[Ψάχνω] Μικρά Κοινωνικά «Αινείτε»

Βασίλης Παπ

Βασίλης Παπαδόπουλος
Καλησπέρα σε όλους!!

Ψάχνω, αν είναι εύκολο, μια σειρά Αινείτε(σε ολους τους ήχους) σχετικά μικρά σε έκταση...
Εκτός του Πέτρου...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το «Κοινωνικών Εκλογάριον» του Ιωάσαφ Διονυσιάτου (εκδοση Ι. Μ. Διονυσίου, 2003) έχει πολλά μικρά κοινωνικά.
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
ΔΟΣΙΘΕΟΥ ΜΟΝΑΧΟΥ, Κατουνακιώτου, Λειτουργικά. Φυλή, Ἱ. Μ. Ἁγ. Κυπριανοῦ καὶ Ἰουστίνης 1990, σσ. 232-274
 
Last edited:

frephraim

Παλαιό Μέλος
Το «Κοινωνικών Εκλογάριον» του Ιωάσαφ Διονυσιάτου (εκδοση Ι. Μ. Διονυσίου, 2003) έχει πολλά μικρά κοινωνικά.

Μήπως γνωρίζει κανεὶς ποῦ πουλιέται αὐτὸ τὸ βιβλίο;
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Μήπως γνωρίζει κανεὶς ποῦ πουλιέται αὐτὸ τὸ βιβλίο;

Πάτερ ευλογείτε, έσω και αργοπορημένα, εγώ το πήρα από την Μονή Διονυσίου, σε μία παλαιότερη επίσκεψη μου στο Ορος.

Πιστεύω όμως ότι μπορεί να υπάρχουν και σε κάποια βιβλιοπωλεία ακόμη. (ίσως εδώ στη Θεσσαλονίκη).
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
περιέχει κοινωνικά σύντομα κατ' ήχον όλης της εβδομάδος
Αγαπητέ ΚHarris από το βιβλίο που μας αναφέρεις παραπάνω θα μπορούσες ίσως να μας ανεβάσεις ένα μικρό δείγμα αυτού για να δούμε την γραφή και τις γραμμές του (1 η το πολύ 2 σελίδες αρκούν)
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση οτι ο είδα στον Παναγόπουλο τον περασμένο Ιούλιο αλλά ίσως με απατά η μνήμη μου.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Ἂν καὶ τὸ διαφημίζουν στὸ site τους, ὅταν ἐπικοινώνησα μαζί τους ἔμαθα ὅτι ἔχει ἐξαντηλθεῖ. Μήπως τὸ ἔχει δεῖ κανένας σὲ κανένα ἄλλο βιβλιοπωλεῖο;
Εγώ έκανα την παραγγελία χθες μέσω ίντερνετ με πιστωτική και μου έδωσε ΟΚ λετε να υπάρξει πρόβλημα;
...εσείς πότε το παραγγείλατε;
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Εγώ έκανα την παραγγελία χθες μέσω ίντερνετ με πιστωτική και μου έδωσε ΟΚ λετε να υπάρξει πρόβλημα;
...εσείς πότε το παραγγείλατε;
Μοῦ ἔστειλαν email πρὶν ἀπὸ 13 ὧρες ὅτι δὲν τὸ ἔχουν. Ἐλπίζω ὅτι δὲν θὰ ἔχῃς πρόβλημα. Πάντως, πιστεύω ὅτι θὰ σοῦ τὸ ποῦν ὅπως μοῦ τὸ εἶπαν κι᾽ ἐμένα, ἂν ὑπάρξῃ πρόβλημα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ KHarris..
Θα μπορούσες εσύ η κάποιος αλλος να ανεβασεις μερικά Αινείτε..
:eek:

Τα «Αινείτε» από το εν λόγω βιβλίο.
 

Attachments

  • «Αινείτε» Ιωάσαφ Διονυσιάτου.pdf
    2.4 MB · Views: 1,581

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Μια που μπηκατε στον κοπο, μηπως θελετε να ανεβασετε και μερικα Κοινωνικα της εβδομαδος;; :)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μια που μπηκατε στον κοπο, μηπως θελετε να ανεβασετε και μερικα Κοινωνικα της εβδομαδος;; :)

Αν επιτρέπεται θα μπορούσα να το σαρώσω ολόκληρο το βιβλιαράκι, καθώς έχει μικρό σχήμα και σαρώνονται δύο δύο οι σελίδες. Όμως δε ξέρω αν μπορούμε να ανεβάσουμε κάτι παραπάνω από όσα ήδη έχουν αναρτηθεί.
Πάντως να ξέρετε πως υπάρχουν όλα τα κοινωνικά της εβδομάδος σε όλους τους ήχους εκτός της Παρασκευής και του Σαββάτου.
Δηλαδή η έκδοση που έχω του 2002 (πρέπει να έχει κυκλοφορήσει και δεύτερη) αρχίζει με τον πρώτο ήχο. Και έχει την εξής σειρά και για τους οκτώ.
Κοινωνικό Κυριακής (Αινείτε....) Κυριακή
Των Ταξιαρχών (Ο ποιών τους αγγέλους...) Δευτέρα
Εις μνήμην αγίων (Εις μνημόσυνον αιώνιον...)Τρίτη
Εις τα εορτάς της Θεοτόκου (Ποτήριον Σωτηρίου...)Τετάρτη
Εις Αποστόλους (Εις πάσαν την γην...)Πέμπτη
Του Σταυρού (Εσημειώθη εφ ημάς...)
Των αγίων Πάντων (Αγαλλιάσθε δίκαιοι εν Κυρίω...)

Του Σταυρού κάποιοι προφανώς το λέγανε ή το λένε ακόμα τις Παρασκευές και των αγίων Πάντων τα Σάββατα, αλλά δεν έχει το "Σωτηρίαν ειργάσω..." και το "Μακάριοι ους εξελέξω..."

Είμαστε στη σελίδα 95 από τις συνολικά 198, στη μέση του βιβλίου δηλαδή απ' όπου αρχίζει το κοινωνικό της μεγάλης τεσσαρακοστής Γεύσασθε... και στους οκτώ ήχους σε εξαιρετικά σύντομο μέλος.
Μετά από τη σελίδα 105 συνεχίζει με το κοινωνικό "Εις μνημόσυνον αιώνιον..." σε όλους τους ήχους σε αργό μέλος κατ' απομίμησιν του αινείτε του Θεοδώρου Φωκαέως μέχρι τη σελίδα 152.
Κατόπιν έχει ένα αργοσύντομο του τιμίου σταυρού (Εσημειώθη εφ ημάς...) με ένα κράτημα στην περίπτωση που χρειαστεί.
Μετά το κοινωνικό της Παρασκευής της Διακαινησίμου ένα "Ποτήριον σωτηρίου..." σε ήχο πλάγιο του δευτέρου και πέντε γραμμές στο τέλος το "Σώμα Χριστού",
Ακολουθεί ένα αργό σε αποστόλους "Εις πάσαν..." σε ήχο πλάγιο του πρώτου (προφανώς του Φωκαέως) και
τελειώνει με το κοινωνικό "Σώμα Χριστού...." από τη σελίδα 168 και στους οκτώ ήχους κατ΄απομίμηση, όπως γράφει Θεοδώρου Φωκαέως.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αν επιτρέπεται θα μπορούσα να το σαρώσω ολόκληρο το βιβλιαράκι, καθώς έχει μικρό σχήμα και σαρώνονται δύο δύο οι σελίδες.

ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ! Μη γράφουμε πάλι τα ίδια περί copyright κλπ. Ευχαριστώ!
 
Top