Χορωδία Στανίτσα - Κωνσταντινούπολη

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Απο πρόβα της χορωδίας του Συλλόγου Μουσικοφίλων στη Κων/πολη γύρω στο 1960. Χοράρχης ο Θρασύβουλος Στανίτσας. Θα ανεβάσω κ άλλα, πρέπει να φύγω τώρα.....
 

Attachments

  • 01 Τη Υπερμάχω Ήχος πλ δ'.mp3
    3 MB · Views: 530
  • 03 Ό πόσων αγαθών - Ήχος β'.mp3
    8.2 MB · Views: 544

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Στο Ο πόσων αγαθών, στο <<θών>> ακούγεται μια πόρτα που θέλει λάδωμα.
Τόσες φορές που το έχω ακούσει, θα πάω να το ψάλω και θα κάνω κ τη πόρτα.
 

Attachments

  • 02 Κύριε εκέκραξα Ιακώβου - Ήχος α'.mp3
    10 MB · Views: 481
  • 04 Άλλαλα τα χείλη- Ήχος πλ δ'.mp3
    3.6 MB · Views: 392
  • 05 Νυν αι δυνάμεις ΄Ηχος πλ β'.mp3
    10.4 MB · Views: 398
  • 06 Θεοτόκε η ελπίς - Ήχος πλ δ'.mp3
    6.5 MB · Views: 391
  • 07 Άνωθεν οι προφήτες - Ήχος βαρύς.mp3
    18.3 MB · Views: 656

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολύ ωραίες ηχογραφήσεις! Η πόρτα πάντως, είναι όλα τα λεφτά. Προς στιγμήν (ήμουν στο χωλ όταν ξεκίνησε να ακούγεται το κομμάτι) νόμισα ότι ήταν γάτα.... :d
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
ΑΚΥΡΟ: Το Track 6 είναι σε γ' ήχο, όχι πλ' δ'.
Επίσης το "Ανωθεν οι προφήτες" διορθώστε το ελεύθερα....

Ας μου πει κ κάποιος ποιό είναι το Νο. 9....
 

Attachments

  • 08 Έδωκας κληρονομίαν Ήχος πλ δ'.mp3
    3.9 MB · Views: 336
  • 10 Ψυχή μου ψυχή μου - Ήχος β'.mp3
    2.6 MB · Views: 333
  • 09.mp3
    16.7 MB · Views: 372
  • 11 Παναγία Θεοτόκε Ήχος β'.mp3
    2.8 MB · Views: 313
  • 12 Χερουβικόν - Ήχος πλ α'.mp3
    15.7 MB · Views: 523

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στο Ο πόσων αγαθών, στο <<θών>> ακούγεται μια πόρτα που θέλει λάδωμα.
Τόσες φορές που το έχω ακούσει, θα πάω να το ψάλω και θα κάνω κ τη πόρτα.

Αν το κάνεις πάντως, θέλω να το ακούσω! Μετονόμασε, αν θέλεις, και το 9 να φαίνεται τι είναι.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
προσωπική παρατήρηση: Ακούστε το Εργαστήρι Ψαλτικής του Παϊβανά και συγκρίνετε....

Επίσης, ας μας πει κάποιος ποιό είναι ακριβώς αυτό το Χερουβικό (Track 12)
 

Attachments

  • 13 Αγαπήσε Σε Ιακώβου - Ήχος β'.mp3
    4.5 MB · Views: 352
  • 14 Προκαθάρωμεν εαυτούς - Ήχος α'.mp3
    8.1 MB · Views: 374
  • 15 Δούλοι Κύριον - Ήχος πλ δ'.mp3
    17.4 MB · Views: 418

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μα πως μπόρεσα κ το ξέχασα....
 

Attachments

  • 16 Πολυχρονισμός Οικουμενικού Πατριάρχη.mp3
    3.6 MB · Views: 310

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ας μου πει κ κάποιος ποιό είναι το Νο. 9....

