Προτομή κυρ Πέτρου Λαμπαδαρίου-Λακεδαιμονίου στη Σπάρτη

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Κατόπιν παράκλησης του αγαπητού κ. Παναγιώτη Τζανάκου (μέλους του Ψαλτολογίου), παραθέτω αυτούσιο το εξής μήνυμά του και τα ακολουθούντα συνημμένα αρχεία :

"Ασφαλώς ελάχιστοι αγαπητοί συνάδελφοι θα γνωρίζουν ότι στην Σπάρτη έμπροσθεν του Μητροπολιτικού Ι.Ναού όπου βρίσκεται ένα μεγάλο και ωραίο πάρκο, μέσα στο οποίο υπάρχουν αγάλματα και προτομές ιστορικών προσώπων (π.χ. Λυκούργου κ.α. νεωτέρων ευεργετών της πόλης κλπ), ευρίσκεται εδώ και χρόνια μία προτομή του κατά την γνώμη μου μεγαλύτερου και παραγωγικότερου μουσικού της καθ' ημάς Εκκλ.Βυζ.Μουσικής. Του κυρ ΠΕΤΡΟΥ Λαμπαδαρίου. Έχει γίνει δαπάναις του Συλλόγου Ιεροψαλτών Σπάρτης που φέρει βέβαια και το όνομά του. Νομίζω ότι δεν πρέπει άλλη πόλη να έχει τιμήσει προσωπικότητα της μουσικής που υπηρετούμε με προτομή. Ο κυρ ΠΕΤΡΟΣ καταγόταν από την περιφέρεια της Λακεδαίμονος όπως όλοι ξέρουμε.
Θεώρησα ότι είναι ευχής έργον το όλον θέμα να γίνει γνωστό μέσω του διαδικτύου στους συναδέλφους και μύστες της ψαλτικής τέχνης, ένεκα τιμής στον διδάσκαλο και ευεργέτη όλων μας.
Εν κατακλείδι και εις μνημόσυνόν του αιώνιον, παραθέτω μία φωτογραφία της προτομής του, που "τράβηξα" με το κινητό μου προχθές, και ταπεινοφρόνως δύο συνθέσεις του που έψαλλα δίπλα του, στην Μητρόπολη Σπάρτης, όπου υπηρετώ ως Πρωτοψάλτης από 5ετίας, το στιχηρό ιδιόμελο "Ω ποία ώρα τότε" και το Δοξαστικό "Προκαθάρωμεν".
Καλή Σαρακοστή σε όλους,
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ
Αψάλτης Ι.Μητρ.Ναού Σπάρτης"

Προς τους συντονιστές (εξ αφορμής του παρόντος) : δημιουργία θέματος "Παναγιώτης Τζανάκος" στην ενότητα "Ιεροψάλτες" όπου θα φιλοξενηθούν οι κάτωθι και άλλες μελλοντικές ηχογραφήσεις του. Ευχαριστώ. Δ.Ζ.
 

Attachments

  • Petros_Peloponnisios_protomi.jpg
    409.4 KB · Views: 153
  • P.TZANAKOS-STIXHRO AINWN APOKREVW.mp3
    2.8 MB · Views: 103
  • P.TZANAKOS-DOKSA AINWN APOKREW.PETROY.mp3
    4.7 MB · Views: 79

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Κατόπιν παράκλησης του αγαπητού κ. Παναγιώτη Τζανάκου (μέλους του Ψαλτολογίου), παραθέτω αυτούσιο το εξής μήνυμά του και τα ακολουθούντα συνημμένα αρχεία :

