15. Μουσικὰ Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Ανεβάζω pdf με μελωδίες που επέλεξα σε Εσπερινό, Όρθρο, Θεία Λειτουργία.
Αν βρώ χρόνο θα ανεβάσω και τρία Στιχηρά ιδιόμελα των Αποστίχων σε σύντομον στιχηραρικόν μέλος.

Σημείωση: κάτι λείπει από την Στιχολογία του Εσπερινού από λάθος...
 

Attachments

  • 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ.pdf
    1.9 MB · Views: 4,462
  • 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΟΡΘΡΟΣ.pdf
    2.3 MB · Views: 3,006
  • 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΝ.pdf
    713.4 KB · Views: 1,505

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Αν βρώ χρόνο θα ανεβάσω και τρία Στιχηρά ιδιόμελα των Αποστίχων σε σύντομον στιχηραρικόν μέλος.

Τα περιμένω! Και το μεγάλο και ολίγον άχαρο (λόγω δ΄ ήχου) δοξαστικόν αποστίχων αν κυκλοφορεί σε σύντομο! :)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επισυνάπτεται ο Εσπερινός. Για τις ανάγκες μίας χορωδιακής ψαλμώδησης των ύμνων (λόγω συναυλίας των "Κρητών Μαϊστόρων"), η γραφή είναι λίγο ποιο αναλυτική απ' ότι συνηθίζω. Έπεται ο Όρθρος...
 

Attachments

  • Ακολουθία Κοιμήσεως της Θεοτόκου (Εσπερινός).pdf
    1.9 MB · Views: 23,880
  • Κοίμηση της Θεοτόκου (Εσπερινός).mel
    99.9 KB · Views: 888
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το κείμενο ξανανέβηκε με μία διόρθωση στο οκτάηχο δοξαστικό που μου επεσήμανε ο κ. Μπακαλούδης, τον οποίο θερμά ευχαριστώ. Να σημειώσω εδώ, ότι το δοξαστικό αυτό, έχει ιδέες όχι μόνο από τον Πρίγγο, αλλά και από τον Πέτρο Λαμπαδάριο και τον Στέφανο. Τα δε Προσόμοια, έχουν άρωμα από τις εκτελέσεις του δασκάλου μας. Ειδικά στο πανηγύρι ο δάσκαλος κάνει κάποια ψαλτικώς απίστευτα πράγματα. Τι να κάνουμε, άμα τόχεις...
 
Last edited by a moderator:

ixadin

Ηχάδιν
(λόγω συναυλίας των "Κρητών Μαϊστόρων"), η γραφή είναι λίγο πιο αναλυτική απ' ότι συνηθίζω.

Να ευχηθούμε ότι θα ανέβει κάποτε και με την γραφή που συνηθίζετε; (Είναι που έχουμε πανηγύρι)

Δεν ξέρω αν έχω δίκαιο αλλά τα κεκραγάρια του Ιακώβου δεν πέφτουν βαριά καλοκαιριάτικο; Τίποτα σε Κωνσταντίνο δεν είναι πιο ... επίκαιρο;
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Να σαι καλά Χρήστο σε ευχαριστούμε ο Θεός να σου ανταποδίδει το καλό που κάνεις με τα κείμενα!
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Να ευχηθούμε ότι θα ανέβει κάποτε και με την γραφή που συνηθίζετε; (Είναι που έχουμε πανηγύρι)
Και εγώ έχω. Ίσως ένας λόγος παραπάνω να το "εμπλουτίσουμε" :p.
Δεν ξέρω αν έχω δίκαιο αλλά τα κεκραγάρια του Ιακώβου δεν πέφτουν βαριά καλοκαιριάτικο; Τίποτα σε Κωνσταντίνο δεν είναι πιο ... επίκαιρο;
Γούστα είναι αυτά...
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης


Το κείμενο ξανανέβηκε με μία διόρθωση στο οκτάηχο δοξαστικό που μου επισύμανε ο κ. Μπακαλούδης, τον οποίο θερμά ευχαριστώ.

Κύριε Χρῆστο, εἶμαι ἐλάχιστος ἐγὼ νὰ κάνω διορθώσεις ἢ ὑποδείξεις στὰ κείμενά σου, ἁπλὰ μία ἐρώτησή σου εἶχα κάνει, γιὰ αὐτὸ ἐξ ἄλλου δὲν ἔγινε δημόσια ἀλλὰ μὲ προσωπικὸ μήνυμα.Ἡ προσφορά σου εἶναι ἀνεκτίμητη, καὶ σὲ ὑπερευχαριστοῦμε.
Μὲ ἀγάπη Χριστοῦ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αγαπητέ Αθανάσιε, όταν κάτι είναι γραμμένο λάθος, είναι λάθος όποιος κι αν το έγραψε :wink:. Επίσης, όταν κάποιος επισημαίνει κάποιο λάθος, όποιος κι αν είναι αυτός, ελάχιστος (δεν θα το έλεγα για σένα, από την συμμετοχή σου στην κοινότητα) ή μέγιστος, έχει δίκιο. Συγγνώμη αν σε "κάρφωσα" δημόσια :), αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικές οι παρατηρήσεις όλων και όπως αρκετοί με ευχαριστούν για τα κείμενα και γω τους ευχαριστώ για τις διορθώσεις. Είπαμε, για μένα υπάρχει μία ομαδικότητα και συνεργασία σε αυτό το θέμα. Όλ' αυτά είναι μία συλλογή του ψαλτολόγιου για τα μέλη του ψαλτολόγιου και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται.

