[Ερώτηση] Εγγραφή ήχου και εικόνας από τηλεοπτικό κανάλι μέσω του υπολογιστή

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Καλημέρα φίλοι. Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει να μου πεί αν υπάρχει τρόπος να ''γράφω'' στον υπολογιστή μου εκτός απο ήχο και την εικόνα (π.χ. απο το τηλεοπτικό κανάλι 4ε που το βλέπω μέσω του διαδυκτίου πώς μπορώ να αντιγράφω αυτό που βλέπω;). Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο θα το ήθελα πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για να γράψετε ήχο και εικόνα από ένα τηλεοπτικό κανάλι που παίζει μέσω internet, ακολουθείτε την παρακάτω διαδικασία:
1. Κατεβάζετε το πρόγραμμα vlc και το εγκαθιστάτε στον υπολογιστή σας (αν έχετε linux κλασσικά από τα repositories. Σε ubuntu θα πρέπει να υπάρχει στον υπολογιστή σας το πακέτο ubuntu-restricted-extras, προκειμένου να δουλέψουν οι codecs. Οι οδηγίες είναι βασισμένες στην έκδοση 1.1.4 του vlc).

2. Ανοίγετε το κανάλι που θέλετε με έναν από τους 2 παρακάτω τρόπους:
α. από media=> Άνοιγμα ροής δικτύου και γράφοντας τη διεύθυνση του καναλιού. Π.χ.
-για 4Ε=> mms://eu02.egihosting.com/938657
-για ΛΥΧΝΟΣ=> mms://87.117.228.15/lixnostv
-για ΒΟΥΛΗ=> mms://media19.internet.gr/ParliamentTV-HQ
β.Απλώς αποσυμπιέστε το αρχείο που επισυνάπτω στο παρόν μήνυμα με την ονομασία 4Ε-ΛΥΧΝΟΣ-ΒΟΥΛΗ και κάντε διπλό κλικ στο κανάλι που επιθυμείτε. (Το αρχείο θα πρέπει να ανοίξει με το πρόγραμμα vlc. Αν αυτό δεν γίνει, κάντε δεξί κλικ=> Άνοιγμα με...=>VLC)
channels.jpg

3. Ενώ παίζει το κανάλι, πατάτε Media=>Convert/Save (ή Ctrl+R)
VlcRecord_02.jpg

4. Πάτε στην καρτέλα network, βάζετε ξανά τη διεύθυνση του καναλιού (με αντιγραφή-επικόλληση) και πατάτε Convert/Save.
VlcRecord_03.jpg

5. Αφού πατήσετε το Browse, για να ορίσετε πού θα σωθεί το αρχείο, συμπληρώνετε το όνομα του αρχείου (μαζί με την κατάληξη .avi), τσεκάρετε την επιλογή Display the output και πατάτε το κουμπί με τα εργαλεία, για να τροποποιήσετε τις επιλογές αποθήκευσης.
VlcRecord_04.jpg

6. Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί, θα πρέπει να ορίσετε τα εξής (Το βήμα αυτό γίνεται μόνο την 1η φορά):
Encapsulation: avi
Video Codec: Τσεκάρετε το Video και επιλέγετε:
κωδικοποιητής: MPEG-4
Bitrate: 1000 kb/s
Frame Rate: 30,00 fps
Ηχητικός κωδικοποιητής: Τσεκάρετε το Audio και επιλέγετε:
κωδικοποιητής: MP3
Bitrate: 192 kb/s
Sample Rate: 44100
Αφού τελειώσετε πατάτε Αποθήκευση.
VlcRecord_05.jpg

6. Σας επιστρέφει στο προηγούμενο παράθυρο, όπου πατάτε start για ν' αρχίσει η εγγραφή.
VlcRecord_06.jpg

7. Περιμένετε λίγο να τελειώσει το buffering κάτω δεξιά και θ' αρχίσει να γράφει. Για να σταματήσετε την εγγραφή πατάτε το κουμπί Stop από τη μπάρα του vlc.
stop.jpg
 

Attachments

  • 4Ε-ΛΥΧΝΟΣ-ΒΟΥΛΗ.rar
    1.1 KB · Views: 70
Last edited:

nektarios2008

Νέο μέλος
4E
11:05 Η ΨΑΛΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ
Χαρίλαος Ταλιαδώρος
Εάν μπορεί κάποιος ας τη γράψει αύριο, Κυριακή 28-12-08,
με το vlc. Θα προσπαθήσω κι εγώ. Ευχαριστώ!
 
