Επίσημο πρόγραμμα για Πτυχίο Ιεροψάλτου (3 χρόνια)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Απότι γνωρίζω αρκετά Ωδεία στην Ελλάδα δίνουν Πτυχίο Ιεροψάλτου μετά από 3-ετή φοίτηση. Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με το επίσημο πρόγραμμα διδασκαλίας του προγράμματος αυτού. Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για την ύλη των τριών πρώτων ετών διδασκαλίας από το Επίσημο πρόγραμμα για Πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής (5 χρόνια).
 
Last edited:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Απότι γνωρίζω αρκετά Ωδεία στην Ελλάδα δίνουν Πτυχίο Ιεροψάλτου μετά από 3-ετή φοίτηση. Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με το επίσημο πρόγραμμα διδασκαλίας του προγράμματος αυτού. Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για την ύλη των τριών πρώτων ετών διδασκαλίας από το Επίσημο πρόγραμμα για Πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής (5 χρόνια).

Παρ΄όλες τις γνώσεις μου γνωρίζω πώς το δίπλωμα ιεροψάλτη δίδεται στα 5 έτη .Ποτέ δεν μου αναφέρθηκε και απο τον δασκαλό μου κάτι παρόμοια περί 3 ετών !Αν κάποιος ξέρει περισσότερα περί του ζητήματος αυτού ας μας τα παραθέσει πρός κοινό όφελος!
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Παρ΄όλες τις γνώσεις μου γνωρίζω πώς το δίπλωμα ιεροψάλτη δίδεται στα 5 έτη .Ποτέ δεν μου αναφέρθηκε και απο τον δασκαλό μου κάτι παρόμοια περί 3 ετών !Αν κάποιος ξέρει περισσότερα περί του ζητήματος αυτού ας μας τα παραθέσει πρός κοινό όφελος!

Καλησπέρα.Το πτυχίο είναι σίγουρα στα 5 χρόνια.Στα 7 χρόνια είναι το δίπλωμα γιατί ο υποψήφιος καλείται να αποκτήσει στοιχειώδεις γνώσεις αρμονίας,θεωρίας και σολφέζ ευρωπαϊκής μουσικής.Συν το να αποκτήσει μια κάποια άνεση στην ορθογραφία Βυζαντινής Μουσικής,στο δημοτικό τραγούδι,σε μεταφορά στο πεντάγραμμο βυζαντινού μέλους κ.τ.λ.Άλλωστε τα παραπάνω-μαζί με άλλα βέβαια- αποτελούν και διδακτέα ύλη για την απόκτηση διπλώματος.Εκτός και αν τα τελευταία 15 χρόνια έχει κάτι αλλάξει οπότε ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη.
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Απότι γνωρίζω αρκετά Ωδεία στην Ελλάδα δίνουν Πτυχίο Ιεροψάλτου μετά από 3-ετή φοίτηση.


Το μόνο ωδείο το οποίο γνωρίζω όπου κάτι κάνει στα 3 έτη είναι το Αττικό ωδείο το οποίο και πάλι όμως δεν δίδει πτυχίο απλά ο τίτλος του προγράμματος λέγεται ψαλτική τέχνη έχει διάρκεια 3 έτη αλλά!! ΔΕΝ σε κατοχυρώνει.Κατ΄εμέ αν θα μπορούσατε να μας πείτε αυτά τα ωδεία θα μου ήταν προσωπικά ενδιαφέρον να τα μάθω,αν και νομίζω και άλλοι θα το ήθελαν.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Το μόνο ωδείο το οποίο γνωρίζω όπου κάτι κάνει στα 3 έτη είναι το Αττικό ωδείο το οποίο και πάλι όμως δεν δίδει πτυχίο απλά ο τίτλος του προγράμματος λέγεται ψαλτική τέχνη έχει διάρκεια 3 έτη αλλά!! ΔΕΝ σε κατοχυρώνει.Κατ΄εμέ αν θα μπορούσατε να μας πείτε αυτά τα ωδεία θα μου ήταν προσωπικά ενδιαφέρον να τα μάθω,αν και νομίζω και άλλοι θα το ήθελαν.