Είναι το Ιδιόμελον που ψάλλεται στον Κατανυκτικό Εσπερινό της Ε' Κυριακής της Μ. Τεσσαρακοστής
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Επίσης, ας μας πει κάποιος ποιό είναι ακριβώς αυτό το Χερουβικό (Track 12)

Είναι το "Χορωδιακόν" σε πλ. Α΄ του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Μ.Χ.Ε. Κων/νου Πρίγγου, άνευ της προεισαγωγής.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες, και ξέρεις και για τι άλλο.....(σσσσ, μη γίνουμε και ρόμπα)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
προσωπική παρατήρηση: Ακούστε το Εργαστήρι Ψαλτικής του Παϊβανά και συγκρίνετε....

Επίσης, ας μας πει κάποιος ποιό είναι ακριβώς αυτό το Χερουβικό (Track 12)

Το Χερουβικο ειναι το λεγομενο ''χορωδιακον'' του Πριγγου . Παντα αυτο ελεγαν στις συναυλιες την εποχη εκεινη .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο πρόβα της χορωδίας του Συλλόγου Μουσικοφίλων στη Κων/πολη γύρω στο 1960. Χοράρχης ο Θρασύβουλος Στανίτσας. Θα ανεβάσω κ άλλα, πρέπει να φύγω τώρα.....

Αγαπητε Μιχαλη
Κατ' αρχην πολλα ευχαριστω και πολλα συγχαρητηρια για το ανεβασμα αυτων των ηχογραφησεων .
Ηθελα να ρωτησω :
1ον : Ειναι απο προβα οπως γραφεις ή ειναι η κανονικη συναυλια ;
2ον : Ο κ. Παϊβανας εχει καμει μια σχετικη επεξεργασια αυτης της ηχογραφησης . Αυτη εχεις ανεβασει ή προκειται για αλλη κοπια ;
Ευχαριστω .
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ηθελα να ρωτησω :
1ον : Ειναι απο προβα οπως γραφεις ή ειναι η κανονικη συναυλια ;
2ον : Ο κ. Παϊβανας εχει καμει μια σχετικη επεξεργασια αυτης της ηχογραφησης . Αυτη εχεις ανεβασει ή προκειται για αλλη κοπια ;
Ευχαριστω .

Signomi gia to Greeklish.
Ap oti mou eipe o idios einai prova. Episis de mou eipe an exei kanei epexergasia.
Prepei na exei k alles ixografiseis. Ep eukairia to www.paivanas.gr de mou emfanizetai. Xerei kaneis an symvainei tipota?

Oi ixografiseis den einai apo to www.paivanas.gr, mou tis eixe dosei prosfata k ton euxaristo poly.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Signomi gia to Greeklish.
Ap oti mou eipe o idios einai prova. Episis de mou eipe an exei kanei epexergasia.
Prepei na exei k alles ixografiseis. Ep eukairia to www.paivanas.gr de mou emfanizetai. Xerei kaneis an symvainei tipota?

Oi ixografiseis den einai apo to www.paivanas.gr, mou tis eixe dosei prosfata k ton euxaristo poly.

Η διευθυνση www.paivanas.gr σε μενα ανοιγει κανονικα .
Το ξερω οτι αυτα που ανεβασες δεν ειναι προς το παρων στην ιστοσελιδα του .
Εχω ολες τις σχετικες ηχογραφησεις (χορωδια Στανιτσα στην Κων-λη σε διαφορες συναυλιες) . Εχουν καποιους ''στανταρ'' υμνους που τους ψαλλουν σε καθε συναυλια και καθε φορα προσθετουν και καποιους αλλους .
Παρακληση : ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ γραφε στα ελληνικα . Ευχαριστω .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βρήκα την ίδια ηχογράφηση στο αρχείο μου. Η δικιά μου πληροφόρηση είναι ότι είναι κανονική συναυλία, η μία από τις δύο μεγάλες που έκανε ο Στανίτσας σαν Πρωτοψάλτης στην Πόλη. Η άλλη ήτανε το Ιωβηλαίο του Κωνσταντίνου Πρίγγου. Μεταφέρω από το φυλλάδιο του cd του Ιωβηλαίου που εξέδωσε ο Τσιούνης:

"Επίσης υπό τον Θρ. Στανίτσα έλαβαν μέρος και δύο συναυλίες για πρώτη φορά στην Κων/πολη. Η πρώτη είναι η συγκεκριμένη (Ιωβηλαίο Πρίγγου) και η δεύτερη (αυτή μάλλον που ανέβασε ο Μιχάλης) την Πέμπτη 4 Απριλίου 1963 στην Γαλλική Αίθουσα UNION FRANCAISE."

