Χερουβικά ανά ήχο

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Θα προσπαθήσω να ανεβάζω τα χερουβικά ανά ήχο. Για την ώρα ανεβάζω Α΄ και Β΄ήχο, μια και έχουμε δεύτερο αύριο. Προσέξτε τα εξής σημεία:
-Στο χερουβικό του Α΄ήχου: στη φράση "χερουβείμ". Εκεί που νομίζεις ότι τελείωσε το "ε", τραβάει μια επταφωνία και σε στέλνει...
-Στο χερουβικό του Β΄ήχου: στη φράση "πάσαν..." και μετά, που μπαίνει και ο Σπυριδόπουλος και το ψέλνουνε μαζί. Λένε απίστευτες φράσεις και σε υψιφωνία και σε γυρίσματα κι όμως είναι συγχρονισμένοι και το τσακίζουνε αμφότεροι!
Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Chrysanthos_Her_A.mp3
    9.6 MB · Views: 731
  • Chrysanthos_Her_B.mp3
    11.9 MB · Views: 601

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μετά από καιρό συνεχίζουμε με τα χερουβικά του Γ και του Δ ήχου. Όταν τελειώσω με τα χερουβικά θα ανεβάσω και τα λειτουργικά.
 

Attachments

  • Chrysanthos_Her_C.mp3
    10.9 MB · Views: 515
  • Chrysanthos_Her_D.mp3
    13.3 MB · Views: 516

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Φίλε Νίκο, σε ευχαριστώ πολύ για τις δόσεις "Θεοδοσοπουλειασης"΄που μας προσέφερες (ο όρος είναι καταχρηστικός). Επί τη ευκαιρία, θέλω να καταθέσω μια προσωπική μου εμπειρία. Όταν άρχιζα να καταλαβαίνω λίγα πράγματα σχετικά με τη βυζαντινή μουσική, το πρώτο cd που πήρα (χωρίς να ξέρω) ήταν του Γ. Κακουλίδη (απογοητεύτηκα). Έπειτα πήρα κασέτα του Φώτη Κετσετζή με το "Θεοτόκε Παρθένε" του Π. Μπερεκέτου. Εκστασιάστηκα. Συνέχισα με Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο (όρθρος Α΄ ήχου). Λοιπόν, εκτός από το δάσκαλό μου το Δημήτρη Γαλάνη αυτοί οι δύο ψάλτες είναι αυτοί που ακόμα με συγκινούν περισσότερο. Κι ας έχω ακούσει ψάλτες που θεωρούνται καλύτεροι (π.χ. Στανίτσας). Ο Θεοδοσόπουλος με το γνήσιο Πατριαρχικό ύφος και τη σοβαρότητα (που δεν αναιρείται από τις υψιφωνίες του όπως πολλοί ισχυρίζονται). Ο Κετσετζής για τη στεντόρεια και ζεστή φωνή του. Τελικά, τα πρώτα ακούσματα που παίρνει ο καθένας τον ακολουθούν σε όλη του τη ζωή.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Χερουβικά με τον αείμνηστο στους πλαγίους ήχους.
(Άσχετο: Δημήτρη, γιατί δεν επιτρέπονται αρχεία .ogg; )

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ: Πάει καιρός από αυτή τη δημοσίευση, αλλά να πω ότι θα πρέπει ΟΛΟΙ να κατεβάσετε του πλ. α' το ως άνω χερουβικό...
 

Attachments

  • Chrysanthos_Her_plA.mp3
    10.2 MB · Views: 484
  • Chrysanthos_Her_plB.mp3
    9.6 MB · Views: 441
  • Chrysanthos_Her_plD.mp3
    10.4 MB · Views: 407
  • Chrysanthos_Her_varys.mp3
    11.5 MB · Views: 399
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
(Άσχετο: Δημήτρη, γιατί δεν επιτρέπονται αρχεία .ogg; )

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, απλά δεν έχω δεί πολλούς που τα χρησιμοποιούν. Αν θέλεις να τα ενεργοποιήσω πές μου.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εντάξει, από linux μού είναι πιο εύκολο και πιο γρήγορο να δουλεύω με .ogg. Αν μπορείς ενεργοποίησέ τα, γιατί βασικά από linux θα μπαίνω σε λίγο. Αν όχι, εντάξει, δεν πειράζει, θα τρώω λίγο χρόνο παραπάνω να τα κάνω mp3.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χερουβικά με τον αείμνηστο στους πλαγίους ήχους.

Σας είμαι ευγνώμων για τις πολύτιμες αυτές ηχογραφήσεις.
Όποιος έχει λειτουργηθεί στον Άγιο Δημήτριο νιώθει να είναι εκεί....

Παρακαλώ μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν κάπου γραμμένα αυτά τα μέλη -έστω σε υποτυπώδη μορφή, γιατί αυτή η δεξιοτεχία είναι αδύνατο να αποδοθεί σε κείμενο. Ενδιαφέρομαι ειδικότερα για το Χερ. του πλ.α΄.

Ευχαριστώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σας είμαι ευγνώμων για τις πολύτιμες αυτές ηχογραφήσεις.
Όποιος έχει λειτουργηθεί στον Άγιο Δημήτριο νιώθει να είναι εκεί....

