Συγκεντρωτικός Πίνακας Ηχογραφήσεων Κωνσταντίνου Πρίγγου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μια που παρατηρείται πλέον το φαινόμενο πολλά πράγματα να ξανα-ανεβαίνουν και να έχουμε χάσει τη μπάλα, είπα να καταρτίσω κάποιον πίνακα με όλες τις ηχογραφήσεις που έχουν ανεβεί από τον Κωνσταντίνο Πρίγγο και να περάσω στο ftp αυτές που είχα ανεβάσει στο mediafire, ώστε να εξυπηρετούνται όλοι. Και αρχίζω:

ΔΙΣΚΟΙ ΓΡΑΜΜΟΦΩΝΟΥ
Συμμετείχε συμψάλλοντας με τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη σε κάποιους δίσκους του τελευταίου στην Orfeon Records, πολλοί από τους οποίους ανέβηκαν εδώ. Μάλιστα, ψάλλει μόνος του το Αλληλουιάριο του Αποστόλου, το οποίο ανέβηκε εδώ κι εδώ.

Α' μέρος και Β' μέρος της α' όψεως ενός δίσκου της Odeon με ύμνους της Πεντηκοστής, φωτογραφίες του οποίου υπάρχουν εδώ.

ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ
19-9-1957, Οικία του καθηγητη Ιωακείμ Μαλαθούρα, συμμετέχει και ο Μανώλης Χατζημάρκος

Το "Πάτερ αγαθέ" ξανα-ανέβηκε ολόκληρο εδώ. Από την ίδια ηχογράφηση, το Δύναμις σε ήχο α' παθητικό που ψάλλει ο Χατζημάρκος με τον Πρίγγο ανέβηκε και εδώ, μαζί με άλλες εκτελέσεις του Χατζημάρκου.

Ηχογράφηση στην Περαχώρα στο Λουτράκι, μαζί με το Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο, 24-6-1958, την οποία ξανα-ανεβάζω στο ftp original και αποθορυβοποιημένη.

Ηχογραφήσεις στο ξενοδοχείο Cecil στο Λουτράκι που κατέγραψε ο Κωνσταντίνος Λαντίκας ανέβηκαν εδώ και από εμένα εδώ και σε ftp εδώ, αλλά δεν συμπίπτουν πλήρως τα περιεχόμενα των δύο εκδοχών. Επίσης, μια τρίτη εκδοχή υπάρχει στο μεγαλύτερο τμήμα από το δ' μέρος των ηχογραφήσεων του Άρχοντα στον Νεραντζή. που ανέβηκε εδώ.

Ηχογράφηση π. Σεραφείμ Φαράσογλου, 1959.
Τμήμα αυτής περιέχεται κι εδώ.

"Παντοκράτωρ Κύριε" - αφιέρωση στον Άρχοντα Υμνογράφο της Μ.τ.Χ.Ε. Ηλία Μπογδανόπουλο[/URL], από τον ιστοχώρο http://www.orthodoxhymns.net

Ηχογραφήσεις του Άρχοντα στον κ. Δημήτριο Νεραντζή κατά τη νοσηλεία του στο Νοσοκομείο Ευαγγελισμός. α' μέρος, β' μέρος, γ' μέρος, δ' μέρος. Από τις ηχογραφήσεις αυτές συμπληρώθηκαν και οι πλάγιοι ήχοι στο Αναστασιματάριο του Πρίγγου.

ΑΚΟΛΟΥΘΙΕΣ
ΠΡΙΓΓΟΣ - ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ
Αγ. Ιωάννου Προδρόμου, Αγ. Ιωάννης των Χίων


Όρθρος Μ. Δευτέρας 14-4-1957.
Την ανεβάζω για πρώτη φορά, αν και ανέβηκε και αλλού με πολύ άσχημη ποιότητα. Στην επεξεργασία αρκέστηκα στο να κόψω τα κομμάτια. Κανένα παράσιτο στη μέση της ηχογράφησης δεν πείραξα, κανένα φύσημα δεν αφαίρεσα. Είναι από κασέτα που μου έδωσε ο Άρχων Α' Δομέστιχος της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Μιλτιάδης Παππάς, τον οποίο και ευχαριστώ θερμότατα για την εμπιστοσύνη και την προσφορά του. Την κασέτα αυτή αντέγραψε από κασέτα του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Λεωνίδα Αστέρη, ο οποίος με τη σειρά του την έγραψε από τα πρωτότυπα καρούλια.

