Πρωϊνές καθημερινές μεταδόσεις από τον Ι. Ν. Αγ. Τριάδος Πειραιώς 2010

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για καθε ενδιαφερωμενο - Νεο προγραμμα :
Αγαπητοι Φιλοι
Απο την προσεχη Δευτερα 14-6-2010 , στις πρωϊνες καθημερινες μεταδοσεις της Θειας Λειτουργιας απο τον Ρ/Σ της Πειραϊκης Εκλησιας , απο τον Ιερο Καθεδρικο Ναο Της Αγιας Τριαδος Πειραιως , θα ψαλλουν οι κατωθι Πρωτοψαλτες .

ΔΕΥΤΕΡΑ
ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ

ΤΡΙΤΗ
ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΟΝΤΟΦΡΥΔΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ
ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ
ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΟΣ ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΦΩΤΗΣ ΚΕΤΣΕΤΖΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΟΣΙΝΗΣ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Απίστευτο. Σεμινάριο ψαλτικής!

Ευχαριστούμε κυρ-Βαγγέλη....

ΥΓ Εγώ παίρνω Τετάρτη και Παρασκευή, αναλάβετε εσείς τα υπόλοιπα...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
ΥΓ Εγώ παίρνω Τετάρτη και Παρασκευή, αναλάβετε εσείς τα υπόλοιπα...
Λόγω ελεύθερου χρόνου επιλέγεις τις μέρες αυτές ή λόγω προτίμησης; :wink:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Λόγω ελεύθερου χρόνου επιλέγεις τις μέρες αυτές ή λόγω προτίμησης; :wink:
Προτίμησης:wink:

Υγ Άντε, μόνο Παρασκευή για να μη σε κακοκαρδίσω...
Πάντως, αν μου δίνανε εμένα τα υλικά και μπορούσα να φτιάξω έναν ψάλτη (εννοείται από ζώντες) θα έφτιαχνα έναν με τη φωνή του Νταραβάνογλου και το ύφος του Κετσετζή
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Για καθε ενδιαφερωμενο - Νεο προγραμμα :
Αγαπητοι Φιλοι
Απο την προσεχη Δευτερα 14-6-2010 , στις πρωϊνες καθημερινες μεταδοσεις της Θειας Λειτουργιας απο τον Ρ/Σ της Πειραϊκης Εκλησιας , απο τον Ιερο Καθεδρικο Ναο Της Αγιας Τριαδος Πειραιως , θα ψαλλουν οι κατωθι Πρωτοψαλτες .

ΔΕΥΤΕΡΑ
ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ

ΤΡΙΤΗ
ΖΑΧΑΡΙΑΣ ΚΟΝΤΟΦΡΥΔΗΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ
ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ

ΠΕΜΠΤΗ
ΧΟΥΡΜΟΥΖΙΟΣ ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
ΦΩΤΗΣ ΚΕΤΣΕΤΖΗΣ

ΣΑΒΒΑΤΟ
ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΠΟΣΙΝΗΣ
Ἀπό ποῦ θά πληρώνονται;
Ἔχει σχέση μέ αὐτή τήν ἀλλαγή;​
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Προτίμησης:wink:


Πάντως, αν μου δίνανε εμένα τα υλικά και μπορούσα να φτιάξω έναν ψάλτη (εννοείται από ζώντες) θα έφτιαχνα έναν με τη φωνή του Νταραβάνογλου και το ύφος του Κετσετζή

Και οι δύο είναι φίλοι μου. Πιστεύω όμως ότι ο Κετσετζής και στα δύο υπερέχει μακράν.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Α, μη σε νοιάζει, τ' ακούω όλα γιατί έχω το πρωί μια ώρα στο αυτοκίνητο. Εγώ έλεγα τι θα ηχογραφώ...:)

ΥΓ του Βαγγέλη, που είναι δικός μας, θα μας τα δίνει ο ίδιος (ή ο Γ. Βενιέρης):wink:
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Καλό δε θα ήταν όποιος έχει τη δυνατότητα να έκανε συστηματική ηχογράφηση των Θείων Λειτουργιών? Η ακόμη να μοιράζονταν οι μέρες σε 6 μέλη του forum.

ΥΓ Κυριακή ποιός ψάλει?
 

tb---

τσοπάνης
Εφόσον πρόκειτε για καλούς ψάλτες όπως λέτε, ας τους κάνουμε μια πρόταση να ηχογραφούν από την κοσνόλα της Αγίας Τριάδας, σίγουρα αυτή η δυνατότητα υπάρχει.

Κυριακή ψάλει ο κ. Πέτας
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Απίστευτο. Σεμινάριο ψαλτικής!


Όντως!!!!

Επίτηδες το κάνανε για να μας φτιάχνουν τη διάθεση πρωί πρωί...

Θ' αλλάζουν και οι Λαμπαδάριοι ή θα είναι ένας εναντίων όλων;:wink::cool:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εφόσον πρόκειτε για καλούς ψάλτες όπως λέτε, ας τους κάνουμε μια πρόταση να ηχογραφούν από την κοσνόλα της Αγίας Τριάδας, σίγουρα αυτή η δυνατότητα υπάρχει.
Δεν θα μπορούσε άραγε η Αγία Τριάδα να τα ανεβάζει στην ιστοσελίδα της;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν θα μπορούσε άραγε η Αγία Τριάδα να τα ανεβάζει στην ιστοσελίδα της;
Νά τήν ἐγκαλέσουμε κιόλας...
«Ἔξω ἀπ᾿ τό χορό πολλά τραγούδια λέτε» ἤ μᾶλλον ὀνειρεύεστε...
Ρώτησα κάτι. Δέν εἶναι ἁρμοδιότητά μου ν᾿ ἀπαντήσω ἐγώ, ἀλλά τῶν ψαλλόντων...
Μή τά βλέπετε (ἤ μᾶλλον ἀκοῦτε) μόνον ἐξωτερικά...
Συγχαρητήρια πάντως στούς ψάλλοντες γιά τήν προσφορά... τους.


