Ποιός ψάλλει στη Μητρόπολη Θεσσαλονίκης;

Status
Not open for further replies.

Stayros

Παλαιό Μέλος
Μήπως ξέρει κάποιος να μάς πει ποιός ειναί αυτή τη στιγμή πρωτοψάλτης στον Ι.Ν. Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης???
 

Nikos

Member
Μήπως ξέρει κάποιος να μάς πει ποιός ειναί αυτή τη στιγμή πρωτοψάλτης στον Ι.Ν. Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης???

Πρωτοψάλτης του Ιερού Μητροπολιτικού ναού Αγίου Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης είναι ο κ. Ιωάννης Λιάκος.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Μήπως ξέρει κάποιος να μάς πει ποιός ειναί αυτή τη στιγμή πρωτοψάλτης στον Ι.Ν. Γρηγορίου Παλαμά Θεσσαλονίκης???

Πρωτοψάλτης στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Γρηγορίου ειναι ο Δρ. Βυζ. Μουσικολογίας Γιάννης Λιάκος (άρτι εκλεγείς εις επίκουρον Καθηγητήν, εκλογής περί της οποίας και συγχαίρομεν). Επίσης είναι και Χοράρχης της Βυζαντινής Χορωδίας "Θεσσαλονικείς Υμνωδοί" περι της οποίας ίδε εδώ
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Σχετική ιστοσελίδα υπάρχει και εδώ

Θέλει όμως μία μικρή ανανέωση...
 
Last edited:

Stayros

Παλαιό Μέλος
Ο κ Λιάκος είναι δασκάλος ενός φίλου μου και πολύ καλού ψάλτη ο οποίος μου ελέγε συνέχεια πολύ κάλα λόγια για τον δασκάλο του τον κ Λιάκο, αλλά δεν είχε τύχει να τον ακούσω ποτέ! χθές το πρωί παρακολουθούσα την θεία λειτουργία στο ερτ3 και είχα εντυπωσιαστεί με τον πρωτοψάλτη και τώρα μαθαίνω οτί αυτός ειναί ο κ Λιακος! Μπράβο στόν κ Λιάκο και στους μαθητές του και συγχαρητήρια για τήν εκλόγη του ως επίκουρος καθητής. Άξιος πρωτοψάλτης της Θεσσαλονίκης!!!!!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μια που ανοίχθηκε το θέμα από άλλους περί της θέσεως πρωτοψάλτου στην Μητρόπολη Θεσσαλονίκης, θα ήθελα να ξανακάνω την ερώτηση που είχα κάνει πρίν από μερικές εβδομάδες. (Η ίδια, δηλαδή, ερώτηση, που σβήστηκε από τους συντονιστές του Ψαλτολογίου) περί της θέσεως αυτής.

Απόστολος
 
Μια που ανοίχθηκε το θέμα από άλλους περί της θέσεως πρωτοψάλτου στην Μητρόπολη Θεσσαλονίκης, θα ήθελα να ξανακάνω την ερώτηση που είχα κάνει πρίν από μερικές εβδομάδες. (Η ίδια, δηλαδή, ερώτηση, που σβήστηκε από τους συντονιστές του Ψαλτολογίου) περί της θέσεως αυτής.

Απόστολος

Ο κ.Λιακος ειναι εξαιρετικος πρωτοψαλτης και δεν νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια οτι δεν αξιζει αυτην τη θεση.Αν καποιος το πει θα ειναι ή κουφος ή κακοβουλος.Απο οτι εχω πληροφορηθει αλλωστε δεν ψαλλει μονος του οπως δυστηχως εχει επικρατησει αλλα εχει χορωδια με νεα παιδια που ψαλλουν πολυ ωραια.Επιτελους ενα ωραιο ακουσμα σε ενα μεγαλο ναο της πολης.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Συγχαρητήρια στον κ. Ιωάννη Λιάκο ο Θεός να του χαρίζει δύναμη, υγεία και καλλιφωνία για να υπηρετεί το σπουδαίο αναλόγιο που ανέλαβε και να Τον ψάλλει πάντοτε με σεμνότητα αλλά και μεγαλοπρέπεια για να ευφραίνονται και οι Θεσσαλονικείς, που είναι καλομαθημένοι από ακούσματα...