"Ασφαλώς ελάχιστοι αγαπητοί συνάδελφοι θα γνωρίζουν ότι στην Σπάρτη έμπροσθεν του Μητροπολιτικού Ι.Ναού όπου βρίσκεται ένα μεγάλο και ωραίο πάρκο, μέσα στο οποίο υπάρχουν αγάλματα και προτομές ιστορικών προσώπων (π.χ. Λυκούργου κ.α. νεωτέρων ευεργετών της πόλης κλπ), ευρίσκεται εδώ και χρόνια μία προτομή του κατά την γνώμη μου μεγαλύτερου και παραγωγικότερου μουσικού της καθ' ημάς Εκκλ.Βυζ.Μουσικής. Του κυρ ΠΕΤΡΟΥ Λαμπαδαρίου. Έχει γίνει δαπάναις του Συλλόγου Ιεροψαλτών Σπάρτης που φέρει βέβαια και το όνομά του. Νομίζω ότι δεν πρέπει άλλη πόλη να έχει τιμήσει προσωπικότητα της μουσικής που υπηρετούμε με προτομή. Ο κυρ ΠΕΤΡΟΣ καταγόταν από την περιφέρεια της Λακεδαίμονος όπως όλοι ξέρουμε.
Θεώρησα ότι είναι ευχής έργον το όλον θέμα να γίνει γνωστό μέσω του διαδικτύου στους συναδέλφους και μύστες της ψαλτικής τέχνης, ένεκα τιμής στον διδάσκαλο και ευεργέτη όλων μας.
Εν κατακλείδι και εις μνημόσυνόν του αιώνιον, παραθέτω μία φωτογραφία της προτομής του, που "τράβηξα" με το κινητό μου προχθές, και ταπεινοφρόνως δύο συνθέσεις του που έψαλλα δίπλα του, στην Μητρόπολη Σπάρτης, όπου υπηρετώ ως Πρωτοψάλτης από 5ετίας, το στιχηρό ιδιόμελο "Ω ποία ώρα τότε" και το Δοξαστικό "Προκαθάρωμεν".
Καλή Σαρακοστή σε όλους,
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ
Αψάλτης Ι.Μητρ.Ναού Σπάρτης"

Προς τους συντονιστές (εξ αφορμής του παρόντος) : δημιουργία θέματος "Παναγιώτης Τζανάκος" στην ενότητα "Ιεροψάλτες" όπου θα φιλοξενηθούν οι κάτωθι και άλλες μελλοντικές ηχογραφήσεις του. Ευχαριστώ. Δ.Ζ.

Νά ΄ναι καλὰ ὁ ἀδελφός μου!
Συγχαρητήρια ἀγαπητέ μας δάσκαλε!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστούμε για την πληροφορία που σχετίζεται με τον Πέτρο και συγχαρητήρια για το σοβαρό και λιτο ψαλσιμό σας.Νάστε καλά και περιμένουμε και άλλα
 
P

ptz

Guest
-Αγαπητοί συνάδελφοι,σήμερα 29-6-2009,επειδή απουσίαζε ο Λαμπαδάριος,πήγα στην θέση μου στον Μητρ.Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Σπάρτης.Λόγω εορτής του Αγ.Αποστόλου Πέτρου,πρωί,πρωί,θυμήθηκα και έδωσα ένα χαρτάκι στον εφημέριο,να μνημονεύσει στην Αγ.πρόθεση,υπέρ αναπαύσεως της ψυχής του Διδασκάλου Πέτρου-Λαμπαδαρίου,ευεργέτου όλων μας.Με μεγάλη χαρά και έκπληξη-δεν είχαμε ειδοποιηθεί-προσήλθε μετ'ολίγον ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ.κ.Ευστάθιος,ο οποίος και έλαβε μέρος από την Δοξολογία και φυσικά Λειτούργησε.Με ιδιαίτερη συγκίνηση,κατά την μεγάλη είσοδο,μνημόνευσε εις τους τεθνεώτας,πρώτον τον Διδάσκαλον.Αλλά η ακόμη μεγαλύτερη συγκίνηση και χαρά,ήταν όταν μετά την διανομήν του αντιδώρου,ο ίδιος ο Σεβασμιώτατος μου ζήτησε να μην φύγω,αλλά να πάμε μαζί,στην προτομή του Διδασκάλου,που ως γνωστόν ευρίσκεται έξωθι του Μητρ.Ναού,στο μεγάλο κεντρικό πάρκο της Σπάρτης,γιά επιμνημόσυνη δέηση,πράγμα που έγινε.Ασθμαίνοντας,παρακάλεσα έναν φίλο-μαθητή μου τον ΘΕΟΔΩΡΟΥ Ευάγγελο,να
απαθανατίσει το γεγονός με το κινητό του,παρ'ότι δεν ήθελε ο Σεβασμιώτατος.Ομως νομίζω τέτοιες εικόνες είναι εικόνες μνήμης,τιμής και σεβασμού προς την μνήμην του Διδασκάλου.Ενταύθα νομίζω ότι απαιτούνται και θερμές ευχαριστίες στον Σεβασμιώτατο Ποιμενάρχη μας,γιά την ευλογημένη κίνησή του.
Υ.Γ.[1] -Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες,στις οποίες διακρίνεται ο Σεβασμιώτατος,οι εφημέριοι του Μητρ.Ι.Ναού,ο Διάκονος και ο υποφαινόμενος.
Υ.Γ.[2] -Φυσικά όλα τα από ''διφθέρας''μέλη που έψαλλα,ήταν δικά του.Ομως μαγνητοφώνηση σήμερα δεν έγινε-ήταν κάτι απρόσμενο.Επισυνάπτω όμως το Δοξαστικό του Διδασκάλου,που ψάλλαμε της Πεντηκοστής,από το Δοξαστάριο εκδόσεως Κηλτζανίδη.Αιωνία του η μνήμη.
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 

