Ποιούς ψάλτες προτιμάτε;

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
απ ότι καταλαβαίνω, μιλά για τον τρόπο που ψάλλουν κι όχι για τα τελευταία γεγονότα...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Σωστά όλα αυτά... πιστεύω πως εννοείτε οτι πρέπει να ειμαστε επιφυλακτικοί με τις κρίσεις μας... ΟΧΙ ομως να μην έχουμε και καθόλου κρίση... Όλα καλά δηλαδή... ειτε ειναι Σακελλαριδης, ειτε Στανιτσας είτε οτιδηποτε...

Βεβαίως και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει κρίση με την έννοιαν του ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΑΤΟΣ, δηλαδή αυτό ΝΟΜΙΖΩ δεν είναι έτσι και εκείνο ΝΟΜΙΖΩ είναι έτσι. Ή έχω ΣΤΟΙΧΕΙΑ και αυτό ΜΑΛΛΟΝ είναι έτσι ή δεν είναι έτσι. Μέχρι εδώ ΚΑΛΑ.

Mουσικό θέμα νομίζω ότι είναι κι αυτό κ συντονιστά.
Νομίζω καποιοι ανθρωποι εχουν το "δικαίωμα" να μπορούν να πουν κ μια κουβεντα παραπανω...

Όλοι έχουν ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πουν μια ΚΟΥΒΕΝΤΑ αλλά όχι μια κουβέντα ΠΑΡΑΠΑΝΩ (δηλαδή όπως ΔΕΝ θα τους άρεσε να μιλούν για τον ΕΑΥΤΟ τους). ΜΠΟΡΩ να πω ότι κάποιος δεν μετράει σωστά από το 1 μέχρι το 10 και θα έχω και δίκιο αν το ΣΤΗΡΙΞΩ, όμως ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να πω "αυτός ο... και ο... και ο... δεν μετράει σωστά από το 1 μέχρι το 10".

Επιστημονικό συμπέρασμα: πείραμα + παρατήρηση + περιγραφική διατύπωση και ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

"Επιστημονικό" συμπέρασμα: πείραμα + παρατήρηση + περιγραφική διατύπωση άνευ γνώσεως ΟΡΘΗΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗΣ, δηλαδή ΤΖΑΜΠΑ το πείραμα και η παρατήρηση.

ΑΣΦΑΛΩΣ και ΔΕΝ παίρνω την θέση ΚΑΝΕΝΟΣ στο μήνυμα αυτό, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ όμως να λέμε τα πράγματα με το ΟΝΟΜΑ τους είτε τα λέει αλλιώς ο πλέον άγνωστος είτε ο πλέον γνωστός. Το ΣΩΣΤΟ δεν ξεχωρίζει ΠΡΟΣΩΠΑ.

Αυτά:)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
το θεμα εχει συζητηθεί κ παλαιότερα κ μπορεί να το θεώρησε αυτονόητο. ίσως κ να μας εξηγήσει λεπτομερώς αν έχει την καλωσύνη...

για μένα πάντως η γνώμη ενός καταξιωμένου ψάλτη μετρά ακόμα κι αν δε στηρίζει αυτά που λέει... δε θα συμφωνήσω απαραίτητα αλλά θα τη λάβω σοβαρά υπόψη

Δηλαδή, αν έλεγε ο Στανίτσας ότι ο τάδε δεν ψάλλει σωστά, δε θα του ζητούσα να μου το τεκμηριώσει κιολας...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
για μένα πάντως η γνώμη ενός καταξιωμένου ψάλτη μετρά ακόμα κι αν δε στηρίζει αυτά που λέει... δε θα συμφωνήσω απαραίτητα αλλά θα τη λάβω σοβαρά υπόψη

Δηλαδή, αν έλεγε ο Στανίτσας ότι ο τάδε δεν ψάλλει σωστά, δε θα του ζητούσα να μου το τεκμηριώσει κιολας...

ΑΣΦΑΛΩΣ και μετράει πολύ η ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Αν ένας μετερεωλόγος δει τον ουρανό και σου πει "έτσι και έτσι", δεν θα του πούμε και πολλά πολλά γιατί ξέρει τι λέει, ΕΚΤΟΣ και αν έχουμε αμφιβολία και ζητήσουμε ΕΡΜΗΝΕΙΑ για να το εμπεδώσουμε.

