Δημήτριος Νίκου

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ψάχνω να βρω ηχογραφήσεις με τον Δημήτριο Νίκο από τη Νάουσα(;)
έχω μια κασέτα με μια Θεία Λειτουργία!!!επισυνάπτω το "Σε υμνούμεν".
Αν έχει κάποιος κάτι ας επικοινωνήσει μαζί μου παρακαλώ.
 

Attachments

  • 12 LABETE FAGETE.mp3
    3.4 MB · Views: 399
  • 01 EYLOGHMENH.mp3
    6.4 MB · Views: 224
  • 02 ANTIFONA.mp3
    2.1 MB · Views: 182
  • 03 APOLYTIKION.mp3
    2.4 MB · Views: 205
  • 04 TRISAGION.mp3
    2.7 MB · Views: 277
  • 05 APOSTOLOS.mp3
    5.2 MB · Views: 484
  • 06 EYAGGELION.mp3
    5.5 MB · Views: 177
  • 07 XEROYBIKON.mp3
    6.9 MB · Views: 381
  • 08 NEGALH EISODOS.mp3
    988.2 KB · Views: 153
  • 09 PLHROTIKA.mp3
    2.1 MB · Views: 205
  • 10 AGGELON.mp3
    5.2 MB · Views: 185
  • 11 STOMEN KALOS.mp3
    3.6 MB · Views: 203
  • 13 EXAIRETOS.mp3
    4.5 MB · Views: 237
Last edited:
Ο Δημήτρης Νίκου είναι μία από τις καλύτερες φωνές σήμερα, μαθητής νομίζω του Καραμάνη, αν και φέρνει λίγο προς Παναγιωτίδη ειδικά σε παλαιότερες ηχογραφήσεις. Έχω κάποια αξιόλογα κομμάτια ηχογραφημένα προ 15ετίας τουλάχιστον όπου έψελνε αριστερά θα τα βρω και θα τα ανεβάσω.
 

George

Ιεροψάλτης
ΝΙΚΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Γ
Ιερέας

ΝΑΟΥΣΑ
Μαλάμου 25

2332029026

Αδερφός του αύμνειστου Δημήτρη.
Πολυ καλός ιεροψάλτης, πολύ γλυκή φωνή και του άρεσε πάρα πολύ το Πατριαρχικό ύφος.
Τον γνώριζα προσωπικά, πολύ καλό άτομο.

Μπορείτε να ζητήσετε από τον αδερφό του ότι θέλετε.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ο Δημήτρης Νίκου είναι μία από τις καλύτερες φωνές σήμερα, μαθητής νομίζω του Καραμάνη, αν και φέρνει λίγο προς Παναγιωτίδη ειδικά σε παλαιότερες ηχογραφήσεις. Έχω κάποια αξιόλογα κομμάτια ηχογραφημένα προ 15ετίας τουλάχιστον όπου έψελνε αριστερά θα τα βρω και θα τα ανεβάσω.

Για τον μακαρίτη Δημήτρη Νίκου μιλάμε; Με πρόλαβε ο Γιώργος στο προηγούμενο μήνυμα
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Ο αειμνηστος Δημητριος Νικου,μια απο τις καλυτερες συγχρονες φωνες.τεχνικοτατος,μουσικωτατος....Δυστηχως ο Θεος μας τον πηρε πολλη νωρις,μολις 30 ετων!Θα προσπαθησω να μετατρεψω καποιες απο τις πολλες κασετες που εχουμε σαν μαθητες του ως ενδειξη τιμης προς την μνημη του...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
παιδιά επειδή μπερδεύτηκα...
ο ψάλτης ειναι ο Δημήτρης Νίκου?
ο Αθανάσιος ποιος ειναι??

