ΕΛΒΥΧ : Θεία Λειτουργία Αγ. Ιωάννου Χρυσοστόμου

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Λυκουργος αγγελοπουλος
 

Attachments

  • 1 ειρηνικα.mp3
    3.1 MB · Views: 276
  • 2 τυπικα α στασης.mp3
    6.5 MB · Views: 297
  • 3 β στασης λεγετος.mp3
    4.6 MB · Views: 244
  • 5 δευτε προσκυνησωμεν.mp3
    880.2 KB · Views: 157
  • 7αποστολος.mp3
    6.8 MB · Views: 187
  • 8 αλληλουαριον ευαγελιον.mp3
    5.8 MB · Views: 186
  • 11 λειτουργικα κατα παραδοσην 1.mp3
    4.9 MB · Views: 306
  • 12 λειτουργικα κατα παραδοσην 2.mp3
    4.6 MB · Views: 206
  • 14 Εν πρωτης.mp3
    444.3 KB · Views: 133
  • 15 Κυριε ελεησον Πατερ υμων.mp3
    4.3 MB · Views: 217
  • 16 Αινειτε πλ α.mp3
    9.6 MB · Views: 213

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
κ. Αλέξιε σας ευχαριστούμε παρα πολύ για τις ηχογραφήσεις που ανεβάζετε, κάτι το οποίο δυστηχώς πολύ λίγα μέλη κάνουν...
Ωστοσο, χωρίς βέβαια να θέλω να πάρω ρόλο συντονιστή, θα σας παρακαλούσα να προσέχετε τον τρόπο με τον οποίο τις ανεβάζετε.
Περα απο τις διάφορες πληροφορίες που πρέπει να δώσετε (χρονολογία, τόπο κτλ), προσέξτε λίγο που τις τοποθετείτε.

Είναι η δεύτερη φορά που δημιουργείτε θέμα για την ΕΛΒΥΧ. Υπήρχε ήδη θέμα στο οποίο έπρεπε να τοποθετήσετε τα αρχεία. Η οργάνωση είναι ένα απο τα χαρακτηριστικά ενός forum. Χωρίς αυτήν χαθήκαμε, ουτε η αναζήτηση δεν θα βοηθάει...

να' στε καλά,
Νεκτάριος
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
κ. Αλέξιε σας ευχαριστούμε παρα πολύ για τις ηχογραφήσεις που ανεβάζετε, κάτι το οποίο δυστηχώς πολύ λίγα μέλη κάνουν...
Ωστοσο, χωρίς βέβαια να θέλω να πάρω ρόλο συντονιστή, θα σας παρακαλούσα να προσέχετε τον τρόπο με τον οποίο τις ανεβάζετε.
Περα απο τις διάφορες πληροφορίες που πρέπει να δώσετε (χρονολογία, τόπο κτλ), προσέξτε λίγο που τις τοποθετείτε.

Είναι η δεύτερη φορά που δημιουργείτε θέμα για την ΕΛΒΥΧ. Υπήρχε ήδη θέμα στο οποίο έπρεπε να τοποθετήσετε τα αρχεία. Η οργάνωση είναι ένα απο τα χαρακτηριστικά ενός forum. Χωρίς αυτήν χαθήκαμε, ουτε η αναζήτηση δεν θα βοηθάει...

να' στε καλά,
Νεκτάριος

Καλά κάνεις και με διορθώνεις διότι πολλές φόρες είτε από βιασύνη η ζήλο σε αυτό που κάνω μπορεί να γίνει λάθος
Όπως καταλαβαίνετε είμαι και νέο μέλος τώρα σιγά σιγά θα μπω στο νόημα
Όσο για τια αναφορές των ηχητικών θα ξαναζητήσω δημόσια συγγνώμη διότι τότε που τις έκανα εγγραφή δεν υπήρχε ο κατάλληλος χρόνος για να τα σημειώσω
Για τις νέες ηχογραφήσεις από εδώ και πέρα θα έχουμε όλα τα στοιχεία
Δεν παρεξηγώ κανένα και ούτε έχω κάποιο πρόβλημα
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καί οἱ Κυριακάτικοι Μακαρισμοί αὐτῆς τῆς Λειτουργίας πού δέν ἀνέβασε ὁ Ἀλέξης.
Εἶναι τοῦ πρώτου ἤχου, τῶν ὁποίων τό Δόξα. Καὶ νῦν. χρησιμοποιοῦμε καί στό τέλος τοῦ Πολυελέου τοῦ Ὄρθρου.

http://www.youtube.com/watch?v=jjUV08n_PVc&feature=related

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γιά τήν ὑποδειγματική αὐτή Λειτουργία ἔχω ἀναφερθεῖ ἐδῶ.
Πρώτη φορά το ακούω. Πραγματικά υποδειγματικές οι εκφωνήσεις της Αγ. Αναφοράς, όπως γράφετε στο θέμα που παραπέμπετε. Ποιος είναι ο ιερέας που εκφωνεί;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πρώτη φορά το ακούω.
Δέν καταλαβαίνω τί ἀκοῦς «πρώτη φορά». Γιά ἐξήγησέ μου.