Το θέμα είναι ΑΛΛΟ. Το θέμα είναι ΠΩΣ το λέει. Η γνώμη εμπείρων ανδρών ΜΕΤΡΑΕΙ όταν ΕΜΠΝΕΕΙ ταυτόχρονα. Αλλιώς είναι πλούσιο φαγητό αλλά ΑΝΑΛΑΤΟ.

Αυτά :) Να είσαι καλά, ευχαριστώ για την διευκρίνηση :)
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
την υπογραφη παντως ακόμα να την αλλαξεις...

Το 2056. Θα την κάνω "Μετά βεβαιότητος ο μεγαλύτερος ενσαρκωτής..." κλπ, κλπ.

ΔΕΝ ήμαστε εκτός θέματος, λέμε ποιους ψάλτες προτιμάμε. :)

Αυτά :)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
μην την αλλαξεις ολη... τουλαχιστον αλλαξε το ονομα... Θρασυβουλος.................. ετσι αρχιζει
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
μην την αλλαξεις ολη... τουλαχιστον αλλαξε το ονομα... Θρασυβουλος.................. ετσι αρχιζει

Πάντως Μπουσδέκη σε είχα για "Φιρφιρομανή" (τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μας είχες δώσει εδώ πάνω όταν ήρθες :rolleyes:) και εκπλήσομαι που μέσα στο forum σε βλέπω ως "Στανιτσαϊκό"..."γηράσκω αεί διδασκόμενος" :D
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ας επιτραπεί και σε έναν ταπεινό ισοκράτη να πει τη γνώμη του, ίσως λίγο αξιωματικά, λόγω έλλειψης χώρου, υπό μορφήν συμφωνιών και διαφωνιών

Συμφωνώ πολύ με τη νοοτροπία που εκφράζεται στα παρακάτω λόγια:
''Διαφορά, ἀνομοιότης, ἑτερότης, παραλλαγή, τὴν ἑνοειδῆ χάριν οὐ διεκώλυσεν''. (PG101,949) Αὐτὰ τὰ λόγια τοῦ Μεγάλου Φωτίου ἐξαίρουν τὴν ποικιλομορφία. Στὴν Ἐκκλησία δὲν χωροῦν οὔτε κινδυνολογίες αλλ' οὔτε καὶ Ἱερὲς Ἐξέτασεις. Καὶ ὅσον ἀφορᾶ στὸν τρόπο ψαλμωδίας, ὁ Μέγας Βασίλειος παρατηρεῖ: ''Οὐκ εἴ τις τῶ στόματι προφέρει τὰ τοῦ ψαλμοῦ ῥήματα, οὗτος ψάλλει τῶ Κυρίω, ἀλλ' ὅσοι ἀπὸ καρδίας καθαρᾶς ἀναπέμπουσι τὰς ψαλμωδίας ...'' (PG29,312C). Γιὰ τὸν Θεό, ὑπάρχει ἄραγε ἄλλο κριτήριο;

Κι επίσης σε αυτά τα λόγια:
Ο Μέγας Βασίλειος λέει να είμαστε σαν τις μέλισσες και να παίρνουμε από όλα τα άνθη τα καλύτερα τους....όχι να έχουμε ένα άνθος και να το ξεζουμίζουμε....στην σημερινή εποχή που το "ύφος" δεν έχει πλέον όρια κρίνεται απαραίτητο το ρητό του Μεγ.Βασιλείου....όλοι οι παλαιοί έχουν το ωραίο και το όποιο "ύφος" τους...μπορούμε να ωφεληθούμε από όλους...εγώ ονειρεύομαι κάποτε την "επανασύνδεση" των "πατριαρχικών" και των "αγιορειτών"..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

(ας μου επιτρέψει ο αγαπητός συντονιστής μια παρέκβαση: Παρεμπιπτόντως, αγαπητέ κ. Ψωμιάδη, επειδή είχαμε κάποτε διαφωνήσει – πολύ κόσμια – σε σχέση με το Ψαλτήριο Τερπνό <τότε δεν είχα υπόψη μου αυτές τις τοποθετήσεις, γιατί γενικά συμφωνώ με όλες σχεδόν τις τοποθετήσεις σας στο thread>, θέλω να σας ρωτήσω πολύ φιλικά και το εννοώ, τι σας κάνει να μη βλέπετε αγιορείτικο ύφος στη (σύγχρονη) Σιμωνόπετρα, αφού δίνετε τόση σημασία στο αγιορείτικο ήθος; Κλείνει η παρέκβαση)

