Μεγάλη Τρίτη εσπέρας (Ισοκράτης - ηχολήπτης)

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πλησιάζοντας η Μεγάλη Εβδομάδα, κάναμε πρόβες για το τροπάριο της Κασσιανής.
Μεγάλη Τρίτη πρωΐ μου τηλεφωνεί ο Δάσκαλος...
-Νικολάκη, έλα από το σπίτι μου να πάμε μαζί στην εκκλησία γιατί θα πάρουμε το μαγνητόφωνο να ηχογραφήσουμε και εσύ ξέρεις να το χειριστείς. Φέρε μαζί σου το δικό σου μικρόφωνο, γιατί το δικό μου έχει πολύ κοντό καλώδιο και δεν φτάνει να το στερεώσουμε εκεί που πρέπει.
Φτάνουμε το απόγευμα στο Ναό, έστησα μαγνητόφωνο και μικρόφωνο, άρχισε η ακολουθία και μου λέει: "Θα αρχίσεις να γράφεις όταν σου πω!"
Είπε αργά και χαμηλά, αλληλουάριο, Ιδού ο Νυμφίος, και τα καθίσματα... ανεβάζοντας σταδιακά τις βάσεις. Στον κανόνα αφού είχε ζεσταθεί, γυρίζει προς το μέρος μου και μου λέει: "Τώρα πάτα να γράφει!"
Και φυσικά αισθανόμενος το λαιμό του καλά, είπε σε όλους μας να κάνουμε ... ισοκράτημα!
Και παρά τις πρόβες, τα είπε όλα μόνος του και φυσικά απ' έξω! Χειρόγραφο μόνο στο τροπάριο της Κασσιανής για να βλέπουμε τα ισοκρατήματα... Και μια οδηγία της τελευταίας στιγμής σε μένα. Στο σημείο της επανάληψης του "Φόβω εκρύβη" , χτύπα τον κάτω Γα στο ισοκράτημα.
Καλή ακρόαση λοιπόν και χαλάλι σας το 5ωρο αντιγραφής, μετατροπής και ανεβάσματος! Ελπίζω να άξιζε τον κόπο!
Δεν μπορώ όμως να μη ρίξω κι ένα μικρό καρφάκι και συμπαθάτε με!
Στο τροπάριο της Κασσιανής πόσες διέσεις του Γα ακούτε; Φτάνουν τα 10 δάχτυλα για το μέτρημα; Το θέμα αυτό είναι SOS, θα πέσει στις .... πανελλήνιες ....:D .
Υ/Γ Φίλοι, μη μου ζητήσετε χρονολογία, γιατί ουκ αν λάβετε παρά ... του μη έχοντος! Σίγουρα είναι προ του 1969.
 

Attachments

  • Μεγάλη Τρίτη Κανόνας.mp3
    3.9 MB · Views: 584
  • Τον νυμφώνα σου βλέπω.mp3
    1.2 MB · Views: 402
  • Αίνοι.mp3
    4.8 MB · Views: 542
  • Δόξα - Η αμαρτωλός.mp3
    1.8 MB · Views: 579
  • Απόστιχα - Σήμερον ο Χριστός.mp3
    2.2 MB · Views: 463
  • Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις.mp3
    20.5 MB · Views: 704

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;32297 said:
Ακόμα κι ο βήχας του στο Δόξα των αίνων μέσα στη χρονική αγωγή είναι! Αυτός ήταν ο Στανίτσας.

Θερμότατες ευχαριστίες για αυτό το ντοκουμέντο, κύριε Γιάννου! Πρόχειρα να πω ότι μου θυμίζει κασσέτες που κυκλοφορούνε και φέρουν το έτος 1968. Στην Κυρ. Βαΐων Εσπέρας στο αναβαίνω κάνει ένα ωραίο σαμπαχάκι, στη Μ. Τρίτη μετά το Τροπάριο της Κασιανής υπάρχει έντονο χειροκρότημα από το εκκλησίασμα. Φέρεται να έγινε αυτό τουλαχιστο το 1968. Δάσκαλε, σας θυμίζει τίποτε; Τη δε Μ. Παρασκευή το πρωί στο δοξαστικό των Αποστίχων έχουμε ένωση της φράσης υμνολογώ και την ταφήν σου συν τη Αναστάσει στον κάτω κε, για να αποδώσει μονοφωνάρικα το κραυγάζω.. Επειδή όμως έχουν γίνει πάμπολλες συρραφές, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν όλα αυτά ανήκουν α) στην ίδια Μ. Εβδομάδα και β) αν είναι όντως του 1968.

ΥΓ Αφού το 1967 ήταν στην Αμερική ο Άρχων, μας απομένει το έτος 1968. Αν ακουστεί κάπου το συναξάριο μπορούμε να το ελέγξουμε.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θερμότατες ευχαριστίες για αυτό το ντοκουμέντο, κύριε Γιάννου! Πρόχειρα να πω ότι μου θυμίζει κασσέτες που κυκλοφορούνε και φέρουν το έτος 1968. Στην Κυρ. Βαΐων Εσπέρας στο αναβαίνω κάνει ένα ωραίο σαμπαχάκι, στη Μ. Τρίτη μετά το Τροπάριο της Κασιανής υπάρχει έντονο χειροκρότημα από το εκκλησίασμα. Φέρεται να έγινε αυτό τουλαχιστο το 1968. Δάσκαλε, σας θυμίζει τίποτε; Τη δε Μ. Παρασκευή το πρωί στο δοξαστικό των Αποστίχων έχουμε ένωση της φράσης υμνολογώ και την ταφήν σου συν τη Αναστάσει στον κάτω κε, για να αποδώσει μονοφωνάρικα το κραυγάζω.. Επειδή όμως έχουν γίνει πάμπολλες συρραφές, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν όλα αυτά ανήκουν α) στην ίδια Μ. Εβδομάδα και β) αν είναι όντως του 1968.

Δημήτρη, στη συγκεκριμένη ηχογράφηση δεν υπάρχει χειροκρότημα. Αυτό είναι σίγουρο! Άρα πρέπει να είναι άλλη χρονολογία. Σ' ευχαριστώ!
 
Top