Πληρωθήτω το στόμα ημών...

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Θα ήθελα να μου πείτε άν στους Ι.Ναούς σας ψάλλεται μετά την εκφώνηση του ιερέως¨Πάντοτε νυν και αεί..... Το πληρωθήτω το στόμα ημών αινέσεως σου Κύριε.....όλην την ημέραν μελετάν την δικαιοσύνην σου.Αλληλούια.(όπως είναι καταχωρημένο στο ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΝ -ΗΤΟΙ Η ΤΑΞΙΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΨΑΛΤΟΥ -Έκδοσις Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας Αγιου 'Ορους.)Και αν υπάρχει μελοποιημένο σε Δεύτερο ήχο ή και σε άλλους.
Ευχαριστώ.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Δημήτρη άν το έχεις μελοποιημένο στείλτο μου.
Ευχαριστώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Θα ήθελα να μου πείτε άν στους Ι.Ναούς σας ψάλλεται μετά την εκφώνηση του ιερέως¨Πάντοτε νυν και αεί..... Το πληρωθήτω το στόμα ημών αινέσεως σου Κύριε.....όλην την ημέραν μελετάν την δικαιοσύνην σου.Αλληλούια.(όπως είναι καταχωρημένο στο ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΝ -ΗΤΟΙ Η ΤΑΞΙΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΨΑΛΤΟΥ -Έκδοσις Ιεράς Μονής Σίμωνος Πέτρας Αγιου 'Ορους.)Και αν υπάρχει μελοποιημένο σε Δεύτερο ήχο ή και σε άλλους.
Ευχαριστώ.
Φυσικά και το ψάλλουμε...υπάρχει μελοποιημένο από τον Γιάννη Αρβανίτη και δημοσιευμένο στο βιβλίο του Παναγιώτη Παπά θεία λειτουργία...εγώ στο στέλνω σαν ήχο...
 

Attachments

  • Plerothetw_2ndMode_Arvaniti_Choir_Of_Estia.mp3
    887.2 KB · Views: 635

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπάρχει και ειδική σελίδα στο Αναλόγιον

https://analogion.com/site/html/Plirothito.html

με περισσότερες ηχογραφήσεις και στοιχεία.

Εμείς στον καθεδρικό ναό του Σύδνευ το ψάλλουμε το Πληρωθήτω (είναι μέρος της επίσημης μετάφρασης της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας). Και 1-2 άλλες ενορίες το ψάλλουν. Αλλά οι περισσότεροι δεν το ψάλλουν.

Το θέμα έχει συζητηθεί και στο παλιό Ψαλτολόγιον. Κοιτάξτε εδώ.

Εγώ το ψάλλω σε Β' ήχο σύντομα και εκ στήθους.
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Υπάρχει και ειδική σελίδα στο Αναλόγιον

http://www.analogion.com/Plirothito.html

με περισσότερες ηχογραφήσεις και στοιχεία.

Εμείς στον καθεδρικό ναό του Σύδνευ το ψάλλουμε το Πληρωθήτω (είναι μέρος της επίσημης μετάφρασης της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας). Και 1-2 άλλες ενορίες το ψάλλουν. Αλλά οι περισσότεροι δεν το ψάλλουν.

Το θέμα έχει συζητηθεί και στο παλιό Ψαλτολόγιον. Κοίτάξτε εδώ.

Εγώ το ψάλλω σε Β' ήχο σύντομα και εκ στήθους.

Υπαρχουν και τα σχετικα χειρογραφα ; Αν ναι , ανεβασε τα σε παρακαλω .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ;1519 said:
Αμάν ρε παιδιά με αυτό το τυπικό , αμάν .

[Σημείωμα συντονιστή] Ιωάννη, σχόλια σαν και αυτό δεν βοηθάνε τη συζήτηση ούτε και κανέναν που τη διαβάζει και παραβιάζουν και τους κανόνες του forum (π.χ. κανόνα 5 και 7). Παρακαλώ στο εξής μόνο απαντήσεις πάνω στο θέμα.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Προσωπικά (και σε συννενόσηση με τον πρωτοψάλτη) το έχω μελοποιήσει σε όλους τους ήχους, μαζί με τους υπόλοιπους ύμνους απολύσεως. Ίσως δεν είναι παραδοσιακό, αλλά πιστεύω οτι καθένας εκφράζει με τη μουσική του τα ίδια νοήματα αφού δεν παραποιείται ο λόγος. Και μάλιστα έχουμε συμφωνήσει να ψάλλουμε τα οκτάηχα ανα έναν κύκλο των ήχων, και σ' αυτόν που παρεμβάλεται τα λέμε όλα σε δεύτερο για να μην εξαλέιψουμε τελείως την παράδοση. Τί γνώμη έχετε;
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Θανάση, θα ήθελα αν μπορύσες να ανεβάσεις αυτό του Β΄ ΉΧΟΥ.
Ευχαριστώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έχει κανείς την Θ.Λειτουργία του Παν.Παππά?εκεί έχει το πληρωθήτω μελοποιημένο από τον Γιάννη Αρβανίτη...θα με ενδιέφερε...:p
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Από Βασ. Κιαμηλίδη Βέροια, 05/01/2008 ώρα 16:43
Προς: κ. Γεώργιο Παλιούρα

Επισυνάπτω σε αρχείο Word, το οποίο κατέγραψα στην παρασημαντική όπως το έψαλλε ο κ. Γιάννης Χασανίδης σε μία θ. λειτουργία στην Παναγία Σουμελά στα Παύλεια 2007.
Επίσης επισυνάπτω και ένα του πλ. α΄ το οποίον υπαρχει στο Αναλόγιο.gr, από τον κ. Διονύσιο Μπόσιακα από την Σιάτιστα,
Επίσης διάβασα κάπου ότι η Ι.Μ. Σίμωνος Πέτρας, στο Βιβλίο με τα κοινωνικά το έχει και στους 8 ήχους.
 

Attachments

  • Πληρωθήτω.doc
    105 KB · Views: 449

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την εργασία αυτή αλλά ολοκλήρωσέ την βάζοντας στα δια της ερυθράς μελάνης γραφέντα πνεύματα και τόνους όπως πρέπει. Δεν μπορούμε να γράφουμε σε αυτή την γλώσσα μονοτονικά. Ευχαριστώ
Δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα...:(
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεν ξέρω αν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα...:(

Υποστηρίζεται αρκεί να έχεις πολυτονικές γραμματοσειρές και να εγκαταστήσεις πολυτονικό πληκτρολόγιο ;)
 
Top