Δεν συμφωνώ όμως με τους συναδέλφους που θεωρούν κάποιους ψάλτες ινδάλματα ή απορρίπτουν άλλους με βδελυγμία.
Δεν συμφωνώ με τους συναδέλφους που θεωρούν ότι το Άγιον Όρος δεν πρέπει να εξελίξει την παράδοσή του.
Δεν συμφωνώ με την συσχέτιση του ψαλτικού τρόπου με οτιδήποτε εξωψαλτικό (π.χ. εμπορική διάθεση κ.λπ. Έναν ακτήμονα μοναχό που κάνει το εργόχειρό του για να ζήσει, δεν θα τον κατηγορήσεις ότι εμπορεύεται το εργόχειρό του. Ας με συμπαθήσει εδώ ο δάσκαλος και πολύ αγαπητός μου κ. Βαγγέλης)
Δεν συμφωνώ επίσης <καθόλου> με τις πυραμίδες που έχουν μόνο κορυφή. Πιστεύω ότι σε έναν καλό ψάλτη υπάρχουν τουλάχιστον 10 στοιχεία που μπορείς να αξιολογήσεις, μερικά από τα οποία είναι πολύ σημαντικά (π.χ. η ποιότητα της φωνής, ο τρόπος έκφρασης, ο ρυθμός, η ιεροπρέπεια κ.α.). Αλλά ένα πάρα πολύ σημαντικό, που συχνά μας διαφεύγει είναι το ιεροψαλτικό ήθος, όπως αυτό φαίνεται πάνω στο αναλόγι. Όχι ακριβώς το αν θα κατέβεις από το αναλόγι στην Τιμιωτέρα (αυτό πολλές φορές το επιβάλλει κάποιο τυπικό και όχι η ψυχή μας), αλλά το πώς ακριβώς θα ερμηνεύσεις τον ρόλο σου πάνω στο αναλόγι σε σχέση με το εκκλησίασμα και τον Θεό.
Σύμφωνα με τα παραπάνω, ίσως ο μόνος ψάλτης που παίρνει το 10 να είναι ο άγιος Ιωάννης ο Κουκουζέλης (που όμως δεν είχαμε την τύχη να τον ακούσουμε)

Και ας μου επιτραπεί τέλος να πω κι εγώ κάποιες προτιμήσεις (με κριτήρια περίπου αυτά που περιέγραψα στο Χ παραπάνω) και βάζοντας υψηλό συντελεστή στο ψαλτικό ήθος
Από τους παλιούς ψάλτες ο Χρύσανθος, ο Τσαμκιράνης, ο διακο-Διονύσιος Φιρφιρής.
Από τους τωρινούς (ποιον να πρωτοσκεφτείς): ο Κετσετζής, ο Νικολάου, ο Βασιλόπουλος (τον έχω ακούσει από ηχογραφήσεις δημοσιευμένες στο διαδίκτυο, μπορώ να σας πω πού – ξέρει κανείς κάτι περισσότερο;). Σίγουρα και κάποια μέλη του φόρουμ….
Ευχαριστώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Στο ως άνω ερώτημα.
Προτιμώ τους ψάλτες που δεν είναι επηρεάστηκαν από την αγωνιώδη προσπάθεια ενός ολόκληρου αιώνα, βασιλέων και οργανώσεων, να καθιερώσουν την ευρωπαική μουσική καταπολεμώντας την ελληνική μουσική.
Αποτέλεσμα αυτών των προσπαθειών είναι και το ευσεβίστικο άμουσο ύφος μερικών μονών που δυστυχώς τείνει να ονομασθεί "μοναστηριακόν" " και σεμνόν" γιατί αγνοούν μερικές συνοδείες ότι αυτό το θείο δώρο που λέγεται εκκλησιαστική μουσική σώθηκε μέχρι σήμερα από μοναχούς του Αγίου Όρους όπως αγνοούν επίσης τους Γιάννηδες ,τον Δαμασκηνό και τον Κουκουζέλη και θεωρούν μέγα συνεχιστή της παράδοσης τον άλλο Γιάννη τον Σακελαρίδη.