Από την ίδια ηχογράφηση πρέπει να είναι και το "Εκάθισεν Αδάμ" που δημοσίευσε πάλι ο Τσιούνης στο 1ο cd της σειράς του, καθώς μας πληροφορεί ότι

"Η ηχογράφηση αυτή έλαβε χώρα μετά από μία ιδιαιτέρως επιτυχημένη εμφάνιση της χορωδίας του Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως το 1963 και λίγο πριν την απέλασή του. Ο κόσμος ενθουσιασμένος από την εμφάνιση της χορωδίας θέλησε να ακούσει κάτι μονωδιακό από τον χοράρχη Θρασύβουλο Στανίτσα ο οποίος βρισκόταν στο απόγειο της δόξας του και αποδέχτηκε την παράκληση.

Αν έχει κάποιος το βιβλίο του Τσιουνη για τον Στανίτσα, ας ανατρέξει να μας μεταφέρει και άλλες λεπτομέρειες.

Επίσης, το χορωδιακό χερουβικό σε ήχ. πλ. α' δεν είναι του Πρίγγου, αλλά μάλλον του Ναυπλιώτου, καθώς το ψάλλει σε κάποια ηχογράφηση. Θα το ανέβαζα, αλλά το έχω ντουμπλαρισμένο με soprano, ενώ έχω ακούσει ότι στην κανονική ηχογράφηση δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.
 
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Επίσης, το χορωδιακό χερουβικό σε ήχ. πλ. α' δεν είναι του Πρίγγου, αλλά μάλλον του Ναυπλιώτου, καθώς το ψάλλει σε κάποια ηχογράφηση. Θα το ανέβαζα, αλλά το έχω ντουμπλαρισμένο με soprano, ενώ έχω ακούσει ότι στην κανονική ηχογράφηση δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.

Υπάρχει καταγεγραμμένο κάπου αυτό; Το ότι το ψάλλουν μαζί σε παλαιότερη ηχογράφηση δεν αποκλείει να ήταν σύνθεση του Πρίγγου την οποία απλά συνέψαλλαν τότε.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ας μου πει κ κάποιος ποιό είναι το Νο. 9....

Ρώτα και κανένα πρώην δάσκαλο Μιχάλη μου πριν πάρεις τα forums:D:wink:
Λοιπόν το Νο. 9 είναι το:
''Θαυμαστή του Σωτήρος...'' Αργόν Ιδιόμελον Αποστίχων Κατανυκτικού Εσπερινού Ε' Κυριακής των Νηστειών, Ιακώβου Πρωτοψάλτου, ήχος Α' Τετράφωνος εκ του ΚΕ (αρχαία βάση του Α'). Εξαίρετο μάθημα για δεινούς εκτελεστές...
Τα τροπάρια αυτά (των Αποστίχων των Κατανυκτικών Εσπερινών) είναι από τα ελάχιστα του Αργού Στιχηραρίου του Ιακώβου που επιβίωσαν στη λειτουργική πράξη μέχρι σήμερα. Στον "κόσμο" εννοείται γιατί στο Αγ. Όρος σε κάθε Αγρυπνία ο Ιάκωβος έχει την τιμητική του. Βέβαια και κεί τελευταία πολλάκις εκτοπίζεται από τον Φιλανθίδη. Πάντως ο γερο-Δανιήλ (καλή του ώρα του Αγίου αυτού γίγαντα) προτιμά Ιάκωβο, οπότε σε όλες τις Μεγάλες Αγρυπνίες, όπου Δεξιά είναι Δανιηλαίοι, συνήθως Ιάκωβο απολαμβάνουμε! :)
 
Top