τι ακριβως να κατοχυρώσει ;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το μόνο ωδείο το οποίο γνωρίζω όπου κάτι κάνει στα 3 έτη είναι το Αττικό ωδείο το οποίο και πάλι όμως δεν δίδει πτυχίο απλά ο τίτλος του προγράμματος λέγεται ψαλτική τέχνη έχει διάρκεια 3 έτη αλλά!! ΔΕΝ σε κατοχυρώνει.Κατ΄εμέ αν θα μπορούσατε να μας πείτε αυτά τα ωδεία θα μου ήταν προσωπικά ενδιαφέρον να τα μάθω,αν και νομίζω και άλλοι θα το ήθελαν.

Εάν θυμάμαι καλά το Ελληνικό Ωδείο (Αθηνών) είχε τη δεκαετία του ᾽90 ένα τέτοιο πρόγραμμα. Πάνε χρόνια όμως, ίσως κάνω λάθος ή τα πράγματα έχουν αλλάξει από τότε.
 
Απότι γνωρίζω αρκετά Ωδεία στην Ελλάδα δίνουν Πτυχίο Ιεροψάλτου μετά από 3-ετή φοίτηση. Ανοίγω αυτό το θέμα σχετικά με το επίσημο πρόγραμμα διδασκαλίας του προγράμματος αυτού. Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για την ύλη των τριών πρώτων ετών διδασκαλίας από το Επίσημο πρόγραμμα για Πτυχίο Βυζαντινής Μουσικής (5 χρόνια).

Το θέμα αυτό μου δίνει αφορμή να αναφερθώ γενικά σε μία τάση που έχουν αρκετοί που γνωρίζω . Πλέον έχει πέσει όλη η προσοχή μας στο πόσα χρόνια θέλει κάποιος να πάρει πτυχίο αντί να κοιτάξουμε να μάθουμε καλά αυτά τα οποία θα ψέλνουμε. Το θέμα δεν είναι αν θα πάρει κάποιος πτυχίο στα 2 ή στα 10 χρόνια. Το θέμα είναι να ξέρει όντως να ψέλνει και να μην έχει το πτυχίο για να λέει ότι το έχει. Αν και μαθητευόμενος ακόμα, έχω ψάλει με πτυχιούχους ιεροψάλτες από τους οποίους διάβαζα πιο εύκολα τις μουσικές γραμμές. Γι' αυτό ας μην βιάζονται πολλοί από εμάς να πάρουν το ''χαρτί'', εάν δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.
Φιλικά :)
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Παρ΄όλες τις γνώσεις μου γνωρίζω πώς το δίπλωμα ιεροψάλτη δίδεται στα 5 έτη .Ποτέ δεν μου αναφέρθηκε και απο τον δασκαλό μου κάτι παρόμοια περί 3 ετών !Αν κάποιος ξέρει περισσότερα περί του ζητήματος αυτού ας μας τα παραθέσει πρός κοινό όφελος!

Το Πτυχίο Β.Μουσικής όταν μελετά και αποδίδει ο μαθητής είναι 5 χρόνια. Ενώ το Δίπλωμα αν συνεχίσει θέλει τι λιγότερο 2 χρόνια. Και ερωτώ.. τα μαθήματα απο το ταμείο Ανθολόγίας Εσπερινού,Ορθρου,Θ.Λειτουργίας πότε θα τα κάνει ο σπουδαστής?( Κεκραγάρια Δαμασκηνού,Ανοιξανταρια Κουκουζέλη,Χερουβικά Πετρου μετά κράτήματος,Ροδον το αμάραντον οχτώηχο,Εωθινά Ιακώβου,πλυέλεοι Γρηγορίου(επι τον ποταμόν)Με ποια ύλη δίνουν Διπλώματα?
 