Ως προς τον παραπάνω διάλογο.
Δεν μπορείς να φτιάξεις κήπο μόνο με τριανταφυλλιές.
Για να είναι ωραίος ο κήπος θα βάλεις όλα τα λουλούδια.
Ετσι κι εγώ αν ακούω έναν ψάλτη μπουχτίζω.
Θέλω και τον Κλωναρίδη, και τον Χατζημάρκο και τον ψαλτάκο της γειτονιάς.
Ο ψαλτάκος της γειτονιάς είναι το κερασάκι.
Μου τα έλεγε ένας δάσκαλος πολίτης αλλά δεν το καταλάβαινα τότε.
-Στα χωριά θα βρεις δασκάλους (καλούς ψάλτες έστω κι αν δεν έχουν γνωρίζουν θεωρία, ακουστικούς). Σε κάτι νησάκια που δεν τα βλέπει ούτε το google earth υπάρχουν Ψαλτάρες φοβεροί! Έχω ακούσει. (Δεκαπενταγοργα) χωρίς να φεύγουν από τον ήχο.

Συνεχίζω να απαντώ στην παραπάνω συζήτηση.
Ο Φιρφιρής ήταν μεγάλος μουσικός. Έχει ψάλλει όλο το αργό δοξαστάριο του Ιακώβου (το έχει καταγράψει ο Χατζηγιακουμής από ότι έχω ακούσει)
Το αργό δοξαστάριο του Ιακώβου το έλεγαν οι παλαιοί στιλβείον δηλ. πως στο στιλβωτήριο γυαλίζουν τα παπούτσια έτσι και οι παλαιοί το διάβαζαν ολόκληρο για να ολοκληρωθούν , να γυαλιστούν, σαν ψάλτες.

Αν κάποιος πάει να μιμηθεί τον Φιρφιρή ή τον Μακαβό ή τον Σανίτσα κλπ δεν είναι εύκολο.

Αυτοί είχαν διαβάσει.
Μουσική εννοώ και όχι θεωρίες.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Mουσικό θέμα νομίζω ότι είναι κι αυτό κ συντονιστά.
Νομίζω καποιοι ανθρωποι εχουν το "δικαίωμα" να μπορούν να πουν κ μια κουβεντα παραπανω...

Κώστα μου, σ' ευχαριστώ για την συμπαράσταση, αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο. Αυτό που διαπιστώνω, είναι ότι ο κόσμος τό' χει τούμπαναο κι' εμείς κρυφό καμάρι. εκτός, εάν προσπαθούμε να κρυφτούμε πίσω από το δάκτυλό μας. Είναι κι αυτό, ένα σημείο των καιρών.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αυτό είναι μουσικό?

Εάν η συνέχιση μιάς Παράδοσης 1000 και πλέον ετών, πάνω στην απόδοση των Εκκλησιαστικών Ύμνων, δεν είναι Μουσικό θέμα, τότε παρακαλώ, δώστε μας εσείς έναν προσδιορισμό του τι εννοείτε μουσικά θέματα, ώστε να μην ερχόμαστε αντιμέτωποι με τα πιστεύω σας !!!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στο ως άνω ερώτημα.
Προτιμώ τους ψάλτες που δεν είναι επηρεάστηκαν από την αγωνιώδη προσπάθεια ενός ολόκληρου αιώνα, βασιλέων και οργανώσεων, να καθιερώσουν την ευρωπαική μουσική καταπολεμώντας την ελληνική μουσική.
Αποτέλεσμα αυτών των προσπαθειών είναι και το ευσεβίστικο άμουσο ύφος μερικών μονών που δυστυχώς τείνει να ονομασθεί "μοναστηριακόν" " και σεμνόν" γιατί αγνοούν μερικές συνοδείες ότι αυτό το θείο δώρο που λέγεται εκκλησιαστική μουσική σώθηκε μέχρι σήμερα από μοναχούς του Αγίου Όρους όπως αγνοούν επίσης τους Γιάννηδες ,τον Δαμασκηνό και τον Κουκουζέλη και θεωρούν μέγα συνεχιστή της παράδοσης τον άλλο Γιάννη τον Σακελαρίδη.

