Ψάλτης Κυριάκος Εξωμετοχίτης

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παραθετω αποσπασμα ραδιοφωνικης εκπομπης του κ. Λυκουργου Αγγελοπουλου στο δευτερο προγραμμα της ελληνικης ραδιοφωνιας στις 9-12-07 . Παρουσιαζει τον Κυπριο πρωτοψαλτη Κυριακο Ψαλτη Εξωμετοχειτη που
γεννηθηκε το 1903 . Ζει ως τα σημερα και μαλιστα ψαλλει !!! οπως θα ακουσετε . Η γνωμη μου ειναι πως προκειται για μεγαλο ψαλτη και οι νεωτεροι μπορουμε να διδαχθουμε αρκετα απο το ψαλσιμο του .
Η γνωμη σας ;
 

Attachments

  • ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΨΑΛΤΗΣ Εξωμετοχειτης).ZIP
    8.6 MB · Views: 528

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πολύ ωραίος όντως...καλά στα ευλογητάρια στο "διδαξόν ΜΕ" τι πεταστή κάνει ο άνθρωπος...τέλειος...Καρά άκουγε ο ευλογημένος?...φυσικά και αστειέυομαι...ευχαριστούμε πολύ κ.Βαγγέλη για το ανέβασμα....
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Από την σημερινή εκπομπή [18-5-2008] των Αγγελόπουλο - Κυριακάκη στο κρατικό ραδιόφωνο απολαύστε τον Κυριάκο Ψάλτη Εξωμετοχίτη σε δύο ύμνους τηης εορτής Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης.
 

Attachments

  • εξαποστειλάριο Αγ.Κων-νου & Ελένης.mp3
    703.7 KB · Views: 165
  • προσόμοιο Αγ.Κων-νου [πλ_δ'].mp3
    635.9 KB · Views: 184

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ακούγοντας προ ολίγυ τυχαία τις Ειδήσης στο ΡΙΚ, άκουσα πως Εκοιμήθη εν Κυρίω ο Πρωτοψάλτης Κυριακός Εξωμετοχίτης.
Εκφράζω τα θερμά μου συλλυπητήρια σε όλον τον Ιεροψαλτικό κόσμο της Κύπρου, ευχόμενος όπως ο Πανάγαθος τον κατατάξει μετά των Δικαίων.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θεός 'σχωρέστον. Μεγάλος ψάλτης. Εάν έχει κανείς και άλλες ηχογραφήσεις του ας μοιραστεί μαζί μας εις μνημόσυνον αυτού. Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ακούγοντας προ ολίγυ τυχαία τις Ειδήσης στο ΡΙΚ, άκουσα πως Εκοιμήθη εν Κυρίω ο Πρωτοψάλτης Κυριακός Εξωμετοχίτης.
Εκφράζω τα θερμά μου συλλυπητήρια σε όλον τον Ιεροψαλτικό κόσμο της Κύπρου, ευχόμενος όπως ο Πανάγαθος τον κατατάξει μετά των Δικαίων.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασιλη ευχαριστουμε για την πληροφορηση . Ο εκλειπων ηταν μεγαλη μορφη της ψαλτικης τεχνης . Αιωνια του η μνημη .
 

Panicos

Panicos
Οχι ευχαριστα νέα.

O ψαλτης Κύριακος εξομετοχίτης από Κύπρο απεβιωσε χτές σε ηληκία 105 χρονών , σήμερα η κήδεία του στις 2 00 το μεσιμέρι.

Αιωνία του η μνήμη.
 

Panicos

Panicos
Συγνώμη αυριο στις 2 00 η κηδεία 01-11-2008 στο χωριό Βρυσούλλες.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
έστω και καθυστερημένα ενημέρωση για την κηδεία του παππού Κυριάκου Εξωμετοχίτη.

Η κηδεία του ετελέστη υπό 4 αρχιερέων, πλειάδος ιερομονάχων, ιερέων και διακόνων.
Στο αναλόγιο έψαλλαν οι 5 (εκ των 8 νομίζω) υιοί αυτού, και γύρω στα 10 από τα εγγόνια του οι οποίοι είναι ψάλτες σε ναούς. Μάλιστα εις εκ των εγγόνων του, τον οποίο έτυχα να έχω σαν πρώτο δάσκαλο στην Β.Μ., μάλιστα και φερώνυμος του, Κυριάκος Ψάλτης, είναι Πρωτοψάλτης εις τον Ιερόν Καθεδρικόν ναόν Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στην Λευκωσία (δίπλα από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Κύπρου).

Υ.Γ. έχει κυκλοφορήσει και ένας Ψ.Δ. και θα προσπαθήσω να τον βρω και να ανεβάσουμε κάποια από τα ψαλλόμενα. Τον κυκλοφόρησε πρις από καμιά δεκαετία, (περίπου ήταν 95 χρονών) αλλά ο παππούς έψαλλε μέχρι την κοίμησή του!!!
 
έστω και καθυστερημένα ενημέρωση για την κηδεία του παππού Κυριάκου Εξωμετοχίτη.

Η κηδεία του ετελέστη υπό 4 αρχιερέων, πλειάδος ιερομονάχων, ιερέων και διακόνων.
Στο αναλόγιο έψαλλαν οι 5 (εκ των 8 νομίζω) υιοί αυτού, και γύρω στα 10 από τα εγγόνια του οι οποίοι είναι ψάλτες σε ναούς. Μάλιστα εις εκ των εγγόνων του, τον οποίο έτυχα να έχω σαν πρώτο δάσκαλο στην Β.Μ., μάλιστα και φερώνυμος του, Κυριάκος Ψάλτης, είναι Πρωτοψάλτης εις τον Ιερόν Καθεδρικόν ναόν Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στην Λευκωσία (δίπλα από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Κύπρου).

Υ.Γ. έχει κυκλοφορήσει και ένας Ψ.Δ. και θα προσπαθήσω να τον βρω και να ανεβάσουμε κάποια από τα ψαλλόμενα. Τον κυκλοφόρησε πρις από καμιά δεκαετία, (περίπου ήταν 95 χρονών) αλλά ο παππούς έψαλλε μέχρι την κοίμησή του!!!


μήπως ευρέθη ο δίσκος τελικά;
ευχαριστώ.
 
Top