 

tb---

τσοπάνης
Η δυνατότητα υπάρχει, εκτός εαν ολόκληρη μητρόπολη και σχολή βυζαντινής μουσικής δεν εχει ενα απλό καταγραφικό λίγων ευρώ.... δεν το νομίζω ~
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η δυνατότητα υπάρχει, εκτός εαν ολόκληρη μητρόπολη και σχολή βυζαντινής μουσικής δεν εχει ενα απλό καταγραφικό λίγων ευρώ.... δεν το νομίζω ~
Κι αὐτό φτάνει; Μετά τί γίνεται; Θά πηγαίνεις ἐσύ νά τό παίρνεις καί νά τό ἀνεβάζεις στό Ψαλτολόγιον, καθημερινά καί ἐθελοντικά...;;;


 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
όποιος θέλει την Ακολουθία με τον Κ. Σφακιανάκη....την μαγνητοφώνησα.

στείλτε μου μήνυμα να το ανεβάσω

Ιωάννης
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα το θέλαμε, αν μπορείτε. Ο κ. Σφακιανάκης ακούστηκε πολύ ωραία (ειδικά μου άρεσε το Άξιον εστί του Στανίτσα σε δευτερόπρωτο). Καλή αρχή!
 
Χμμμ...στην αρχή διαβάζοντας το θέμα εντάξει δε με ξάφνιασε μιας και είχα ακούσει τη φήμη αλλα βέβαια δεν περίμενα να υλοποιηθεί!
Να παραθέσω μερικές απορίες μου;
Ο Ναός τι είναι;
Βιτρίνα ή χώρος λατρείας;
Οι ψάλτες τι είναι;
Τραγουδιστές που εμφανίζονται μια καθημερινή και Σαββατοκύριακα στην πίστα ή Ψάλτες που υμνούν τον Κύριό μας;
Συγγνώμη κύριοι αλλα ΈΛΕΟΣ πια...πως το έχουμε δει και κάθε μέρα αλλαζουμε τα εκθέματα στη βιτρίνα;;; εεε τους ψάλτες εννοούσα...
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για πιο λόγο γίνεται όλο αυτό;
Για να δείξουμε τι; οτι η Μητρόπολη Πειραιά έχει ψάλτες;
Αν το πάμε έτσι στη Θεσσαλονίκη τι θα πρέπει να γίνετε;
Προς Θεού δεν λεω να έχουμε και πρακτικούς ψάλτες σε ναό με αναμετάδοση αλλα οχι και αυτή η κατάσταση κάθε μέρα κι άλλον...
Συγγνώμη για το ύφος μου αλλα θεωρώ (προσωπικά πάντα) οτι η κατάσταση έχει ξεφύγει!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χμμμ...στην αρχή διαβάζοντας το θέμα εντάξει δε με ξάφνιασε μιας και είχα ακούσει τη φήμη αλλα βέβαια δεν περίμενα να υλοποιηθεί!
Να παραθέσω μερικές απορίες μου;
Ο Ναός τι είναι;
Βιτρίνα ή χώρος λατρείας;
Οι ψάλτες τι είναι;
Τραγουδιστές που εμφανίζονται μια καθημερινή και Σαββατοκύριακα στην πίστα ή Ψάλτες που υμνούν τον Κύριό μας;
Συγγνώμη κύριοι αλλα ΈΛΕΟΣ πια...πως το έχουμε δει και κάθε μέρα αλλαζουμε τα εκθέματα στη βιτρίνα;;; εεε τους ψάλτες εννοούσα...
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος για πιο λόγο γίνεται όλο αυτό;
Για να δείξουμε τι; οτι η Μητρόπολη Πειραιά έχει ψάλτες;
Αν το πάμε έτσι στη Θεσσαλονίκη τι θα πρέπει να γίνετε;
Προς Θεού δεν λεω να έχουμε και πρακτικούς ψάλτες σε ναό με αναμετάδοση αλλα οχι και αυτή η κατάσταση κάθε μέρα κι άλλον...
Συγγνώμη για το ύφος μου αλλα θεωρώ (προσωπικά πάντα) οτι η κατάσταση έχει ξεφύγει!

Γιατί να μη σκεφτούμε από την άλλη μεριά ότι η Ι.Μ. Πειραιά συγκεντρώνει "σωστούς" ψάλτες;

Σε όλους τους τομείς υπάρχουν "καλοί". Και ο κάθε φιλότιμος άνθρωπος τρέχει να δει τους "καλούς" του τομέα του επί το έργον προς δική του βελτίωση. Προσωπικά δε μου φαίνεται αυτό κακό.

Μπορεί οι ίδιοι να αισθάνονται ότι είναι φίρμα και οι θαυμαστές τους τρέχουν να τους δουν. Αυτό όμως ο Θεός και οι ίδιοι το ξέρουν, εμείς σίγουρα όχι.

Επιφυλάσσομαι βέβαια καθώς δεν είμαι παντογνώστης και ούτε ξέρω τη κατάσταση της Ι.Μ. Πειραιώς.
 
Top