Το αστείο της υποθέσεως είναι ότι αυτοί που περιγράφεις ψάλλουν Σακελλαρίδη χωρίς να το γνωρίζουν. Θυμάμαι σε ναό που υπηρέτησα παλαιότερα ο ιερατικώς προϊστάμενος "κατεπλάγη" πολύ περισσότερο από όσο ο μνήστωρ Ιωσήφ όταν του απέδειξα ότι ο τρόπος που εκτελούσε τα προσόμοια και πολλούς άλλους ύμνους ήταν αυτός του Σακελλαρίδη, όπως τον είχε καταγράψει στα βιβλία του, δεδομένου ότι εκαυχάτο ότι ψάλλει όπως είχε μάθει στη μονή (τάδε). :D

Θα μου επιτρέψεις ωστόσο να σε ρωτήσω εάν έχεις διαβάσει συνθέσεις του Σακελλαρίδη (π.χ. δοξαστικά) ή απλά θεωρείς την πολυφωνική μουσική ανεξαρτήτως συνθέτη (Πολυκράτης, Ρούγκας, Χατζηαποστόλου, Γιαννίδης) ως μουσική κατά το σύστημα Σακελλαρίδη.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Θα μου επιτρέψεις ωστόσο να σε ρωτήσω εάν έχεις διαβάσει συνθέσεις του Σακελλαρίδη (π.χ. δοξαστικά) ή απλά θεωρείς την πολυφωνική μουσική ανεξαρτήτως συνθέτη (Πολυκράτης, Ρούγκας, Χατζηαποστόλου, Γιαννίδης) ως μουσική κατά το σύστημα Σακελλαρίδη.
Είχα πριν χρόνια ένα βιβλίο του Σακελλαρίδη και θυμάμαι ότι είχε και μερικά μαθήματα βυζαντινά. Αναλύσεις τρίγοργα. κλπ.
Αρα κάπου αργότερα προτίμησε την ευρωπαική.
Το βασικότερο είναι ότι απομακρύνεται από τις γραμμές και το ύφος που μας παρέδωσαν εδώ κι αιώνες οι κλασικοί.
Κατόπιν έρχεται η πολυφωνία.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εάν η συνέχιση μιάς Παράδοσης 1000 και πλέον ετών, πάνω στην απόδοση των Εκκλησιαστικών Ύμνων, δεν είναι Μουσικό θέμα, τότε παρακαλώ, δώστε μας εσείς έναν προσδιορισμό του τι εννοείτε μουσικά θέματα, ώστε να μην ερχόμαστε αντιμέτωποι με τα πιστεύω σας !!!
κ.Ιωαννίδη, νομίζω ότι το θέμα δεν είναι αυτό που είπατε, αλλά ο τρόπος που το είπατε.

Και σ' εμένα μπορεί να αρέσει ή όχι π.χ. ο Στανίτσας ή οι Σιμωνοπετρίτες, αλλά ποτέ δεν θα βγω να πω δημόσια γι αυτόν(-ους) που δεν μ' αρέσει ότι..."ξεσαλώνει"! Αν δεν μας αρέσει κάτι δεν το ακούμε. Προσωπικά αυτό κάνω. Δεν μπορώ όμως και να επιβάλλω το γούστο μου και στους υπολοίπους και επι τούτου να χρησιμοποιώ χαρακτηρισμούς, τουλάχιστον ανάρμοστους σε δημόσια συζήτηση.

Με κάποιον φίλο μου (που έχουμε τα ίδια γούστα) μπορεί να έλεγα τα μύρια όσα για εκείνο που δεν μου αρέσει. Και ότι ξεσαλώνει και ξανασαλώνει και χειρότερα ίσως. Εδώ όμως είναι δημόσια συζήτηση και όσο μπορούμε καλό είναι να κρατάμε κι ένα επίπεδο.

Αν θέλετε να μιλήσουμε επ' αυτού (το κατα πόσο δηλαδή κάποιος "άλωσε" κάποια παράδοση ψαλτική) ας κάνουμε ένα καινούργιο θέμα κι ας το συζητήσουμε εκεί, να τα βάλουμε κάτω με στοιχεία και θέσεις (και χωρίς χαρακτηρισμούς) και να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ.
Φυσικά και είμαι ο τελευταίος που θα έπρεπε να μιλάει για επίπεδο, αλλά τα γράφω πρώτα για να τα βλέπω εγώ, μπας και τα εφαρμόσω κάποια στιγμή...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Είχα πριν χρόνια ένα βιβλίο του Σακελλαρίδη και θυμάμαι ότι είχε και μερικά μαθήματα βυζαντινά. Αναλύσεις τρίγοργα. κλπ.
Αρα κάπου αργότερα προτίμησε την ευρωπαική.
Το βασικότερο είναι ότι απομακρύνεται από τις γραμμές και το ύφος που μας παρέδωσαν εδώ κι αιώνες οι κλασικοί.
Κατόπιν έρχεται η πολυφωνία.