Πραγματικά υποδειγματικές οι εκφωνήσεις της Αγ. Αναφοράς, όπως γράφετε στο θέμα που παραπέμπετε. Ποιος είναι ο ιερέας που εκφωνεί;
Ἐγώ γράψει ἐκεῖ. Τίποτε περισσότερο.

 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δέν καταλαβαίνω τί ἀκοῦς «πρώτη φορά». Γιά ἐξήγησέ μου.
Την ηχογράφηση!

Ἐγώ γράψει ἐκεῖ. Τίποτε περισσότερο.

Γράφετε «π. Ἰ. Ἁγιορείτης». Φαντάζομαι πως στο CD θα υπάρχει κανονικά το όνομά του, γι' αυτό και ρώτησα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Την ηχογράφηση!
Εὐχαριστῶ. Ἔπρεπε νά χρησιμοποιήσεις θηλυκό ἄρθρο. Ἐντάξει.

Γράφετε «π. Ἰ. Ἁγιορείτης». Φαντάζομαι πως στο CD θα υπάρχει κανονικά το όνομά του, γι' αυτό και ρώτησα.
Κασσέτα ἦταν καί μάλιστα μοῦ την εἶχε δώσει ὁ γέροντας. Αὐτή ἡ δουλειά εἶναι πρό 25 ἐτῶν τό λιγώτερο.
Τώρα τήν βλέπω (ἁπλό ἀντίγραφο κασσέτας —πού ἀγόραζε κάποιος πολλές καί ἀντέγραφε— μ᾿ ἕνα χαρτί ἄσπρο ἀπ᾿ ἔξω μέ ἁπλά τυπωμένα μαῦρα στοιχεῖα) καί γράφει «Ἱερεύς: ὁ Ἱερομὀναχος Ἰωακείμ Ἁγιορείτης».
Δέν ξέρω ἄν κυκλοφόρησε αὐτή ἡ δουλειά σέ CD. Πολύ διαφορετικές κυκλοφορίες τότε μέ σήμερα. Πόσα ἔχουν ἀλλάξει...

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τώρα τήν βλέπω (ἁπλό ἀντίγραφο κασσέτας —πού ἀγόραζε κάποιος πολλές καί ἀντέγραφε— μ᾿ ἕνα χαρτί ἄσπρο ἀπ᾿ ἔξω μέ ἁπλά τυπωμένα μαῦρα στοιχεῖα) καί γράφει «Ἱερεύς: ὁ Ἱερομὀναχος Ἰωακείμ Ἁγιορείτης».
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!
Δέν ξέρω ἄν κυκλοφόρησε αὐτή ἡ δουλειά σέ CD. Πολύ διαφορετικές κυκλοφορίες τότε μέ σήμερα. Πόσα ἔχουν ἀλλάξει...
Πρέπει να είναι η ίδια ηχογράφηση που κυκλοφόρησε στο CD αυτό, απ' τα 2-3 πρώτα τους CD.
Πράγματι, έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Δεν γνωρίζω εγώ να συντάξω την πλήρη δισσκογραφία τους, παρ' όλο που γνωρίζω κάποιες λίγες κασέτες και CD τους. Αν μπορεί κανείς, ας το κάνει, ως πληροφόρηση τουλάχιστον για το τι υπάρχει.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πάντως η κασέτα με την Θ.Λειτουργία της ΕλΒυΧ, που έχω υπόψη μου, είχε Λειτουργικά του Β. Νικολαϊδη σε α΄ήχο και εκφωνούσε ο π. Χρ. Κυριακόπουλος ιδιαιτέρως εμμελώς. Πρέπει να ήταν άλλη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πρέπει να είναι η ίδια ηχογράφηση που κυκλοφόρησε στο CD αυτό, απ' τα 2-3 πρώτα τους CD.
Φαίνεται ὅτι εἶναι ἴδια. Αὐτό πού ξέρω (θυμᾶμαι τώρα) εἶναι ὅτι πρόκειται γιά ἠχογράφηση ἀπό ἕνα ταξίδι πού εἶχαν πάει. Ὁ γέροντας ὡς λαϊκός ἦταν γνωστός τοῦ Λυκούργου ἀπό παλιά ἀπό τή Ραδιοφωνία, ὅπου ὑπηρετοῦσε, καί μετά τόν εἶχε πάρει κάποιες φορές στά πρῶτα ταξίδια.