Για να γράψετε ήχο και εικόνα από ένα τηλεοπτικό κανάλι που παίζει μέσω internet, ακολουθείτε την παρακάτω διαδικασία:

1. Κατεβάζετε το πρόγραμμα vlc και το εγκαθιστάτε στον υπολογιστή σας (αν έχετε linux κλασσικά από τα repositories).

2. Πατήστε στο vlc File=> Open Network Stream και εισάγετε τη διεύθυνση του καναλιού στο ανάλογο πρωτόκολλο. Συγκεκριμένα για το 4E η διεύθυνση αυτή τη στιγμή είναι:
Code:
mms://eu02.egihosting.com/938657?MSWMExt=.asf
και θα πρέπει να εισαχθεί στην κατηγορία HTTP/HTTPS/FTP/MMS, την οποία τσεκάρετε πρώτα.
Στο ίδιο πλαίσιο, τσεκάρετε επίσης την επιλογή Stream/Save και πατάτε Settings.
screenshot02hm2.png


3. Στο παράθυρο που θα σας εμφανιστεί:
α. Τσεκάρετε το Play locally (για να βλέπετε κατά τη διάρκεια της εγγραφής)
β. Τσεκάρετε το File και πατάτε Browse για να ορίσετε πού και με ποιο όνομα θα αποθηκευτεί το βίντεο που θα γράψετε. Επιλέξτε λ.χ. την επιφάνεια εργασίας και δώστε ένα όνομα με κατάληξη .avi (όπως 4e.avi).
γ. Οι υπόλοιπες επιλογές θα πρέπει να είναι αυτές της εικόνας
(Encapsulation method: MPEG TS
Video codec: mpv4 - Bitrate: 1024
Audio codec: mpga - Bitrate: 192)
screenshot03xz2.png


Τελειώσατε: Πατήστε ΟΚ (εδώ φαίνεται "Εντάξει") και θ' αρχίσει να παίζει το internet κανάλι και ταυτόχρονα να εγγράφεται το βίντεο. Αν πατήσετε στο vlc το κουμπί stop, θα σταματήσει η αναπαραγωγή και η εγγραφή.

Σημείωση: η παραπάνω διαδικασία έγινε σε περιβάλλον Linux με την έκδοση 0.8.6e του vlc. Δοκιμάστε το και με την τελευταία έκδοση σε windows (0.9.8α) και πείτε μου αν έχετε πρόβλημα. Επίσης, δεν έκατσα να ψάξω ποιές είναι οι καλύτερες επιλογές στους codecs για ήχο και εικόνα, πήρα απλώς δύο που δούλευαν. Πιθανό να γίνεται και καλύτερα. Γίνεται σίγουρα καλύτερα αν αυξήσετε το bitrate, αλλά μεγαλώνει και το μέγεθος του αρχείου. Για να πάρετε μια γεύση από την ποιότητα εγγραφής, σας ανεβάζω ένα ολιγόλεπτο βιντεάκι από χθες (Δημήτρη, βλέπω απαγορεύονται τα avi, ε; ). Είναι από τη χριστουγεννιάτικη γιορτή της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης.

Κατέβασα το πρόγραμμα αλλά μου εμφανίζει διαφορετικά.Προσπάθησα να κάνω ότι κατάλαβα από τος οδηγίες αλλά μου εμφανίσε ή την κάμερα του υπολογιστή ή την οθόνη του υπολογιστή.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.
Ευχαριστώ!!!!!!!!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Όσοι έχουν τον νέο real player αυτομάτως βγάζει επάνω δεξιά στο βίντεο που παίζει download video και αποθηκεύετε στα βίντεο στα έγραφα
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλημέρα φίλοι. Θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει να μου πεί αν υπάρχει τρόπος να ''γράφω'' στον υπολογιστή μου εκτός απο ήχο και την εικόνα (π.χ. απο το τηλεοπτικό κανάλι 4ε που το βλέπω μέσω του διαδυκτίου πώς μπορώ να αντιγράφω αυτό που βλέπω;). Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο θα το ήθελα πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επισυνάπτω την απάντηση που έστειλεν ο κ. Γεώργιος Κ. Μιχαλάκης.
(http://analogion.com/forum/showthread.php?t=3468)
Εγγραφή ήχου και εικόνας από τηλεοπτικό κανάλι μέσω του υπολογιστή
(http://analogion.com/forum/showpost.php?p=42876&postcount=7)