Νομίζω ότι εξ επιστημονικής επόψεως είναι καλύτερο να γράφουμε με στοιχεία. Εγώ μπορώ να γράψω την άποψή μου για το βιβλίο "Λειτουργία" του Αθ. Καραμάνη ή "Μικρά Οκτώηχος" του π. Δοσιθέου ή "Ιερά Υμνωδία" του Ι. Σακελλαρίδη επειδή τα έχω στη βιβλιοθήκη μου, τα έχω χρησιμοποιήσει κλπ. Δέχομαι σχόλια του τύπου "το δοξαστικό των Κεκραγαρίων της Εορτής του Ευαγγελισμού από τον Σακελλαρίδη έχει αυτές τις ατέλειες" όχι όμως γενικά και ατεκμηρίωτα. Ατυχώς (και δεν αναφέρομαι προσωπικώς σε σας) πολλοί μέμφονται τον Σακελλαρίδη αγνοώντας το έργο του και στηριζόμενοι στο κάτι άκουσα, κάπου το είδα κλπ. Αυτό όμως δεν είναι δίκαιο.

Για τις αποκλίσεις από το κλασικό ύφος τι να πω, τις έκαναν και τις κάνουν πολλοί. Σε άλλη συζήτηση είχαμε σχεδόν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ο Α. Καραμάνης είχε συμπεριλάβει θέση του Σακελλαρίδη σε στιχηρό αναστασίμων αίνων β΄ ήχου και η θέση αυτή εκτελείται ακόμη από πολλούς οι οποίοι στο άκουσα του ονόματος του Σ. θα πάθαιναν αλλεργικό σοκ. Και το βιβλίο του Σ. Αβαγιανού δεν ενεκρίθη από το Πατριαρχείο, το "δύναμις" όμως που συνέθεσε ψάλλεται ακόμη.

Τουλάχιστον ο Σακελλαρἰδης ήταν "τυπικώς" εντάξει: το πιο γνωστό βιβλίο του εξεδόθη με έγκριση Ι. Συνόδου και Υπουργείου Παιδείας.

Ευχαριστώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι εξ επιστημονικής επόψεως είναι καλύτερο να γράφουμε με στοιχεία. Εγώ μπορώ να γράψω την άποψή μου για το βιβλίο "Λειτουργία" του Αθ. Καραμάνη ή "Μικρά Οκτώηχος" του π. Δοσιθέου ή "Ιερά Υμνωδία" του Ι. Σακελλαρίδη επειδή τα έχω στη βιβλιοθήκη μου, τα έχω χρησιμοποιήσει κλπ. Δέχομαι σχόλια του τύπου "το δοξαστικό των Κεκραγαρίων της Εορτής του Ευαγγελισμού από τον Σακελλαρίδη έχει αυτές τις ατέλειες" όχι όμως γενικά και ατεκμηρίωτα. Ατυχώς (και δεν αναφέρομαι προσωπικώς σε σας) πολλοί μέμφονται τον Σακελλαρίδη αγνοώντας το έργο του και στηριζόμενοι στο κάτι άκουσα, κάπου το είδα κλπ. Αυτό όμως δεν είναι δίκαιο.
Αγαπητέ Παναγιώτη, μιλάς επιστημονικά.
Εγώ σαν ψάλτης. Ομως από αυτά που μου έμαθαν οι δασκαλοί μου (εκ παλαιών σχολών) δυσκολεύομαι να ψάλλω Σακελλαρίδη γιατί οι θέσεις του δεν είναι παραδοσιακές. Τα χερουβικά Σακελλαρίδη ψάλλονται σήμερα στα περισσότερα γυναικεία μοναστήρια , που ακούγοντάς τα αμαρτάνουμε κι εμείς σκεπτόμενοι 'πότε θα τελειώσει η λειτουργία'.
Δεν είχε όμως δικαίωμα να αλλάξει την παράδοση γιατί "έτσι του την βάρεσε"
και να κάνει καταλήξεις Νη , δικές του στο 'Τον νυμφώνα σου βλέπω" , στο " Ω του παραδόξου θαύματος" και άλλα τα οποία κατάφερε να τα εμφυτεύσει στον λαό (μέσω των οργανώσεων, και της επαιτείας του γένους για κάτι ευρωπαϊκό) κλπ . Σήρερα ψαλλουμε τις πρώτες νότες τον νυμφώνα σου...και σταματάμε και κάνουμε τα στραβά μάτια να ψάλλει το εκκλησίασμα τα υπόλοιπα κατά νουθεσία και ύφος Σακελλαρίδη και.. λάθος.