Συγχαρητήρια κ. Λιάκο!!!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια στον κ. Ιωάννη Λιάκο ο Θεός να του χαρίζει δύναμη, υγεία και καλλιφωνία για να υπηρετεί το σπουδαίο αναλόγιο που ανέλαβε και να Τον ψάλλει πάντοτε με σεμνότητα αλλά και μεγαλοπρέπεια για να ευφραίνονται και οι Θεσσαλονικείς, που
είναι
καλομαθημένοι από ακούσματα...

Συγχαρητήρια κ. Λιάκο!!!


Ηνταν ..... ! Περασμενα μεγαλεια.....
 

Attachments

  • και ευλογημενος.mp3
    7.2 MB · Views: 114
  • ο καρπος.mp3
    5.4 MB · Views: 58
Last edited:

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Μια που ανοίχθηκε το θέμα από άλλους περί της θέσεως πρωτοψάλτου στην Μητρόπολη Θεσσαλονίκης, θα ήθελα να ξανακάνω την ερώτηση που είχα κάνει πρίν από μερικές εβδομάδες. (Η ίδια, δηλαδή, ερώτηση, που σβήστηκε από τους συντονιστές του Ψαλτολογίου) περί της θέσεως αυτής.

Απόστολος

Για πέστε και σε μας, τους περιορισμένης μνήμης, την ερώτησή σας;;
 

Stayros

Παλαιό Μέλος
παιδια μήπως υπάρχει κανένα βιντεάκι απο την Μητρόπολη με τον κ Λιάκο??????
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Ηνταν ..... ! Περασμενα μεγαλεια.....

2 τινά να σημειώσω....

1) μηδένα προ του τέλους μακάριζε (αυτό πάει για τα περασμένα μεγαλεία που είπατε)

2) δεν κάνει τώρα να συγκρίνουμε το μονωδιακό σολάρισμα (από όποιονδήποτε προέρχεται) με μία χορωδιακή απόδοση από 10-15 άτομα... (υπάρχουν δείγματα τέτοιας απόδοσης από το χορό του κ. Λιάκου) Αν θεωρείτε καλύτερο το σολάρισμα τότε μιλάμε για άλλο επίπεδο αισθητικής αντίληψης της βυζαντινής μουσικής από μέρους και δεν κάνει να συγκρίνετε το σημερινό χορό του Μητροπολιτικού Ναού με προηγούμενους.....
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
παιδια μήπως υπάρχει κανένα βιντεάκι απο την Μητρόπολη με τον κ Λιάκο??????

Υπάρχει λογικά. Όλο και κάποιος θα έγραψε την ΕΡΤ3
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ο κ.Λιακος ειναι εξαιρετικος πρωτοψαλτης και δεν νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια οτι δεν αξιζει αυτην τη θεση.Αν καποιος το πει θα ειναι ή κουφος ή κακοβουλος.Απο οτι εχω πληροφορηθει αλλωστε δεν ψαλλει μονος του οπως δυστηχως εχει επικρατησει αλλα εχει χορωδια με νεα παιδια που ψαλλουν πολυ ωραια.Επιτελους ενα ωραιο ακουσμα σε ενα μεγαλο ναο της πολης.

κ. Βασιλείου,

Εγώ δεν ρώτησα για την ΑΞΙΑ του κ. Λιάκου, αλλά για τον τρόπο πρόσληψίς του. Προφανώς, δεν θυμάσται (ή δεν είχατε ευκαιρία να διαβάσετε πριν σβησθεί) την αρχική μου ερώτηση που είχα κάνει εδώ και εβδομάδες. Αλλά θα την ξαναυπενθυμήσω στα αξιόλογα μέλη του φόρουμ δια την κάτωθι απάντησή μου στον κ. Πραστίτη.

Για πέστε και σε μας, τους περιορισμένης μνήμης, την ερώτησή σας;;

κ. Πραστίτη,

Εγώ είχα ρωτήσει να μάθω για τον τρόπο προσλήψεως του κ. Λιάκου (ο οποίος είναι και μέλος του φόρουμ) στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγ. Γρηγορίου Παλαμά της Θεσσαλονίκης. Μέχρι τώρα στη Θεσσαλονίκη οι προσλήψεις γινόταν με προκήρυξη και διαγωνισμό. Επειδή εδώ στην Αμερική δεν ακούσαμε κάτι τέτοιο για τη Μητρόπολη (κάτι που μου έκανε τρομερή εντύπωση), έκανα την ερώτηση για το ΠΩΣ, επιτέλους, έγινε η συγκεκριμένη πρόσληψη.