Πάντως η κασέτα με την Θ.Λειτουργία της ΕλΒυΧ, που έχω υπόψη μου, είχε Λειτουργικά του Β. Νικολαϊδη σε α΄ήχο και εκφωνούσε ο π. Χρ. Κυριακόπουλος ιδιαιτέρως εμμελώς. Πρέπει να ήταν άλλη.
Μπορεῖ σᾶς λέω νά κυκλοφόρησε ἔτσι στήν ἀρχή μέ ἐρασιτεχνική ἀναπαραγωγή καί μοιράστηκε σέ γνωστούς καί φίλους.

ΥΓ. Δέν ἤξερα τό λίνκ Γιάννη. Κατατοπιστικά καί ἐπεξηγηματικά αὐτά ἀπό τόν Λυκοῦργο περί τῆς συγκεκριμένης ἠχογράφησης.

 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Τώρα είδα το θέμα. Εν τάχει: Η κασσέτα και το cd είναι διαφορετικές ηχογραφήσεις. Θα επανέλθω με λεπτομέρειες...
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Αυτό το cd όπως, γράφει και στην σελίδα, ηχογραφήθηκε στο Αββαείο του Φοντεβρώ το 1992 από την Opus 111, με συμμετοχή του πατρός Ιωακείμ Αγιορείτη.

Στην παλιότερη κασέτα με τα λειτουργικά του Β. Νικολαΐδη τις εκφωνήσεις κάνει "ο ἐν ἱερομονάχοις κύρ Ρωμανός" (δεν έχω την κασέτα μπροστά μου για τα υπόλοιπα στοιχεία).

Μέλη της λειτουργίας ηχογραφήθηκαν από την ΕΛΒΥΧ και πιο πρόσφατα για λογαριασμό του Axion estin foundation

Η ηχογράφηση του χερουβικού σ' αυτό το θέμα είναι η του 1992.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... Η κασσέτα και το cd είναι διαφορετικές ηχογραφήσεις. .....
Δέν πιστεύω νά τό πιστεύεις ἀκόμα...;;;

Ἐγώ ἔπεσα πίσω στή χρονολογία. Εἶναι πρίν 20 χρόνια, ἀντί 25 πού ἔγραψα.

... ηχογραφήθηκε στο Αββαείο του Φοντεβρώ το 1992 από την Opus 111, με συμμετοχή του πατρός Ιωακείμ Αγιορείτη.
Στήν Τράπεζα τῆς Μονῆς.


 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Δέν πιστεύω νά τό πιστεύεις ἀκόμα...;;;

Παρεξηγήθην... όχι η δική σας κασέτα! Η κασέτα της ΕΛ.ΒΥ.Χ που κυκλοφόρησε την δεκαετία του ογδόντα με τα λειτουργικά του Νικολαΐδη είναι διαφορετική από το cd του '92.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Στήν Τράπεζα τῆς Μονῆς.

Απλά για την ιστορία. Το συγκεκριμένο αββαείο, όπου βρίσκεται ο τάφος του Ριχάρδου του Λεοντόκαρδου, δεν λειτουργεί πια ως μοναστήρι αλλά ως πνευματικό κέντρο. Η τράπεζα της αναπαλαιωμένης μονής, έχει διαμορφωθεί κατάλληλα και είναι αίθουσα συναυλιών με πολύ ωραία ακουστική.
 

Haris Tsarouxis

Μέλος
Απλά για την ιστορία. Το συγκεκριμένο αββαείο, όπου βρίσκεται ο τάφος του Ριχάρδου του Λεοντόκαρδου, δεν λειτουργεί πια ως μοναστήρι αλλά ως πνευματικό κέντρο. Η τράπεζα της αναπαλαιωμένης μονής, έχει διαμορφωθεί κατάλληλα και είναι αίθουσα συναυλιών με πολύ ωραία ακουστική.

Μήπως υπάρχει ψηφιοποιημένη κύριε Αετόπουλε η κασέτα με τα Λειτουργικά του Νικολαίδη; Έχω την εντύπωση πως σε αυτή την κασέτα η Χορωδία απέδιδε και το Χερουβικό του Πέτρου του Λαμπαδαρίου σε ήχο α' καθώς και το Τρισάγιο του Καλογήρου. Αν θα μπορούσατε εσείς ή κάποιος άλλος να ανεβάσει την ηχογράφηση, θα ήταν ευχής έργο. Ευχαριστώ πολύ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρεξηγήθην... όχι η δική σας κασέτα! Η κασέτα της ΕΛ.ΒΥ.Χ που κυκλοφόρησε την δεκαετία του ογδόντα με τα λειτουργικά του Νικολαΐδη είναι διαφορετική από το cd του '92.
Ως εγγύς στον κ. Αγγελόπουλο, θα θέλατε μήπως να αναλάβετε να συντάξετε τη δισκογραφία της ΕΛΒΥΧ, συμπεριλαμβανομένων και των κασετών, για να υπάρχει πληροφοριακά στο forum;
 
Top