Γιατί μου ζητάει να συνδεθώ όταν είμαι ήδη συνδεδεμένος;

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
...γιατί συνδεεται με το www.analogion.com και εκει μου λέει ότι πρεπει να συνδεθώ ενώ είμαι ηδη συνδεδεμενος. στην παραπανω διευθυνση δεν ισχυουν οι ιδιοι κωδικοι με τους οποιους ειμαι στο ψαλτολογιον? πρεπει να κανω κατι αλλο?

Τα κάνει καμιά φορά αυτά το forum.

Αυτό γίνεται επειδή το πρόγραμμα πλοήγησης συνδέει και "θυμάται" τα στοιχεία σου μόνο με τη διεύθυνση που χρησιμοποίησες για να επισκεφτείς το φόρουμ. Εάν χρησιμοποίησες analogion.com/forum για να συνδεθείς και μετά επισκεφτείς ένα σύνδεσμο/επισύναψη που είναι με psaltologion.com (το οποίο είναι συνώνυμο του analogion.com/forum) θα σου ξαναζητήσει κωδικό. Και το αντίστροφο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εάν χρησιμοποίησες analogion.com/forum για να συνδεθείς και μετά επισκεφτείς ένα σύνδεσμο/επισύναψη που είναι με psaltologion.com (το οποίο είναι συνώνυμο του analogion.com/forum) θα σου ξαναζητήσει κωδικό. Και το αντίστροφο.


Θερμή παράκληση πρός τά μέλη κυρίως πού ἀναρτοῦν συνημμένα ἀρχεῖα:

Γιά νά μήν ἔχουμε αὐτό τό πρόβλημα (τό ἔχω κάποιες φορές) μπορεῖτε νά καθιερώσετε νά συνδέεστε στό analogion.com/forum;
Ἄν εἶμαι μειοψηφία, πεῖτε νά τό ἀλλάξω ἐγώ.
Ἀλλά μᾶλλον πλειοψηφία εἶμαι.

ΥΓ. Ἄλλωστε αὐτή εἶναι ἡ ἀρχική διεύθυνση, πού μᾶς συνδέει καί ἱστορικά μέ τό analogion.com

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πάντως αὐτή τή στιγμή (ἔκανα καί ἐπανεκκίνηση) ἡ σύνδεσή μου στό www.analogion.com/forum μοῦ βγάζει τίς ἐπιγραφές τοῦ ἀγγλικοῦ φόρουμ καί τά ἑλληνικά "κινέζικα". Γι᾿ αὐτό συνδέθηκα καί ἀπάντησα μέ τό www.psaltologion.com.
Τό αὐτό συμβαίνει καί ὅταν συνδέομαι στό Ψαλτολόγιον ἀπό http://www.analogion.com/index-gr.html.
Πιστεύω νά εἶναι κάτι προσωρινό.

Συμβαίνει καί σέ σᾶς;

ΥΓ. Καί δέν μέ συνδέει μάλιστα. Γράφει: You have entered an invalid username or password.

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μέ συγχωρεῖτε γιά τήν ἀναστάτωση, πού δημιούργησα μέ τό προηγούμενο. Ἄλλωστε κατάλαβα ὅτι δέν συμβαίνει σέ κανέναν. Δέν μοῦ τό ἔκανε καί στό λάπτοπ.

Τί διεπίστωσα πῶς μοῦ εἶχε συμβεῖ, χωρίς νά ἔχω καταλάβει πῶς καί πότε ἔγινε;

Κάτω - κάτω στήν σελίδα, στήν καφέ μπάρα ἀριστερά, στό κουτάκι μέ τίς γλῶσσες, εἶχε ἐπιλεγεῖ English (US).

Σᾶς ἐνημερώνω, ἀφ᾿ ἑνός γιά τό ὅτι δέν ἔχω πρόβλημα τώρα καί ἀφ᾿ ἑτέρου νά τό ξέρετε ἄν συμβεῖ σέ κάποιον/κάποια.

Εὐχαριστῶ



ΥΓ. Δημήτρη, ἄν κρίνεις, διάγραψε.



 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Νά ἀναφέρω καί κάτι ἐπί τοῦ θέματος, πού διεπίστωσα ἐν ὅσῳ «ψαχνόμουν» πραγματικά, γιά τό τί μοῦ εἶχε συμβεῖ.

Ὅταν ἤμουν συνδεδεμένος μέ psaltologion.com, ὅλα τά συνημμένα ἀρχεῖα μου (ἠχητικά καί ἄλλα) ἔφεραν διεύθυνση psaltologion.com, ἐνῶ σίγουρα τά ἔχω ἀνεβάσει μέ analogion.com/forum. Ἔβλεπα καί ἄλλων ἀρχεῖα καί ὅλα ἦταν σέ psaltologion.com, κάτι πού δέν συμβαίνει πλειοψηφικά.
Τό πρόβλημα ἦταν ὅταν ὑπῆρχε παραπομπή σέ διεύθυνση (ἠχητικοῦ ἤ μηνύματος) μέ analogion.com/forum.

