δ. Διονύσης Φιρφιρής : Χερουβικά Φωκαέως (Παραλλαγή και Μέλος)

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ώρα να ανεβάσω κι εγώ κάποια "καλούδια" ακόμα...

Κάποιος λοιπόν έκατσε και έγραψε (και μπράβο του) τον μακαριστό διακο-Διονύση να ψάλλει τα χερουβικά του Φωκαέως παραλλαγή και μέλος! Προσέξτε όμως τι παραλλαγή κάνει!!! (...ερμηνεία στην παραλλαγή!!!) Έχει και διάφορες συμβουλές (ζωντανή και γαρ η ηχογράφηση) μέσα στα κομμάτια. Από τα καλύτερα που έχω από τον Φιρφιρή…


Κατεβάστε τα από εδώ:
Κύριοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)
Πλάγιοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)
 
Last edited by a moderator:

emil

Παλαιό Μέλος
Το κάτι άλλο Βασίλη...
Σε ευχαριστώ :D
Μπράβο και σε αυτόν που έκανε την δουλειά :rolleyes:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ώρα να ανεβάσω κι εγώ κάποια "καλούδια" ακόμα...

Κάποιος λοιπόν έκατσε και έγραψε (και μπράβο του) τον μακαριστό διακο-Διονύση να ψάλλει τα χερουβικά του Φωκαέως παραλλαγή και μέλος! Προσέξτε όμως τι παραλλαγή κάνει!!! (...ερμηνεία στην παραλλαγή!!!) Έχει και διάφορες συμβουλές (ζωντανή και γαρ η ηχογράφηση) μέσα στα κομμάτια. Από τα καλύτερα που έχω από τον Φιρφιρή…


Κατεβάστε τα από εδώ:
Κύριοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)
Πλάγιοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)
Καλά μας έχεις κουφάνει....σε υπέρευχαριστώ...!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Βασίλη, πολύ ωραία και σημαντικά ντοκουμέντα αυτά που ανέβασες του δ. Διονύση! Ευχαριστούμε. Λίγα άκουσα ώς τώρα... πρώτες παρατηρήσεις/σχόλια.

Μετράει (όπου μετράει) με μονόσημο (λόγω αργής αγωγής) αλλά δεν τονίζει με μονόσημο.

Την ύφεση του ΔΙ στον Πρώτο ήχο την κάνει πολύ ωραία (όχι υπερβολικά).

Τη δίεση του ΓΑ στον Πρώτο ήχο την κάνει πολύ ωραία (όχι υπερβολικά).

Τη δίεση του ΓΑ στο Δεύτερο ήχο την κάνει πολύ ωραία (όχι υπερβολικά).

Ωραία η ερμηνεία της παραλλαγής!

Του Τρίτου ήχου το Χερουβικό το παραλλαγίζει από ΝΗ.

Πατάει και τονίζει πολύ ωραία. Δεν βαριέμαι να τον ακούω. Και η φωνή του φαίνεται λίγο καλύτερα εκεί. Από πότε είναι οι ηχογραφήσεις αυτές; Από τί κείμενα έψαλλε (με σημειωμένες έλξεις/ρυθμό ή χωρίς), ξέρουμε; Ποιός έκανε την ηχογράφηση;

Περισσότερα όταν ακούσω και άλλα. Στείλτε και εσείς τα σχόλιά σας.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μετράει (όπου μετράει) με μονόσημο (λόγω αργής αγωγής) αλλά δεν τονίζει με μονόσημο.

Στου Πλ. Πρώτου μετράει με δίσημο στην παραλλαγή. Κάτι λέει και για δίσημο στην αρχή.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ώρα να ανεβάσω κι εγώ κάποια "καλούδια" ακόμα...

