Πατρώνας Αντώνιος νέος Αρχων υμνωδός του ΜΧΕ.

dimitris

Παλαιό Μέλος
Σήμερα 14/8/2008 στην Παναγία Σουμελά κατά τον πανηγυρικό εσπερινό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ο Μητροπολίτης Βεροίας κ. Παντελεήμων με αντιπροσωπία του Οικουμενικού Πατριαρχείου εχειροθέτησε εν ευλογίαις του Οικ. Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου τον ιεροψάλτη Πατρώνα Αντώνιο σε Άρχοντα Υμνωδό της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας.
Μετά την χειροθέτηση του Οφικίου ο κ. Α. Πατρώνας απηύθυνε ευχαριστήριο λόγο τον οποίο και επισυνάπτω.
 

Attachments

  • patrwnas.mp3
    4 MB · Views: 119

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο Αντωνης Πατρωνας (οπως ο ιδιος μου ειπε προ ημερων) επροταθη για το οφικιο του Αρχωντος Υμνωδου της Μ του Χ. Ε. , απο τον Μητροπολιτη Εδεσσης Πελλης & Αλμωπιας κ. Ιωλ και τον Μητροπολιτη Βεροιας Ναουσης & Καμπανιας κ. Παντελεημωνα . Η χειροθεσια εγινα στο Ιερο Ναο Παναγιας Της Σουμελα , στο τελος του εσπερινου της 14-8-08 . Στον εσπερινο ο κ. Πατρωνας εψαλλε δεξια ενω αριστερα εψαλλε ο γυιος του Γιωργος . Στο παρακατω λινγκ μπορειτε να ακουσετε και τους δυο το 1987 :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=12320&postcount=1

Για τον φιλο Αντωνη εχω καμει παλαιωτερα εκπομπη και ελπιζω συντομα να καμω και αλλη .
 

en_elladi

Μέλος
Στον εσπερινο ο κ. Πατρωνας εψαλλε δεξια ενω αριστερα εψαλλε ο γυιος του Γιωργος...

Τον υιό του, Γιώργο, τον γνωρίζω προσωπικά πολύ καλά και μπορώ να πω ότι ακολουθεί τα χνάρια του πατέρα του!... Είναι πολύ καλός ψάλτης, καθηγητής Βυζαντινής, αλλά και Ευρωπαϊκής μουσικής. Από τους καλύτερους διευθυντές χορωδιών και των δυο χώρων της μουσικής.
Έχει σπουδάσει και στο εξωτερικό Βυζαντινή, Παραδοσιακή και Ευρωπαϊκή μουσική. Ενθουσιασμένος μάλιστα για το πολύ καλό επίπεδο που αντίκρυσε ως φοιτητής στα Πανεπιστήμια της Βουλγαρίας και Κωνσταντινουπόλεως.
Κατά κοινή ομολογία χορωδών του, όταν διευθύνει, με τον τρόπο του διδάσκει παράλληλα...
Αυτό το καιρό είναι ψάλτης σε χωριό του Νομού Κιλκίς, ενώ παράλληλα βοηθά τον κ. Αλυγιζάκη σε διάφορες δραστηριότητες. Είναι πολυάσχολος στο χώρο... τίποτα δεν του ξεφεύγει, είναι αλήθεια!... :)
 

George

Ιεροψάλτης
Το μόνο που δεν μου αρέσει όμως στου κ Πατρώνα, είναι ότι δεν ενδιαφέρεται και για το τυπικό, όπως και ένα Σάββατο που ψάλλαμε μεγάλη Δοξολογία.
Δεν έχω καμία σχέση μαζί του, ούτε με γνωρίζει καλά-καλά ούτε και εγώ, αλλά αυτούς που δεν τους γνωρίζει τους απομακρύνει από το αναλόγιο, όπως έκανε σε μένα, όσο έρχονταν γνωστοί του τόσο εγώ άλλαζα θέση.
Συγνώμη αλλά με πίκρανε αυτό, σαν να πήγα πρώτη φορά σε αναλόγιο να ψάλλω..... :(
 

en_elladi

Μέλος
Το μόνο που δεν μου αρέσει όμως στου κ Πατρώνα, είναι ότι δεν ενδιαφέρεται και για το τυπικό, όπως και ένα Σάββατο που ψάλλαμε μεγάλη Δοξολογία.
Δεν έχω καμία σχέση μαζί του, ούτε με γνωρίζει καλά-καλά ούτε και εγώ, αλλά αυτούς που δεν τους γνωρίζει τους απομακρύνει από το αναλόγιο, όπως έκανε σε μένα, όσο έρχονταν γνωστοί του τόσο εγώ άλλαζα θέση.
Συγνώμη αλλά με πίκρανε αυτό, σαν να πήγα πρώτη φορά σε αναλόγιο να ψάλλω..... :(

κ. Γεώργιε, παρά την γνωρημία μας, λόγω ότι ψάλλει αρκετά χιλιόμετρα μακριά από την ενορία μου, δεν έτυχε να παρευρεθώ σε κάποια ακολουθία που να ψάλλει ο ίδιος για να διαπιστώσω κάτι τέτοιο. Ξέρω για την ψαλτική του, μέσω ηχογραφήσεων και μαθημάτων σε μια από τις χορωδίες του όπου είμαι και μέλος, μέσω της γνωρημίας μας κλπ...
Σας ευχαριστώ για το μύνημά σας!
 
Top