Χρυσάνθου, «Εισαγωγή εις το θεωρητικόν και πρακτικόν της Εκκλησιαστικής Μουσικής» (Παρίσι, 1821)

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μήπως την έχει ψηφιοποιημένη κανείς; Το ψάχνω να διασταυρώσω κάποια πράγματα και δεν το έχω μαζί μου, αλλά ούτε και ψηφιοποιημένο όπως διαπίστωσα...

Μήπως μπορεί να το ψηφιοποιήσει κανείς, αν δεν υπάρχει ήδη έτοιμο δηλαδή; Εκείνο το μικρούτσικο είναι...

Υ.Γ.
Θα χρωστάω κέρασμα...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως την έχει ψηφιοποιημένη κανείς; Το ψάχνω να διασταυρώσω κάποια πράγματα και δεν το έχω μαζί μου, αλλά ούτε και ψηφιοποιημένο όπως διαπίστωσα...

Μήπως μπορεί να το ψηφιοποιήσει κανείς, αν δεν υπάρχει ήδη έτοιμο δηλαδή; Εκείνο το μικρούτσικο είναι...

Υ.Γ.
Θα χρωστάω κέρασμα...
Βασίλη, το βρήκα, θα το σκανάρω, θα το κάνω pdf και θα το ανεβάσω.
Αυτό το ''μικρούτσικο'' αλλά και πολλά πολλά άλλα, μου τα έστειλε ο Άρχων Κυρ Γεώργιος Χ"θεοδώρου στις 06-09-1983 από τα Χανιά. Άρχοντας πάντοτε!!!
Όσο για το κέρασμα!!!!! μας κέρασες τόσα και τόσα προκαταβολικά, χωρίς ανταπόδοση. Να είσαι καλά.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν εννοούσα την εισαγωγή στο Μέγα Θεωρητικό αλλά την "Εισαγωγή εις το θεωρητικόν και πρακτικόν της Εκκλησιαστικής Μουσικής" (που το έχει μεν η ΑΝΕΜΗ αλλά όχι ψηφιοποιημένο) του Χρυσάνθου που εκδόθηκε στο Παρίσι το 1821. Συγνώμη για την παρεξήγηση...

Υ.Γ.
Ευχαριστώ πάντως για την προθυμία!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἐκ τοῦ προχείρου ἀνεβάζω ὅλο τὸν Χρύσανθο. Ἀπὸ Ἀνέμη. Ἐλπίζω νἀ κάνει ...
 

Attachments

  • Theoritikon_Xrusanthou.rar
    8.3 MB · Views: 1,861

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ἐκ τοῦ προχείρου ἀνεβάζω ὅλο τὸν Χρύσανθο. Ἀπὸ Ἀνέμη. Ἐλπίζω νἀ κάνει ...
Ευχαριστώ, αλλά στο Μ.Θεωρητικό του Χρυσάνθου (Βιέννη 1832) δεν υπάρχει και η Εισαγωγή (Παρίσι 1821) του ιδίου, είναι διαφορετικά βιβλία. Απλά στην επανέκδοση της Κουλτούρας τα έχει και τα δύο μαζί.

Σας ευχαριστώ πάντως.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θα το ετοιμάσω αύριο το μεσημέρι, αν δε με προλάβει κανένας φίλος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τελικά το καθυστέρησα πολύ, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ...
Το ανέβασα εδώ.
 
Ανεβάζω σιγά σιγά(λόγω προβλημάτων σύνδεσης και του υπολογιστή μου) το αυτό βιβλίο του Χρυσάνθου, αντιγραμμένο από τον περιβόητο Αναστάσιο Θάμυρι, που μου έδωσε ένας γνωστός μου και τον ευχαριστώ!
 

Attachments

  • AutografoThamyri.zip
    6 MB · Views: 359
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανεβάζω σιγά σιγά(λόγω προβλημάτων σύνδεσης και του υπολογιστή μου) το αυτό βιβλίο του Χρυσάνθου, αντιγραμμένο από τον περιβόητο Αναστάσιο Θάμυρι, που μου έδωσε ένας γνωστός μου και τον ευχαριστώ!

Χρειάζονται αλχημείες για να ανοίξουν τα αρχεία... σε μακ...οπότε ο ανοίξας ας τα αναρτήσει και σε pdf

Δ.

ΥΓ. Συνέβη κ παλαιότερα το ίδιο φαινόμενο με αρχεία του Νικολάου...
 
Last edited:
Μετά από διάφορες αλχημείες το ξαναανεβάζω ολόκληρο στο παραπάνω μήνυμα.
 
Top