Τουλάχιστον ο Σακελλαρἰδης ήταν "τυπικώς" εντάξει: το πιο γνωστό βιβλίο του εξεδόθη με έγκριση Ι. Συνόδου και Υπουργείου Παιδείας.

Ευχαριστώ.
Αν υπέργραψε η Γιαννάκου είναι εντάξει.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Οταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με την ψαλτική,τα πρώτα μου ακούσματα,προερχονταν απο Βασιλικό κ΄Κετσετζή.Μαλιστα τοτε,καθότι μικρός στην ηλικία,πανω απ'αυτούς,δεν εβαζα κανέναν.Μετα βεβαια μεγαλωνοντας ακουσα πιο πολλους ψάλτες,γνωρισα,συζήτησα με ακόμα πιο πολλους κ' συνέψαλλα με ακόμη περισσότερους.Από όλους,σχεδόν,οφεληθηκα κ΄συνεχίζω να οφελούμαι κ' να διδάσκομαι.:)
Και ξεκινώ:
1.Θρ.Στανίτσας
2.Ι.Ναυπλιώτης
3.Λ.Σφήκας
4.Μ.Τσαμκιράνης
5.Χρ.Θεδοσόπουλος(Θεσσαλονίκη ψαλτομάνα!!!)
6.Χ.Ταλιαδώρος ---!!---
7.Αθ.Καραμάνης ---!!---
8.Κ.Δασκαλούδης
9.Σπ.Μα'ι'δανόγλου
10.Γ.Χατζηχρόνογλου
11.Π.Παντελεήμων Κάρτσωνας
12.Π.Διονήσιος Φιρφιρής
13.Δ.Σουρλαντζής
14.Μ.Χατζημάρκος
15.Γρ.Νταραβάνογλου
Μόνο αυτοι οι...ολίγοι!!...:D
Μετα...ολοι οι υπολοιποι!!...:wink:
 

Shota

Παλαιό Μέλος
για την τέχνη τους:

Ναυπλιώτης (μεγαλοπρεπής)
Πρίγγος (γλυκύς και μεγαλοπρεπής)
Μιχαηλίδης (εκκλησιαστικός και σοβαρός)
Δανιηλίδης (εκκλησιαστικός και σοβαρός)
Μπρούσαλης Στέφανος (εκκλησιαστικός και σοβαρός)
Μαυρόπουλος π. Νικόλαος (εκκλησιαστικός και σοβαρός)

για τη φωνή (και την τέχνη τους βέβαια):

Στανίτσας (άριστος τεχνίτης και φωνή)
Σφήκας (υπέροχη φωνή και τεχνίτης)

για το προσευχητικό ύφος τους:

π. Δοσίθεος (τεχνικότατος και γλυκύς)
π. Δανιήλ (παρορμητικός και υποβλητικός)
π. Αλέξιος Ξενοφωντινός (αναστάσιμος)
Εμμανουηλίδης (γλυκύς και κατανυκτικός)

και φυσικά πολλούς άλλους, η ειδωλολατρική λίστα είναι μακριά :)

Βασικά αυτοί (όχι τόσο πολύ ο Φιρφιρής, o π. Αλέξιος και ο Σφήκας). Θα προσθέτω όμως τον «ηγεμονικό» Βαμβουδάκη. Μου έκαναν επίσης μεγάλη εντύπωση ο Πετρόχειλος, o Μουτάογλου και ο Σάββας Αβραμίδης. Μου αρέσει και ο Μαϊδανόγλου, αν και δεν είναι κλασσικός σε «πατριαρχική έννοια».
 
Top