Ντουμπλαρισμένες ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη;

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
(απο άλλη συζήτηση)

...Επίσης, το χορωδιακό χερουβικό σε ήχ. πλ. α' δεν είναι του Πρίγγου, αλλά μάλλον του Ναυπλιώτου, καθώς το ψάλλει σε κάποια ηχογράφηση. Θα το ανέβαζα, αλλά το έχω ντουμπλαρισμένο με soprano, ενώ έχω ακούσει ότι στην κανονική ηχογράφηση δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.

Γιάννη, είσαι σίγουρος οτι πρόκειται για ντουμπλάρισμα με σοπράνο; Άλλοι λένε οτι είναι παιδί. Αν μπορείς ανέβασέ το και ας είναι και ντουμπλαρισμένο γιατί δεν το έχουμε στο Αναλόγιον. Σε ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Του λόγου το αληθές:

View attachment NAYPLIOTHS - XEROYBIKON, HX. PL. A'.mp3

Το πέρασα παλαιότερα με πρόχειρο κασετόφωνο και με DOLBY, εξ' ου και ο ακόμα χειρότερος απ' την κασέτα ήχος. Εμένα δε μου φαίνονται παιδάκια. Πάντως, υπομονή! Μες στο 2008 θα έχουμε στα χέρια μας την έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και εκεί θα τα δούμε όλα!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Του λόγου το αληθές:

View attachment 2518

Το πέρασα παλαιότερα με πρόχειρο κασετόφωνο και με DOLBY, εξ' ου και ο ακόμα χειρότερος απ' την κασέτα ήχος. Εμένα δε μου φαίνονται παιδάκια. Πάντως, υπομονή! Μες στο 2008 θα έχουμε στα χέρια μας την έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και εκεί θα τα δούμε όλα!

Σοπράνο πρέπει να είναι...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολύ σπάνια η ηχογράφηση! Ευχαριστούμε πολύ.

Πιθανότατα πρόκειται για αυτό τον δίσκο- το εξώφυλλό του είχε από καιρό δημοσιεύσει ο Δημήτρης


Το ντουμπλάρισμο αλλού μοιάζει να είναι από sopranos, αλλού από παιδάκια!

Προσέξτε πώς αλλάζει στο Ως τον βασιλέα κ.ε. σε πλ. του δ'. Αρκετά δυτικότροπη η εκτέλεση!

ΥΓ Θυμάμαι να έχω ακούσει ένα τριάδι πλ. δ. από τον Ναυπλιώτη, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ξέρει κανείς αν υπάρχει άλλο χερουβικό ηχογραφημένο με τη φωνή του;
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Του λόγου το αληθές:

View attachment 2518

Το πέρασα παλαιότερα με πρόχειρο κασετόφωνο και με DOLBY, εξ' ου και ο ακόμα χειρότερος απ' την κασέτα ήχος. Εμένα δε μου φαίνονται παιδάκια. Πάντως, υπομονή! Μες στο 2008 θα έχουμε στα χέρια μας την έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και εκεί θα τα δούμε όλα!

Και βεβαια ειναι αυτο που γνωριζουμε ως ''Χερουβικον Χορωδιακον Πριγγου''
και το οποιο ειχε ψαλλει και στο περιφημο ιωβηλαιο του στην πολη , σαν δικη του (του Πριγγου) συνθεση . Εκτος και αν δεν εγνωριζαν οι Κων-λιτες ποιανου συνθεση ηταν .
Παντως οποιου και να ειναι ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ηχογραφηση .
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Παιδάκια είναι φυσικά. Τα κανοναρχάκια του πατριαρχικού αναλογίου. Και δεν είναι μόνον ένα. Παιδάκια άλλωστε υπάρχουν και σε άλλες εγγραφές του Ναυπλιώτη. Από το τριάδι και μετά ψάλλει ο Πρίγγος, ενώ ο Ναυπλιώτης είτε ισοκρατεί, είτε ψάλλει κατ' αντιφωνίαν!