Μ. Τρίτη εσπέρας 16-4-1957 και Μ. Τετάρτη πρωί 17-4-1957.
Λείπουν κάποια λίγα κομμάτια της προηγιασμένης της Μ. Τετάρτης, η οποία, όμως, περιέχεται σε χαμηλότερη ποιότητα αλλά ολόκληρη εδώ.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΡΙΓΓΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Χρυσοσπηλιώτισσα, 6 Ιουλίου 1958
, η οποία παρουσιάστηκε και σε αυτήν την εκπομπή, από την οποία, όμως, έλλειπε το "Πολυχρόνιον", το οποίο και συμπληρώθηκε εδώ. Ανέβηκε και το Χερουβικό εδώ, σε πολύ καλύτερη ποιότητα εγγραφής από τα παραπάνω, με αφορμή την μουσική του καταγραφή από τον κ. Γιάννου.

Κυριακή 3-8-1958, Ι.Ν.Αγ.Νικολάου Βόλου, Ήχ. πλ. δ', την οποία και ξανα-ανεβάζω σε ftp εδώ, αλλά και εδώ, το τελευταίο από το αρχείο του κ. Λιναρδάκη, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά του.

Πανήγυρις Μεταμορφώσεως 6-8-1958 στον Ι.Ν.Μεταμορφώσεως Βόλου. Τα ελλείποντα λειτουργικά συμπληρώθηκαν εδώ.
Ο Εσπερινός έχει ανεβεί και στο http://www.analogion.com/site/html/Pringos.html#Volos, όπου υπάρχουν και πολλά ενδιαφέροντα σχόλια.

Ηχογράφηση στον Αγ. Αχίλλειο Λαρίσης, Κυριακή 10-8-1958, Ήχ. α', με Λαμπαδάριο τον Μανώλη Χατζημάρκο.
Την ανεβάζω για πρώτη φορά. Είναι από το αρχείο του κ. Λιναρδάκη, τον οποίο και ξανά ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά του αυτή. Επειδή είναι δύωρη η ηχογράφηση, τη χωρίζω σε δύο μέρη: α' μέρος - β' μέρος. Μόνο το "Δύναμις" του Κρητός ανέβηκε παλαιότερα και εδώ.

ΛΟΙΠΑ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ
"Ήδη βάπτεται κάλαμος", ψαλλόμενο κατ' απαίτησιν του Κωνσταντίνου Πρίγγου από τους Αθανάσιο Παναγιωτίδη, Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο, Αθανάσιο Καραμάνη και Χαρίλαο Ταλιαδώρο στη Θεσσαλονίκη στις αρχές της δεκαετίας του '50. Ο κ. Λιναρδάκης με διαβεβαίωσε πως ο Πρίγγος δεν ψάλλει τίποτε στην εν λόγω ηχογράφηση, την οποία έχει ολόκληρη, αλλά ψάλλουν μόνο οι Θεσσαλονικείς.

Ο Πρίγγος μιλάει υπέρ του Ταλιαδώρου τον Απρίλιο του 1959 για μια κασέτα του τελευταίου που μόλις είχε ακούσει, η οποία ηχογραφήθηκε στη Θεσσαλονίκη το Σεπτέμβριο του 1958.

Ο Πρίγγος μιλάει υπέρ του Γεωργίου Τσατσαρώνη, με την αφορμή μιας ηχογράφησης του τελευταίου που άκουσε ο Άρχων τον Απρίλιο του 1959. Από την ιστοσελίδα www.ieropsaltis.com. Στο αρχείο που παραπέμπω, όπου μιλάει ο Πρίγγος, ψάλλει ο Τσατσαρώνης τους στίχους "Κύριε τι επληθύνθησαν" και "Συ δε Κύριε" από το "Μακάριος ανήρ" του Μανουήλ Πρωτοψάλτου. Από την ίδια ηχογράφηση του Τσατσαρώνη που άκουσε ο Πρίγγος είναι και τα Ανοιξαντάριά του σε ήχ. πλ. α'.

