Καλή Παναγία!

Status
Not open for further replies.

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καί σέ σένα καί τήν οἰκογένειά σου τά καλλίτερα Δημήτρη !!!

ΕΔΩ θά ὑποβάλλουμε τίς εὐχές μας καί στούς ἑορτάζοντες ;

Εὐχόμαστε ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ στόν Παναγιώτη Σόμαλη, Συντονιστή, καί σέ ὅλους τούς συνομωνύμους του, καθώς καί στίς Μαρίες καί Παναγιῶτες !!!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Βεβαίως... θα έστελνα άυριο αλλά γιατί όχι και από σήμερα! :) Χρόνια πολλά Παναγιώτη (Σόμαλη) και σε όλους τους Παναγιώτηδες, Παναγιώτες, Μαρίες και όλους όσους εορτάζουν αύριο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε οσες και οσους εορταζουν πολλες ευχες για Χρονια Πολλα & Καλα Και για ΟΛΑ τα μελη Καλη Παναγιά .

Στην επισυναψη οι ΜΑΪΣΤΟΡΕΣ .
 

Attachments

  • 14=4'58'' =ΜΑΪΣΤΟΡΕΣ=Παντανασσα Πανυμνητε(Γερμανου Νεων Πατρων) ΑΓΙΑ.mp3
    1.7 MB · Views: 21

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Χρόνια πολλά και ευλογημένα σε όλους, εορτάζοντες και μη. Και καλές διακοπές σε όσους μείναμε τελευταίοι :) ... :rolleyes:
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστώ αν και εγώ (όπως αναφέρω και στη σελίδα μου:wink:) εορτάζω 21/11.
Όπως έχω πει πολλές φορές η Βλάχα (και ορίτζιναλ καθότι Βλαχόφωνη εξ Ηπείρου :D) μητέρα μου "επέβαλλε" στο σπίτι τα έθιμά της σε πολλά πράγματα (είπαμε αφεντικό στο κάθε σπίτι είναι η νοικοκυρά:rolleyes:), μεταξύ αυτών και το πότε θα εορτάζω την ονομαστική μου εορτή! :)

Σε πολλά χωριά στις 21/11 η Παναγία ονομάζεται Μεσοσπορίτισσα, ευλογούνται πολυσπόρια και φυσικά ο χειμώνας βοηθάει σε οικογενειακές συγκεντρώσεις κλπ.

Καλό Δεκαπενταύγουστο! Χρόνια πολλά και καλά σε όλους.

Και όπως λέμε στα βλάχικα "Άνιι μουλτς κου σανατάτε σι χαράουα" (χρόνια πολλά με υγεία και χαρά)!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Χρόνια πολλά, καλή δύναμη σε όσους αγρυπνούμε (αλλά και σε όσους ψάλλουν αύριο), ευχές στους εορτάζοντες!

Υ.Γ.
Από εδώ. Ηχογράφηση ολοκλήρου του "Θεαρχίω νεύματι" του Ιακώβου και στίχων εκ του "Θεοτόκε Παρθένε". Ψάλλουν οι Δανιηλαίοι και ο Φιρφιρής στην Αγρυπνία της Μονής Ιβήρων. (αγνώστου έτους)

Κατεβάστε την από εδώ.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χρόνια πολλά σε όλους, διπλά στους εορτάζοντες. Καλή Παναγία και καλή δύναμη για απόψε κ αύριο. Ευχαριστούμε πολύ για τις ηχογραφήσεις!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητοί φίλοι (λιγο πριν ξημερώσει η μεγάλη γιορτή και πάμε στα αναλόγιά μας ο καθένας για τη διακονία του):

Χρόνια Πολλά σε όλους!

Η Παναγία μας να μας ευλογεί και να μας σκεπάζει, να μας αξιώνει να την ψάλλουμε με καθαρή καρδιά και να μας οδηγεί στην αγάπη του Υιού της.