Attachments

  • 29-6-09-Επιμν.δέησις[2].jpg
    2 MB · Views: 106
  • 29-6-09 004.jpg
    29-6-09 004.jpg
    2.4 MB · Views: 83
  • Δοξα Βασιλεύ Ουράνιε-ΠΕΤΡΟΥ Λαμπδριου.mp3
    2.9 MB · Views: 53

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Με πολύ χαρά παρεβρέθηκα σήμερα μετά απο παραίνεση του δασκάλου και εμπνευστή μου κ. Τζανάκου Παναγιώτη στην επιμνημόσυνη δέηση του αειμνήστου Πέτρου του Λαμπαδαρίου. Χάρη στον μοναδικό ερμηνευτή των βυζαντινών μαθημάτων 'Α Ψάλτη της Ι.Μ. Μονεμβασίας και Σπάρτης κ. Τζανάκο, γνώρισα μέσα απο τις συνθέσεις του τον συντοπίτη μου Λάκωνα μουσικό, στον οποίο χρωστούμε όλοι εμείς την συνέχεια και παράδοση της βυζαντινής μουσικής μας κληρονομιάς. Μνημόσυνο αιώνιο θα είναι γιαυτόν η αναλοίωτη συνέχεια του παραδοθέντος θυσαυρού, όπως εκφράστηκε μέσα απο τους μεγάλους ψάλτες του περασμένου και του παρόντος αιώνα μας. Αιωνία του η μνήμη​

Θεοδώρου Βαγγέλης
Βιβλιοθηκονόμος
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Καλωσορίζουμε τον αγαπητό πατριώτη (σαν πολλοί μαζευτήκαμε τελικά, θα μας φοβούνται σε λίγο... :D:D:D:D) Βαγγέλη στην παρέα μας και τον ευχαριστούμε για το υλικό που μας προσέφερε.

Καλή συμμετοχή στο forum!!!
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Κατόπιν παράκλησης του αγαπητού κ. Παναγιώτη Τζανάκου (μέλους του Ψαλτολογίου), παραθέτω αυτούσιο το εξής μήνυμά του και τα ακολουθούντα συνημμένα αρχεία :

"Ασφαλώς ελάχιστοι αγαπητοί συνάδελφοι θα γνωρίζουν ότι στην Σπάρτη έμπροσθεν του Μητροπολιτικού Ι.Ναού όπου βρίσκεται ένα μεγάλο και ωραίο πάρκο, μέσα στο οποίο υπάρχουν αγάλματα και προτομές ιστορικών προσώπων (π.χ. Λυκούργου κ.α. νεωτέρων ευεργετών της πόλης κλπ), ευρίσκεται εδώ και χρόνια μία προτομή του κατά την γνώμη μου μεγαλύτερου και παραγωγικότερου μουσικού της καθ' ημάς Εκκλ.Βυζ.Μουσικής. Του κυρ ΠΕΤΡΟΥ Λαμπαδαρίου. Έχει γίνει δαπάναις του Συλλόγου Ιεροψαλτών Σπάρτης που φέρει βέβαια και το όνομά του......
ΠΑΝ.ΤΖΑΝΑΚΟΣ
Αψάλτης Ι.Μητρ.Ναού Σπάρτης"

Αγαπητοί φίλοι, τι μου θυμίζετε τώρα!!
Το 1971 ευρισκόμενος στη Σπάρτη (ΚΕΕΜ), είχα δει τη συγκεκριμένη προτομή του κυρ. ΠΕΤΡΟΥ.
Μου έκαμαν εντύπωση οι χαραγμένοι στη στήλη στίχοι. Τους είχα κρατήσει σε σημείωση, τους βρήκα και τους μεταφέρω για να υπάρχουν στο φόρουμ.
"Την ηδύφωνον μουσικής αηδόνα, ασματικόν τέττιγα της Εκκλησίας, τον Μουσικόν νουν ον εγνώρισε τέχνη, άλλον μελωδόν Λαμπαδάριον Πέτρον".
(Συγγνώμη για το μονοτονικό).
 