--------------------------------------------------------------------------

Ήθελα να επισημάνω πως στις ιδιωτικές ηχογραφήσεις υπάρχει μεγάλη σύγχυση, καθώς οι ίδιες απολύτως εκτελέσεις συγκεκριμένων μελών πολλές φορές εμφανίζονται σε περισσότερες από μία ηχογραφήσεις.

Για άλλες ηχογραφήσεις του Άρχοντα κυκλοφορούν κάποιες φήμες πως υπάρχουν, αλλά αποσπάσματα δεν έχω ακούσει πουθενά, ούτε υπάρχουν στα αρχεία πολλών αρχόντων, αλλά και τα περιεχόμενα όλων των εμπορικών CD καλύπτονται από αυτά που ανέβηκαν. Αυτό, βεβαίως, δεν αποκλείει την ύπαρξή τους, για την οποία γίνεται επίσης έρευνα. Ακόμη, κάτι αναφέρθηκε σε αυτό το θέμα για άλλους δίσκους του Πρίγγου και θέλω να σας ενημερώσω πως διεξάγεται σχετική έρευνα.

Επιπροσθέτως, θα ήθελα να παραπέμψω κάθε ενδιαφερόμενο σε διάφορες συλλογές των παραπάνω ηχογραφήσεων, όπως αυτές που δημοσίευσε σε κασέτες και CD ο Αθανάσιος Πέττας και μέρος αυτών περιλαμβάνονται και εδώ, αλλά και τα CD που εξέδωσε η Αποστολική Διακονία και έχουν δημοσιευθεί εδώ.

Επίσης, πολλά έχουν ανεβεί και στις ιστοσελίδες:
http://www.analogion.com/site/html/Pringos.html,
http://www.cmkon.org, κυρίως εδώ κι εδώ, αλλά και σε άλλες περιοχές της σελίδας,
http://www.ec-patr.net/keimena/PAGES/Priggos_Frames.htm, της οποίας τα περιεχόμενα υπάρχουν και στην παραπάνω ιστοσελίδα,
http://graeca.mrezha.net/upload/MontrealPsaltiki/Kyr_PRINGOS_Konstantinos/
http://graeca.mrezha.net/upload/MontrealPsaltiki/Kyr_PRINGOS__Kyr_STANITSAS/

Τέλος, θα ήθελα να σας παρακαλέσω συζητήσεις για τις παραπάνω ηχογραφήσεις να διεξάγονται στα αντίστοιχα θέματα και, επίσης, για κάθε νέα ηχογράφηση που ανεβαίνει, να αφήνετε σε εμένα την ενημέρωση του παραπάνω πίνακα, ώστε να διατηρείται ξεκάθαρος και συγκροτημένος αυτός ο τόπος - ευρετήριο.

[Σημείωμα συντονιστή: οι περισσότεροι σύνδεσμοι αφαιρέθηκαν, λόγω ανακύψαντος θέματος πνευματικών δικαιωμάτων από την Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος. Δείτε περισσότερα εδώ.]
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Γιάννη, το thanks είναι λίγο για τον κόπο σου! Να είσαι καλά.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να δω ποιος ΜΑΓΚΑΣ (με όλα τα γράμματα κεφαλαία) θα "τολμήσει" να κάνει το ίδιο για τις ηχογραφήσεις του Θρ.Στανίτσα...

Υ.Γ.1
...φυσικά και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο...

Υ.Γ.2
Γιάννη ευχαριστώ, και για την άμεση επεξεργασία των ηχογραφήσεων, αλλά κυρίως για τον κατάλογο αυτό!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Να δω ποιος ΜΑΓΚΑΣ (με όλα τα γράμματα κεφαλαία) θα "τολμήσει" να κάνει το ίδιο για τις ηχογραφήσεις του Θρ.Στανίτσα...

Υ.Γ.1
...φυσικά και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο...

Υ.Γ.2
Γιάννη ευχαριστώ, και για την άμεση επεξεργασία των ηχογραφήσεων, αλλά κυρίως για τον κατάλογο αυτό!

