Παλαιά κοινωνικά

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ένα πολύ ωραίο Κοινωνικό του Νικηφόρου του Ηθικού σε πλ.Α΄. Το ενδιαφέρον είναι ότι το Κοινωνικό αυτό δε βρίσκεται στη Παπαδική της Λειτουργίας μαζί με τα υπόλοιπα Κοινωνικά αλλά το παραθέτει ο Χουρμούζιος μαζί με τα μέλη των Εγκαινείων (το μεγάλο "Άρατε πύλας" με τα ηχήματα/νενανισμούς και το Κοινωνικό "Κύριε ηγάπησα ευπρέπειαν οίκου σου"). Και πάλι δεν έχω πρόχειρες τις παραπομπές.Αν κάποιος μπορούσε...... :rolleyes:

Τα των εγκαινείων βρίσκονται στο Μαθηματάριο ΕΒΕ-ΜΠΤ 727 στο μήνα Σεπτέμβριο (13).
"σεπτεμβρίου. ίγ. τα εγκαίνια της χριστού αναστάσεως. τελείται δε η τοιαύτη ακολουθία και εις ετέρους ναούς, κατά τον καιρόν ον εθρονίσθη ο ειρημένος ναός, κ' εν τω σεβασμίω ναώ του προδρόμου της πέτρας. "
 

Attachments

  • EisMnimHthplA'.pdf
    1.3 MB · Views: 454
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τάσος Μπόκος;21828 said:
Ένα πολύ ωραίο Κοινωνικό του Νικηφόρου του Ηθικού σε πλ.Α΄. Το ενδιαφέρον είναι ότι το Κοινωνικό αυτό δε βρίσκεται στη Παπαδική της Λειτουργίας μαζί με τα υπόλοιπα Κοινωνικά αλλά το παραθέτει ο Χουρμούζιος μαζί με τα μέλη των Εγκαινείων (το μεγάλο "Άρατε πύλας" με τα ηχήματα/νενανισμούς και το Κοινωνικό "Κύριε ηγάπησα ευπρέπειαν οίκου σου"). Και πάλι δεν έχω πρόχειρες τις παραπομπές.Αν κάποιος μπορούσε...... :rolleyes:
Eυλογημένε...χθες το βράδυ συζητούσα γι αυτό το κοινωνικό...να είσαι πάντα καλά!:)
Υ.Γ.δικής σου αντιγραφή είναι? από που αν επιτρέπεται?
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
...χθες το βράδυ συζητούσα γι αυτό το κοινωνικό...
λες να έχω διορατικό.....;;;:)

Υ.Γ.δικής σου αντιγραφή είναι? από που αν επιτρέπεται?
Η αντιγραφή έγινε από μένα αλλά έχω κάνει μια απατεωνιά:έχω "ξεπατήσει" τον Χουρμούζιο.Δε μπορώ να θυμηθώ από ποιον κώδικα ήταν αλλά είχα κάποιες φωτοτυπίες από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου με τα των εγκαινίων (όπως αναφέρω και στο πρώτο μήνυμα). Εάν βρω τα υπόλοιπα στοιχεία θα τα σημειώσω.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ένα ακόμη Κοινωνικό "εις μνημόσυνον". Αυτή τη φορά είναι του Μανουήλ Χρυσάφη σε Δ' ήχο.

Και πάλι δεν έχω κωδικογραφικά στοιχεία (προφανώς είναι από τον ΕΒΕ-ΜΠΤ 704) καθώς το αντέγραψα από φωτοτυπίες.
 

Attachments

  • EisMnhmMXrusaf-D'.pdf
    209 KB · Views: 349
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Παραθέτω (ακόμη) ένα ανέκδοτο κοινωνικό ενός σπανίου μελουργού σε ήχο πλάγιο του τετάρτου.

Πρόκειται για το "Αινείτε τον Κύριον" του Ναθαναήλ Νικαίας το οποίο βρίσκεται στον ΕΒΕ-ΜΠΤ 705.

Όσοι Λαμπαδάριοι (και μη) προσέλθετε :)
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ένα πολύ ωραίο κι ενδιαφέρον "αινείτε" σε Α΄ ήχο του Γερασίμου Χαλκεοπούλου ιερομονάχου του αγιορείτου. Ο Γεράσιμος ήταν Θεσσαλονικεύς, μαθητής του Μανουήλ του Χρυσάφη και έζησε γύρω στα μέσα του 15ου αιώνα. Το κοινωνικό αυτό είναι από τις εξηγήσεις του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος ΕΒΕ-ΜΠΤ 705 φ 80r-81r.
(τα στοιχεία από το "ΜΟΥΣΙΚΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ" του Μ.Χατζηγιακουμή,Αθήνα 1975)
 

Attachments

  • ΑινειτΓερασΑ΄.pdf
    1.4 MB · Views: 377
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Είναι το τελευταίο από αυτά που έχω καθαρογράψει στον υπολογιστή.Δυστυχώς δεν έχω άλλα για να στείλω...:(

Μη στεναχωριέσαι, κάτι έρχεται εν όψει εορτών... :wink:
 

petros

Παλαιό Μέλος
Κοινωνικό Βαρέως (Αινείτε) της "παρέας" όπως λέει και ο κ. Τσακίρογλου, των Χρυσάφη, Γερμανού Νέου Πατρών, Μπαλασίου, έχει κανείς υπόψιν του; :wink:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κοινωνικό Αγάθωνος του Κορώνη. Από τις 2-3 προσπάθειες που έκανα παλαιότερα να περάσω κάποια κοινωνικά με τυπογραφικά στοιχεία.

View attachment ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ ΑΙΝΕΙΤΕ ΑΓΑΘΩΝΟΣ, ΗΧ. ΒΑΡΥΣ.pdf

Ιδού και το προτότυπο:

View attachment 135v.jpg

Ο ήχος δεν είναι ο γνωστός βαρύς εκ του Ζω, αλλά μάλλον πρώτος. Νομίζω πως το φαινόμενο έχει συζητηθεί σε άλλη υποενότητα του forum.
 

Mantzouris Dimitrios

Νέο μέλος
Ένα πολύ ωραίο κοινωνικό για την ερχόμενη κυριακή του γ' ήχου για αυτούς που επιμένουν ακόμη στις παλαιές παραδόσεις και δη αυτήν του 14ου αιώνος...

Το κοινωνικό αυτό είναι χειρόγραφο ανέκδοτο ή είναι σκαναρισμένο από κάποιο βιβλίο;
 

Mantzouris Dimitrios

Νέο μέλος
Ψάχνω ένα Επαίνει (Κοινωνικό Κυριακής του Θωμά) εκτός των:

- Μπαλασίου σε α΄
- Χρυσάφου του νέου σε βαρύ και
- Λαμπαδαρίου σε πλ. α΄

Ίσως ο Καρακατσάνης στα άπαντα του Μπερεκέτη έχει κάτι μέσα; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάτι;

Δημήτρης
 
Top