ο ιερέας ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??????
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
O ψαλτης ειναι ο Νικου.οΙερεας που ψελνει στο αποσπασμα ειναι ο π.Ευαγγελος,και ο π.Αθανασιος ειναι ο αδερφος του αειμνηστου.Ελπιζω να σε διαφωτισα καπως...:):)
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Ο Δημητριος Νικου γεννηθηκε στη Ναουσα Ημαθειας.Απο μικρος μαζι με τον αδερφο του,νυν προτοπρεσβυτερο Αθανασιο εδειξαν το μερακι τους ως προς την β.μουσικη,πηγαινοντας απο Λειτουργια σε Λειτουργια εγινε αριστος γνωστης του Τυπικου,οπου αυτο τον βοηθησε απο μικρη ηλικια να (πιασει) αναλογιο.Κατοχος διπλωματος β.μουσικης,αποφοιτος Θεολογιας του Α.Π.Θ,δασκαλος β.μουσικης της σχολης της Ι.Μ.Βεροιας,Ναουσης και Καμπανιας...Ειχε συμψαλει με πολλους αξιολογους ιεροψαλτες,αριστερος με τον Ματθαιο σε ηλικια 15-16ετων,με τον Ι.Κλωναριδη,Π.Νεοχωριτη,Χ.Χαλκια και πολλους αλλους.Σεβασμιος ως ανθρωπος αγαπηθηκε απο ολους.
Λειτουργουσε σαν μελισσα..Ακουγε κα επαιρνε μονο τα καλα απο τους ιεροψαλτες διμιουργοντας ενα δικο του ξεχωριστο τροπο να ερμηνευει τους ψαλμους.
Μελωδικοτατος,γλυκης και αψογος εκτελεστης,γνωστης επισης και πολυ καλης ευρωπαικης μουσικης.
Δυστηχως ο Θεος ειχε αλλα σχεδια για αυτον...
Σε ηλικια μολις 30 ετων εφυγε απο την ζωη λογω αυτοκινητιστικου δυστυχηματος..Μεγαλο πληγμα για την τοπικη κοινωνια,ειχε πολλους μαθητες,επιτελουσε σπουδαιο κοινωνικο εργο..
Ελπιζω μεταφεροντας εδω καποια αποσπασματα απο την μουσικη του να μας τον θιμιζουν για παντα...
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Να και μια 1 γευση
 

Attachments

  • Εφτασε Καιρος Δ.ΝΙΚΟΥ.mp3
    3.5 MB · Views: 378

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
ερχονται και αλλα...
 

Attachments

  • Ο ποσον ΑγαθονΔ.ΝΙΚΟΥ.mp3
    3.1 MB · Views: 261
  • Οιμι Δ.ΝΙΚΟΥ.mp3
    4 MB · Views: 197
  • Προκαθαρωμεν Εαυτους Δ.ΝΙΚΟΥ.mp3
    3.5 MB · Views: 253

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Kαλημέρα. Βάλε αν έχεις και τον π Ευάγγελο...
Και συνέχισε με Νίκου, ευχαριστούμε
 

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Τον Δημήτριο Νίκου τον είχα γνωρίσει στον Έβρο όταν υπηρετούσα στο Στρατό το 1999. Ψάλαμε μαζί σε κάποιον εσπερινό Σαβάτου στην Μητρόπολη Διδυμοτείχου. Ας είναι αιώνία του η μνήμη.
Αγαπητέ φίλε xristos.k αν δεν σου κάνει κόπο ανέβασε όσα περισσότερα μπορείς. Ευχαριστώ.
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα το αρχειο μου το εχω στην πατριδα μου.Αν εχει καποιος ας βαλει..
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Με το Δημήτρη συμψάλλαμε σε Ολονύκτιες Αγρυπνίες, στον Πρ. Ηλία (όπου ψάλλω τώρα, τότε ήμουν Δεξιός στη Μ. Βλατάδων).
Πολύ σεμνό, γλυκό και ευγενικό παιδί, όπως και το ψάλσιμό του. Γλυκύτατος!
Συγκλονιστήκαμε όταν πληροφορήκαμε τον πρόωρο χαμό του. Ας είναι 'λαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει...
ΧΣ
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Και λιγο απο τον αδερφο του Νικου τον Π.Αθανασιο.Του Αγ.Γρηγοριου καθημερινη με πολλα μερακια...Μονο μη με κρινετε αυστηρα για το Αγιος Κυριος Σαβαωθ..
 

Attachments

  • papathanasis Naousa.mp3
    4.3 MB · Views: 236
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Καλά παιδιά, είναι παρα πολύ καλός!
Κρίμα...
Ο Θεός ξέρει...
Βάλτε ό,τι έχετε...
κ π. Ευάγγελο όποιος έχει.
Χρόνια πολλά!
 

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Aν ακουσετε παιδια τους ιερεις στην Ναουσα θα σας αρεσουν παρα πολυ.Ολοι ειναι μερακλιδες και μακαμιαρηδες και φωναρες.Αλλα και ο Π.Ευαγγελος ειναι κορυφη.Σε κανα 3 μερες παω Ναουσα και θα φερω μπολικο υλικο..
 
Top