Χρόνια Πολλά ειδικότερα στους:

Παναγιώτη Τζανάκο
stapaman (Σταύρο Παναγιώτη)
panosdohi (Παναγιώτης Παρασκευόπουλος)
panagiotis (Παναγιώτης Γαλάνης)
PanagiotisK (Κούβελος Παναγιώτης)
Ρουστέμη Παναγιώτη
pasapoun (Παναγιώτη Σαπουντζή)


(o συντονιστής μας Panagiotis γιορτάζει 21/11 αλλά και σε κείνον ανήκουν οι ευχές)

και όποιον άλλον ξέχασα στη βιασύνη μου...

Η Παναγία μας, όχι τυχαία ο πιο πονεμένος άνθρωπος επί γης, ας ανακουφίσει την οδύνη των ασθενών, όπως ευχήθηκε χθες και ο π. Μάξιμος, και ερμηνεύοντας τη σκέψη του λέω, ας δώσει δύναμη , κουράγιο και καλή μαρτυρία στον πολύ αγαπητό μας δοκιμαζόμενο αδελφό κυρ-Βαγγέλη Λιναρδάκη.
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Αγαπητοί φίλοι (λιγο πριν ξημερώσει η μεγάλη γιορτή και πάμε στα αναλόγιά μας ο καθένας για τη διακονία του):

Χρόνια Πολλά σε όλους!

Η Παναγία μας να μας ευλογεί και να μας σκεπάζει, να μας αξιώνει να την ψάλλουμε με καθαρή καρδιά και να μας οδηγεί στην αγάπη του Υιού της.

Χρόνια Πολλά ειδικότερα στους:

Παναγιώτη Τζανάκο
stapaman (Σταύρο Παναγιώτη)
panosdohi (Παναγιώτης Παρασκευόπουλος)
panagiotis (Παναγιώτης Γαλάνης)
PanagiotisK (Κούβελος Παναγιώτης)
Ρουστέμη Παναγιώτη
pasapoun (Παναγιώτη Σαπουντζή)


(o συντονιστής μας Panagiotis γιορτάζει 21/11 αλλά και σε κείνον ανήκουν οι ευχές)

και όποιον άλλον ξέχασα στη βιασύνη μου...

Η Παναγία μας, όχι τυχαία ο πιο πονεμένος άνθρωπος επί γης, ας ανακουφίσει την οδύνη των ασθενών, όπως ευχήθηκε χθες και ο π. Μάξιμος, και ερμηνεύοντας τη σκέψη του λέω, ας δώσει δύναμη , κουράγιο και καλή μαρτυρία στον πολύ αγαπητό μας δοκιμαζόμενο αδελφό κυρ-Βαγγέλη Λιναρδάκη.

....ευχαριστώ και γω με την σειρά μου και ανταποδίδω τις ευχες σε όλες και και όλους τους εορτάζοντες του ψαλτολογίου ....αλλά και στα αγαπημένα μέλη των οικογενιών τους ....διότι σας ενημερώνω ότι ....τους ''φάγαμε'' τους Γιώργηδες και τους Γιάννηδες.....εμείς οι Παναγιώτιδες, Παναγούλες,
Μαρίες , Δέσποινες ,κτλ.....

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Η Παναγία να σκέπει και να πρεσβεύει για όλους και όλες που σήμερα γιορτάζουν την πανήγυρή της και ιδιαίτερα για όσους και όσες επίσης έχουν την ονομαστική τους εορτή. Και επίσης ιδιαίτερα όλους τους ψάλτες που την ψάλλουν πάντοτε με σεβασμό και περισσή τέχνη. Η ταχεία αντίληψη και παρηγοριά της να είναι μαζί με τους δοκιμαζόμενους αδελφούς και φίλους και με τη μεσιτεία της να πετύχουμε όλοι το ποθούμενο. Χρόνια πολλά!
 

