Μνήμη Πρωτοκορυφαίων σέ Κυριακή

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐφέτος ἡ μνήμη τῶν ἁγίων ἐνδόξων καὶ πανευφήμων καὶ Πρωτοκορυφαίων ἀποστόλων Πέτρου καὶ Παύλου συμπίπτει ἐν ἡμέρᾳ Κυριακῇ.
Ἐφιστάται ἡ προσοχή τῶν ἀγαπώντων καί ἐρευνόντων τήν τάξιν καί ἐπιθυμόντων τήν τήρησιν αὐτῆς μέ ἀκρίβειαν, ὄχι δογματικήν, ὅπως ἔχομεν γράψει, ἀλλά λογικήν (ἀπό τό «λογικήν λατρείαν») ἤ νομοτελειακήν ἄν θέλετε (ἀπό διέπουσες γενικές σταθερές ἀρχές τοῦ τυπικοῦ), εἰς ὡρισμένα σημεῖα τῶν διαφόρων τυπικῶν διατάξεων, πού θά ἰδοῦν καί θά κληθοῦν ἐνδεχομένως νά ἀντιμετωπίσουν πλησιάζοντες τήν Κυριακήν 29 Ἰουνίου 2008.
Ἡ βασική διαφοροποίησις μνήμης ἑορταζομένου ἁγίου εὑρίσκεται εἰς τόν ὄρθρον καί εἰδικότερον εἰς τά Καθίσματα τῶν δύο στιχολογιῶν. Στήν συγκεκριμένη μνήμη ἡ διαφοροποίησις ἔγκειται καί εἰς τά μετά τήν γ΄ ᾠδήν προβλεπόμενα, καθ᾿ ὅσον αὐτή ἡ μνήμη ἁγίων, ἀντί μεσῳδίου Καθίσματος ἔχει , κατ᾿ ἐξαίρεσιν, (τήν πολύ ὡραίαν) Ὑπακοήν.
[Ἔχουμε ἀναφερθεῖ ἐκτενῶς στίς Ὑπακοές σέ οἰκεῖο θέμα καί τήν ψαλμώδησίν των. Σέ λίγες ἡμέρες μάλιστα θά ἔχω στά χέρια μου τίς μελοποιημένες ἀπό τόν π. Κων/νον Παπαγιάννην.]

Βασικότερον ἐφιστάται ἡ προσοχή εἰς τήν Ὑπακοήν. Τό ἰσχῦον Τυπικό τοῦ Βιολάκη (ΤΜΕ) καί τό παλαιότερον τοῦ Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου (ΤΚ) ὅταν ἡ μνήμη τῶν Πρωτοκορυφαίων ἀποστόλων Πέτρου καί Παύλου συμπέσει ἐν ἡμέρᾳ Κυριακῇ προβλέπουν ὀρθῶς ἀντί τῆς Ὑπακοῆς, Μεσώδιον Κάθισμα. Δύο Ὑπακοές –μία ἡ ἀναστάσιμη δηλαδή- δέν γίνεται μαζί. Ἔτσι ὀρθῶς τά Δίπτυχα 2008 αὐτό προβλέπουν, ὄχι ὅμως τό Ἡμερολόγιον τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου Ἔτους 2008, καθώς καί ἄλλα πού ἐνδεχομένως ἔχετε «στά χέρια σας». Τό ἐρώτημα εἶναι ποῖον Μεσώδιον Κάθισμα, ἀφοῦ δέν ὑπάρχει τοιοῦτον εἰς τό Μηναῖον. Διά τούς εὔστροφους ἡ ἀπάντηση εἶναι, ὅτι ἀφοῦ, λόγῳ Κυριακῆς, δέν θά εἰπωθοῦν τά Καθίσματα τῶν στιχολογιῶν, θά τό πάρουμε ἀπό ἐκεῖ (κατ᾿ ἀνάλογον καί εἰς ἄλλας περιπτώσεις πρακτικήν).

Ὁ προβληματισμός ὅμως συνεχίζεται μέ τήν ὑπάρχουσαν διαφοροποιημένην πρόβλεψιν καί διά τά Καθίσματα τοῦ ὄρθρου τῆς συγκεκριμένης ἡμέρας. Τό ΤΚ προβλέπει μόνον τά Ἀναστάσιμα εἰς τάς δύο στιχολογίας καί μόνον τό μετά τόν Πολυέλεον μετά τοῦ Θεοτοκίου. Τό αὐτό καί τά Δίπτυχα 2008 κατά σταθεροποιημένην τακτικήν. Τό ΤΜΕ καί τό Ἡ.Ο.Π. χρησιμοποιοῦν ὅλα τά Καθίσματα εἰς τάς δύο στιχολογίας καί τόν Πολυέλεον.

Αὐτός εἶναι ὁ προβληματισμός πού θέτω. Τώρα τί θά γίνει ἐπαφιέται εἰς τάς κρίσεις καί «δόξας» τῶν προεστώτων τῶν συνάξεων ἤ τῶν ἀναλογίων, ἀναλόγως σέ τί «σφαῖρα» ἐνδιαφέροντος ἤ ἀδιαφορίας κινοῦνται ἀμφότεροι.

Προτεινόμενες λύσεις:
1. Ὅσοι ἀκολουθήσουν τά Δίπτυχα, μετά τήν γ΄ ᾠδήν θά ψάλλουν «Τὸν βυθὸν τῆς ἁλιείας καταλιπών», Δόξα, «Οὐρανόθεν τὴν κλῆσιν παρὰ Χριστοῦ», Καὶ νῦν, «Χαριστήριον αἶνον χρεωστικῶς».
2. Ὅσοι ἔχουν προτιμήσει σύμφωνα μέ τήν ἀρχαίαν τάξιν νά μήν λέγουν καθόλου Καθίσματα ἑορταζομένων ἁγίων στά Καθίσματα τοῦ ὄρθρου ἐν Κυριακῇ, θά ψάλλουν τό μετά τόν Πολυέλεον κοινόν Κάθισμα τῶν Πρωτοκορυφαίων μετά τοῦ Θεοτοκίου.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Επειδή ετοίμαζα νωρίτερα το Τυπικόν της ημέρας χωρίς να έχω υπόψιν μου τα Δίπτυχα 2008 το ανεβάζω.
Δεν έχω γράψει την πράξη του Εσπερινού...
 

Attachments

  • 29 Ιουνίου 2008.doc
    98.5 KB · Views: 50

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επειδή ετοίμαζα νωρίτερα το Τυπικόν της ημέρας χωρίς να έχω υπόψιν μου τα Δίπτυχα 2008 το ανεβάζω.
Δεν έχω γράψει την πράξη του Εσπερινού...
Ἀφοῦ εἶσαι "ἀστέρι"· τό ἔχω πεῖ !!!
 
Top