5 MB · Views: 55
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η Θ' ωδή των δύο κανόνων των Χριστουγέννων από τον κ. Δαρλάση - με το γνωστό ευκρινές και απέριττο ύφος. Ευχαριστούμε πολύ!
 

Attachments

  • Γιώργος Δαρλάσης - Μεγάλυνον ψυχή μου .. Μυστήριον ξένον (Θ΄ωδή) - 26-12-2010 .MP3
    5.6 MB · Views: 51

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Με μεγάλη χαρά άκουσα φίλε Γιώργο Μ αυτά που ανέβασες από τον αγαπητό και ευγενέστατο Γιώργο.Ωραίο ψάλσιμο στακάτο,τονισμένο και απλό, ότι δηλ χρειάζεται ο κόσμος που μας ακούει για να καταλαβαίνει τι του ψάλλουμε.Ευχαριστούμε πολύ και τους δύο και πάντα γειά
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ανεβάζω ορισμένους ύμνους από την αγρυπνία της Γοργοϋπηκόου (30/9/2011), που μου απέστειλε ευγενικά ο κ. Δαρλάσης, δείγμα ψαλτικής με
ύφος λιτό, ειλικρινές και ανεπιτήδευτο, που αναδεικνύει με σεμνότητα τον λόγο.
 

Attachments

  • Κεκραγάριο - Ήχος α΄.mp3
    2.4 MB · Views: 41
  • Στιχολογία - Ήχος α΄.mp3
    2.2 MB · Views: 27
  • Ω του παραδόξου (2 στιχ.εσπερίων)-Ήχος α΄.mp3
    3.1 MB · Views: 28
  • Η σκηνή η υπέρτιμος (2 στιχ.εσπερίων)-Ήχος δ΄.mp3
    2.6 MB · Views: 23
  • Ως θεόβρυτον (απολυτίκιο).mp3
    1.6 MB · Views: 20

karaviotisdim

Μέλος
Ευχαριστω με τη σειρα μου τον ακουραστον εργατην και γνησιον εκφραστην της μουσικης μας παραδοσης Κον Δαρλασην Γεωργιον διοτι με τους υμνους του
μας διδασκει και μας ωφελει. Η καθε εκτελεσις εχει ξεχωριστο υφος και εκφραση. Ειναι φωνη καθαρη που οχι μονον ο καθε ψαλτης αλλα και ο καθε τραγουδιστης θα ηθελε να εχει. Με το σημερινο μου μηνυμα θα ηθελα να ευχαριστησω και ολους εσας που αναγνωριζετε την προσφοραν του Κου Δαρλαση . Ευχομαι η γεννησις του Θεανθρωπου να ενισχυει το εργον των
αξιων διδασκαλων για να φωτιζουν σαν αστρο της βηθλεεμ τα ιερα αναλογια
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ
Δημητριος Καραβιωτης
 
Top