15 Αυγούστου 2008

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Καταβασίες Ι. Σακελλαρίδη
Πάσα πνοή Ιωάννου
Ίδιόμελο μετά τον Ν΄ και Δοξαστικό αίνων από Κυψέλη
Δοξολογία από Όρθρο Ζωής
Χερουβικό πλ. α΄ Ι. Σακελλαρίδη
Λειτουργικά Γ. Κανελλίδη (διασκευή Γ. Κακουλίδη)
Ειρμός Θ΄ ωδής από Ειρμολόγιον Ζωής

Αυτά και καλό 15αύγουστο!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αλήθεια, τι θα ψάλλουμε στις 15/8, παίδες...????

Και συνεχίζω το πρόγραμμά μου...

Στον Εσπερινό, όλα από το Δοξαστάριο του κυρ-Λυκούργου.

Την δε πρωία..
* Τα του Όρθρου, ως άνω.
* Δοξολογία σύντομη πλ. Β΄ ή του Βιολάκη σε Πλ. Β', αν ο χρόνος και η θερμοκρασία το επιτρέπουν :)
* Δύναμις Σύντομον σε Ήχο Β' Λυκ. Πετρίδη (αλήθεια γιατί ενώ αντί Τρισαγίου έχουμε "Όσοι εις Χριστόν" για τις Δεσποτικές Εορτές και "Τον Σταυρόν Σου" γι'αυτές του Σταυρού, για τις Θεομητορικές Εορτές δεν άλλαξε κάτι; Πάντα το είχα απορία...:confused:)
* Χερουβικό σύντομο σε Ήχο Α' , Παύλου Φορτωμά.
* Λειτουργικά σε Ήχο Α΄, Δημητρίου Καλπακίδη (τα οποία μπορείτε να βρείτε εδώ)
* Αντί του "Άξιον Εστί", το "Αι γενεαί πάσαι... Νενίκηνται" από την Θ.Λ. Λυκούργου Πετρίδη.
* Κατά τη διανομή του αντιδώρου, "Θεαρχίω νεύματι" με κράτημα σε Ήχο Α', Πέτρου Λαμπαδαρίου, στο τέλος.


Καλό Δεκαπενταύγουστο να έχουμε και χρόνια πολλά και καλά σε όσους και όσες εορτάζουν!!!
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
...εγώ λέω να πώ τα κάλαντα , μπας και κονομήσουμε και τίποτις ... αστεία λέω.

....μάλλον θα ψάξω για καμια ήσυχη εκκλησιά να ηρεμίσουμε ,διοτι γινεται ενας χαμός ανήμερα.

Υ.Γ. όποιος έχει κάλαντα απο την ημέρα αυτην να μου τα στήλει . Ευχαριστω !
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Και συνεχίζω το πρόγραμμά μου...

Στον Εσπερινό, όλα από το Δοξαστάριο του κυρ-Λυκούργου.

Την δε πρωία..
* Τα του Όρθρου, ως άνω.
* Δοξολογία σύντομη πλ. Β΄ ή του Βιολάκη σε Πλ. Β', αν ο χρόνος και η θερμοκρασία το επιτρέπουν :)
* Δύναμις Σύντομον σε Ήχο Β' Λυκ. Πετρίδη (αλήθεια γιατί ενώ αντί Τρισαγίου έχουμε "Όσοι εις Χριστόν" για τις Δεσποτικές Εορτές και "Τον Σταυρόν Σου" γι'αυτές του Σταυρού, για τις Θεομητορικές Εορτές δεν άλλαξε κάτι; Πάντα το είχα απορία...:confused:)
* Χερουβικό σύντομο σε Ήχο Α' , Παύλου Φορτωμά.
* Λειτουργικά σε Ήχο Α΄, Δημητρίου Καλπακίδη (τα οποία μπορείτε να βρείτε εδώ)
* Αντί του "Άξιον Εστί", το "Αι γενεαί πάσαι... Νενίκηνται" από την Θ.Λ. Λυκούργου Πετρίδη.
* Κατά τη διανομή του αντιδώρου, "Θεαρχίω νεύματι" με κράτημα σε Ήχο Α', Πέτρου Λαμπαδαρίου, στο τέλος.


Καλό Δεκαπενταύγουστο να έχουμε και χρόνια πολλά και καλά σε όσους και όσες εορτάζουν!!!


κοινωνικο θα πεις;;; ή θα το παρει το ποταμι;;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
κοινωνικο θα πεις;;; ή θα το παρει το ποταμι;;

Φυσικά και δ ε ν θα το πάρει το ποτάμι :) Ο Λαμπαδάριός μας επέστρεψε από την θερινή του άδεια (γιούπι)...
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Θα πει κ λειτουργικα του κ Καλπακιδη ο αριστερος σου;; ή ό,τι βρεξει;;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Θα πει κ λειτουργικα του κ Καλπακιδη ο αριστερος σου;; ή ό,τι βρεξει;;

Φαντάζομαι πως δεν θα βρέξει, μια που οι κλιματικές αλλαγές τα τελευταία χρόνια είναι τέτοιες στα πλαίσια των οποίων οι αυγουστιάτικες βροχές έχουν σχεδόν εκλείψει, και μια που τα έχει τα εν λόγω Λειτουργικά, και είναι άριστος στη συνεργασία του.
Τώρα εάν θέλει να πει "Παράσχου Κύριε", "Και μετά του πνεύματός σου", "Άξιον και δίκαιον", "Αμήν", και "Σε υμνούμεν" ομόηχα και ειρμολογικά άλλου συνθέτη, ΟΚ, δεν θα του πετάξω και το Ωρολόγιο στο κεφάλι του Χριστιανού. Έχουμε και άμαχο πληθυσμό ανάμεσά μας :D
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
[Σημείωσις συντονιστοῦ]
Κάποια μηνύματα ἐκτὸς θέματος μετεφέρθησαν σὲ νέο θέμα ἐδῶ.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Για να επανέλθουμε στο αρχικό μας θέμα (δλδ τι θα ψάλλουμε την Παρασκευή), εγώ ετοιμάζω να πω τα εξής:

