«Την ωραιότητα» κατ'εκτέλεσιν K.Πρίγγου

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πρόσφατα αναρτήθηκε από τον αγαπητό Βαγγέλη Σφακιανάκη απομαγνητοφώνηση ηδύμολπης και έντεχνης εκτέλεσης του τροπαρίου από τον αείμνηστο Στανίτσα.
Ωστόσο, η εκτέλεση του Μεγίστου Πρίγγου κρίνεται (από τον γράφοντα) ανυπέρβλητη για την απλότητα, την ηγεμονικότητα και την στιβαρότητά της. Για το λόγο αυτό, παρατίθεται μια απόπειρα καταγραφής της, συνοδευόμενη από την σχετική ηχογράφηση (Πατριαρχείο, μάλλον 1957).

Σημείωση: η παρούσα εκτέλεση δεν απέχει ιδιαίτερα από την καταγραφή-παράθεση του τροπαρίου από τον Β.Νικολαίδη (σελ. 75-77 του PDF).
 

Attachments

  • Pringos_Tin_Oraiotita.pdf
    140.2 KB · Views: 694
  • Pringos_Tin_Oraiotita_1957.mp3
    4.3 MB · Views: 392

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ποιο ειναι το μικρο παιδι που ακουγεται τοσο σε αυτη την ηχογραφηση αλλα κ σε αλλες του Πριγγου στο Πατριαρχειο???:confused:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μεγαλοπρεπέστατα ταπεινό άκουσμα. Ευχαριστούμε θερμότατα.

ΥΓ Ο Θεός ας μου συχωρέσει την αυθάδεια: ευχήθηκα να μην ήταν εκεί αυτό το ευλογημένο παιδάκι....
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Δημήτριε το Μπράβο είναι ελάχιστο, προκειμένου να επιβραβεύσει και να αναδείξει τέτοιες προσπάθειες!

Ό,τι και να πω φαντάζει λίγο και μικρό.

Απλά, συνέχισε έτσι!!! :wink::)
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Πρόσφατα αναρτήθηκε από τον αγαπητό Βαγγέλη Σφακιανάκη απομαγνητοφώνηση
ηδύμολπης
και έντεχνης εκτέλεσης του τροπαρίου από τον αείμνηστο Στανίτσα.
Ωστόσο, η εκτέλεση του Μεγίστου Πρίγγου κρίνεται (από τον γράφοντα) ανυπέρβλητη για την απλότητα, την ηγεμονικότητα και την στιβαρότητά της. Για το λόγο αυτό, παρατίθεται μια απόπειρα καταγραφής της, συνοδευόμενη από την σχετική ηχογράφηση (Πατριαρχείο, μάλλον 1957).

Σημείωση: η παρούσα εκτέλεση δεν απέχει ιδιαίτερα από την καταγραφή-παράθεση του τροπαρίου από τον Β.Νικολαίδη (σελ. 75-77 του PDF).

Μεγιστους τεχνιτες ψαλτες , εχει αναδειξει αρκετους η γνησια Πατριαρχικη παραδοση ! Οταν ομως μια μερα ο γιος μου με ρωτηση τι σημαινει η λεξη ηδυμολπος , του εχω μια και μοναδικη απαντηση : Θρασυβουλος Στανιτσας !!!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Δέον όπως προστεθεί η διατονική φθορά του Νη άνωθεν της μαρτυρίας στο τέλος του "εξίσταμαι" (σελ. 2, 6η σειρά), ώστε να λυθεί ο πλ.Β'. Ευχαριστώ.
 
Top