Καλή συνέχεια.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
μήπως έχει κάποιος πρόχειρο το δοξαστικό από τον Κηλτζανίδη;;;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η ακολουθία του Όρθρου. Για άλλη μία φορά, ευχαριστώ τον π. Μάξιμο που με τα φυλλάδιά του έχει βοηθήσει και αυτές τις εργασίες.

Υ.Γ. Για να προλάβω τον Δημήτρη και τις πάντα εύστοχες παρατηρήσεις του που αφορούν στην ευταξία του forum, θα μπορούσα να βάλω την επισύναψη στο πρώτο μήνυμα, αλλά πολλές φορές όταν τα ονόματα των αρχείων μοιάζουν μεταξύ τους (ακόμα κι αν δεν είναι όμως εντελώς τα ίδια) εντούτοις κατά την επισύναψή τους, αντικαθιστούν το προηγούμενο αρχείο.
 

Attachments

  • Ακολουθία Κοιμήσεως της Θεοτόκου (Όρθρος).pdf
    1.6 MB · Views: 3,446
  • Κοίμηση της Θεοτόκου (Όρθρος).mel
    105.1 KB · Views: 379
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
μήπως έχει κάποιος πρόχειρο το δοξαστικό από τον Κηλτζανίδη;;;
Ιδού. Επίσης αν σε ενδιαφέρει, υπάρχει και η πιο γνήσια εκδοχή του Πέτρου χωρίς τις αναλύσεις του Κηλτζανίδη σε αυτή την εργασία.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Κοιμήσεως Πέτρου Λαμπαδαρίου Π. Κηλτζανίδου.pdf
    307.3 KB · Views: 1,238
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Έχοντας υπόψη μου αυτό το θέμα και χωρίς να έχω διαβάσει την εργασία του π. Κ. Παπαγιάννη, τόλμησα την μελοποίηση της υπακοής της εορτής. Εκ των υστέρων είδα ότι υπάρχουν και κοινά σημεία...:wink:
 

Attachments

  • Υπακοή Κοιμήσεως της Θεοτόκου.pdf
    72.1 KB · Views: 748
  • Κοίμηση της Θεοτόκου (Υπακοή)).mel
    6.4 KB · Views: 117
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έχοντας υπόψη μου αυτό το θέμα και χωρίς να έχω διαβάσει την εργασία του π. Κ. Παπαγιάννη, τόλμησα την μελοποίηση της υπακοής της εορτής.
Νά εἶσαι καλά Χρῆστο κι εὐχαριστοῦμε!

Ἐγώ δέν ἔγραψα ἀπό τό πρωί ἐδῶ, γιά νά μήν σοῦ χαλάσω τό θέμα· ἀλλά ἀφοῦ ἔγραψες, γράφω κι ἐγώ, γιά νά ἐπισημάνω τήν ψαλμωδία τῆς Ὑπακοῆς, ὅπως τό εἶχα γράψει καί στό φυλλάδιο πού μνημονεύεις [ἐδῶ]. Πρέπει νά κατευθυνθοῦμε σ᾿ αὐτό, τή στιγμή μάλιστα πού ἔχουμε περιοριστεῖ σέ α΄ καί γ΄ ᾠδές μόνον, καί ἡ ἀνάγνωση τῆς Ὑπακοῆς μεταξύ δύο μικρῶν συναπτῶν (ἤ ὄχι) καί ἡ ἐπακολουθοῦσα ἀνάγνωση τοῦ Κοντακίου κ.λπ., εἶναι κάτι τό «ψυχρό». Ἄλλωστε τίθεται ἀντί Μεσῳδίου Καθίσματος.

Τό ἄλλο πού ἤθελα νά παρατηρήσω εἶναι ὅτι στόν Ἅγιον Ὄρος, χάριν ἐναλλαγῆς, ψάλλεται στά πεντηκοστάρια Καὶ νῦν, Ταῖς τῆς Παναχράντου... (ΣΤ, σ. 575, ὑπ. 1076).

Κι ἐπειδή ἀναφέρθηκες σέ «ἀταξίες» σέ ἄλλο σου μήνυμα, ἐμεῖς στὀ β΄ ἀντίφωνο καί στό εἰσοδικό ψάλλουμε ἐφύμνιο «... ὁ ἐκ Παρθένου τεχθείς...» ἐκ τοῦ ΤΕ καί ΤΣ.