Για αυτα τα ''διαμαντια'' της ψαλτικης τεχνης που ανεβασες , οσα ΠΟΛΛΑ
συγχαρητηρια και μπραβο σου δωσουμε , θα ειναι ΛΙΓΑ .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μετράει (όπου μετράει) με μονόσημο (λόγω αργής αγωγής) αλλά δεν τονίζει με μονόσημο.
;)
Από πότε είναι οι ηχογραφήσεις αυτές; Από τί κείμενα έψαλλε (με σημειωμένες έλξεις/ρυθμό ή χωρίς), ξέρουμε; Ποιός έκανε την ηχογράφηση;
Δεν έχω ιδέα!
Ούτε και θυμάμαι ποιος στο καλό μου τις είχε δώσει...
Εν καιρώ έρχονται κι άλλα...:eek:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Στου Πλ. Πρώτου μετράει με δίσημο στην παραλλαγή. Κάτι λέει και για δίσημο στην αρχή.
Εγώ θα έλεγα απλά ότι χτυπάει (με το πόδι ίσως?) την αρχή κάθε απλού πόδα. Τονίζει όμως (μουσικά-με την φωνή) στην αρχή κάθε μέτρου! (οι όροι από τον Χρύσανθο)
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ώρα να ανεβάσω κι εγώ κάποια "καλούδια" ακόμα...

Κάποιος λοιπόν έκατσε και έγραψε (και μπράβο του) τον μακαριστό διακο-Διονύση να ψάλλει τα χερουβικά του Φωκαέως παραλλαγή και μέλος! Προσέξτε όμως τι παραλλαγή κάνει!!! (...ερμηνεία στην παραλλαγή!!!) Έχει και διάφορες συμβουλές (ζωντανή και γαρ η ηχογράφηση) μέσα στα κομμάτια. Από τα καλύτερα που έχω από τον Φιρφιρή…


Κατεβάστε τα από εδώ:
Κύριοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)
Πλάγιοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)



Τα σπασε!
 

dimitrios1949

Νέο μέλος
Ώρα να ανεβάσω κι εγώ κάποια "καλούδια" ακόμα...

Κάποιος λοιπόν έκατσε και έγραψε (και μπράβο του) τον μακαριστό διακο-Διονύση να ψάλλει τα χερουβικά του Φωκαέως παραλλαγή και μέλος! Προσέξτε όμως τι παραλλαγή κάνει!!! (...ερμηνεία στην παραλλαγή!!!) Έχει και διάφορες συμβουλές (ζωντανή και γαρ η ηχογράφηση) μέσα στα κομμάτια. Από τα καλύτερα που έχω από τον Φιρφιρή…


Κατεβάστε τα από εδώ:
Κύριοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)
Πλάγιοι Ήχοι (παραλλαγή και μέλος)

Συγχαίρω καί εύχαριστώ τόν Βασίλειο. Δημήτριος
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
στο μέλος του δ΄ ήχου από το 45ο δευτερόλεπτο και μετά η ηχογράφηση είναι νεκρή.. δεν ακούγεται τίποτα..
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Όντως λείπει το μεγαλύτερο μέρος του Δ΄ήχου-μέλος! Μάλλον κάποιο λάθος κατά τη συμπίεση σε MP3 ή κάτι άλλο μηχανικό τέλος πάντων. Είναι κρίμα. Θα μπορούσε ο δωρητής κ. Ζάχαρης να το διορθώσει;