Ως συνηθως, αλλα ζηταει τις και περι αλλων του απαντουν.
Λοιπον, δια βιντεογραφησιν της 4Ε TV, εντος Windows XP (σωστη λειτουργια, εφ οσον το χρησιμοποιω ο ιδιος) και Vista (ικανοποιητικη λειτουργια δια αλλους) , καμνε ως εξης:

ιδου η ιστοσελιδα
(http://sdp.ppona.com)

Αποθηκευσε το εξης

(http://sdp.ppona.com/zipfiles/SDP_v2_3_0.msi)


Καμνε εγκαταστασιν
=================
Λειτουργησε το προγραμμα

Πατησε το πρασιμο κοθμακι «OPEN »

Αντεγραψε και κολλησε την εξης διευθηνσι και πατησε ΟΚ

(mms://eu02.egihosting.com/938657?MSWMExt=.asf)

==================

Δια ΕΓΓΡΑΦΗΝ

Πατησε το «GO»
Δωσε στοιχεια φακελλου αποθηκευσεως
==============

Δια «stop » ,,, πατησε το « EXIT »

=======================
Εγώ προσωπικά έχω το camtasia recorder & studio, που μαγνητοσκοπει ότι εμφανίζεται στην οθόνη.
Αλλά θα κατεβάσω και αυτό που μας συστήνει ο κ. Γεώργιος Κ. Μιχαλάκης τον οποίον και ευχαριστώ πάρα πολύ.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για γρήγορη πρόσβαση στο 4Ε, κατεβάστε το αρχείο που επισυνάπτω, αποσυμπιέστε το στην επιφάνεια εργασίας και κάντε διπλό κλικ, έχοντας εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας το vlc. Το αρχείο θα ανοίξει με το vlc και θα παίξει αμέσως το 4Ε. Θα ανανεώσω τις οδηγίες εγγραφής, ώστε να ανταποκρίνονται στη νέα έκδοση του vlc μόλις βρω χρόνο.
 

Attachments

  • 4Ε.zip
    436 bytes · Views: 77

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Για γρήγορη πρόσβαση στο 4Ε, κατεβάστε το αρχείο που επισυνάπτω, αποσυμπιέστε το στην επιφάνεια εργασίας και κάντε διπλό κλικ, έχοντας εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας το vlc. Το αρχείο θα ανοίξει με το vlc και θα παίξει αμέσως το 4Ε. Θα ανανεώσω τις οδηγίες εγγραφής, ώστε να ανταποκρίνονται στη νέα έκδοση του vlc μόλις βρω χρόνο.

Θα περιμένουμε:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Last edited:

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι τα πρωτόκολλα για τα κανάλια et1,et3.. (όπως είναι για το 4ε δηλαδή το mms://eu02.egihosting.com/938657?MSWMExt=.asf προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουμε με το πρόγραμμα SDP..)

Ή μήπως πού μπορούμε να δούμε τα παραπάνω κανάλια live για να τα κατεβάσουμε με το Real Player...


..διότι έρχονται μέρες χαιρετισμών και Κυριακή Ορθοδοξίας, και ίσως χρειαστεί να γράψουμε τίποτα..:wink::wink::wink:

Ευχαριστώ!
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Για γρήγορη πρόσβαση στο 4Ε, κατεβάστε το αρχείο που επισυνάπτω, αποσυμπιέστε το στην επιφάνεια εργασίας και κάντε διπλό κλικ, έχοντας εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας το vlc. Το αρχείο θα ανοίξει με το vlc και θα παίξει αμέσως το 4Ε. Θα ανανεώσω τις οδηγίες εγγραφής, ώστε να ανταποκρίνονται στη νέα έκδοση του vlc μόλις βρω χρόνο.


Άμα βρήκατε χρόνο μήπως θα σας ήταν εύκολο να γράψετε αυτό που μας είπατε?:rolleyes:

Με τα άλλα προγράμματα αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα και θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτό...

