[Ερώτηση] Διαφοροποιήσεις στα κείμενα της Μεγάλης Εβδομάδος

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αυτό που με λύπη μου παρατηρώ, είναι αρκετές διαφοροποιήσεις στα κείμενα της Μεγάλης Εβδομάδας στις διάφορες εκδόσεις που κυκλοφορούν για τα ιερά αναλόγια, πέρα από τα βιβλία τσέπης που πολύς κόσμος χρησιμοποιεί.
Κάποιες φορές που ήρθαν γνωστοί μου στην Εκκλησία τις μέρες εκείνες, με πληροφόρησαν ότι κάνουμε και οι δύο χοροί, αλλά και οι Ιερείς αρκετά λάθη (βάση των δικών τους βιβλιαρίων), ενώ τα κείμενα που χρησιμοποιώ, γνωρίζω ότι τα διαβάζω σωστά.
Εντύπωση μου κάνει, το ότι οι διαφορές αυτές φτάνουν και στα Ευαγγέλια (το έχω παρατηρήσει ο ίδιος από την έκδοση του Ρηγόπουλου που έχουμε στο αναλόγιο (δεν θυμάμαι ποιας χρονιάς) που αν μη τι άλλο, έχω την εντύπωση ότι είναι σταθερά σαν κείμενα.
Θα με ενδιέφερε η πληροφόρηση ποια έκδοση της Μεγάλης Εβδομάδος και ποιας χρονιάς θα ήταν προτιμότερο να αποκτήσω ως βοήθημα για μία ολοκληρωμένη μουσική εργασία πάνω στους ύμνους των ημερών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Τριῴδιο Ἀποστολικῆς διακονίας σὲ συνδυασμὸ μὲ τὶς «Διορθώσεις καὶ παρατηρήσεις εἰς τὸ τριῴδιον» τ. 1 καὶ 2 τοῦ π. Κ. Παπαγιάννη (ἐκδ. University studio press τηλ. 2310 208731).
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς, α' έκδοση με επιμέλεια του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη: Αποστολική Διακονία 1985 (και επανεκδόσεις στις οποίες αφαιρέθηκαν οι χωρισμοί των στίχων διά αστερίσκων, χωρίς να ενημερωθεί ο επιμελητής, ο οποίος στην Εισαγωγή σαφώς τους μνημονεύει!).

Η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς καταρτισθεῖσα ὑπὸ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ Πρωτοπρεσβυτέρου, Θεσσαλονίκη ,αϠϞ́ [1996]. Σελίδες χειρόγραφες 373. Ἐξεδόθη ἀπὸ τὸ University Studio Press τὸ ἔτος 2004 (μουσικό).

Για πλήρες κείμενο μη μουσικού Τριωδίου λίγο υπομονή. Είναι έτοιμη η νέα έκδοσή του, σύμφωνα και με τα μνημονευθέντα παραπάνω από τον κ. Θεοδωράκη
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς, α' έκδοση με επιμέλεια του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη: Αποστολική Διακονία 1985 (και επανεκδόσεις στις οποίες αφαιρέθηκαν οι χωρισμοί των στίχων διά αστερίσκων, χωρίς να ενημερωθεί ο επιμελητής, ο οποίος στην Εισαγωγή σαφώς τους μνημονεύει!).

Την οποία έκδοση (ευτυχώς) έχω προλάβει.

Η Αγία και Μεγάλη Εβδομάς καταρτισθεῖσα ὑπὸ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ Πρωτοπρεσβυτέρου, Θεσσαλονίκη ,αϠϞ́ [1996]. Σελίδες χειρόγραφες 373. Ἐξεδόθη ἀπὸ τὸ University Studio Press τὸ ἔτος 2004 (μουσικό).

Πάρα πολύ καλή δουλειά από τον π. Κωνσταντίνο Παπαγιάννη. Ίσως μερικά πράγματα να μας φαίνονται περίεργα επειδή δεν τα έχουμε συνηθίσει.
(π.χ. Σύντομα Αντίφωνα Όρθρου Μεγάλης Παρασκευής)
Μαζί με την Μεγάλη Εβδομάδα του Κων. Πρίγγου ήταν τα μόνιμα βιβλία την Μεγάλη Εβδομάδα φέτος. Ξεχώρισα την νέα σύνθεση "Τον ήλιον κρύψαντα".

Για πλήρες κείμενο μη μουσικού Τριωδίου λίγο υπομονή. Είναι έτοιμη η νέα έκδοσή του, σύμφωνα και με τα μνημονευθέντα παραπάνω από τον κ. Θεοδωράκη
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πάρα πολύ καλή δουλειά από τον π. Κωνσταντίνο Παπαγιάννη. Ίσως μερικά πράγματα να μας φαίνονται περίεργα επειδή δεν τα έχουμε συνηθίσει.
(π.χ. Σύντομα Αντίφωνα Όρθρου Μεγάλης Παρασκευής)

(σχετικά) Σχετικό: τα βιβλία του π. Παπαγιάννη κυκλοφορούν ευρέως - εννοώ στα κεντρικά χριστιανικά βιβλιοπωλεία της Αθήνας - γιατί δυσκολεύομαι να τα βρω.

Άσχετο: όταν λέτε "σύντομα" εννοείτε ειρμολογικά; Μ' ενδιαφέρει πολύ το θέμα των σύντομων αντιφώνων και ίσως θα 'πρεπε ν' ανοίξω νέο "θέμα" αλλά δεν ξέρω ποια θα ήταν η κατάλληλη ενότητα.
 
Top