Όρθρος:
(Πιθανότατα) Ιδιόμελο 50ού και Δοξαστικό Αίνων από Πρίγγο

Θεία Λειτουργία:
Δύναμις Νηλέως Καραμάδου
Χερουβικό σε Άγια (από Χρ. Θεοδοσόπουλο)
Λειτουργικά σε τέταρτο ή τα Πατριαρχικά του πρώτου (από Χρ. Θεοδοσόπουλο)
Καλού κακού θα έχω και τη Λειτουργία του Τσατσαρώνη μαζί μου... :eek:
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Για να επανέλθουμε στο αρχικό μας θέμα (δλδ τι θα ψάλλουμε την Παρασκευή), εγώ ετοιμάζω να πω τα εξής:

Όρθρος:
(Πιθανότατα) Ιδιόμελο 50ού και Δοξαστικό Αίνων από Πρίγγο

Θεία Λειτουργία:
Δύναμις Νηλέως Καραμάδου
Χερουβικό σε Άγια (από Χρ. Θεοδοσόπουλο)
Λειτουργικά σε τέταρτο ή τα Πατριαρχικά του πρώτου (από Χρ. Θεοδοσόπουλο)
Καλού κακού θα έχω και τη Λειτουργία του Τσατσαρώνη μαζί μου... :eek:


Εφ'όσον δεν είναι Κυριακή για να δεσμεύεσαι από ήχο, το Χερουβικό κ τα Λειτουργικά δεν "πρέπει" να είναι στον ίδιο ήχο με την 9η της εορτής για λόγους συμφωνιας, αρμονιας κλπ;;;
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Εφ'όσον δεν είναι Κυριακή για να δεσμεύεσαι από ήχο, το Χερουβικό κ τα Λειτουργικά δεν "πρέπει" να είναι στον ίδιο ήχο με την 9η της εορτής για λόγους συμφωνιας, αρμονιας κλπ;;;

Για το Χερουβικό (και το Κοινωνικό) υπάρχει άγραφο τυπικό που προσδιορίζει σε τι ήχο θα ψαλλούν. Πχ. στις Θεομητορικές γιορτές το Χερουβικό και το Κοινωνικό "πρέπει" να ψαλλούν σε άγια. Και, μια και θα ψάλλω σε άγια το Χερουβικό, σκέφτομαι να πω επίσης σε τέταρτο τα Λειτουργικά. Ίσως βέβαια και να έχεις δίκιο στο ότι τα Λειτουργικά πρέπει να είναι στον ίδιο ήχο με την 9η.
 

chris_so

Νέο μέλος
καλημερα σας, ειμαι σχετικα νεος στο φορουμ αλλα παρακολουθω καθε θεμα που βρισκεται εδω μεσα, ειμαι ψαλτης στην ενορια κοιμησεως θεοτοκου στην περιοχη της φθιωτιδας και ειχα αποφασισει να πω κεκραγαρια του γεωργιαδη ομως ο αλλος ο ψαλτης δεν νομιζω να με ακολουθησει, (ειχα επισης αποφασισει να πω και ανοιξανταρια ραιδεστηνου αλλα δυστηχως δεν τα ηξερε καλα οποτε θα πουμε παλι! του φωκαεως!) το θεμα ειναι στο τελος του εσπερινου καλο θα ηταν να πουμε καποιον καλοφωνικο ειρμο μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε; ευχαριστω (ο συναδελφος μου θελει να πουμε το ποιημα του αγιου νεκταριου αγνη παρθενε, αδικως ομως προσπαθω να του εξηγησω πως ποιηματα δεν λεγονται σε ακολουθιες,)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
καλημερα σας, ειμαι σχετικα νεος στο φορουμ αλλα παρακολουθω καθε θεμα που βρισκεται εδω μεσα, ειμαι ψαλτης στην ενορια κοιμησεως θεοτοκου στην περιοχη της φθιωτιδας και ειχα αποφασισει να πω κεκραγαρια του γεωργιαδη ομως ο αλλος ο ψαλτης δεν νομιζω να με ακολουθησει, (ειχα επισης αποφασισει να πω και ανοιξανταρια ραιδεστηνου αλλα δυστηχως δεν τα ηξερε καλα οποτε θα πουμε παλι! του φωκαεως!) το θεμα ειναι στο τελος του εσπερινου καλο θα ηταν να πουμε καποιον καλοφωνικο ειρμο μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε; ευχαριστω (ο συναδελφος μου θελει να πουμε το ποιημα του αγιου νεκταριου αγνη παρθενε, αδικως ομως προσπαθω να του εξηγησω πως ποιηματα δεν λεγονται σε ακολουθιες,)

Καίτοι νομίζω ότι η ψαλμωδία στο τέλος των ακολουθιών είναι άσκοπη αφού κανείς δεν προσέχει εν τούτοις μπορείς να πεις κάποιον από τους αναφερόμενους στη Θεοτόκο Καλοφωνικούς Ειρμούς. Πχ "Πάσαν την ελπίδα μου" (βλ. Λειτουργία Καραμάνη), "Το όμμα της καρδίας μου" (Λειτουργία Ζωής).

Καλή δύναμη στην πανήγυρη! Όσο για τα ποιηματάκια στις ακολουθίες συμφωνώ μαζί σου!
 
Top