Λειτουργικά και Άξιον Εστί πλ. α΄ Μητροπολίτη Σερβίων και Κοζάνης Διονυσίου

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Οι ηχογραφήσεις που θα επισυναφθούν εδώ από τον κ. Λιναρδάκη (δόξα τη τεχνολογία) προέρχονται από τη Θ. Λειτουργία 2 Σεπτεμβρίου 2007 στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών και συμπεριλαμβάνουν τα "Λειτουργικά" Διονυσίου μητρ. Σερβίων και Κοζάνης (πολύ απλά και αρμονικά) και το "Άξιον εστί" Γεωργίου Σαρανταεκκλησιώτου σε ήχο πλ. α΄. Πολύ ωραίες κατά τη γνώμη μου οι εκφωνήσεις του πατρός Θωμά Συνοδινού, πρωτοσύγγελου τότε (και νυν;:confused:) της Αρχιεπισκοπής (αλήθεια πού βρίσκεται τώρα;), αλλά και των άλλων κληρικών.

Υ.Γ. Παιδιά υπέρμαχοι του κλιτού μη βαράτε, σε κάποιους αρέσουν και αυτά! :p Έλεος ελέω θέρους...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εκ μερος του αγαπητου εκ Κυπρου συναδελφου κ. Μιχαλη Τζωρτζή , ανεβαζω τις επισυναπτομενες ηχογραφησεις . Πολλα Ευχαριστω για την προσφορα του αυτη και παντα τετοια .
 

Attachments

  • 8'37''=Leitourgika-Aksion Esti pl. a Kathedrikos Naos Athinon 2-9-2007 (1).mp3
    2 MB · Views: 257
  • 11'21''=Leitourgika-Aksion Esti pl. a Kathedrikos Naos Athinon 2-9-2007 (2).mp3
    2.6 MB · Views: 187

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Οι ηχογραφήσεις που θα επισυναφθούν εδώ από τον κ. Λιναρδάκη (δόξα τη τεχνολογία) προέρχονται από τη Θ. Λειτουργία 2 Σεπτεμβρίου 2007 στον Καθεδρικό Ναό Αθηνών και συμπεριλαμβάνουν τα "Λειτουργικά" Διονυσίου μητρ. Σερβίων και Κοζάνης (πολύ απλά και αρμονικά) και το "Άξιον εστί" Γεωργίου Σαρανταεκκλησιώτου σε ήχο πλ. α΄. Πολύ ωραίες κατά τη γνώμη μου οι εκφωνήσεις του πατρός Θωμά Συνοδινού, πρωτοσύγγελου τότε (και νυν;:confused:) της Αρχιεπισκοπής (αλήθεια πού βρίσκεται τώρα;), αλλά και των άλλων κληρικών.

Υ.Γ. Παιδιά υπέρμαχοι του κλιτού μη βαράτε, σε κάποιους αρέσουν και αυτά! :p Έλεος ελέω θέρους...

Τα ως ανω λειτουργικα ειναι αρκετα ωραια και καταλληλα για χορωδιακη εκτελεση . Τα εχω απο ηχογραφηση περιπου του 1970 με τους αειμνηστους
Σπυριδωνα Περιστερη και Ευαγγελο Τζελα . Σε πρωτη ευκαιρεια θα τα ανεβασω .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
αλλά και των άλλων κληρικών.
Ο διάκονος είναι ο π.Νικόλαος Λαζαρόπουλος. Τον καιρό που ήμουν δομέστιχος στην Αγ.Ειρήνη συμψάλλαμε (πριν χειροτονηθεί) στις καθημερινές ακολουθίες.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τα κείμενα ποιός θα τα ανεβάσει;;;

Εγω δεν τα εχω . Οποιος εχει χρονο , παρακαλειτε να τα απομαγνητοφωνησει και να τα προσφερει . Ειναι πολυ απλα και απομαγνητοφωνουνται ευκολα .
Ευχαριστω .
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Εγω δεν τα εχω. Οποιος εχει χρονο, παρακαλειτε να τα απομαγνητοφωνησει και να τα προσφερει . Ειναι πολυ απλα και απομαγνητοφωνουνται ευκολα. Ευχαριστω.

Υπάρχουν στον τόμο Ε του Μουσικού Λειμωναρίου του Χαρ. Καρακατσάνη. Μόλις μπορέσω θα τα ανεβάσω. Ο Καρακατσάνης μάλιστα, ελλείποντος του Αξιον εστί από τη σύνθεση του μητρ. Διονυσίου, την έχει συμπληρώσει μελοποιώντας ένα στις ίδιες ακριβώς γραμμές, πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Προσοχή με το copyright. Το έχουμε πει κατ' επανάληψιν... Ξέρω είμαι στριμμένος αλλά...
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Προσοχή με το copyright. Το έχουμε πει κατ' επανάληψιν... Ξέρω είμαι στριμμένος αλλά...

Παναγιώτη με προβλημάτισε :eek: κι εμένα και το έψαξα, διότι έχω ανεβάσει κι άλλα κομμάτια από αυτή τη σειρά. Δεν έχω δει πουθενά μέσα στα βιβλία απαγόρευση για αναδημοσίευση. Αν κάποιος ξέρει τπτ περισσότερο ας μας πει.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
ενος του δίνανε γάιδαρο και αυτος τον κόιταζε στα δόντια Βασιλάκη...πες ευχαριστω πρώτα:

Σας ευχαριστω για την ηχόγραφηση και για τα μουσικά κείμενα εκ των προτερων!!!

Ετσι μπράβο!

.....αλλά για τη ταμπακιέρα τίποτα....μου έκανε λίγο εντύπωση!

Εννοώ σχόλια για την ηχογράφηση κανενα;;;;

Η απόδοση των ύμνων ηταν άψογη;;;; Οι μελωδικές γραμμές καλές;;;;

Στα πεταχτα για να κοιμηθούμε κιόλας:

Διάκος εξαιρετική φωνή!
Μελοποίση άκρως ευρωπαική (όπως προαναφέρθει νομίζω) με τις τεταρτες και τιε πέμπτες να δίνουν και να πέρνουν.....
Εκτέλεση ακραιφνέστατα "ευρωπαική"...'η να το πω με διαφορετικά: όταν μπαίνουν στη τονή ξεχνάν να βγούνε.....

Δεν μάρεσε καθόλου.... αλλά περί όρέξεως....
 
Top