Κάποιος που να γνωρίζει τι είναι τι. Υπάρχουνε ελάχιστα τέτοια άτομα που όταν ακούνε Στανίτσα τον εντάσσουν σε συγκεκριμένη ηχογράφηση. Μάλιστα, γνωρίζω ότι κάποιοι έχουνε πλήρως οργανωμένο το αρχείο τους, με ημερομηνίες κλπ. Σε αντιδιαστολή με τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου που μετριούνται στα δάχτυλα της μιάς χειρός (των τριών, για την ακρίβεια), οι ηχογραφήσεις του Στανίτσα είναι ατελείωτες. Δεσμεύομαι να προσπαθήσω να το κάνω εγώ, αργότερα όμως, παρ' ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται από Στανίτσα.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Κάποιος που να γνωρίζει τι είναι τι. Υπάρχουνε ελάχιστα τέτοια άτομα που όταν ακούνε Στανίτσα τον εντάσσουν σε συγκεκριμένη ηχογράφηση. Μάλιστα, γνωρίζω ότι κάποιοι έχουνε πλήρως οργανωμένο το αρχείο τους, με ημερομηνίες κλπ....οι ηχογραφήσεις του Στανίτσα είναι ατελείωτες. Δεσμεύομαι να προσπαθήσω να το κάνω εγώ, αργότερα όμως, παρ' ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται από Στανίτσα.

Το...άθλημα χρήζει συνεργασίας με τους ελάχιστους! :wink:
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Να δω ποιος ΜΑΓΚΑΣ (με όλα τα γράμματα κεφαλαία) θα "τολμήσει" να κάνει το ίδιο για τις ηχογραφήσεις του Θρ.Στανίτσα...

Υ.Γ.1
...φυσικά και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο...

Υ.Γ.2
Γιάννη ευχαριστώ, και για την άμεση επεξεργασία των ηχογραφήσεων, αλλά κυρίως για τον κατάλογο αυτό!

Κάποιος που να γνωρίζει τι είναι τι. Υπάρχουνε ελάχιστα τέτοια άτομα που όταν ακούνε Στανίτσα τον εντάσσουν σε συγκεκριμένη ηχογράφηση. Μάλιστα, γνωρίζω ότι κάποιοι έχουνε πλήρως οργανωμένο το αρχείο τους, με ημερομηνίες κλπ. Σε αντιδιαστολή με τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου που μετριούνται στα δάχτυλα της μιάς χειρός (των τριών, για την ακρίβεια), οι ηχογραφήσεις του Στανίτσα είναι ατελείωτες. Δεσμεύομαι να προσπαθήσω να το κάνω εγώ, αργότερα όμως, παρ' ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται από Στανίτσα.

Και γω ευχαριστω και τους δυο σας για ΟΛΑ .
Οσο για ηχογραφησεις Στανιτσα ; Το πελαγος , της θαλασσας , Ω ωκεανε .
Χιλιαδες ηχογραφησεις κυκλοφορουν ανα τον κοσμο . Δυσκολη η ταξινιμηση τους . Αλλα η αρχη ειναι το ημισυ του παντος . Και υπ'οψιν οτι και ο αγαπητος Δημητρης Ζαγκανας , πιστευω οτι ανηκει στους ελαχιστους οπως βεβαια και ο
αγαπητος κ. Γιαννου κλπ .
Αλλα ειναι και οι λοιποι πατριαρχικοι και Κων-λιτες και οι Θεσσαλονικεις και οι λοιποι εν Ελλαδι κλπ κλπ .
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Κύριε Μπουμπουτζή
Συγχαρητήρια και πολλά, πολλά, πολλά...ευχαριστώ:)
Η βοήθεια που προσφέρετε σε μένα προσωπικά, αλλά φαντάζομαι και σε όλα τα νέα μέλη του Ψαλτολογίου, είναι σημαντικότατη!!!:)
Χαρά στο κουράγιο σας!!!
Μπράβο σας!!!
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αυτά τα μηνύματα εκτός από τη σημαντικότατη συμβολή τους στο ψαλτολόγιον, δείχνουν και κάτι άλλο: Πόσοι είναι τα ενεργά μέλη πάνω-κάτω. Γιατί δεν το διανοούμαι να είναι κάποιος ενεργό μέλος και να μην ευχαριστήσει για ένα τέτοιο μήνυμα!
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Είναι όντως άθλος η ταξινόμηση των του Στανίτσα ! Πληθώρα ηχογραφήσεων (που δε σταματούν να βγαίνουν στη φόρα...), ποικίλα collages, ανακύκλωση και αλλοιώσεις λόγω αντιγραφής της αντιγραφής συνιστούν μερικούς από τους σκόλοπες που θα βασανίσουν το νέο Ηρακλή...