Επίσης επαναλαμβάνω μια παλαιότερη ερώτηση του κ. Κουμπαρούλη: Από τι ακριβώς κείμενο, ψάλλει ο μακαριστός διακο-Διονύσης; Αν διακρίνω καλά, ισοκρατεί και βοηθεί (και ασφαλώς ηχογραφεί) ο κ. Αγγελόπουλος. Μήπως παρείχε στο γέροντα κάποιο κείμενο με σημειωμένα βοηθητικα στοιχεία ποδών, έλξεων κλπ ωσάν και αυτό το του Δοξαστικαρίου Ιακώβου που έχει ανεβεί και στο Ψαλτολόγιο και έχω την ασφαλή πληροφορία ότι είναι (εκδεδομένη) φωτοτυπία του -πολύτιμου- προσωπικού αντιτύπου του κ. Αγγελόπουλου, δουλεμένου (σε έλξεις κυρίως) από τον ίδιο τον κ. Αγγελόπουλο; Στο δίσκο του "Θεοτόκε παρθένε" επισημαίνεται ότι ο μεν Στανίτσας το έψαλε από Πρωγάκη ο δε Φιρφιρής από Νεκτάριο - εξ ού και κάποιες μικροδιαφορές. Θα άξιζε μια τέτοια πληροφορία και εδώ και ίσως ο κ. Ζάχαρης μπορεί να την εντοπίσει-προσφέρει.

Τον ευχαριστούμε και για τα δυο εκ των προτέρων, ελπίζοντας ότι δε γινόμαστε φορτικοί.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τελείως συμπτωματικά και μόνο τον Άγια τον έχω και από άλλη πηγή, καθαρότερη. Από εκεί το ανεβάζω. Το πρώτο και μεγαλύτερο αρχείο είναι η παραλλαγή και το άλλο το μέλος.

Τώρα, το πιθανότερο είναι να τα έψαλλε ο Φιρφιρής και πάλι από τον Μουσικό Θησαυρό. Οι έλξεις αυτές που κάνει υπάρχουν σε όλες τις εκτελέσεις του. Βέβαια, σχετικές λεπτομέρειες δεν γνωρίζω σίγουρα.
 

Attachments

  • χερουβικο δ1.mp3
    15.3 MB · Views: 267
  • χερουβικο δ.mp3
    14.2 MB · Views: 252

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Θα το προτείνω κι ας φαίνομαι καταχραστής της γενναιοδωρίας σας:
Δώστε μας περισσότερα παπαδικά μέλη με το Φιρφιρή και άλλους παλαιούς αγιορείτες. Μου φαίνονται "αι κλείδες της βασιλείας", όταν (προ πολλού) το κλασσικό παπαδικό μέλος ή έχει υποκατασταθεί από ο,τιδήποτε ή ψάλλεται φιλότιμα μεν τεχνητά δε υπο όλων όσων το ανακαλύπτουν σιγά-σιγά. Για χάρη των όψιμων εραστών του είναι ανάγκη να στραγγιστεί και η τελευταία σταγόνα παραδεδομένου σε ηχογραφήσεις μέλους.
Κ. Μπουλπουτζή, μήπως να συνοψίζατε εκ των όσων υπάρχουν στο Ψαλτολόγιον ένα Υπόμνημα ηχογραφήσεων με κλασσικά αργά μέλη πρωτίστως από τους παλιοτέρους αγιορείτες αλλά και από όποιον άλλον νομίζετε εσείς αυθεντικότερον εκφραστή του αργού κλασσικού μέλους (π.χ. π.Πανάρετος εκ Πατρών, τ.μητροπολίτης Νικόδημος Πατρών, τ.Σάμου Ειρηναίος κλπ);
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προσωπικά, εκτός του ότι δεν έχω τον διαθέσιμο χρόνο για κάτι τέτοιο, δεν γνωρίζω τι πρέπει να ξεχωρίσω. Όλες ανεξαιρέτως οι ηχογραφήσεις των παραδοσιακών ψαλτών αυτά τα σημεία ποιότητος διδάσκουν πώς εκτελούνται! Ας ανοίξει όποιος θέλει στις εκτελέσεις ένα βιβλίο και θα καταλάβει πολλά ιδιώματα των διαφόρων σχολών για το πώς ερμηνεύει η καθεμια τα ποιοτικά σημεία αλλά και θα αντιληφθεί ποιοι συγκλίνουν μεταλαμπαδεύοντας την παράδοση και ποιοι αποκλίνουν αυθαιρετώντας και τραγουδώντας...
 
Top