Εύχομαι αυτή την φορά να πάρω κάποια απάντηση.

Απόστολος
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Το θέμα εδώ ήταν ποιός ψάλλει στη συγκεκριμένη ενορία και απαντήθηκε. Τα υπόλοιπα (περί του τρόπου προσλήψεως) είναι εκτός θέματος εδώ. Ο Απόστολος άνοιξε το θέμα του τρόπου προσλήψεως του κ. Λιάκου ήδη δύο φορές ώς τώρα στο παρελθόν και δύο φορές αποσύρθηκε από τους συντονιστές λόγω εξ'αρχής παρεκτροπής του θέματος σε υποννοούμενα, φημολογίες για αυτή και άλλες ενορίες, άλλες πόλεις κτλ. Έκτοτε δεχθήκαμε συνεχή διαμαρτυρία (οι συντονιστές) για το λόγο απόσυρσης και επίμονη προσπάθεια επανακίνησης του θέματος από τον Απόστολο παρά τις διευκρινήσεις μας. Οι συντονιστές συζήτησαν το θέμα και αποφάσισαν ομόφωνα οτι δικαίως αποσύρθηκε εξ'αρχής και οτι θα έπρεπε και πάλι να αποσυρθεί εφόσον αναμένεται να πάρει την ίδια πορεία (φήμες του τύπου άκουσα, μου είπανε, τί έγινε αλλού, ξέρω αλλά δε λέω κτλ.). Θεωρούμε οτι τέτοια ζητήματα (περί του τρόπου πρόσληψης συγκεκριμένων ιεροψαλτών) δεν προσφέρονται για φημολογίες και υποθέσεις. Το οτι ο Απόστολος θέλει να βρεί πληροφορίες για αυτό το θέμα ή για οποιοδήποτε θέμα δεν είναι κακό και δεν μας αφορά (τους συντονιστές) και ούτε έχουμε καμία απολύτως σχέση με το συζητούμενο θέμα (πέρα του ότι ο κ. Λιάκος είναι μέλος του Ψαλτολογίου). Το να διαδίδονται όμως φήμες και υποννοούμενα χωρίς ακριβή και αποδεδειγμένα στοιχεία όπως έγινε παλαιότερα είναι απαράδεκτο για το Ψαλτολόγιον. Με βάση τα παραπάνω και παραβλέποντας προς το παρόν τις εισηγήσεις των άλλων συντονιστών αφήνω το μήνυμα του Αποστόλου σε αυτό το θέμα και ζητώ αυστηρά από όλους να μην γραφεί τίποτα σχετικό χωρίς αποδεικτικά στοιχεία από την ίδια την ενορία και τους ιεροψάλτες της και λαμβάνοντας υπόψην τους κανόνες του φόρουμ. Σε αντίθετη περίπτωση οι συντονιστές επιφυλάσσονται για κάθε ενδεχόμενο. Ευχαριστώ για την κατανόηση όλων.
 

Stayros

Παλαιό Μέλος
Ρε παιδιά υπάρχει κανένα βιντεάκι η κανένα ηχητικό με τον κ Λιάκο?? αν ανεβάζατε κάτι θα σας ήμουν υπόχρεος!
 

ΠΑΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΡΟΝΗΣ
Κυριοι συντονιστες, δεν καταλαβαινω γιατι προσπαθείτε να φιμωσετε τα στοματα κάποιων που προσπαθούν απλά και μόνο να πάρουν κάποιες πληροφορίες για ένα θέμα. Στο κάτω κάτω το συγκεκριμένο θέμα έχει οντως πάρει διαστάσεις εδώ στη θεσσαλονίκη διότι αφενός αδικήθηκε ένας συνάδελφος, ο αριστερος του ναού ο οποιος δικαιωματικα έπρεπε να περάσει δεξια (όλοι φυσικα γνωρίζουμε τις ικανότητες και την προσφορά στη μουσική ζωη της πολης απο τον Κ. Γκούνα), αφετέρου δε είδαμε πως σε "ευαίσθητες" θέσεις υπαρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, συνεπως καταστρατηγούνται και κανονισμοί ιεροψαλτών και άγραφα τυπικά (που θέλουν τον αριστερό να περνάει δεξια μετά την αποχώρηση του πρωτοψάλτη) και γενικότερα καταργείται κάθε αίσθημα δικαίου. Να διευκρινήσω, έτσι για να προλάβω τους συντονιστές, οτι ούτε εμπάθεια έχω προς το πρόσωπο του κ. Λιάκου, ο οποίος ήταν και καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο, ούτε κανένα υπονοούμενο ή υπαινιγμός κρύβεται σε αυτή μου την παρέμβαση. Αύτα είχα να πω προς το παρον, τιποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
ΠΑΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ;79012 said:
Στο κάτω κάτω το συγκεκριμένο θέμα έχει οντως πάρει διαστάσεις εδώ στη θεσσαλονίκη διότι αφενός αδικήθηκε ένας συνάδελφος, ο αριστερος του ναού ο οποιος δικαιωματικα έπρεπε να περάσει δεξια (όλοι φυσικα γνωρίζουμε τις ικανότητες και την προσφορά στη μουσική ζωη της πολης απο τον Κ. Γκούνα), αφετέρου δε είδαμε πως σε "ευαίσθητες" θέσεις υπαρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, συνεπως καταστρατηγούνται και κανονισμοί ιεροψαλτών και άγραφα τυπικά (που θέλουν τον αριστερό να περνάει δεξια μετά την αποχώρηση του πρωτοψάλτη) και γενικότερα καταργείται κάθε αίσθημα δικαίου.

Δεν νομιζω πως υπαρχει καποιος κανονας γραπτος ή αγραφος οπως λετε που να υποχρεωνει τον ναο να μετα την αποχωρηση του πρωτοψαλτη να πηγαινει ο αριστερος δεξια.Απο οτι γνωριζω ουτε ο Καραμανης, ουτε ο Ταλιαδωρος,ουτε ο Θεοδοσοπουλος,ουτε ο Αστερης υπηρξαν ποτε λαμπαδαριοι στους ναους τους.
Την ψαλτικη αξια του κ. Γκουνα δεν την αμφισβητει κανεις, αναζητηστε λιγο και την αξια του κ. Λιακου.Οποιος δεν προβαλει τον εαυτο του και δεν προσπαθει να ανεληχθει με διαφορους τροπους δεν σημαινει πως δεν αξιζει.

Δ.Π.
 
Last edited:

Stayros

Παλαιό Μέλος
Η ψαλτική του κ Λιάκου είναι εκατομμύρια χρόνια μπροστά όπως και του Παναγιώτη Νεοχωρίτη και του Ιωάννη Χασανίδη. Όποιος τον έχει ακούσει και ξέρει μουσική καταλαβαίνει τι θέλω να πώ!!!
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
2 τινά να σημειώσω....

1) μηδένα προ του τέλους μακάριζε (αυτό πάει για τα περασμένα μεγαλεία που είπατε)

2) δεν κάνει τώρα να συγκρίνουμε το μονωδιακό σολάρισμα (από όποιονδήποτε προέρχεται) με μία χορωδιακή απόδοση από 10-15 άτομα... (υπάρχουν δείγματα τέτοιας απόδοσης από το χορό του κ. Λιάκου) Αν θεωρείτε καλύτερο το σολάρισμα τότε μιλάμε για άλλο επίπεδο αισθητικής αντίληψης της βυζαντινής μουσικής από μέρους και δεν κάνει να συγκρίνετε το σημερινό χορό του Μητροπολιτικού Ναού με προηγούμενους.....

Φιλε μου συγκρινουμε ομοια πραγματα οχι ανομοια ! Με καταλαβαινετε υποθετω :cool: . Ασφαλως και δεν κανει να συγκρινουμε :cool: ! Γιατι αν συγκρινουμε ΓΙΓΑΝΤΕΣ (ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ ) , με νανους ποιος πιστευετε οτι θα χασει ! Το εργο με το Δαβιδ ξεχαστε το :rolleyes: .

Και οπως λενε και οι Ολλανδοι :eek: RESPECT ! ! !
 
Status
Not open for further replies.
Top