dimiandr

Aνδρινοπουλου Δημητρα
" Η Παναγία μας είναι η έκφραση της προστασίας και μεσιτείας. Ταυτίζεται με όλους όσοι υπέφεραν, με την ζωή του ανθρώπου μέσα σ'αυτό τον κόσμο."(Α. Σμέμαν). Ας πρευσβεύει λοιπόν, για όλον τον κόσμο που καταφεύγει στην αγγαλιά της. Ο Θεός μαζί μας και να αναπαύει τους παππούδες μας που μαρτύρησαν στον Πόντο. Δεν είμαι πόντια, αλλα έκλαψα όταν ο Δεσπότης της Δραμας τραγούδησε με την ποντιακή λύρα, στο μοναστηρι της Παναγιάς μας στον Πόντο..
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
" Η Παναγία μας είναι η έκφραση της προστασίας και μεσιτείας. Ταυτίζεται με όλους όσοι υπέφεραν, με την ζωή του ανθρώπου μέσα σ'αυτό τον κόσμο."(Α. Σμέμαν). Ας πρευσβεύει λοιπόν, για όλον τον κόσμο που καταφεύγει στην αγγαλιά της. Ο Θεός μαζί μας και να αναπαύει τους παππούδες μας που μαρτύρησαν στον Πόντο. Δεν είμαι πόντια, αλλα έκλαψα όταν ο Δεσπότης της Δραμας τραγούδησε με την ποντιακή λύρα, στο μοναστηρι της Παναγιάς μας στον Πόντο..

Ο οποίος γεννήθηκε στη Βέροια,διετέλεσε μεταξύ των άλλων ηγούμενος της Ι.Μ.Παναγίας Σουμελά στο Βέρμιο και α'αντιπρόεδρος του Δ.Σ.του ομωνύμου Πανελληνίου Ιδρύματος(1991-2005).
Και αυτά τα έγραψα γιατί ήταν ο Δράμας εκεί και όχι κάποιος άλλος.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Χρονια πολλα σε ολους και ιδιαιτερα στους εορταζοντες!!!...:)
Παντα με υγεια και ευτυχια!!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


«...Σιών· ἐν ταύτῃ τὰς κατακλίσεις τῶν ἱερῶν γονάτων τοῦ πανάγνου σώματος, αἱ πρὸς τοὔδαφος κατεστρωμέναι πλάκες διωλύγιον ἀνακράζουσι» (ἁγ. Ἀνδρέου Κρήτης (+ 740) Λόγος Εἰς τὴν Κοίμησιν τῆς Θεοτόκου β’ ἔκδ. P. G. τ. 97 στ. 1073Α).

«αἷμα σόν ἐστιν, ὅ τὰς ἁμαρτίας ἀποῤῥύπτει τοῦ κόσμου...σόν ἐστι σπλάχνον ἡ τοῦ Θεοῦ βασιλεία» (ἁγ. Νικολάου τοῦ Καβάσιλα (+ μετὰ τὸ 1391) Εἰς τὴν πάνδοξον Κοίμησιν τῆς Ὑπεραγίας δεσποίνης ἡμῶν καὶ παναχράντου Θεοτόκου § 13 ἔκδ. Νικολάου Καβάσιλα Ἡ Θεομήτορ 1989 σσ. 218, 220).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Θά ἤθελα νά εὐχηθῶ ἰδιαιτέρως
α) στόν κ. Παναγιώτη Γαλάνη, ὡς ἀνταπόδοσιν (ὅπως εἶχα γράψει)
β) στόν —ἀγαπητό μας πλέον— Παναγιώτη Σαπουντζῆ, πού ἐνῶ ἦταν χθές στόν ἑσπερινό καί μετά μιλήσαμε καί χαιρετηθήκαμε, ἐπειδή δέν θά ἐρχόταν σήμερα, μοῦ διέφυγε τελείως νά τοῦ εὐχηθῶ. —Ἀγαπητέ Παναγιώτη, ἀπό ἐδῶ τίς θερμότερες εὐχές μου, ὅ,τι ἐπιθυμεῖς καί «καλός πολίτης»! Καί
γ) στόν Παναγιώτη Κούβελο, πού ἔχει ἔρθει στό Ναό μας καί ἔχει ψάλλει κάποια Κυριακή (μᾶλλον Βασιλικό-πληκτο, τόν ὁποῖον καί μιμεῖται).

