Άξιον Εστίν, Μέλος Αρχαίον, Ήχ. β' (ΜΠΤ 77v)

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως το δηλώνω και στον τίτλο, είναι το "Άξιον Εστίν", μέλος αρχαίον, σε εξήγηση Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος, από τον κώδικα ΜΠΤ 705. Θα ανέβαζα και το αυτόγραφο του Χουρμουζίου, αλλά το έχω κομμένο στην άκρη (το συμπλήρωσα αντιπαραβάλλοντάς το με τον κώδικα). Το χειρόγραφο είναι δικό μου, από το καλοκαίρι του '06, αν θυμάμαι καλά. Η εξήγηση είναι εκτενέστερη από αυτή του Γρηγορίου που χρησιμοποιούμε όλοι. Προσωπικά προτιμώ του Γρηγορίου.
View attachment Aksion Estin Arxaion Hx b'.pdf
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο παλαιό Ψαλτολόγιον (σε άσχετο θέμα) είχαμε συζητήσει κάποια σχετικά εδώ. Απο εκείνη τη συζήτηση μεταφέρω:

Το ίδιο «Άξιον Εστίν» στη γραφή του Πέτρου Πελοποννησίου από τη διατριβή του Θωμά Αποστολόπουλου για τον Απόστολο Κώνστα. Το πρωτότυπο είναι είτε από τη συλλογή του Κ. Καλαϊτζίδη είτε από το χφ. Παντοκράτορος 207.

Το αυτόγραφο του Χουρμουζίου είναι εδώ με κάποιες παρεμβάσεις ισοκρατημάτων (άγνωστο σε μένα από ποιόν).
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το αυτόγραφο του Χουρμουζίου είναι εδώ με κάποιες παρεμβάσεις ισοκρατημάτων (άγνωστο σε μένα από ποιόν).
Την ίδια εκλογή από την Παπαδική σε εξήγηση του Χουρμουζίου έχω κι εγώ, με τα ίδια ισοκρατήματα. Πρέπει να είναι του Σουρλαντζή.
 
Top