Επειδή, όμως, ο Ηρακλής είναι μυθικό πρόσωπο, η Λερναία Ύδρα (αλλιώς Τέρας..) δεν μπορεί να δαμαστεί από έναν και μόνο...

Ευχαριστώ, κ. Λιναρδάκη, για τη φιλοφρόνηση (γαλλιστί "κομπλιμάν"), αλλά μιλώντας για "ελαχίστους" δεν εννοούσα τον υποφαινόμενο αλλά άλλους "ελαχιστότερους", συνονόματους και μη...

ΥΓ.1: Πάλι εκτός θέματος είμαστε...:eek:
ΥΓ.2: Δεν χρειάζεται να υπογραμμίσω την ακατάπαυστη συμβολή του κ. Λιναρδάκη (μέσω των εκπομπών και όχι μόνο..) στον εμπλουτισμό της γνώσης μας περί Στανίτσα. Μήπως να ξεκινούσαμε με την ταξινόμηση των εν Ηρακλείω αποκειμένων (τε και αποθησαυρισμένων) ηχογραφήσεων Στανίτσα ; :p Θα ήταν, πράγματι, το ήμισυ του παντός...:wink:

Οσο για ηχογραφησεις Στανιτσα ; Το πελαγος , της θαλασσας , Ω ωκεανε .
Χιλιαδες ηχογραφησεις κυκλοφορουν ανα τον κοσμο . Δυσκολη η ταξινιμηση τους . Αλλα η αρχη ειναι το ημισυ του παντος . Και υπ'οψιν οτι και ο αγαπητος Δημητρης Ζαγκανας , πιστευω οτι ανηκει στους ελαχιστους οπως βεβαια και ο
αγαπητος κ. Γιαννου κλπ
 
Last edited:

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
πολλές ευχαριστίες κι απο εμένα Γιάννη!
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πολύ σ' ευχαριστούμε για τον κόπο που κατέβαλες, αγαπητέ Γιάννη. Όντως, κολοσιαίο το έργο σου να μαζέψεις τόσο υλικό από τον Πρίγγο.

Αυτές τις μέρες πέρασα σε mp3 ορισμένες κασσέτες του Στανίτσα (από τον Άγιο Δημήτριο Αμπελοκήπων). Έχουν όμως "φύσημα". Θέλεις να σου τις στείλω (μέσω διαδικτύου) και να τις επεξεργαστείς; Κατόπιν τις ανεβάζουμε στο "Ψαλτολόγιον". Υπόψιν ότι έχω κόψει τα track's.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Έχω κι εγώ καμιά 60αριά κασσέτες με Στανίτσα από Αγ.Δημήτριο ψηφιοποιημένες μεν, αλλά χωρίς να έχουν επεξεργαστεί. Έχω όμως περιεχόμενα (φωτογραφημένα εξώφυλλα) και μερικές έχουν και ημερομηνίες.

Ενδιαφέρεται κανείς να τις φτιάξει και να τις ανεβάσει σε κάποιον server εκτός Ψαλτολογίου (όπως το Mediafire) για ευνόητους λόγους...

Ευχαρίστως να του δώσω το υλικό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανανέωσα τον πίνακα για τα εξής νέα δεδομένα:
-Αναθεώρησα την ημερομηνία της ηχογράφησης στη Χρυσοσπηλιώτισσα για τους λόγους που αναφέρω εδώ.
-Ανέβηκε το πολύ σημαντικό ντοκουμέντο όπου μιλάει ο Πρίγγος για τον Ταλιαδώρο και λέει πολλά...
-Επικοινώνησα με τον κ. Λιναρδάκη και τον ρώτησα για την ηχογράφηση με το Ήδη βάπτεται όπου συμψάλλουν οι Θεσσαλονικείς αν έχει και ψαλλόμενα από τον Πρίγγο και με διαβεβαίωσε πως όχι, ο Πρίγγος μόνο μιλάει σε εκείνο το σημείο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Υπάρχει και άλλο ηχογραφημένο σχόλιο του Πρίγγου που αναφέρεται στον Άρχοντα Μουσικοδιδάσκαλο Γ. Τσατσαρώνη, στη σελίδα ieropsaltis.com

http://www.houpas.com/music/StihoiMakariosAnir_GT.rm

Γιάννη, αν θές πρόσθεσέ το και αυτό.