Θά ἤθελα νά προσθέσω στόν κατάλογο τόν Παναγιώτη Παπαδημητρίου, πού ἀπό χρόνια ἔχει προσφέρει πολλά μέ τήν ἱστοσελίδα του καί τό φόρουμ στήν ψαλτική καί τό τυπικό καί μέ τήν φιλοξενία τῶν λειτουργικῶν κειμένων τοῦ π. Leo.

Χρόνια πολλά σέ ὅλους καί ὅλες καί καλό Παράδεισο!!!​

 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis

Θά ἤθελα νά εὐχηθῶ ἰδιαιτέρως
α) στόν κ. Παναγιώτη Γαλάνη, ὡς ἀνταπόδοσιν (ὅπως εἶχα γράψει)......
Χρόνια πολλά σέ ὅλους καί ὅλες καί καλό Παράδεισο!!!​


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
....Θέλω να γνωρίζετε π.Μάξιμε ότι οι ευχές σας αποτελούν για μένα ιδιαίτερη ευλογία και τιμή ...
ευχαριστώ και πάλι...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Μετά από απουσία δύο εβδομάδων για επαγγελματικά ταξείδια και ολιγοήμερες διακοπές επέστρεψα στα διάφορα καθήκοντά μου (μεταξύ αυτών και στο φόρουμ!:)) Αν και όπως έχω αναφέρει εορτάζω την ονομαστική μου εορτή στα Εισόδια, εν τούτοις ευχαριστώ όλους όσους ευχήθηκαν τηλεφωνικώς και γραπτώς.

ΥΓ Η "παράξενη" για μένα ευχή "Καλή Παναγιά" που εδώ και λίγα χρόνια έχει γίνει πολύ της μόδας, γνωρίζει κανείς από ποια περιοχή της Ελλάδας προέρχεται; :confused:
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Μετά από απουσία δύο εβδομάδων για επαγγελματικά ταξείδια και ολιγοήμερες διακοπές επέστρεψα στα διάφορα καθήκοντά μου (μεταξύ αυτών και στο φόρουμ!:)) Αν και όπως έχω αναφέρει εορτάζω την ονομαστική μου εορτή στα Εισόδια, εν τούτοις ευχαριστώ όλους όσους ευχήθηκαν τηλεφωνικώς και γραπτώς.

ΥΓ Η "παράξενη" για μένα ευχή "Καλή Παναγιά" που εδώ και λίγα χρόνια έχει γίνει πολύ της μόδας, γνωρίζει κανείς από ποια περιοχή της Ελλάδας προέρχεται; :confused:

κατ΄αρχήν χρόνια πολλά κ.Παναγιώτη
και γώ αυτή την ευχή εδώ την πρωτοάκουσα(...μάλλον ..πρωτοδιάβασα...)
δεν ξέρω από που προέρχεται....χωρίς να έχω κανένα στοιχείο πιθανολογώ.....
μάλλον καλύτερα μου ταιριάζει ...για ευχή κάποιου από τους σύγχρονους αγίους μας (....Παισιο...Πορφύριο..Ιακωβο..κτλ...)...ή για μετάφραση ...κάποιας ξενόφερτης ευχής (...από Ρωσσία ...ίσως..) αν κάποιος γνωρίζει ας το καταθέσει...είναι πολλύ ενδιαφέρον....

...έκείνο που θέλω να καταθέσω στην αγάπη σας είναι ότι εμεις εδώ στο Άργος έχουμε έθιμο οι άγαμοι Παναγιώτιδες και Παναγιώτες να γιορτάζουν των Εισοδίων ....της επονομαζόμενης και Πορτοκαλούσας ....ενώ οι έγγαμοι....τον 15αύγουστο ...

Ισχύει κάποια τέτοια παράδοση σε άλλο μέρος της πατρίδας μας ;;;
 

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
(...)

ΥΓ Η "παράξενη" για μένα ευχή "Καλή Παναγιά" που εδώ και λίγα χρόνια έχει γίνει πολύ της μόδας, γνωρίζει κανείς από ποια περιοχή της Ελλάδας προέρχεται; :confused:

Ἀπὸ τὴν Κρήτη, δὲν εἶναι;
 
Status
Not open for further replies.
Top