P

ptz

Guest
-Από την φλεγόμενη χθες Κυριακή 19-6-09-λόγω ζέστης-Σπάρτη,με ορθάνοικτες όλες τις πόρτες του Μητροπολιτικού Ναού,με τα τζιτζίκια να ισοκρατούν, ανεβάζω δύο μελουργήματα του αείμνηστου Διδασκάλου.Το ''περιβόητο''Δοξκό των Αγ.Πατέρων, από το βιβλίο του Κηλτζανίδη[παρ'ότι έχει βάλει και αυτός το χεράκι του σε αντιπαραβολή που έκανα με τον αυτόγραφο κώδικα του Γρηγορίου που έχει ανεβάσει ο φίλτατος κ Συμεωνίδης] και το σύντομο χερουβικό του σε πλ.Α ήχο.Ετσι και τον χρέος εκπληρούται[προς τον Διδάσκαλο],αλλά και αποφεύγονται οι λακούβες του καλοκαιριού [παγωτά-ανεμιστήρες-κλιματιστικά κλπ],που μας παραμονεύουν όλους.Καλό καλοκαιράκι από τις παραλίες της Μάνης.Π.ΤΖ
 

Attachments

  • Δοξκο Αγ.Πατερων-ΠΕΤΡΟΥ[Ν-Μ].mp3
    5.9 MB · Views: 63
  • XEROYBIKO-PL.A-PETROY.mp3
    7.8 MB · Views: 46

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
-Από την φλεγόμενη χθες Κυριακή 19-6-09-λόγω ζέστης-Σπάρτη,με ορθάνοικτες όλες τις πόρτες του Μητροπολιτικού Ναού,με τα τζιτζίκια να ισοκρατούν, ανεβάζω δύο μελουργήματα του αείμνηστου Διδασκάλου.Το Δοξκό των Αγ.Πατέρων, από το βιβλίο του Κηλτζανίδη και το σύντομο χερουβικό του σε πλ.Α ήχο.Ετσι και το χρέος εκπληρούται[προς τον Διδάσκαλο],αλλά και αποφεύγονται οι λακούβες του καλοκαιριού [παγωτά-ανεμιστήρες-κλιματιστικά κλπ],που μας παραμονεύουν όλους.Καλό καλοκαιράκι από τις παραλίες της Μάνης.Π.ΤΖ

Άψογος, νυν και αεί και εις όλα τα έτη σου, που όλοι εύχονται νά 'ναι πολλά! Αμήν!
Αυτό με τις ... λακούβες πολύ καλό! Η κουδούνα χτυπάει για πολλούς εν οις και ο ΝΓ, αλλά ποιός την ακούει...:D με τόση ζέστη!:D
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
-Το ''περιβόητο''Δοξκό των Αγ.Πατέρων, από το βιβλίο του Κηλτζανίδη[παρ'ότι έχει βάλει και αυτός το χεράκι του σε αντιπαραβολή που έκανα με τον αυτόγραφο κώδικα του Γρηγορίου που έχει ανεβάσει ο φίλτατος κ Συμεωνίδης]

Απ' τα καλύτερα Δοξασταρια αυτό του Κηλτζανίδου. εγώ το χρησιμοποιώ ευρέως, όπως κ του Πρίγγου.
Εύγε κε Τζανάκο που ανεβάσατε εκτέλεση από δοξαστάριο μη άρχοντα. Συνήθως αρεσκόμαστε στα περιτεχνα κ πολύπλοκα μαθήματα για να δείξουμε κάτι, όμως κ "μεσα από μια λιτή μουσική γραμμή μπορεί να εξαχθεί μια μεγαλειώδης εκτέλεση".
 
Top