Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Oμορφο το τραγουδι και η Κολλητηρη φωναρα!!....Αλλα, το ''Μια αγαπη δεν τελειωνει μ'ενα χωρισμο'',μιας και αυτο εχω ακουσει πρωτα,ειναι ολα τα λεφτα!!...:cool: (ταπεινη μου αποψη)
Γονιδης forever!!!...:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας

Ευχαριστίες πολλές!

Πριν καμιά 5ετία τουλάχιστον συμμετείχε η εν λόγω Λιβανέζα σε μια ωραιότατη εκπομπή της ΕΤ3 με Βενετία και Πόλη για την Άλωση νομίζω. Τραγούδησε καταπληκτικότατα και το Γιατί πουλί δεν κελαηδείς, κι ο Γιώργος, που μάλλον δε με θυμάται, ήταν στη χορωδία του Εν χορδαίς, με ένα σόλο στο Τρία καράβια αν δε με απατά η μνήμη μου...

Δ.
 
Last edited:

G.Kounatidis

Μέλος
Ευχαριστίες πολλές!

Πριν καμιά 5ετία τουλάχιστον συμμετείχε η εν λόγω Λιβανέζα σε μια ωραιότατη εκπομπή της ΕΤ3 με Βενετία και Πόλη για την Άλωση νομίζω. Τραγούδησε καταπληκτικότατα και το Γιατί πουλί δεν κελαηδείς, κι ο Γιώργος, που μάλλον δε με θυμάται, ήταν στη χορωδία του Εν χορδαίς, με ένα σόλο στο Τρία καράβια αν δε με απατά η μνήμη μου...

Δ.

Δε σε απατά, σε αντίθεση με τη δική μου...
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κάποτε ο μεγάλος Μίμης Πλέσσας είχε πει: "Δεν χρειάζονται πολλές νότες για ένα καλό τραγούδι ή μία καλή μουσική".
Το παρακάτω sound track από την ταινία "the last samurai" του μεγάλου Hans Zimmer κατ' εμέ το αποδεικνύει περίτρανα αυτό. Ακόμη κι αν δεν έχει ιδέα κανείς περί τίνος πρόκειται, ακόμη κι αν δεν είδε ποτέ την ταινία, δεν μπορούν να μην εμφανιστούν δάκρυα συγκίνησης σε τέτοια ακούσματα. Αυτή είναι τελικά πιστεύω η μαγεία της μουσικής...

Σας προτείνω να το ακούσετε όλο.
 

Attachments

  • The lost Samurai - A small meausuer.Mp3
    11 MB · Views: 93

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ισως αυτό που κάνω να γινεται πρώτη φορά εδώ και να ανάψει φωτιές αλλά θα το επιχειρήσω.Σας παραπέμπω λοιπόν απο αυτό το θέμα σε αυτό: http://www.psaltologion.com/showthread.php?p=48914#post48914
ΥΓ.Φυσικά τα λόγια δεν έχουν καμμιά σχέση με κοσμική μουσική και επίσης για τον φίλο μου τον Γιώργο θέλω να πω ότι ,αυτό που κάνω το κάνω έτσι σαν αστείο απο το οποίο βγαίνει και ένα μήνυμα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ισως αυτό που κάνω να γινεται πρώτη φορά εδώ και να ανάψει φωτιές αλλά θα το επιχειρήσω.Σας παραπέμπω λοιπόν απο αυτό το θέμα σε αυτό: http://www.psaltologion.com/showthread.php?p=48914#post48914
ΥΓ.Φυσικά τα λόγια δεν έχουν καμμιά σχέση με κοσμική μουσική και επίσης για τον φίλο μου τον Γιώργο θέλω να πω ότι ,αυτό που κάνω το κάνω έτσι σαν αστείο απο το οποίο βγαίνει και ένα μήνυμα.
Συμφωνώ με την κίνηση του αγαπητού Αντώνη και θα πρότεινα τέτοια ακούσματα να τοποθετούνται εδώ, όπου δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης καθώς αντικειμενικά δεν θεωρούνται παραδοσιακά. Έτσι, ούτε θα ανάβουν φωτιές, οι οποίες περισσότερο μας στεναχωρούν και μάλλον θόρυβος γίνεται, αλλά ούτε και θα χλευάζονται, από όλους εμάς, οι οποίοι εκτός του τάδε και του δείνα ακούσματος, είμαστε καθ' όλα αυστηροί και τέλειοι κλειδοκράτορες της παράδοσης :rolleyes: .

Υ.Γ. Πολύ φωνή πάντως!!!
 
Πιστός στο τρίπτυχο εκτελεστικής δεινότητας Παναγιωτίδης-Κολλητήρη-Cosar ανεβάζω ένα κομμάτι της μεγάλης κυρίας Σοφίας που η φωνή της είναι σαν τσιγκέλι που μου τραβάει την ψυχή στο υπερπέραν.
 

Attachments

  • 07 O KATIFES.mp3
    2.9 MB · Views: 31

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σήμερα έχω όρεξη.Εχω πιεί και μερικές ρακές.Ακούστε πραγματική κρητική μουσική απο τον Αρχοντα Τζιμάκη
 

Attachments

  • 03 Κομμάτι 3.mp3
    3 MB · Views: 12

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σας είπα έχω κέφια σήμερα.Ακούστε απο τον ίδιο το παρακάτω:
Αντώνη στην υγειά σου, να ζήσεις σαν τον Ψηλορείτη.
Επισυνάπτω ένα από τα αγαπημένα μου με τους 3 Μεγάλους, Λαυρεντία, Μπαξεβάνη & τον Φουσταλιερη, με το γνωστό Πέρδικα.
Καλή συνέχεια
Βασίλης
 

Attachments

  • 01 Πέρδικα ..... Μπαξεβάνης Λαυρεντία & Φουσταλιέρης.mp3
    4.6 MB · Views: 19

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος

Τον ανακάλυψα πρόσφατα και πριν μερικές μέρες είχα ανεβάσει αντίστοιχες ηχογραφήσεις εδώ και ομολογώ πως ξετρελάθηκα.

Έχουν κάτι το διαφορετικό αυτές οι εκτελέσεις, όχι όπως οι συνηθισμένες τουρκικές που κυκλοφορούν στο Ιστολόγιο.
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Σήμερα έχω όρεξη.Εχω πιεί και μερικές ρακές........

.......Παρομοίως...(...το παρομοίως πάει για τις ρακες...)και όταν ερθω ''είς ευατόν'' ....θέλω ν΄ακούω Νικολάκη......Παπάζογλου ...φυσικά.
 

Attachments

  • ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ - ΒΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΝΥΧΤΩΣΕΙ.mp3
    5 MB · Views: 11
  • ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ - ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ Α.mp3
    6.2 MB · Views: 10

oikonomou612

Νέο μέλος
καλησπερα, αν καποιος/α γνωριζει πως μπορω να βρω το μενεξεδες και ζουμπουλια ,
ας ενημερωσει ,ευχαριστω εκ των προτερων
 
Top