Περί Δοχής

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πού βρίσκουμε μουσικά κείμενα για δοχές...

Συνήθως σε παλαιούς χειρόγραφους κώδικες της Παπαδικής και σε αντίστοιχες Ανθολογίες, δηλαδή σταχυολόγηση μελών από μια μεγαλύτερη Παπαδική.

Αρχικά αναφέρω παραδείγματα από τον χειρόγραφο μουσικό κώδικα της Ι.Μ.Μεταμορφώσεως του Μεγάλου Μετεώρου με αρίθμηση Μεταμορφώσεως 192 (Γ.Θ.Στάθη "Τα Χειρόγραφα Βυζαντινής Μουσικής"), ο οποίος είναι Παπαδική μετά Μαθηματαρίου και έχει γραφεί περί τα μέσα του ΙΕ΄ αιώνος.

Μεταμορφώσεως 192

86β Προκείμενα της όλης εβδομάδος, τη Κυριακή εσπέρας, ήχος α΄ Ιδου δη ευλογειτε τον Κυριον - η μεγάλη δοχή, [ήχος] πλ α΄ Ιδου δη ευλογειτε. - πλήρης η σειρά των μικρών και μεγάλων δοχών. Παρεμβάλλονται στα φύλλα 87β-88β τα εξής, "Ετερα προκειμενα ψαλλομενα εις πασας τας εορτας της Θεοτοκου, προς το μελος αυτο, [ηχος] α΄Μεγαλυνει η ψυχη μου τον Κυριον - (88α) η μεγάλη δοχή, πλ α΄ Μεγαλυνει η ψυχη μου - (88β) έτερον, του Γαζή, [ήχος] πλ δ΄ Μεγαλυνει η ψυχη μου. Στο 91α "ετερον θεσσαλονικαιον, [ηχος] δ΄ Ο Κυριος εβασιλευσεν".

92α Του Κουκουζέλη, μετά επιφωνημάτων, [ήχος] πλ δ΄ Ενεδυσατο Κυριος δυναμιν - (92β) "ο ετερος χορος το επιφωνημα, Δυναμιν ενεδυσατο και περιεζωσατο".

102α Έτερα Προκείμενα και αυτά λυχνικά, μετά των μικρών και μεγάλων Δοχών, άτινα ψάλλονται εν τη εβδομάδι της Διακαινησίμου και εις ετέρας Δεσποτικάς εορτάς. Η μικρά δοχή, [ήχος] βαρύς Τις Θεος μεγας, πλήρης η σειρά.

104β ...λέγεται δε μίαν Κυριακήν τούτο και άλλην το Μη αποστρεψης. Η μικρά Δοχή, [ήχος] πλ δ΄ Εδωκας κληρονομιαν - η μεγάλη, [ήχος] πλ δ΄ Εδωκας κληρονομιαν...
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι Δοχές της Θεοτόκου "Μεγαλυνει η ψυχη μου" οι οποίες δεν υπάρχουν... ούτε κατά διάνοια σήμερα στη θέση του Προκειμένου και επίσης,

ότι οι Δοχές της Μεγάλης Τεσσαρακοστής (ή αλλιώς Μ΄ης όπως αναφέρεται σε χειρόγραφα) έχουν διατηρηθεί τρόπον τινά έως σήμερα, βλέπε τα αργά εν λόγω Προκείμενα του Πέτρου Λαμπαδαρίου,

παρομοίως και τα "Τις Θεος" και "Αναστα ο Θεος" και όλα τα αντίστοιχα.

Τα προκείμενα της εβδομάδος είναι που κυρίως συντομεύθηκαν εντελώς.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Εἰς τὴν «Ἔκθεσιν περὶ τῆς βασιλείου τάξεως» (τοῦ ἔτους 953) τοῦ αὐτοκράτορος Κωνσταντίνου τοῦ Πορφυρογεννήτου (P. G. τ. 112) τυπώνωνται «φωναὶ δοχῶν» (ὑποδοχῶν τοῦ βασιλέως σέ κεντρικὰ σημεῖα τῆς Πόλης) Χριστουγέννων, Φώτων, Πάσχα, Κυριακῆς τοῦ Θωμᾶ, Μεσοπεντηκοστῆς, Ἀναλήψεως καὶ Πεντηκοστῆς.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
κι από μενα ενα μικρο δείγμα απο τα χειρογραφα του αγ ορους, για το που μπορούμε να βρούμε δοχές
 

Attachments

  • χειρογραφα αγ ορους.doc
    29 KB · Views: 104

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
κι από μενα ενα μικρο δείγμα απο τα χειρογραφα του αγ ορους, για το που μπορούμε να βρούμε δοχές

Να είσαι καλά, δεν τα προλαβαίνω όλα... :)
 
Top