Ευχαριστώ!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι τα πρωτόκολλα για τα κανάλια et1,et3.. (όπως είναι για το 4ε δηλαδή το mms://eu02.egihosting.com/938657?MSWMExt=.asf προκειμένου να τα χρησιμοποιήσουμε με το πρόγραμμα SDP..)
Υπάρχουν στο διαδίκτυο mms links για όλα τα κανάλια, αλλά δεν λειτουργούν καλά. Εγώ αυτά που έχω τσεκάρει και λειτουργούν σχεδόν πάντα είναι τα εξής:
4Ε: mms://eu02.egihosting.com/938657?MSWMExt=.asf
ΛΥΧΝΟΣ TV: mms://87.117.228.15/lixnostv
ΒΟΥΛΗ: mms://media19.internet.gr/ParliamentTV-HQ

Παλιά λειτουργούσα καλά κι ο σκάι, αλλά αυτός αλλάζει συνέχεια links και τώρα δεν έχω βρει κάποιο που να παίζει. Ορίστε στα συνημμένα και μια playlist και με τα τρία αυτά κανάλια, με την παραπάνω σειρά. Για να αλλάξετε κανάλι, πατήστε το κουμπί που πάει στο επόμενο κομμάτι από τη μπάρα του vlc.
 

Attachments

  • 4E-ΛΥΧΝΟΣ-ΒΟΥΛΗ.zip
    318 bytes · Views: 36

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχουν στο διαδίκτυο mms links για όλα τα κανάλια, αλλά δεν λειτουργούν καλά. Εγώ αυτά που έχω τσεκάρει και λειτουργούν σχεδόν πάντα είναι τα εξής:
4Ε: mms://eu02.egihosting.com/938657?MSWMExt=.asf
ΛΥΧΝΟΣ TV: mms://87.117.228.15/lixnostv
ΒΟΥΛΗ: mms://media19.internet.gr/ParliamentTV-HQ

Παλιά λειτουργούσα καλά κι ο σκάι, αλλά αυτός αλλάζει συνέχεια links και τώρα δεν έχω βρει κάποιο που να παίζει. Ορίστε στα συνημμένα και μια playlist και με τα τρία αυτά κανάλια, με την παραπάνω σειρά. Για να αλλάξετε κανάλι, πατήστε το κουμπί που πάει στο επόμενο κομμάτι από τη μπάρα του vlc.

Νίκο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την Μεγάλη σου προσφορά για όλα τα θέματα. Μηπως σου είναι εύκολο να μας γράψεις που μπορούμε να βρίσκουμε και άλλες δ/νσεις και για τα άλλα κανάλια???
Εγώ κατέβασα και το πρόγραμμα που μας έγραψεν ο κ. Γεώργιος Μιχαλάκης, βάζω τις δ/νσεις και γράφει και αποθηκεύει τέλεια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Άμα βρήκατε χρόνο μήπως θα σας ήταν εύκολο να γράψετε αυτό που μας είπατε?:rolleyes:

Με τα άλλα προγράμματα αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα και θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτό...

Ευχαριστώ!
Έκανα update. Κοιτάξτε εδώ. Διευθύνσεις για άλλα κανάλια που να δουλεύουν δεν έχω βρει. Βάλτε αυτά που έχετε βρει εσείς κι αν κάποιο δουλεύει ΚΑΛΑ, γράψτε το.
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Έκανα update. Κοιτάξτε εδώ. Διευθύνσεις για άλλα κανάλια που να δουλεύουν δεν έχω βρει. Βάλτε αυτά που έχετε βρει εσείς κι αν κάποιο δουλεύει ΚΑΛΑ, γράψτε το.
Σας ευχαριστώ, πάρα πολύ!

...και για τις αναλυτικότατες πληροφορίες

Και πάλι σας ευχαριστώ..
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Έχω την εντύπωση πως τώρα (δηλαδή μετά την ανανέωση της ιστοσελίδας της 4ε) το πρωτόκολλο: mms://eu02.egihosting.com/938657?MSWMExt=.asf δε λειτουργεί πλέον... Κάνω λάθος;;;

Αν όντως δεν λειτουργεί μήπως ξέρει κανείς το καινούριο;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Καθόλου λάθος δεν κάνεις: δυστυχώς δεν λειτουργεί πλέον το link του 4Ε, ενώ η καινούργια πλατφόρμα είναι σε μορφή rtmp και δεν παίζει στο vlc... Αν βρω κάποια λύση θα τη γράψω.
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Καθόλου λάθος δεν κάνεις: δυστυχώς δεν λειτουργεί πλέον το link του 4Ε, ενώ η καινούργια πλατφόρμα είναι σε μορφή rtmp και δεν παίζει στο vlc... Αν βρω κάποια λύση θα τη γράψω.

Υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα. Σας ευχαριστώ.
 
Top