Παρακαλώ μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν κάπου γραμμένα αυτά τα μέλη -έστω σε υποτυπώδη μορφή, γιατί αυτή η δεξιοτεχία είναι αδύνατο να αποδοθεί σε κείμενο. Ενδιαφέρομαι ειδικότερα για το Χερ. του πλ.α΄.

Ευχαριστώ.

Πρεπει να υπαρχουν στο βιβλιο της λειτουργιας του αειμνηστου Αρχωντα , σε γενικες γραμμες βεβαια . Μονο που πολλες φορες , κυριως σε διαφορα ΣΟΛΟ ,
εψαλλε απεξω αυτοσχεδιαζωντας , με απαραμιλη οπως λες δεξιοτεχνια .
Οσο για το ''Όποιος έχει λειτουργηθεί στον Άγιο Δημήτριο νιώθει να είναι εκεί....'' , συμφωνω απολυτα . Απλα θα προσθεσω ''Οποιος εχει λειτουργηθει
ΤΟΤΕ (επι Χρυσανθου) .........'' . Ειχα την τυχη να βρεθω (ΤΟΤΕ) κατα καιρους σε καμποσες Κυριακατικες λειτουργιες . ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΕΣ εποχες .
 

aandrik

Νέο μέλος
Θα προσπαθήσω να ανεβάζω τα χερουβικά ανά ήχο. Για την ώρα ανεβάζω Α΄ και Β΄ήχο, μια και έχουμε δεύτερο αύριο. Προσέξτε τα εξής σημεία:
-Στο χερουβικό του Α΄ήχου: στη φράση "χερουβείμ". Εκεί που νομίζεις ότι τελείωσε το "ε", τραβάει μια επταφωνία και σε στέλνει...
-Στο χερουβικό του Β΄ήχου: στη φράση "πάσαν..." και μετά, που μπαίνει και ο Σπυριδόπουλος και το ψέλνουνε μαζί. Λένε απίστευτες φράσεις και σε υψιφωνία και σε γυρίσματα κι όμως είναι συγχρονισμένοι και το τσακίζουνε αμφότεροι!
Καλή ακρόαση!
Γεια σας κ.Θεοτοκατο.Ειμαι νέο μέλος στο forum.Aφού πρώτα σας ευχαριστήσω γι αυτή σας τη δημοσίευση ,θα ήθελα να ρωτήσω ποιανού σύνθεση είναι το χερουβικό σε Β ήχο?Το έχω αναζητήσει στην Λειτουργία που ο Χρύσανθος έχει εκδόσει αλλά δεν το βρήκα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γεια σας κ.Θεοτοκατο.Ειμαι νέο μέλος στο forum.Aφού πρώτα σας ευχαριστήσω γι αυτή σας τη δημοσίευση ,θα ήθελα να ρωτήσω ποιανού σύνθεση είναι το χερουβικό σε Β ήχο?Το έχω αναζητήσει στην Λειτουργία που ο Χρύσανθος έχει εκδόσει αλλά δεν το βρήκα.

Αγαπητε aandrik (πες μας και το ονομα σου) Χρονια Πολλα.
Ο αειμνηστος Χρυσανθος , στα χερουβικα που εψαλλε συνηθιζε να χρησιμοποιει
γραμμες απο διαφορα δικα του χερουβικα ή να αυτοσχεδιαζει καποιες φορες .
Ειδικα στα χερουβικα του Βου ηχου , οταν το προσαδοντες κατεληγε στον Βου
ελεγε το Πασαν απο το χερουβικο του βαρεως . Δηλαδη ο ζω γινοταν Βου . Ετσι αυτοματα το μελος ανεβαινε τρεις φωνες . Γι' αυτο και ο αγαπητος Θεοτοκατος μιλαει για υψιφωνια .
Ισως γι' αυτο δεν βρισκεις το χερουβικο .
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μήπως τα παραπάνω Χερουβικά υπάρχουν και σε κείμενά?
Στη λειτουργία θα τα βρείτε, πάντα όμως στο περίπου: πολλές γραμμές από το βιβλίο της λειτουργίας του Χρυσάνθου θα τις αναγνωρίσετε στα χερουβικά που έχω ανεβάσει, όμως αυτούσιο δεν έχω βρει κανένα γραμμένο. Θα δω αν μπορώ να ανεβάσω κάποιο κείμενο, μόλις ξαναέχω scanner, που μου λείπει αυτή την περίοδο.
 
Μετά από καιρό συνεχίζουμε με τα χερουβικά του Γ και του Δ ήχου. Όταν τελειώσω με τα χερουβικά θα ανεβάσω και τα λειτουργικά.

Mήπως υπάρχει και το αντιστοιχο χερουβικό του γ΄ ήχου σε μουσικό κείμενο?
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Πάει καιρός από αυτή τη δημοσίευση, αλλά να πω ότι θα πρέπει ΟΛΟΙ να κατεβάσετε του πλ. α' το ως άνω χερουβικό...
Ειχα ακουσει το συγκεκριμενο χερουβικο απο κασσετα πριν καποια χρονια και πραγματικα ειχα μεινει αφωνος!! Εκει που νομιζεις πως δεν παει αλλο, του δινει και καταλαβαινει! Φοβερος!
 
Top