Ἔτσι φαίνεται, Δημήτρη, ὅτι γίνεται καί αὐτόματη μετατροπή ὀνομασίας συνημμένων, ἀναλόγως μέ τί συνδέεται ὁ καθένας. Ὁπότε τό «πρόβλημα» τοῦ θέματος, μᾶλλον ἔχει ἀντιμετωπισθεῖ καί συμβαίνει σέ λίγες ἤ εἰδικές περιπτώσεις.


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Για τους λιγότερο έμπειρους στους υπολογιστές, όσον αφορά στην σύνδεση στο forum όχι μέσω του analogion.com, αλλά άμεσα στο forum. Αυτό θα γίνει μία φορά:

1. Μπείτε στο http://www.analogion.com/ Δεξιά θα εμφανιστεί το λογότυπο της κοινότητας (τα γνωστά κοκοράκια).
2. Κάντε δεξιό κλικ πάνω τους και επιλέξτε "άνοιγμα δεσμού σε νέα καρτέλα" (πρέπει να είναι η δεύτερη επιλογή από πάνω προς τα κάτω). Οι χρήστες του internet explorer επιλέγουν "άνοιγμα σύνδεσης σε νέα καρτέλα". Πλέον θα ανοίξει μία νέα καρτέλα, στην οποία θα βλέπετε το forum χωρίς την αριστερή λίστα με τους συνδέσμους του analogion.com, δηλαδή το forum θα καλύπτει όλη τη σελίδα.
3. Εάν θέλετε πάντα να μπαίνετε "καθαρά" στο forum, χωρίς το πέρασμα από το analogion.com, ενώ βρίσκεστε στο βήμα 2, αποθηκεύστε τη σελίδα που ανοίξατε στους σελιδοδείκτες ή για τους χρήστες του internet explorer στα αγαπημένα σας.

Πλέον πατώντας τον σύνδεσμο που φτιάξατε, θα μπαίνετε στο forum χωρίς να περνάτε από το analogion.com, αλλά θα μπαίνετε αμέσως στο psaltologion.com. Μάλλον εφόσον μπαίνουμε έτσι στο forum και ανεβάζουμε τα αρχεία μας, δεν θα χρειάζεται όποιος θέλει να τα κατεβάσει να ξανασυνδέεται.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
3. Εάν θέλετε πάντα να μπαίνετε "καθαρά" στο forum, χωρίς το πέρασμα από το analogion.com, ενώ βρίσκεστε στο βήμα 2, αποθηκεύστε τη σελίδα που ανοίξατε στους σελιδοδείκτες ή για τους χρήστες του internet explorer στα αγαπημένα σας.
Σωστά.

Πλέον πατώντας τον σύνδεσμο που φτιάξατε, θα μπαίνετε στο forum χωρίς να περνάτε από το analogion.com, αλλά θα μπαίνετε αμέσως στο ...
www.analogion.com/forum/

...στο psaltologion.com
μπαίνουμε πληκτρολογώντας ἐξ ἀρχῆς www.psaltologion.com.

Μάλλον εφόσον μπαίνουμε έτσι στο forum και ανεβάζουμε τα αρχεία μας, δεν θα χρειάζεται όποιος θέλει να τα κατεβάσει να ξανασυνδέεται.
Ἄν κάποιος ἀνεβάζει, ὄντας συνδεδεμένος στό www.psaltologion.com, κάποιες φορές θά χρειάζεται νά ξανασυνδεόμαστε, ὅσοι συνδεόμαστε πάντα στό www.analogion.com/forum.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έκανα μόνιμη ανακατεύθυνση του psaltologion.com στο analogion.com/forum οπότε θα εξαλειφθεί αυτό το πρόβλημα. Μπορείτε πάντοτε να χρησιμοποιείτε οποιαδήποτε από τις δύο γραφές αλλά και οι δύο θα μεταφράζονται αυτόματα σε analogion.com/forum από το λογισμικό της ιστοσελίδας. Έπρεπε να το είχα κάνει εδώ και καιρό αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Πείτε μου εάν τυχόν εμφανιστούν προβλήματα από την αλλαγή αυτή.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ναί, για δοκίμασε τώρα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έκανα μόνιμη ανακατεύθυνση και του www.analogion.com σε analogion.com (χωρίς το www) ώστε πλέον όλοι οι σύνδεσμοι του φόρουμ θα μεταφράζονται σε http://analogion.com/forum... αυτόματα.

Πιθανόν να σας ζητήσει να επανασυνδεθείτε μετά από αυτή την αλλαγή. Ελπίζω όμως να λυθεί πλέον οριστικά αυτό το θέμα.

Εάν παρουσιαστούν προβλήματα πείτε μου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έκανα μόνιμη ανακατεύθυνση και του www.analogion.com σε analogion.com (χωρίς το www) ώστε πλέον όλοι οι σύνδεσμοι του φόρουμ θα μεταφράζονται σε http://analogion.com/forum... αυτόματα.

Πιθανόν να σας ζητήσει να επανασυνδεθείτε μετά από αυτή την αλλαγή. Ελπίζω όμως να λυθεί πλέον οριστικά αυτό το θέμα.

Εάν παρουσιαστούν προβλήματα πείτε μου.
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!??????????

Ταυτόχρονη ἀποστολή!!!!!!!!!!!!!

http://analogion.com/forum/showthread.php?p=85785#post85785
 
Top