Όσο για την έκδοση του Ναυπλιώτη από το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, πιο πιθανόν είναι να προλάβουμε την... δευτέρα παρουσία παρά να δούμε ποτέ την έκδοση αυτήν!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω πληροφόρηση ότι θα κυκλοφορήσουνε μέσα στη χρονιά. Και επίσης, όπως σας είπα, γνωστός μου μου είπε ότι το έχει χωρίς ντουμπλάρισμα, οπότε δεν είναι τα παιδάκια του αναλογίου. Προσπαθήστε να απομονώστε στο μυαλό σας τη φωνή του Ναυπλιώτη και θα το ακούσετε βυζαντινότατο και καλλιτεχνικότατο.
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Υπάρχουν κάποιοι δίσκοι -δεν ξέρω επι πλέον λεπτομέρειες, που θεωρούνται απο πολλούς οτι είναι του Ναυπλιώτη, αλλά δεν είναι...
Ο Ναυπλιώτης ουδέποτε έλεγε χερουβικά -όπως λένε άνθρωποι που τον έξησαν και τον άκουσαν, στο στύλ του μινόρε ή του Πλ.δ' του Πρίγγου...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η φωνή είναι του Ναυπλιώτη, οι αναλύσεις θυμίζουνε Ναυπλιώτη και ο εκφωνητής προλογίζει Ναυπλιώτη και Πρίγγο. Γιατί να αμφιβάλλουμε;
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Υπάρχει και μια προεισαγωγή του Ναυπλιώτη για το χωροδιακό χερουβικό, που συνήθως δεν περιλαμβάνεται στα βιβλία
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εμένα δε μου φαίνονται παιδάκια. Πάντως, υπομονή! Μες στο 2008 θα έχουμε στα χέρια μας την έκδοση του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και εκεί θα τα δούμε όλα!

Γιάννη (ή όποιος άλλος άκουσε τα νεοεκδοθέντα), μπορούμε πλέον να απαντήσουμε τις ερωτήσεις αυτού του θέματος;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
...βγάζουμε την ουρά μας απ' έξω κύριε Διαχειριστά ή εμένα με φαίνεται;;;;:p

Το θέμα δεν είναι τι Σε φαίνεται, αλλά τί Σε ακούγεται...


Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
...και με ακούγεται και με φαίνεται και με μυρίζεται...

εγώ φοβάμαι ότι η μια ηχογράφηση είναι από πρόβα, και εκ παραδρομής παρεισέφρυσε. Ο... ισοκράτης δεν είναι και στην καλύτερή του...

Δ.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει και μια προεισαγωγή του Ναυπλιώτη για το χωροδιακό χερουβικό, που συνήθως δεν περιλαμβάνεται στα βιβλία

Ο αείμνηστος Β.Νικολαΐδης μάς έκανε γνωστές (βλ. "Χερουβικά") 2 (προ)εισαγωγές :

1) Εισαγωγή Χερουβικού σε πλ.Α΄, Ι.Ναυπλιώτου ("Οι τα Χερουβίμ μυστικώς"). Δεν υπάρχει (η) συνέχεια.

2) Προεισαγωγή στο Χορωδιακό Χερουβικό του Κ.Πρίγγου σε πλ.Α΄ (συλλαβή "Οι"). Αφήνει να εννοηθεί πως και η Προεισαγωγή αποδίδεται στον Κ.Πρίγγο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
...βγάζουμε την ουρά μας απ' έξω κύριε Διαχειριστά ή εμένα με φαίνεται;;;;:p

Απλά δεν έχω αγοράσει ακόμα τους δίσκους και δεν έχω διαβάσει το φυλλάδιο για να πώ τη γνώμη μου. Γι' αυτό ρώτησα. Δεν πειράζει, θα περιμένω.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο συνοδευτικό φυλλάδιο της έκδοσης του κ. Αλυγιζάκη αναφέρεται οτι [στην εποχή του Ναυπλιώτη] «εμφανίζεται στον πατριαρχικό χώρο μια καινοφανής ψαλτική ερμηνεία, η οποία όμως εγκεντρίζεται κατάλληλα στο γενικότερο ύφος της Μεγάλης Εκκλησίας. Πρόκειται κυρίως για μελωδίες της Θείας Λειτουργίας όπως είναι ο χερουβικός ύμνος και τα λειτουργικά, στα οποία μάλιστα τον συνοδεύουν μικροί μη μεταφωνηθέντες κανονάρχες.» [...] « έτσι προκύπτουν οι συγκεκριμένες δραστηριότητές του ώς απάντηση στις προτροπές για τη δημιουργία ευρύτερων μουσικών χορών στον Πατριαρχικό ναό».

Γιάννη, από πού προέρχεται η πληροφορία για ντουμπλάρισμα με σοπράνο και την ύπραξη της ίδιας ηχογράφησης χωρίς ντουμπλάρισμα; Θα ήταν χρήσιμο εάν ο κ. Αλυγιζάκης έδινε στοιχεία για το χαρακτηρισμό που δίνει στη μελέτη του ή εάν πρόκειται απλά για υπόθεσή του. Παραμένει το μυστήριο... ιδιαίτερα με τις δυσκολίες ηχογράφησης της εποχής. Πρόκειται για ζωντανή ηχογράφηση; Φέρανε χορωδία με μη μεταφωνηθέντες κανονάρχες στο στούντιο; Ποιός ξέρει.
 
Top