Επίσης από τις ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη, κάποιες είναι μόνο ο Πρίγγος; Ή τις έχεις ήδη συμπεριλάβει αυτές (δεν προλαβαίνω να ελέγξω).

Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σχετικά με τον Ναυπλιώτη, σε πολλές συμψάλλει ο Πρίγγος. Μόνος του δεν ψάλλει πουθενά. Αν θέλετε, μπορώ να βάλω το link από το analogion με τον Ναυπλιώτη, αλλά δεν νομίζω να έχει και πολλή σχέση, αφού κυρίως ο Ιάκωβος ενδιαφέρει σε αυτές, ενώ ο Πρίγγος μόλις που ακούγεται. Τα του Τσατσαρώνη τα έχω ήδη προσθέσει.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σχετικά με τον Ναυπλιώτη, σε πολλές συμψάλλει ο Πρίγγος. Μόνος του δεν ψάλλει πουθενά.

Ο Shota Gugushvili παρατήρησε οτι ο Α. Αλυγιζάκης λέει στις σημειώσεις που δημοσίευσε η Kalan εδώ ότι ο Πρίγγος ψάλλει μόνος του το Αλληλουϊάριο του Αποστόλου

The future protopsaltis, Konstantinos Priggos, participated as a helper on many of the records under the Orfeon label. He also performs the Allelouarion of the Apostolic Reading.

οπότε μπορείς να το συμπεριλάβεις και αυτό.

Επίσης λέει (ο Α. Αλυγιζάκης) οτι υπάρχει ένας μοναδικός δίσκος τής Odeon αποκλειστικά με Κωνσταντίνο Πρίγγο

From the seven discs of Odeon that were collected [together with two recordings] six belong to the Protopsaltis Iakovos Nafpliotis and one to Constantinos Priggos. ... On the labels of the Odeon records Germany is noted as the place of production, whereas Greece is noted on the one record of Priggos. The last record was not included in this work; it was produced later as a separate recording.

Αυτός πρέπει να είναι ετούτος εδώ που ανέβασε ο Γ. Κωνσταντίνου και ήδη αναφέρθηκε στη λίστα σου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν το ήξερα αυτό για το Αλληλουιάριο! Θα το έβαζα, αν ήταν, και νωρίτερα. Προσέθεσα στη λίστα το link με τους δίσκους του Ναυπλιώτη. Επίσης, προσέθεσα στα σχόλια για τον άλλο δίσκο πως ηχογραφήθηκε στην Odeon και πως ανέβηκε η α' όψη. Θα ψάξω για τη δεύτερη και θα την ανεβάσω όταν και αν την βρω. Ενδιαφέρει άραγε να συμπληρώσω με link των βιβλίων που εξέδωσε και ανέβηκαν είτε εδώ είτε στου κ. Μιχαλάκη, ή να διατηρήσουμε το υπόμνημα αποκλειστικά με ηχογραφήσεις;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άνοιξε νέο θέμα αν θές με συγκεντρωτικό πίνακα βιβλίων/μελοποιήσεων στην ενότητα Κ. Πρίγγος. Θα το μεταφέρω έπειτα στις βιβλιοπαρουσιάσεις αφήνοντας μόνιμο σύνδεσμο από εδώ. Να προσέξουμε μόνο τα πνευματικά δικαιώματα. Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ξανατροποποίησα το υπόμνημα προσθέτοντας τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στον Νεραντζή.
 

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Ξανατροποποίησα το υπόμνημα προσθέτοντας τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στον Νεραντζή.

Μπράβο Γιάννη! Πολλές ευχαριστίες ξανά για όλα όσα ανεβάζεις!

Π
 
Top