Των Αγίων Πατέρων 1996

Amanedes8

Active member
Απο Ελλαδα
 

Attachments

  • 01 Ton agion.mp3
    6.6 MB · Views: 340
  • 02 Doxologia.mp3
    1.5 MB · Views: 184
  • 03 Eirinika....Kyrie Eleison....apolytikia.mp3
    4.1 MB · Views: 175
  • 04 Trisagion Dynamis.mp3
    3 MB · Views: 224
  • 05 Apostolos.mp3
    4.9 MB · Views: 222
  • 06 Doxa Soi Kyrie.mp3
    698 KB · Views: 144
  • 07 Xeroubiko nx a.mp3
    5.9 MB · Views: 222
  • 08 Plirotika...Leitourgika.mp3
    7 MB · Views: 233
  • 09 Axion Estin.mp3
    3 MB · Views: 245
  • 10 Kyrie Eleison.mp3
    659.2 KB · Views: 131
  • 11 Eis Agios..Koinoniko.mp3
    6.5 MB · Views: 211
  • 12 Eidomen to fos.mp3
    609.8 KB · Views: 129
  • 13 Meta ton agion.mp3
    1.8 MB · Views: 172

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ωραίος συνάδελφε! Ο Κετσετζής είναι από τις καλύτερες φωνές και ταυτόχρονα σεμνός και μετρημένος, χωρίς να φείδεται στην εκτέλεση είτε κλασσικών είτε νεωτέρων θέσεων. Αν έχεις κι άλλα τέτοια βάλε μας!!
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Πράγματι ο Φώτης Κετσετζής είναι προικισμένος με ένα σπάνιο φωνητικό τάλαντο.Είναι όμως και ένας εξαίρετος άνθρωπος, σεμνός όπως τον χαρακτηρήσατε. Θυμούμαι όταν τον πρωτογνώρισα γύρω στο 1980 όταν έψαλλε στον Ι.Ν.Ευαγγελιστρίας Τήνου. Ενα απόγευμα στον Παρακλητικό Κανόνα όταν πλησίασα δειλά το ψαλτήρι, χωρίς να γνωρίζω μουσική, χωρίς να γνωριζόμαστε και μου έδωσε να ψάλλω κάποιες ωδές του Κανόνος. Στο τέλος με προέτρεψε να μάθω μουσική. Ομολογώ ότι σ’αυτόν οφείλω την μέχρι σήμερα πορεία μου. Βέβαια μπορεί να μη ήταν δάσκαλος μου λόγω μεγάλης αποστάσεως, όμως μέσα από τις κασσέτες του έμαθα πολλά, ώστε να μπορώ να λέω ότι είμαι μαθητής του. Είμαι ευτυχής διότι μας συνδέει μία βαθειά φιλία.
Πέρα από την ωραία φωνή ο Αρχων είναι και τέλειος ερμηνευτής. Κλασσικά μαθήματα που από κάποιους Ιεροψάλτες θα ακούγονταν (επιτρέψτε μου την έκφραση) λίγο ανιαρά, με την ερμηνεία του Φώτη Κετσετζή σαγηνεύουν τον ακροατή. Ομως και μαθήματα νεοτέρων μεγάλων διδασκάλων αλλά και δικές του συνθέσεις και διασκευές, καθηλώνουν τον ακροατή και έτσι ο Φώτης Κετσετζής, επιτυγχάνει τον σκοπό του Ιεροψάλτου που είναι να αναβιβάσει τον πιστό λαό του Θεού από των επιγείων εις τα επουράνια.
Δικαίως κατατάσσεται στους Μεγάλους Αρχοντας Πρωτοψάλτας της εποχής μας και είναι άξιος συνεχιστής της Βυζαντινής μας Παραδόσεως.
 

asma

Αντώνης Φάνης
Στην παραπάνω ηχογράφηση ποιανού συνθέτη είναι το Άξιον εστίν; Είναι πολύ ωραίο. Παρακαλώ όποιος το γνωρίζει να μας πει
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στην παραπάνω ηχογράφηση ποιανού συνθέτη είναι το Άξιον εστίν; Είναι πολύ ωραίο. Παρακαλώ όποιος το γνωρίζει να μας πει

Ειναι του Μισαηλ Μισαηλιδη σε ηχο βαρυ εναρμονιο μικτο . Προσωπικα εχω γραψει λειτουργικα πανω σε αυτο το Αξιον Εστιν .
 

asma

Αντώνης Φάνης
Αν κρίνω απ' όσα έχετε ανεβάσει στο ψαλτολόγιο κ. Βαγγέλη, θα είναι σίγουρα πολύ όμορφα. Αλλά για να τα ψάλλει κανείς όμως, πρέπει να έχει παπά που "να τα λέει τα γράμματα".
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αν κρίνω απ' όσα έχετε ανεβάσει στο ψαλτολόγιο κ. Βαγγέλη, θα είναι σίγουρα πολύ όμορφα. Αλλά για να τα ψάλλει κανείς όμως, πρέπει να έχει παπά που "να τα λέει τα γράμματα".

Εχεις δικιο για τον παπα . Ειναι λιγο ''μπερδεμα'' τα λειτουργικα αυτα , γιατι κινουνται σε τρεις ηχους και ο εκφωνων ιερεας μπερδευεται . Εκτος και αν ''τα λεει τα γραμματα'' (οπως γραφεις) .
 

phokaeus

Παλαιό Μέλος
Ποιό χερουβικό είναι αυτό; Το λεεί απ'έξω ο Άρχοντας;
 
Πολλές φορές αρέσκονται στα απ έξω χερουβικά ...
Ένα χερουβικό του κ. Φ.Κετσετζή σε α ήχο έχει συμπεριλάβει στο βιβλίο της Θ. Λειτουργίας ο κ. Σιαπερόπουλος .
Δεν το έχω πρόχειρα μπροστά μου αυτή την στιγμή να σου πω αν πρόκειται για το ίδιο .
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Πολλές φορές αρέσκονται στα απ έξω χερουβικά ...
Ένα χερουβικό του κ. Φ.Κετσετζή σε α ήχο έχει συμπεριλάβει στο βιβλίο της Θ. Λειτουργίας ο κ. Σιαπερόπουλος .
Δεν το έχω πρόχειρα μπροστά μου αυτή την στιγμή να σου πω αν πρόκειται για το ίδιο .

Δεν είναι το Χερουβικό που έχω στο βιβλίο μου της Θείας Λειτουργίας.
 
Last edited:
Top