 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
π. Μάξιμος;44793 said:
Κι ἐπειδή ἀναφέρθηκες σέ «ἀταξίες» σέ ἄλλο σου μήνυμα, ἐμεῖς στὀ β΄ ἀντίφωνο καί στό εἰσοδικό ψάλλουμε ἐφύμνιο «... ὁ ἐκ Παρθένου τεχθείς...» ἐκ τοῦ ΤΕ καί ΤΣ.

Δεν ήθελα να γράψω και να μπώ σε τέτοιες λεπτομέρειες...
Κι εμείς ψάλλουμε εφύμνιο «... ὁ ἐκ Παρθένου τεχθείς...» στις Θεομητορικές Εορτές.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Τὸ θεοτοκίον (ὑπακοή 15/8) «Μακαρίζομέν σε πᾶσαι αἱ γενεαὶ...» (μεσονυκτικό, ἀκολουθία τραπέζης) ψάλλεται σὲ ἦχο πλ. δ’ (τυπικὸν Μεγάλης Ἐκκλησίας θ’-ι’ αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 1 σ. 105, χφ. Δρέσδης Α-104 τυπικὸν Μεγάλης Ἐκκλησίας ια’ αἰ. φ.180r, τυπικὸν μονῆς Εὐεργέτιδος ια’-ιβ’ αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 1 σ. 487, τυπικὸν Μεσσήνης τοῦ ἔτους 1131 ἔκδ. M. Arranz σ. 180, χφφ. Σινὰ 1094 ΤΑΣ ιβ’ αἰ. φ. 64r, Λειμῶνος 88 ΤΑΣ ιδ’ αἰ. φ. 100v, Λειμῶνος 3 μηναῖον Αὐγούστου ιε’ αἰ. φ. 270v).

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τὸ θεοτοκίον (ὑπακοή 15/8) «Μακαρίζομέν σε πᾶσαι αἱ γενεαὶ...» (μεσονυκτικό, ἀκολουθία τραπέζης) ψάλλεται σὲ ἦχο πλ. δʼ (τυπικὸν Μεγάλης Ἐκκλησίας θʼ-ιʼ αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 1 σ. 105, χφ. Δρέσδης Α-104 τυπικὸν Μεγάλης Ἐκκλησίας ιαʼ αἰ. φ.180r, τυπικὸν μονῆς Εὐεργέτιδος ιαʼ-ιβʼ αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 1 σ. 487, τυπικὸν Μεσσήνης τοῦ ἔτους 1131 ἔκδ. M. Arranz σ. 180, χφφ. Σινὰ 1094 ΤΑΣ ιβʼ αἰ. φ. 64r, Λειμῶνος 88 ΤΑΣ ιδʼ αἰ. φ. 100v, Λειμῶνος 3 μηναῖον Αὐγούστου ιεʼ αἰ. φ. 270v).
Εὐχαριστοῦμε Μανόλη. Νά συμπληρώσω καί στό ὑπό τοῦ J. Mateos ἐκδοθέν Τυπικὸν τῆς Μεγάλης Ἐκκλησίας (τ. Ι, 370).
Ἕνα τέτοιο προβληματισμό καί κάτι τέτοιες διαφορές (ὄχι σέ τέτοια ἔκταση πηγῶν) εἶχα ἐπισημάνει κι ἐδῶ στό πρῶτο μήνυμα τοῦ θέματος.

ΥΓ. Ὁ π. Κων. Παπαγιάννης δέν μποροῦσε ὅμως νά κάνει τίποτε ἄλλο (καθώς καί ὁ Χρῆστος), ἀπ᾿ ὅ,τι ἔβλεπε στό Μηναῖο, τή στιγμή πού σέ κανένα ἀπό τά ἐν χρήσει μουσικά βιβλία δέν ὑπάρχει τό μέλος τῶν Ὑπακοῶν τῶν ἑορτῶν.

 
Last edited:

nama_ia

Σαντορίνη
ΒΡΕΙΤΕ ΣΤΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΑ ΤΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΑΠΟΣΤΙΧΩΝ ΤΗΣ ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ «ΣΕ ΤΗΝ ΑΓΝΩΣ ΤΕΞΑΜΕΝΗΝ…», ΚΑΤΑ ΤΟ «ΣΕ ΤΟΝ ΑΝΑΒΑΛΟΜΕΝΟΝ…» ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ.
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟΝ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΤΟΥ 15ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΠΥΛΙΑΝΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥ, ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΥ «ΟΤΕ ΕΞΕΔΗΜΗΣΑΣ…».
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ.
ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΤΕ.
ΝΙΚΟΣ ΒΑΡΒΑΡΗΓΟΣ
ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
 

Attachments

  • SE THN AGNOS TE3AMENHN.pdf
    2 MB · Views: 1,340
Top