Last edited:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Το θέμα αυτό μου δίνει αφορμή να αναφερθώ γενικά σε μία τάση που έχουν αρκετοί που γνωρίζω . Πλέον έχει πέσει όλη η προσοχή μας στο πόσα χρόνια θέλει κάποιος να πάρει πτυχίο αντί να κοιτάξουμε να μάθουμε καλά αυτά τα οποία θα ψέλνουμε. Το θέμα δεν είναι αν θα πάρει κάποιος πτυχίο στα 2 ή στα 10 χρόνια. Το θέμα είναι να ξέρει όντως να ψέλνει και να μην έχει το πτυχίο για να λέει ότι το έχει. Αν και μαθητευόμενος ακόμα, έχω ψάλει με πτυχιούχους ιεροψάλτες από τους οποίους διάβαζα πιο εύκολα τις μουσικές γραμμές. Γι' αυτό ας μην βιάζονται πολλοί από εμάς να πάρουν το ''χαρτί'', εάν δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις.
Φιλικά :)

Λόγω αυτής της βιασύνης υπάρχουν και κάποιοι που ούτε να σταθούν δεν μπορούν σε αναλόγιο και ας κατέχουν και πτυχίο ή και δίπλωμα ακόμα.Μη ξεχνάμε πώς :Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι
θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Έλεος!! Δόθηκαν αρκετά... Πτυχία με Εωθινά από το Αναστασηματάριο του Ιωάννου και Διπλώματα με χερουβικο του α' ήχου του Φωκαέως! Φτάνει πια!!

Οι γνώσεις.. ή οι τίτλοι μας ενδιαφέρουν?
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Παρ΄όλες τις γνώσεις μου γνωρίζω πώς το δίπλωμα ιεροψάλτη δίδεται στα 5 έτη .Ποτέ δεν μου αναφέρθηκε και απο τον δασκαλό μου κάτι παρόμοια περί 3 ετών !Αν κάποιος ξέρει περισσότερα περί του ζητήματος αυτού ας μας τα παραθέσει πρός κοινό όφελος!

Κανονικά είναι 5 έτη για το πτυχίο ΒΜ και άλλα 2 για το δίπλωμα..αλλά αν έχεις παρακολουθήσει ιδιαίτερα μαθήματα ή τα παίρνεις εύκολα τότε μπορείς να δώσεις κατατακτήριες και να δώσεις πτυχίο σε λιγότερα έτη..επίσης χρειάζεται απολυτήριο λυκείου..αυτό δεν το καταλαβαίνω τι συνάφεια μπορεί να έχει αν κάποιος έχει μουσική έφεση..μόνο για την γνώση της αρχαίας ελληνικής δικαιολογείται..είναι γεγονός ό,τι στα αρχαία χρόνια τους ενδιέφερε πρωτίστως οι γνώσεις και μετά οι περγαμηνές..τώρα έχουν μάλλον αντιστραφεί τα δεδομένα για τους περισσότερους..
 
Καλημέρα σας!
Μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος ποια ακριβώς είναι τα μαθήματα ευρωπαϊκής μουσικής που απαιτούνται για το πτυχίο βυζαντινής μουσικής?
 

tzark

Μέλος
ΠΤΥΧΙΟΝ ΙΕΡΟΨΑΛΤΟΥ

ΩΔΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΣΧΟΛΗ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

Εγγραφή έτος 1999-2000 στην Γ' τάξη της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής φοιτήσας επι τριετίαν και περατώσας τα υπο του αρθρου 4 της 10ης Νοεμβρίου 1936 Διατάγματος τα παρακάτω μαθήματα:

Υμνολογία
Λειτουργική
Τυπικόν
Ιστορία Βυζαντινής Μουσικής
Απαγγελία Εκκλ. Αναγνωσμάτων
Θεωρία της Ευρωπαικής Μουσικής
Σολφέζ
Μονωδία

Εξεταστική Επιτροπή > Λ. ΚΟΥΖΗΝΟΠΟΥΛΟΣ , Λ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ , Μ. ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ , Κ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ , Α. ΒΟΥΡΛΗΣ
 

benediktos

Βενέδικτος Γαρουφαλής
Αυτό το πτυχίο σας έχει θεώρηση του Υπουργείου Πολιτισμού;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Καλημέρα σας!
Μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος ποια ακριβώς είναι τα μαθήματα ευρωπαϊκής μουσικής που απαιτούνται για το πτυχίο βυζαντινής μουσικής?
Θεωρία και Σολφέζ τάξεις 3.
 
Top